חפש מאמרים:
שלום אורח
24.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מכללה או אוניברסיטה ?

מאת: דקלה שלימודים אקדמאיים13/01/20101143 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בשנים האחרונות חל גידול מואץ במספר המכללות והמוסדות האקדמיים ללימודים גבוהים, כיום בנוסף לאוניברסיטאות עשרות מכללות פועלות ברחבי הארץ כאשר הפריסה היא כלל ארצית וכמעט בכל עיר או יישוב ניתן למצוא לפחות מוסד אקדמי אחד.

בעבר פעלו מספר מצומם של אוניברסיטאות כאשר הראשונה הוקמה בשנת 1925 וזו האוניברסיטה העברית בירושלים. החל משנות ה-70 בעקבות שינוי בתפיסה של ההשכלה הגבוהה, קמו מכללות רבות. בתחילה פעלו בעיקר מכללות שהיוו שלוחות של האוניברסיטאות ובמשך הזמן קמו גם מכללות פרטיות עצמאיות ומאז הכל היסטוריה. סוגי המכללות הקיימות היום הם מכללות פרטיות ואזוריות כאשר המכללות הטכנולוגיות שייכות לשני סוגים אלו.

השינוי הדרסטי שהביאו עימן המכללות האקדמיות הוא יצירת הזדמנות שווה ללימודים גבוהים בקרב האוכלוסיה בישראל ומסלולי לימודים מגוונים יותר. בעוד שתנאי הקבלה לאוניברסיטאות נוקשים, כוללים תעודת בגרות מלאה ומבחן פסיכומטרי, במכללות תנאי הקבלה פשוטים יותר וכוללים תעודת בגרות ו/או מכינה במוסד עצמו. גם כאן הדעות חלוקות, יש הגורסים שתנאי קבלה הינם הכרחיים לשמירה על רמת לימודים איכותית באקדמיה ויש את אלו הגורסים שתנאי הקבלה בסך הכול משמשים ככלי מיון וסינון המאפשר קבלה ללימודים רק בקרב אוכלוסיות שיכולות להתקדם, כלומר בעלי הון תרבותי ומצב סוציואקונומי גבוה.

השיקולים שעלינו לקחת בחשבון בעת בחירת מוסד אקדמי, אוניברסיטה או מכללה מורכבים ממכלול של נתונים שונים שחלקם אולי כבר ידעתם וחלקם תופתעו לגלות:

בהקשר של תנאי קבלה שהוזכרו למעלה, כאשר בוחרים בין מכללה לאוניברסיטה חייבים לבחון את תנאי הקבלה, במה זה כרוך ומה יוצא לנו מזה. הכוונה לאילו מוסדות אנו יכולים להתקבל ומה עלינו לעשות על  מנת לשפר ציונים כדי להתקבל למקום אחר, אם זה השלמה או שיפור של ציוני תעודת הבגרות או עמידה בציון פסיכומטרי מבוקש. כמו כן חשוב לזכור שבהרבה מהמקרים בחירת מסלול לימודים מסויים ו/או בחירת  מוסד אקדמי משפיעים על עתידנו, הן מבחינת יוקרה של תעודת ה-B.A וקריירה עתידית. הרבה פעמים השאפתנות שלנו להצליח תקבע לפי המוסד האקדמי שבחרנו ללמוד בו, אך לא בהכרח.

אחת הדעות הרווחות בקרב האוכלוסייה היא שלימודי תואר באוניברסיטה נחשבים ליוקרתיים יותר מאשר לימודים במכללה ולכן אלו בעלי השאיפות הגבוהות יעדיפו ללמוד באוניברסיטה בעוד שאלו שאין להם שאיפות גבוהות ילמדו במכללה. שוק העבודה בהקשר זה מתגמל ומעריך את בוגרי האוניברסיטאות יותר מאשר את בוגרי המכללות, יחד עם זאת ניתן לומר כי האחרונים גם מצליחים גם הם להשתלב בתפקידים טובים ולהתקדם בשוק. כיום ישנן אפילו מכללות טכנולוגיות בעלות מוניטין טוב יותר מאשר חלק מהאוניברסיטאות.

תוכן לימודי - קיים שוני מהותי בין התוכן הנלמד באוניברסיטה לזה שנלמד במכללה, בעוד שהאוניבאסיטאות יותר מכוונות מחקר המכללות עוסקות בעיקר בפרקטיקה. עלינו לזכור שלימודים באוניברסיטה כוללים העמקה בתיאוריות רבות וכן קיום מחקרים, מכאן שזמן הלימודים שתשקיעו יהיה ארוך ותובעני יותר מאשר במכללה. אין ספק שהבנה מעמיקה של חומר הלימודים חשוב ומוערך בקרב מעסיקים אך עלינו לזכור שמכללות עוסקות בפרקטיקה ולא במסביב. עובדה זו מאפשרת לסטודנטים צעירים או בוגרים בעלי משפחה ו/או קריירה , ללמוד מבלי לפגוע בחייהם הפרטיים ואף לצבור ניסיון והבנה מהשטח תוך כדי עבודה - מה שיכול דווקא להעניק להם יתרון על פני אוניברסיטאות. זכרו שלימודי תואר מהווים רק את הבסיס, ותק וניסיון הם אלו שיכריעו בסופו של דבר את הכף. אם כך למי מהשניים יש יותר סיכוי לעבור ראיון לקבלת עבודה? זכרו שהמראיין בד"כ אינו מכיר אתכם, אלא רק מתוך קורות החיים היבשים המונחים בפניו, מכאן שיכול להיות שלבוגר אוניברסיטה יש יתרון אך אל תשכחו כי יצרתיות אשר כמעט ולא נלמדת בשום מוסד ואמביציה בהחלט יכולים להשפיע ולעזור.

מעבר לשיקולים אלו חשוב שתקחו בחשבון את גובה שכר הלימוד, ישנן מכללות עם שכ"ד גבוה יותר מאוניברסיטאות בהן שכ"ד הוא מסובסד וישנן גם מכללות המציעות לימודים אקדמיים עם שכ"ד אוניברסיטאי. כמו כן בדקו את הוצאות המחיה העתידיים בהם משוכללים הנתונים הבאים: שכר הלימוד עליו כבר דיברנו, מסלול הלימודים בו אנו מעוניים, קרבה / מרחק לבית והוצאות הנסיעה,זמן לימודים  וההשקעה שתצרכו לתת מעבר לשעות הלימודים הפורמליות, קריירה וכדומה.

זכרו שלימודים אקדמים במכללה ובאוניברסיטה נפרשים על פרק זמן הנמדד בשנים ולכן חשוב מאוד לבחון את כל הנתונים. אלו הרוצים ללמוד באוניברסיטה תמיד יכולים לשפר ציונים של בגרות ושל פסיכומטרי, אלו  הרוצים ללמוד במכללה מוזמנים לעשות זאת גם, חשוב לציין כי איכות לימודים באה לידי ביטוי בהשקעה שלכם ופחות מהמקום בו למדתם. על הבחירה בן אוניברסיטה או מכללה תעשו מתוך רצון ושאיפה להתקדם ולא מתוך ברירת מחדל.


 

 
     
     
     
   
   
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דקלה ש

מאת: דקלה שתכשיטים10/11/091729 צפיות
חידוש, שימוש חוזר,מיחזור וחסכון של כסף הן פעולות שכיחות ורגילות כמעט בכל היבט בחיי היום יום, פעולות ורעיונות אלו גם מקובלים גם בתחום עיצוב תכשיטים. בנוסף אנשים השומרים על איכות הסביבה יכולים לחסוף את הכסף שמוציאים על חומרי האספקה לתכשיטים במידה וחושבים בדרכים יצירתיות.

מאת: דקלה שכלכלת משק בית28/10/091085 צפיות
כולנו כבר מכירים את שירות משלוחי פרחים דרך האינטרנט , השאלה היא האם זה פוגע בכלכה המקומית של עסקים קטנים או דווקא לא? מה היתרונות של הזמנת פרחים דרך האינטרנט ולמה חשוב כל כך שיהיה שירות כזה

מאת: דקלה שאירועים וחתונות25/10/098233 צפיות
קיימים בשוק תקליטנים רבים ואין ספק שלמצוא תקליטן מתאים לאירוע זו משימה לא קלה. כאשר מחפשים תקליטן לאירוע מסויים השאלה היא איזה תקליטן יעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר. האם כדאי לקחת תקליטן שעובד לבד או שכדאי לשכור תקליטן מחברה, האם התקליטן הוא מאזור מגוריכם והאם צריך להתפשר על בעל מקצוע זה בגלל מרחק. בואו לקרוא על בחירת תקליטנים

מאמרים נוספים בנושא לימודים אקדמאיים

מאת: tiloniלימודים אקדמאיים10/04/19949 צפיות
לא כל יום אנו נדרשים לכתוב עבודה אקדמית, אך כאשר מגיע הצורך לעשות זאת, כדאי לעשות זאת על הצד הטוב ביותר. המשיכו לקרוא על-מנת להבין את היסודות לכתיבת סמינריון מוצלח.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים24/06/181726 צפיות
הנדסאי בניין לימודי בוקר, הוא מסלול לימודים שיש במספר מכללות טכנולוגיות בארץ. הנדסאים לומדים במכללות טכנולוגיות, שנקראות גם בשם: בתי ספר להנדסאים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים03/06/181531 צפיות
בית ספר להנדסאים בשכונת נאות אפקה (בתל אביב), נוח להגעה עבור תושבי תל אביב. מומלץ ללמוד בבית ספר, שקבלתם עליו המלצות, מאנשים שאתם סומכים עליהם. לימודי הנדסאים, מתאימים עבור אנשים, שנמשכים לתחומים טכנולוגיים.

מאת: רועי כץלימודים אקדמאיים05/02/18927 צפיות
ברשת האינטרנט ניתן למצוא לא מעט עבודות אקדמיות בתשלום, אולם, חרף המחירים המפתים, לא מומלץ להשתמש ב'בנק' הזה היות שהוא לא מבטיח לכם בלעדיות על העבודה. ממש כפי שאתם קניתם לעצמכם עבודה כך גם שכנכם לספסל הלימודים עלול לרכוש את אותה העבודה בדיוק, מה שעלול להביא את שניכם לעמוד בפני צעדים משמעתיים במוסד האקדמי שבו אתם לומדים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים23/01/18855 צפיות
הנדסאי מכונות מעולה, יכול לעבוד בעבודה מספקת מאוד. הנדסאי המכונות, יכול להשתלב בתעשיית הטכנולוגיה המתקדמת, או בתעשייה המסורתית. לימודי הנדסאי מכונות, מתקיימים בבתי ספר להנדסאים.

מאת: ליאורלימודים אקדמאיים20/12/17660 צפיות
הנדסאי מכונות בעל ניסיון, יכול לעבוד בתעשייה הישראלית. לימודי הנדסאים, מתאימים לבחורות ולבחורים, שנמשכים לתחומים טכנולוגיים.

מאת: אבי בכרלימודים אקדמאיים16/12/171066 צפיות
מאמר זה דן בסוגיית ההשכלה הגבוהה בקרב נשים בישראל כאשר ההתייחסות מנסה להקיף את כלל המגזרים בפסיפס המורכב של החברה בישראל אם כי עקב המורכבות החברתית הקשורה לסוגיה זו באשר לנשים משכילות מהמגזר הערבי בישראל בכללותו (נוצריות, מוסלמיות, בדואיות ובסייגים מסוימים גם דרוזיות) המיקוד במאמר יהיה בנשים משכילות בחברה הישראלית. כלומר, מצב ההשכלה או מקומה של ההשכלה בהוויה הישראלית בקרב הנשים בישראל. הדיון מתייחס לנשים בישראל מהמגזרים השונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica