חפש מאמרים:
שלום אורח
05.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סטיות בניה וכיצד תקן ת"י 789 מציל את המצב

מאת: זכרמן אלכסשיפוצים13/04/20092887 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בעת ביצוע עבודות בניה, לא ניתן להשיג דיוק מוחלט בהתאם למידות הנקובות בתכניות - האמינו לי לא אחת ניסיתי.   

אותם אי דיוקים הנגרמים בכל אחד משלבי תהליך הבניה, הן באתר הבניה והן בייצור האבזרים והאלמנטים, בהתקנתם ובהתאמתם בבנין, נובעים ממספר גורמים עיקריים:

- מבנה מכשירי המדידה ודיוקם.

- אופן השימוש במכשירי המדידה - מיומנות המודדים.

- תנאי השטח בעת ביצוע עבודות המדידה.

נוסף על כך שינויים פיזיקליים יכולים לגרום לסטיות בצורת החומר ובמידות (כגון: שינויים תרמיים ושינויים בלחות), משינויים בעומסים הפועלים על הבניין ומתנאים משתנים אחרים ( סטיות נרכשות - inherent deviations ) סטיות כאלה ורבות אחרות מפורטות בנספח א' לתקן הישראלי (ת.י.) 789.

תקן 789 מיועד למעשה למתכננים ולמבצעים, כאשר מטרתו הינו לתת לידי המתכננים והמבצעים כלים לביצוע בדיקה עצמית לצורך תכנון ובקרת איכות בשלבים השונים של תהליך הבניה,ומיד לאחריו, כדי להבטיח רמת בניה ותפקוד נאותות. תקן זה בא להגדיר את הסטיות האופייניות מהמידות המתוכננות, הנובעות מתהליכי בצוע המלאכה של עבודות בניה.  התקן מפרט ערכים גבוליים של סטיות ביצוע מותרות וקובע את אופן ביצוע המדידות. אולם אין התקן דן בסטיות של אבזרים ורכיבים לבניין המיוצרים באופן תעשייתי, לרבות אלמנטים ומערכות מבטון טרום, שבהם דן התקן הישראלי ת"י 466 חלק 4, ואין הוא חל על בניינים שחלות עליהם דרישות תפקוד חריגות, לחומרה או לקולה, כגון: מחסנים, אולמות תעשיה.

ערכי הסטיות הנקובים בתקן 789  נקבעו על פי הדרישות הנקובות בתקנים ישראליים החלים על מוצרי בניין או מלאכות בניין, כאשר קיימים תקנים כאלה, על פי הדרישות בתקנים זרים לאחר התאמתן לתנאי הארץ ועל פי מדידות שנערכו באתרי בנייה שונים בהתאם למפרט מכון התקנים הישראלי מפמ"כ 326 .

כדי למנוע קשיים העלולים להיגרם מסטיות המידות מן המידות המתוכננות, הן בביצוע מלאכת הבנייה והן בתפקוד הבניין הגמור, רצוי מאוד לקבוע מראש בעת התכנון את גבולי הסטיות המותרות לכל שלבי הבניה. אם זאת חשוב לקחת בחשבון כי  מידת הדיוק הנדרשת מהמבנה או מחלקיו מושפעת מאופיו ומייעודו של המבנה או של חלקיו, מדרישות התפקוד הנדרשות מהם ומדינים אחרים החלים עליהם (כגון: תקנות התכנון והבניה).

בכל מקרה שקיימת סתירה בין דרישות תקן זה לדרישות שבתקנים ישראליים החלים על מלאכות או על מוצרים ספציפיים, דרישות התקן הספציפי הן הקובעות.

כדי לעמוד בדרישות לסטיות המותרות בתקן וכדי למנוע הצטברות סטיות במהלך הקמת המבנה, חשוב כי ייעזר הקבלן במודד מוסמך, לפי הצורך או לפי דרישות המתכנן, יקבע המתכנן את השלבים במהלך הבנייה שבהם יבוצעו המדידות  ובנוסף ילווה במפקח מוסמך שרצוי שיתלווה לתהליך הבניה החל מחיתוליו, כאשר אותו המפקח מחוייב לפעול באמינות ובאובייקטיביות לקידום וביצוע הבניה באופן החסכני ביותר ובמהירות הגדולה ביותר האפשרית.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

זכרמן אלכס, מפקח בניה

052-7-569695

www.alex-pikuah.co.cc

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת זכרמן אלכס

מאמרים נוספים בנושא שיפוצים

מאת: yoni romשיפוצים12/04/20207 צפיות
איזה מכשור מתקדם מאפשר לאתר נזילות? מה היתרונות של מצלמה תרמית?

מאת: עידן שלומןשיפוצים28/01/20515 צפיות
חשמלאים מספקים כיום קשת שירותים רחבה ביותר שנוגעת לאספקטים שונים בכל עבודת שיפוצים בבית שלכם, בין אם מדובר בשיפוץ יסודי של כל הבית או ריענון של מערכת החשמל הביתית.

מאת: רוני הכהןשיפוצים30/12/19656 צפיות
יש סוגים רבים של צבעים לרכישה ולצביעה, וכניסה אל חנות כזו תהיה חוויה מבלבלת ומעצימה כאחד.

מאת: רוני הכהןשיפוצים28/08/19682 צפיות
לבחור את צבע השליכט הכי נכון,

מאת: shlomy שיפוצים27/03/191073 צפיות
אם בניתם בית חדש, אתם עומדים להיכנס לדירה מקבלן או עומדים לרכוש בית מיד שניה, בוודאי שמעתם על המושג "בדק בית". בדק בית הינה בדיקה יסודית ובה בודקים את הבית על כל חלקיו השונים והמטרה של הבדיקה היא לאתר ליקויים שונים במבנה ובבניה ולאפשר לכם לדעת את מצבו האמיתי של המבנה.

מאת: Droxitשיפוצים21/03/191005 צפיות
לא תמיד יש לנו את הזמן או את הסבלנות לנסות, לטעות ולתקן. כך, גם אם הרכבת רהיטי איקאה נתפסת כמשימה לא-מאוד-מורכבת, היכולת להאציל סמכויות ולפנות את הזמן למשימות אחרות היא ככל הנראה עדיפה.

מאת: Droxitשיפוצים28/02/19750 צפיות
במקרים רבים אתם בוודאי מזמינים חשמלאי, אינסטלטור או כל הנדימן אחר שיעזור לכם עם תקלה או בעיה, עם התקנת רשת חדשה או עם חיזוק הריהוט. שיחת טלפון קצרה מגלה לכם שהמחיר תלוי בסוג העבודה, ואם יש כמה מטלות על הפרק, הרי שכל אחת מהן תעלה לכם בנפרד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica