חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ספא, סקירה היסטורית קצרה

מאת: תמר טוביספא15/05/20101143 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

קיימות מספר גרסאות שונות שמסבירות את מקור המונח ספא ומקורו ההיסטורי. הגרסא הפופולארית ביותר מייחסת את הספא לתקופת האימפריה הרומית שבה ליגיונרים רומאים חיפשו מזור לכאבם וצורה להתאושש ממחלות ומפצעים עקב קרבות עקובים מדם. בתקופה זו גילו הרומאים את המעיינות התרמיים ויעילותם בריפוי פצעים והקלה על כאבים ממקורות שונים, ובנו מרחצאות באזורי המעיינות החמים שנקראו "אקווה" , בהם התבצעו טיפולים רפואיים שהתבססו על תכונות הריפוי של מים חמים -   “Sanus Per Aquam”- ראשי התיבות SPA -  שפירושו המילולי, בריאות באמצעות מים.

בערך בתקופה זו, נוסדה העיר ספא שבבלגיה במטרה לספק שירותי ספא הרמוניים ושלווים, שהגיעה לשיא הפופולאריות שלה במאה ה-14 וקיימת עד עצם היום הזה. בשנים לאחר מכן, צברה תרבות הספא פופולאריות עצומה ברחבי אירופה כולו, והמושג ספא התרחב מהשימוש הראשוני במים עשירים במינרלים לקשת רחבה של טיפולים, כגון תלוסותרפיה (כולל מי ים, אצות ועוד). במאה ה-19, מרכזי ספא רבים הוקמו באירופה והיוו מוקד עלייה לרגל לעשירון העליון שנהג לפקוד אותם לנופשי בריאות והירגעות. אף בימינו, תכונת ההידרותרפיה היא תכונת הליבה של מרכזי הספא השונים בתוספת טיפולים מפנקים אחרים.

התקופה הראשונה: העידן הקלאסי

כפי שאנו למדים מאנשי רוח וכותבים מהעידן הקלאסי, התקופה הראשונה בתולדות תרבות הספא החלה במאה ה-500 לפני הספירה, בתקופת יוון העתיקה כאשר היוונים נהגו לרחוץ יחדיו במרחצאות ובאמבטיות אוויר חם, שנקראו לקוניקה (laconic). 475 שנים מאוחר יותר, תחת שלטון הקיסר הרומי אגריפס, הוקם ה- "thermae" (ספא בקנה מידה גדול), בתקופות הבאות החלה התפתחות יוצאת דופן וניכרת במאפייני ה- "thermae". במשך השנים, מרכזי ספא דומים נבנו בכל רחבי האימפריה הרומית, כולל באנגליה ובשטחים רבים ביבשת אפריקה. מלבד לשירותי הריפוי והבריאות, הקומפלקסים הנ"ל כללו מרכזי ספורט ואפילו מסעדות. כך למשל, נהגו רבים לאחר אימון ספורטיבי, לעבור לסירוגין דרך חדרי ספא אחרים וליהנות משטיפת הגוף, משיחת שמנים שונים ועיסוי להרפיית השרירים. לסיום נהגו לטבול ב-"frigidarium" לשם התרעננות ולנוח בחדרי מנוחה ורגיעה ייעודיים בספא.

התקופה השנייה: התרחבות תרבות הספא ברחבי העולם.

מלבד למסורת הקלאסית של הספא הרומאי, ששילבה אמבטיות חמות וקרות, פעילות ספורטיבית יחד עם עיסויים ומנוחה, תרבויות אחרות מרחבי העולם פיתחו מסורות ספא משלהן. ספא היה פופולארי ביפן מאז 737 לספירה, כאשר אזור ה- "onsen"הראשון (מעיינות חמים) באיזומו הפך לציבורי. לקח ליפנים שנים לבנות את ה- "ryoken" הראשון (מעין אכסניה) שאפשר לאנשים ליהנות מלינה, אוכל משובח, גינות זן, ואמבטיות מקורות.

כ-300 שנים מאוחר יותר, הומצאה הסאונה הפינית  אב הטיפוס של סאונה יבשה הנמצאת בשימוש רחב בימינו במרכזי ספא בפינלנד, שם נהגו לשלב טקסים תמוהים ששילבו צלילה במי קרח קפואים ולאחריה הזעה בחדרי סאונה, שלוו בשתייה מרובה של בירה וודקה.

הטורקים בתקופה העותומאנית ידועים בזכות מרכזי החמאם הטורקי שעוצבו במוזאיקות עוצרות נשימה, כאשר התחלתם בבניית אמבטיות רולקסנה במאה ה-16, לצד חדרי קיטור, אזורי רחצה פרטיים ופלטפורמות עיסוי מאסיביות. מלבד לפן הבריאותי, חמאם טורקי היווה מקום מפגש ולהתרועעות חברתית, בייחוד עבור נשים מוסלמיות.

התקופה השלישית: מסורות ספא באירופה

מאפיים מרכזי של ספא הוא קרבתו למעיינות חמים טבעיים. בעידן הרנסנס, אתרי נופש רבים הפכו למרחצאות פופולאריים ומקומות הריפוי נבנו סביב מעיינות תרמיים, כגון אאכן קרל הגדול ושל Poretta בונאוונטורה של במערב אירופה, מינרלים ההר "פרצלסוס מעיינות Paeffers (שוויץ), באדן באדן (גרמניה) ערים כמו ספא (בלגיה).  במאה ה-16 פורסם הספר המדעי הראשון שהמליץ על מעיינות תרמיים למטרות בריאותיות ורפואיות. בשנת 1890, הכפר Bad Worishofen נודע בזכות צמחי המרפא ההוליסטיים וטיפול הידרותרפי, שפותחו ע"י Sebastian Kneipp, אבי תורת " Kneipp therapy". בערך באותה תקופה, תרבות הספא החלה לדעוך עם סגירת המרחצאות הציבוריים ברחבי אירופה בשל התפשטות המגיפה הגדולה, ובצרפת הושמדו כליל בניסיון למנוע את התפשטות מגיפת העגבת.

גרמניה מתגאה בפיתוחים ספציפיים במסורת הספא שלה - מגמה חדשה יחסית המשלבת קלימטולוגיה, בלנות וקידום השימוש בטיפולים טבעיים לפני מתן תרופות הדורשות מרשם רפואי, המכונה המערכת הגרמנית לריפוי –"kur". זוהי מערכת תומכת למערכת הבריאות הקונבנציונאלית  המשמשת רופאים להפנות מטופלים לשיטות ריפוי טבעיות כאשר שיטות רפואיות אחרות אינן מועילות. למעשה, המטופל נשלח למרכז ספא ומקבל סדרה של טיפולי ספא (למשל, הידרותרפיה, פיזיותרפיה, ערכות חום וכו') המכוונים להביא את המטופל לאיזון פיזי, נפשי ורוחני לטווח ארוך. התוצאות של מערכת ה- "kur" הגרמנית מציגות תחזית אופטימית, שכן כמות ימי מחלה בגרמניה ירדו ב 60% וצריכת הסמים בקרב האוכלוסייה ירדה בלמעלה מ -60%. מסקנה זו האיצה מהפיכה גם בתחום חברות הביטוח הבריאותיות שמשתתפות במערכת ה-"kur" ב -40 השנים האחרונות.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קידום אתרים מקצועי באינטרנט

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת תמר טובי

מאת: תמר טובישיקום והידרותרפיה23/06/119375 צפיות
המעי הגס הוא האיבר המרכזי שבו מצטברים רעלנים ומזהמים שונים. צטברותם של רעלים אילו במערכת העיכול פוגעים בתפקודו התקין של הגוף ועשויים לעורר את הופעתם של מחלות ובעיות בריאותיות נלוות. הידרותרפיה (חוקן מים) זו שיטה לניקוי יסודי של המעי הגס מפסולת ורעלנים שהצטברו במהלך השנים, והחזרת האיזון החומצי - בסיסי הטבעי.

מאת: תמר טובירפואה סינית20/06/11960 צפיות
שיטת הטיפול באמצעות כוסות רוח היא שיטה שמקורה לפני אלפי שנים והייתה בשימוש של מרפאים בכל הדורות וכמעט בכל התרבויות. היתרון המרכזי של טיפול בכוסות רוח טמון בכך שתגובת הריפוי הינה מיידית, והמטופל מתחיל לחוש בשיפור במצבו כבר לאחר הטיפול הראשון.

מאת: תמר טובירפואה09/05/111111 צפיות
תסמונת העייפות הכרונית, שנקראה בעבר גם “מחלת היאפים” או “מונונקלואוזיס כרוני”, תוקפת כ- 0.2% מהאוכלוסייה, בלי קשר למעמד חברתי-כלכלי. פיברומיאלגיה מוגדרת כמחלה ראומטית הפוגעת ב: 4%-2% מהאוכלוסייה, כאשר 95% מהסובלים ממנה הן נשים, רובן בנות 50-20. המחלה מתאפיינת בכאבים בשלד, במפרקים ובשרירים, ללא רקע דלקתי. על אף שהן נחשבות לתסמונות שונות, יש ביניהן קשר הדוק: שתיהן מאופיינות בתסמינים הפוגעים בצורה קשה באיכות החיים וביכולת התפקוד.

מאת: תמר טובייהדות22/03/111401 צפיות
באמצעות לימודי הקבלה ניתן להסביר את המורכבות של היקום בהיבט החומרי והלא-חומרי שלו, כמו כן, את הטבע הפיזי והמטאפיזי של המין האנושי.

מאת: תמר טובירפואה11/11/102252 צפיות
מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית שפוגעת ברירית מערכת העיכול ויכולה להופיע בכל רקמה באזורי מערכת העיכול: החל מחלל הפה ועד לפי הטבעת. במרבית המקרים, מחלת קרוהן פוגעת בחלק הסופי של צינור המעי הדק (באזור המעבר בין המעי הדק למעי הגס).

מאת: תמר טוביספא30/10/101215 צפיות
חמאם הטורקי, הנו גרסה ים תיכונית של בית מרחץ, דוגמת הסואנה. החמאם היווה ומהווה עדיין תפקיד חשוב בתרבות הטורקית. בתי מרחץ הם רעיון ומסורת רומית שעברו אל הביזנטים, ומהם לטורקים.

מאת: תמר טוביספא30/10/101200 צפיות
ספא, הנו שם כולל לתחום ריפוי המסתמך על הקשר בין הגוף לנפש. תעשיית ה-WELLNESS התפתחה רבות בעשור האחרון וביטויה המרכזי הוא בריבוי מכוני הספא הבריאותיים והטמעת התפיסה כי ספא אינו רק מותרות ופינוק, אלא טמונים בו יתרונות בריאותיים רבים הן במישור הפיסיולוגי והן במישור הנפשי.

מאמרים נוספים בנושא ספא

מאת: ניב אבןספא09/06/16994 צפיות
מעבר לקרבה שמייצרת רמת נוחיות נהדרת חשוב לאתר את סוג העיסוי שמיועד ספציפית שלחרור של שרירים תפוסים, בפרט אם אתם מהאנשים שאוהבים להתעסק בענף ספורט בצורה תדירה. אל תתפתו אל עיסויים שלא בהכרח קשורים אל המצה הפיזי שלכם וחפשו אחר מקומות שיודעים לבצע עיסויים עם התמחויות מגוונות להתאמה מירבית.

מאת: ravivorספא24/02/152131 צפיות
מגע אנושי משפיע לטובה על מגוון רחב של תופעות ובעיות פיזיולוגיות - החל מהורדת לחץ הדם וכלה בעיסויים המשפרים משמעותית את בריאות המטופל.

מאת: דוד כהןספא26/04/145749 צפיות
ככה חוגגים היום יום הולדת מפנק יחד עם בן הזוג בחבילת ספא מפנק בצפון.

מאת: מיכאל רומנסקיספא07/01/147909 צפיות
אורח החיים הנוכחי אינו פשוט עבור אף אחד. אנחנו נמצאים בלחצים, לא נותנים לגופנו מנוחה ומתעלמים מהכאבים שכן מופיעים. אחד הפתרונות היעילים ביותר, בהקשר הזה, הוא עיסוי על ידי גורם מקצועי. אלא שבישראל יש לא מעט מעסים מקצועיים, או לפחות אנשים המתיימרים להיות כאלה. כיצד תמצאו את המעסה הטוב ביותר באזור המגורים שלכם?

מאת: שמואל עטיהספא01/12/137840 צפיות
מתחמי ספא בצפון הארץ, ממוקמים במקומות רבים, יפים, ולעיתים גם בלתי צפויים בכל רחבי הגליל. בכל אחד ואחד ממתחמי ספא אלה, תוכלו ליהנות מהיצע נרחב של פינוקים שכולנו אוהבים. כמו בכל מקום אחר בארץ, גם באזור הצפון תוכלו ליהנות ממתקני ספא המיועדים לאירוח זוגות, משפחות וקבוצות, וכמו כל ספא יוקרתי בכל מקום אחר בארץ, גם באזור הצפון תוכלו ליהנות ממגוון נרחב של מתקני בריאות הכוללים בין היתר: מתקני ג'קוזי וסאונה יבשה, בריכות מחוממות, חדרי טיפולים אינטימיים, מלתחות מהודרות, מסעדות ובתי קפה.

מאת: אלעד אוחנהספא18/08/131147 צפיות
ביקור זוגי בספא הוא בילוי רומנטי במיוחד. לא חייבים לנסוע עד אילת או עד הצפון הרחוק כדי להנות מבילוי שקט, רגוע ואינטימי בספא טוב.

מאת: ספא וילה בלספא30/05/131232 צפיות
עצמו את העיניים לרגע. דמיינו לעצמכם מקום רגוע, עם מוסיקה שקטה ונעימה ברקע, וטיפול מסאג' מפנק שכולו נועד בשבילכם. עכשיו פקחו את העיניים. כן כן, זה לא מוכרח להיות חלום. זו יכולה להיות המציאות שלכם, ובקרוב. טיפולי מסאג' וגם עיסוי אבנים חמות מוצעים על ידי מכוני הספא ומאפשרים לכל אחד לקחת קצת פסק זמן וליהנות משהות בלתי רגילה במקום מיוחד ועם טיפול מרגיע שקשה לשכוח אותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica