חפש מאמרים:
שלום אורח
28.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בלום בלם

אחד הנושאים שבהם אני נתקל בחוסר הבנה מצדם של בעלי רכבים מתוצרת מיצובישי, שמבקשים להכניס את רכבם לטיפול תקופתי במוסך, הוא נושא הבלמים.
חלקם חושבים שהטיפול בבלמים הינו חלק משגרת הטיפולים, ולפיכך יש לבצע אותו בכל 15,000 או 30,000 ק"מ או לחילופין פעם בשנה. הנחה זו מוטעית, ולכן מובן למה הלקוחות מתפלאים או מופתעים בכל פעם שנאמר להם שעלות התיקון תהיה גבוהה משמעותית מהצעת המחיר אותה קיבלו כאשר הכניסו את הרכב לשירות במוסך.
בלמי המכונית, או "הברקסים" כמו שנהוג לכנותם, הם רק חלק אחד ממערכת בלימה שלמה שמורכבת מחלקים נוספים כמו צינורות ונוזלים שתפקידם לבלום את הרכב, ולהגדיל את הכוח שאנו מפעילים על דוושת הבלם. ברכבים מודרניים, מתוצרת מיצובישי ובכלל, מותקנות מערכות נוספות (אלקטרוניות) שמועילות לשמירה על יציבות הרכב ועל בטיחותם של הנוסעים בו בעת הבלימה, ומלבד זאת, מערכות מבוססות מחשב שמשתמשות במערכת הבלמים דווקא בזמן נסיעה, כדי לשמור על יציבותו של הרכב.
כל המערכות הללו עוברות בדיקה בצורה סדירה כשהאוטו נמצא במוסך למטרת טיפול שוטף, ונוזל הבלמים מוחלף כחלק מתכנית הטיפולים, ובצורה סדירה על פי הנחיות היצרן.
החלקים שאני רוצה להתמקד בהם הם דווקא אלו שיש להחליף אותם כתוצאה מהבלאי שלהם בלבד. החלקים הללו קרויים "רפידות/דיסקיות בלם", והבלאי שלהם תלוי בצורה ישירה בכמה משתמשמים בהם. הברקסים עובדים בצורה יעילה כל עוד הבלאי שלהם ברמה סבירה (בהנחה שמערכת הבלמים בכללותה תקינה), וברגע שאחוז הבלאי של הרפידות, המתבטא בעובי הדופן שלהן, מגיע ל 70-80, רצוי להחליפן. את רמת הבלאי ניתן לראות בבירור אחרי שמפרקים את גלגלי האוטו.
ככל שהנהג ברכב לוחץ יותר על הברקס, הדיסקיות עובדות יותר, והבלאי שלהן מואץ. משמעותו של הדבר היא שככל שנאמץ דפוסי נהיגה נכונים יותר, נבלום פחות, ועל ידי כך נפחית את בלאי הרפידות. שמירה על מרחק מספק מהאוטו שלפנינו, תמנע את הצורך להגיב על כל בלימה שמבצע אותו רכב. אם אנו נדרשים לבצע בלימה בכל זאת, {עדיףכדאי ללחוץ על הדוושה לחיצות קצרות ולהימנע מלחיצה אחת ארוכה. במקרה של נסיעה בירידה ממושכת, רצוי שלא לבלום בלימות ארוכות, אלא לתת למנוע לבלום את עצמו. ברכב אוטומט ניתן ליישם זאת בבלימה אחת שמורידה את המהירות לזו הרצויה לנו. הגיר יוריד הילוך בהתאמה ולא יעלה אותו, עד שנאיץ. ברכב ידני, צריך להאט את האוטו ולהוריד הילוך.
הצורך בהחלפת רפידות הבילום מתעורר, כאמור, כשהן מתדקקות. בדרך כלל אפשר לזהות זאת באמצעות רעש שמזכיר חיכוך מתכתי שיגיע מאזור הגלגלים הקדמיים או האחוריים. ברכב ששמטפלים בו באופן סדיר במוסך, אפשר לגלות זאת בזמן בעת הבדיקה השגרתית כחלק מהטיפול או לפני הטסט השנתי.
חשוב ביותר להחליף רפידות בלם בלויות בזמן (בחלק מהרכבים הבלמים האחוריים ידועים כ"נעלי בלם", אבל כל מה שצוין כאן תקף גם לגביהן), אחרת עלולים להיקלע למצב שבו יעילות הבלמים תפגע, עד כדי סיכון חיי אדם. מומלץ להרכיב רק רפידות מקוריות, ולא להסתפק ברפידות חליפיות שמחירן נמוך באופן משמעותי, כיוון ויעילותן אינה בדוקה כשל אלה המקוריות, והבלאי שלהן מואץ הרבה יותר, כך שלרוב העלות הכספית תהיה גבוהה יותר בחשבון מצטבר. מלבד זאת, הנסיעה עם רפידות חליפיות מלווה ברעשי לוואי.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
גבי מיארה | מוסך מיצובישי , מיצובישי קינג , מרכז שרות
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גבי מיארה

מאת: גבי מיארה רכב04/10/10588 צפיות
המשפחה גדלה ואין ברירה, צריך אוטו גדול יותר. האוטו כבר לא מה שהיה פעם ואינכם רוצים להשקיע בו. קבלתם אוטו ממקום העבודה ואינכם צריכים את האוטו הקודם, או שאתם מעוניינים להחליפו למשהו קטן יותר, כאוטו שני.

מאת: גבי מיארה תחבורה ורכב - כללי24/08/10587 צפיות
הדבר החשוב ביותר הוא לברר אם המוסך אליו אתם רוצים לקחת את האוטו פועל ברישיון וחבר באגוד המוסכים (כן, יש דבר כזה). מוסכים בעלי רישיון חייבים לפעול תחת אמנת שירות של משרד התחבורה ופועלים תחת פיקוח שלו ולכן הסיכוי לרמאויות קטן והשירות שתקבלו יהא אמין ומקצועי.

מאת: גבי מיארה ליסינג והשכרת רכב08/08/10590 צפיות
כשעומדים לקנות רכב יד שנייה, חייבים להיות זהירים ויסודיים. בטיחות הרכב היא קריטית, עלותו יקרה בצורה יחסית ויש מספר לא קטן של מרכיבים שיכולים להשפיע על כדאיות הרכישה. לפניכם מדריך מקוצר המפרט כיצד תוודאו שתהליך הקנייה נעשה בצורה נכונה.

מאת: גבי מיארה רכב08/07/101756 צפיות
"מה תהיה עלות הטיפול ברכב?" כיועץ שירות במוסך, אני נתקל בשאלה זו הרבה פעמים מצד לקוחות, או בעל רכב שמתעניין בכך. לא ניתן לענות על שאלה זו ב"שלוף", כיוון ומחיר טיפול אינו דבר קבוע. חייבים להבין באיזה טיפול מדובר.

מאמרים נוספים בנושא תחבורה ורכב - כללי

מאת: עידן שלומןתחבורה ורכב - כללי24/05/2039 צפיות
במידה ואתם תושבי קרית מלאכי ואתם מעוניינים להתנייד בקלות אתם מוזמנים לעשות זאת באמצעות מונית ספישל שניתן להזמין 24 שעות ביממה.

מאת: SEONET קידום אתריםתחבורה ורכב - כללי07/03/191678 צפיות
רכישת רכב יד 2 היא הוצאה גדולה שרובנו חוסכים כסף לקנית הרכב. כיום סוכנות הרכב אוטוקאר מאפשרים לכם לבחור בין צבחר של דגמי רכבים וכל זאת במימון מלא של הקניה. לא תבואו?

מאת: רוני הכהןתחבורה ורכב - כללי18/11/18571 צפיות
רכבים שמגיעים כמו קיה הקוריאנית עם מחיר בהישג יד, כאשר מעבר לכך מדובר ברכב שקורא נכון את השוק ומביא את הפתרון בכל שנה מחדש.

מאת: עופר שלותחבורה ורכב - כללי28/09/18619 צפיות
חלפים לרכב

מאת: עופר שלותחבורה ורכב - כללי27/08/18697 צפיות
חלפים לרכב לא בכל מקום

מאת: orya peryתחבורה ורכב - כללי06/08/18737 צפיות
קשה לחוות את הסיטואציה שבה אתם נמצאים מחוץ לדלת המשרד או הבית, או שאתם נעולים ואינכם יכולים לפתוח את הדלת בשל צילינדר תקוע. במקרים אלה, כדאי לא להיכנס ללחץ ולהזמין את מי שמתמחה עם פריצת מנעולים. יש למצוא מנעולן זמין ומקצועי, שיש לו שם ומוניטין וכזה שידוע שהוא אמין. כולנו מעוניינים לחזור לשגרת סדר היום שלנו מהר ככל שניתן ולכן, מנעולן שיפגין זמינות גבוהה ומקצוענות, הוא זה שיוכל לספק לנו שירות יעיל.

מאת: נטלי הרוש תחבורה ורכב - כללי31/07/18728 צפיות
מתי תצטרכו להיעזר בשירותם של מגרשי הפירוק השונים? האם כל אחד יכול לפנות אליהם? בואו ננסה להבין קצת מתי האדם הפרטי יוכל להיעזר בשירותים מסוג זה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica