חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

נקודה שבועית, פרשת השבוע "שלח" ה'תשע"ו

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע22/06/2016498 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

נקודה שבועית, פרשת השבוע "שלח" ה'תשע"ו

השבוע נחזור שוב כמידי שנה לאחד הסיפורים המוכרים בדרכם של בני ישראל במדבר, הוא סיפור חטא המרגלים, שבעקבותיו נענשו בני ישראל בהליכה ארוכה במדבר במשך 40 שנה.

משה בוחר על פי בקשת ה' שנים עשר אנשים שיצאו בשליחות כדי לבחון את טיבה של ארץ ישראל בטרם נכנסים אליה וכדי לדעת כיצד עליהם להתכונן כדי לכבוש אותה. הם פשוט נשלחים לפעילות מודיעינית חשובה מאין כמוה, פעילות שהיא לגיטימית ביותר ומקובלת בכל צבא שעומד בפני משימה חשובה.

אותם מרגלים חוזרים חזרה אל בני ישראל ועל כתפיהם ממיטב פירות הארץ ומדווחים למשה דיווח של אמת: "באנו אל הארץ אשר שלחתנו וגם זבת חלב ודבש היא וזה פריה, אפס כי אז העם היושב בארץ והערים בצרות גדולות מאוד וגם ילדי הענק ראינו שם עמלק יושב בארץ הנגב וגו'".

דבריהם של המרגלים הם אמת, והם מגישים פה דו"ח מפורט על מה שיש בארץ הקדושה, אולם על ידי מילה אחת שהם מוסיפים בתיאור הם מצליחים להחדיר רוח אחרת שמסגירה את הלך הרוח שלהם נגד עליה לארץ: "אפס".

הם לא הסתפקו בתיאור העובדה ש"עז העם" אלא היו חייבים להוסיף באוזני העם את המילה "אפס" לפני התיאור שלהם כדי לרמוז שאנחנו כעם לא נוכל לנצח בקרב ואין לנו ממש סיכוי לכבוש את הארץ.

על ידי התוספת של המילה הזאת הם נתנו לדיווח המודיעיני שאמרו כרגע מעין רוח אחרת שמשדרת רפיון וחוסר אמונה בקרב מי ששומע אותה וכל זה בסוג של לוחמה פסיכולוגית כדי לחלחל את דעתם בנושא על אי עליה לארץ ישראל.

כדי להגביר את שיטתם הם הוסיפו בכוונה עוד מילות ותיאורי הפחדה: "וגם ילידי הענק ראינו שם" וכן גם: "עמלק יושב בנגב" - והם בכוונה בחרו שהזכרת עמלק כאן מפני שעמלק מהווה מעין "סדין אדום" לעם ישראל וזה יוצר סוג של הרתעה.

הזכרת אמצעי הפחדה או שם של אויב מרתיע שכבר פגשו בו בדרך יוצרת תחושה של מאבק שיהיה גדול  על  ישראל ושעליהם לוותר. על ידי החדרת "הנתונים" האלה לדיווח שאמור להיות אובייקטיבי יוצרים זרעי פורענות בליבותיהם של השומעים כדי להחליש את כוחם וליבם  ושלא ירצו לעלות לארץ.

זו הייתה דרכם של המרגלים כדי להשפיע על העם בעזרת לשון הרע הזה, וכמו שכתוב במסכת סוטה : "כי כך דרכם של מספרי לשון הרע: פותחים בטובה ומשלימין ברעה"  והמדרש מוסיף על זה: "וכל לשון הרע שאין דבר אמת בתחילתו אין מתקיים בסופו".

שבת שלום ומבורך!

חוויית השבוע שלי

http://h-y.xwx.co.il/

תודות : לצחי מיכאלי.

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

סיפור,חטא המרגלים,לבחון,לכבוש,זבת,חלב,דבש,מודיעין,ענק,עמלק,סדין אדום,

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/18930 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/18929 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/18961 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/18935 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18780 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18765 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18572 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18366 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18381 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18350 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18356 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18373 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18383 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18416 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica