חפש מאמרים:
שלום אורח
25.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קיבלת מכתב התראה שהמבנה שלך מסוכן? דע את חובתך וזכויותיך!

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים18/12/20212915 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הסיבות להגדרת מבנה מסוכן יכולות להיות רבות כגון גילו , תזוזות, שינוים בקרקע, שקיעות ,גילוי של סדקים משמעותיים בשלד המבנה או ביסודות.

בעקבות טראומה מבנית שהמבנה עבר גדול שריפה משמעותית או רעידת אדמה, חשיפה של מוטות הברזל שבעמודים, או התנתקות של אריחים מהחיפוי החיצוני של הבניין, כך שעוברי אורח עומדים בפני סכנת פגיעה.

עם זאת, לא כל סדק או פגם בבניין מוביל אותו להיות 'מבנה מסוכן'. הגדרת מבנה מסוכן נעשית בתהליך רשמי, לרוב ביוזמת הרשות המקומית. לאחר שעולה חשד, הרשות שולחת מהנדס בניין מוסמך, אשר מבצע בדיקה ומחליט האם קיימת חריגה מהקריטריונים הנדרשים.

בנוסף, לא כל הוצאת 'צו מבנה מסוכן' מחייב פינוי מיידי של הדיירים, אך בכל מקרה, צו מבנה מסוכן מחייב התייחסות מיידית בעקבות הסיבות שהובילו להוצאת הצו. למשל, במקרה של צניחת אריחי שיש, אין צורך בפינוי המבנה, אך יכול להיות שהרשות תורה על גידור האזור שמסביב למבנה ואיסור הגישה אליו עד לטיפול במפגע. בנוסף, הרשות המקומית מחייבת את תיקון החיפוי תוך פרק זמן הניתן לנציגות הדיירים. ישנם מקרים בהם המהנדס שביצע את הבדיקה יחליט כי מדובר בסכנה ברורה ומיידית, כך שהמבנה חייב להתפנות על כל יושביו ובנוסף יבוצע גידול מסביב למבנה למניעת גישה.

במקרה בו מבנה הוגדר 'מבנה מסוכן' על ידי מהנדס מטעם העירייה, יש באפשרות הדיירים למנות מהנדס מטעמם על מנת לקבל חוות דעת מקצועית נוספת. עם זאת, צו מבנה מסוכן מהווה סימן אזהרה הדורש טיפול מהיר ומיידי במבנה. בחלק ניכר מהמקרים, ללא טיפול נאות עלולים הדיירים לעמוד מול תביעות משפטיות וקנסות גבוהים. חשוב להבהיר כי מרגע הוצאת הצו, האחריות על פגיעה עתידית בדיירים או בעוברי אורח מוטלת על בעלי הדירות בבניין.

גורמים להגדרת "מבנה מסוכן"

הגורם העיקרי לפגיעה בטיח וביסודות המבנה הוא רטיבות. איטום לקוי או סדוק בגג, או בנייה לא מספיק מקצועית, מובילים לחדירת רטיבות לשלד המבנה ולקורות שלו. התוצאה היא התרופפות של חיפויים, חלודה ברכיבי ברזל, התנפחות של חלקי עץ ועוד. בחלק מהמקרים אי התאמות להיצתר, ליקויי בניה ,בעת תהליך הבנייה המקורי מובילים לסכנות המובילות להגדרת הבניין כ'מבנה מסוכן'. בנייה שלא לפי התקן, שימוש בחומרים לא מתאימים, ליקויים בתכנית הבנייה, עבודה רשלנית ועוד- כולם יכולים להוביל בסופו של דבר לצו 'מבנה מסוכן'.

לבסוף, קיימת גם סיבה של 'עייפות החומר' - כל חומר הנמצא בשימוש בבנייה, החל מבטון וברזל ועד עץ וטיח, אינו עמיד לנצח. כתוצאה מהלחות, הגשם, החום, תנועות האדמה והשפעות הטבע, החומרים סופגים פגיעות אשר עלולות להיות מסוכנות.

שיפוץ ושיקום מבנה מסוכן – מי כאן  אחראי על השיפוץ?

האחריות על שיקום מבנה מסוכן מוטלת על דיירי הבניין, והם אלו שצריכים לעמוד בעלויות של המהלך.

עם קבלת צו מבנה מסוכן, יש לכנס ישיבת דיירים דחופה של הדיירים ו\או בעלי הנכסים, להבין מהי העלות הכספית המוערכת לטיפול בנושא ולקדם את הטיפול באופן המיידי ביותר. במקרים של התנגדות לעלויות מצד חלק מהדיירים, ניתן לפנות לאגודה לתרבות הדיור או לעורך דין שייצג את בעלי הנכס המעוניינים לקדם את הטיפול ומוכנים לעמוד בעלויות שלו. לאחר הטיפול במבנה המסוכן, ניתן לפנות לבית המשפט ולנציגיות העירייה ולהציג דייר סרבן אשר לא שילם על חלקו - ולדרוש ממנו תשלום מלא על השיפוץ.

שיקום המבנה נעשה לרוב על ידי חברות המתמחות בתחום. מטרת השיפוץ היא שיקום המבנה וסילוק גורמי הסיכון שהובילו להגדרתו בתור מבנה מסוכן. בחלק מהמקרים, נדרשים צעדים כגון חיזוק ועיבוי יסודות, עבודות בטון וברזל במעטפת החיצונית, הוספת קירות ועמודי תמך, סתימת סדקים, ביצוע איטום, הרס של חלק מבנה מסוכנים, חידוש חיפוי חוץ, החלפה וחיזוק של אלמנטים רופפים ועוד. במקרים מסוימים העבודות עשויות לכלול התייחסות לתשתיות היוצרות סיכון, כמו שיפוץ וחידוש תשתיות חשמל או גז. במקרים רבים הליקויים בבניין נובעים מרטיבות, כך שטיפול בליקויים מהווה הזדמנות לטיפול גם במקורות מהם מגיעה הרטיבות לאזור

הסרת צו מבנה מסוכן- כל מה שצריך לדעת!

לאחר בחינת הצו, חברת הבנייה והשיפוץ מבצעת בדיקה משלה על ידי מהנדס, ומגישה לדיירים תכנית שיקום ושיפוץ למבנה, לעתים בסיוע אדריכל, הכולל את כל התיקונים הנדרשים לביצוע על פי צו המבנה המסוכן שהוצא לבניין. בתום תהליך השיפוץ, שעשוי לקחת בין מספר שבועות למספר חודשים, בתלות בעבודות הנדרשות, מהנדס בניין בוחן את העבודות שבוצעו ומוודא כי הן נותנות מענה לגורמי הסיכון שהובילו להוצאת צו מבנה מסוכן. לאחר אישור המהנדס, מוזמן לאתר מהנדס מטעם הרשות המקומית לבדיקה סופית של המבנה, שבעקבותיה יוסר צו המבנה המסוכן.

במקרים בהם דיירי הבניין נתקלים בקשיים באשר לביטול הצו, יש ביכולתם לקבל סיוע משפטי לקידום תהליך הסרת הצו והשגת האישורים הנדרשים לכך.

כותרת h2 איך אפשר למנוע את הסכנה?

למרבה הצער, מבנים מסוכנים הופכים לכאלו לעתים בעקבות הזנחה, טיפול לא נכון במבנה, תוספות בנייה לא מוסדרות ועוד. בחלק גדול מהמקרים, שמירה על טיפול נכון ותחזוקה שוטפת של הבניין יכולות למנוע סכנות והוצאה של צו 'מבנה מסוכן'.

על מנת למנוע ככל האפשר את הסכנות העתידיות, ניתן לנקוט במספר פעולות חשובות: ראשית, להקפיד על איטום מקצועי אחת לכמה שנים וטיפול בנזילות וברטיבות מוקדם ככל הניתן. בנוסף, יש לזהות ליקויי בנייה מוקדם ככל האפשר, באמצעות חברת בדק בית לביצוע סקר במקרה הצורך ובעיקר לפני רכישה של נכס.

באופן כללי, הקפדה על תחזוקה שוטפת של הבניין וטיפול בכל ליקוי שעולה בזמן הראוי לכך, יפחית את הסיכוי להפיכת המבנה ל'מבנה מסוכן', יימנע הוצאה של צווים מהרשות המקומית, ובעיקר יפחית את הסיכון בפועל עבור הדיירים ועוברי אורח.

סיכום

לסיכום, הגדרת מבנה בתור 'מבנה מסוכן' נעשית על ידי מהנדס בניין מטעם הרשות המקומית, אשר בוחן את המבנה ומחליט כי מדובר במבנה המהווה סיכון עבור דייריו ו\או עוברי אורח. רמת הסיכון יכולה להוביל לצורך בפינוי מיידי של הדיירים ותיחום האזור למניעת גישה, או לחלופין פעולות אחרות למניעת סכנה לעוברי אורח, וטיפול מיידי ככל הניתן בגורמי הסיכון.

הסיבות להפיכת מבנה ל'מבנה מסוכן' יכולות להיות רטיבות, ליקויי בנייה ובלאי טבעי של החומרים מהם בנוי המבנה.

על מנת להסיר את צו 'מבנה מסוכן', יש למנות חברת שיפוצים המתמחה בשיקום מבנים ועמידה בתקני הבטיחות והסקת גורמי הסיכון. לאחר השלמת הטיפול בנושא ובדיקה נוספת של מהנדס בניין או קונסטרוקציה מטעם הרשות המקומית, ניתן להסיר את צו 'מבנה מסוכן' מהבניין.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
קלינגר בנימין יועץ בכיר לתכנון בנייה ורישוי נייד 0523-888813
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

מאת: בנימין קלינגרמוסדות שלטון25/07/232501 צפיות
הרבה לקוחות מגיעים למשרדינו לאחר שקבלו צו הריסה למצללה או גגון שחשבו בתמימות רבה שבנייתה אינה דורשת היתר בנייה . כן "חוק הפרגולות" תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה קיבל תוקף והרבה עבודות פטורות מהיתר. ההנחיות די ברורות אך הרבה אזרחים לא מודעים למדניות העיריה או המועצה המקומית שצריכים להצמד אליה. כן ויש גם את תוכנית העיצוב הסביבתית .

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון25/07/232631 צפיות
התהליך מחייב אותנו לעבור מספר שלבים עד לקבלת ההיתר. השלב הראשון הוא בדיקת מידע, שלב בו אנו בודקים מול המועצה המקומית האם בכלל קיימת אופציה לתוספת בניה מצד המועצה המקומית ואגף השיכון והבינוי.

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים25/07/232729 צפיות
מה ניתן לעשות במקרה של צו הריסה מנהלי צו הריסה מנהלי: בענף הבנייה, כל הליך של בנייה נדרש לאישורים מתאימים. אין זה סוד כי במקרה של היתרי בנייה, מדובר בביורוקרטיה מורכבת ומעייפת שעלולה להתארך חדשים ואף שנים, אך עם זאת אסור להתעלם מחשיבותם ונחיצותם העילאית של היתרי בנייה, אשר מבטיחים בנייה מורשית ובטוחה שעברה את כל הבדיקות הנדרשות וקיבלה היתר.

מאת: בנימין קלינגריזמות עסקית13/12/222878 צפיות
ידוע כי בנייה בשטחים המשותפים בבית משותף, תתאפשר רק בהסכמת 75% ומעלה מכלל דיירי הבניין בבית המשותף, וזאת עפ"י חוק המקרקעין, תשכ"ט-1969. אך מה הדין כאשר דיירים הרחיבו את דירת הגג שלהם תוך ניצול שטח המוצמד לדירת גג זו על חשבון השטח המשותף של הבית המשותף, בלא הסכמה של 75% מכלל דיירי הבית המשותף? ודוק – האם הצמדתו של שטח משותף לדירה, מקנה לבעלי הדירה זכות בנייה בשטח זה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומנהל20/11/222550 צפיות
קיבלת התראה על קנס מינהלי? בנית ללא היתר? חשוב לדעת את החוק בעניין קנסות מנהליים ,קנס קצוב ובעניין שימוש שלא ע"פ היתר הבנייה. חשוב גם לדעת שעומדים בפנייך מספר אםפשרויות בכדי לצמצם את ה"נזק" ולהמנע מקנס מינהלי. וגם אם קיבלת קנס מינהלי עדיין יש מה לעשות- לא סוף פסוק!

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון18/11/222604 צפיות
הרפורמה בתכנון, רישוי ובניה במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה קבעה לוחות זמנים לתהליכי רישוי שונים עבור רשות הרישוי ומכון הבקרה וזאת במטרה לקצר, לייעל ולפשט הליכי רישוי בניה. לצורך כך וכחלק מתהליך הדיגיטציה של שירותי משרדי הממשלה השונים, בשנת 2016 הושקה מערכת רישוי זמין של מנהל התכנון המאפשרת הגשת בקשה להיתר בניה באופן מקוון. תהליך הוצאת היתר בניה לא אמור לארוך זמן רב לפי זמני המערכת, אך בפועל פרק הזמן מתארך כתוצאה מהתנהלות לקויה של הועדות ו/או של המבקש. במאמר זה נציג את פרקי הזמן המפורטים בחוק ואת פרקי הזמן המיושמים במציאות עד לקבלת היתר בניה. נציין שהזמן הממוצע היום לקבלת היתר בניה על פי לשכת האדריכלים הוא מעל שנתיים וחצי, הזמנים הרשומים מטה הם הזמנים של משרדים אשר מומחיותם היא הוצאת היתרי בניה. משרד קלינגר בנימין הינו המשרד היעיל ומהיר ביותר בקבלת היתרי בנייה.

מאת: בנימין קלינגרמו"מ16/11/222385 צפיות
דירת מגורים בראי העליון שדחה את עתירת רשות המסים פה אחד-פסיקה זו מחזירה עשרות אלפי דירות מגורים בישראל להיכנס לגדר דירת מגורים, על פי הפרשנות של החוק במשך עשרות בשנים, לפיה מבחן העל בחוק מיסוי מקרקעין הוא מבחן השימוש, ולא קיומה של תב״ע מתאימה או רישום בטאבו. העליון (14.11.2022), גם הפעם, אישר את החלטת ועדת הערר ודחה את ערעור המדינה בעניין שטיין (ע״א 1073/20): הסוגייה המרכזית שנדונה האם דירת מגורים המשמשת למגורים, ואולם אין לה היתר מתאים כחוק לשימוש למגורים, חרף שימוש בה למגורים ובידיעת העירייה, האם בעת מכירתה ניתן לקבל בגינה פטור ממס שבח או חישוב לינארי מיטיב במסגרת סעיף 48א(ב2) לחוק?

מאמרים נוספים בנושא שיפוצים

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים25/07/232729 צפיות
מה ניתן לעשות במקרה של צו הריסה מנהלי צו הריסה מנהלי: בענף הבנייה, כל הליך של בנייה נדרש לאישורים מתאימים. אין זה סוד כי במקרה של היתרי בנייה, מדובר בביורוקרטיה מורכבת ומעייפת שעלולה להתארך חדשים ואף שנים, אך עם זאת אסור להתעלם מחשיבותם ונחיצותם העילאית של היתרי בנייה, אשר מבטיחים בנייה מורשית ובטוחה שעברה את כל הבדיקות הנדרשות וקיבלה היתר.

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים22/01/223354 צפיות
במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה- ביום 1.8.2014 נכנסו לתוקף תקנות חדשות המאפשרות ביצוע עבודות הפטורות מהיתר בניה, בהתאם לתקנות קבעה הועדה המקומית לתכנון ובניה הנחיות מרחביות משלימות לצורך ביצוע העבודות בתחום שיפוט העיר גבעתיים. כדאי להיוועץ עם מומחה בתחום לפני ביצוע עבודה מאחר ואי פרוש והבנה נכונה של הנחיות, מדיניות הוועדה יכולים להסתיים בצו הריסה וקנס מנהלי קצוב.

מאת: דוד כהןשיפוצים23/09/211368 צפיות
האם באמת נחוץ לך מנוף הרמה לקומה גבוהה? לאיזה קומה אתה עובר? אילו רהיטים אתה צריך להעביר? כל השאלות שעליך לשאול את עצמך לפני שאתה שוכר שירות מנופי הרמה.

מאת: דוד כהןשיפוצים18/08/211245 צפיות
כשעוברים לדירה בקומה גבוהה, אין מנוס מהזמנת מנוף הרמה לקומות גבוהות. קיראו איך לעשות זאת נכון ומה חשוב לדעת לפני שמזמינים מנופים.

מאת: אבי דוידישיפוצים04/10/201419 צפיות
מה חשוב לדעת בכדי לבחור נכון באופן קבוע צבעי מוצרי צריכה לשימוש ביתי?

מאת: yoni romשיפוצים07/09/201149 צפיות
מה עושה מאתר נזילות? למה להשתמש במצלמה תרמית?

מאת: yoni romשיפוצים12/04/201529 צפיות
איזה מכשור מתקדם מאפשר לאתר נזילות? מה היתרונות של מצלמה תרמית?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica