חפש מאמרים:
שלום אורח
23.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

זהב - ההיסטוריה של ספרד

מאת: רחלי פריהיסטוריה15/11/20101876 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אלדורדו – ערי הזהב הנסתרות

כיום, ספרד הינה מדינה אירופית ככל מדינה אחרת. עם זאת, אין לזלזל במדינה האירופית המודרנית, שכן מאחוריה עבר מפואר והיו ימים בהם הייתה ספרד שחקנית מרכזית בכתיבת דפי ההיסטוריה ובעיצוב העולם המודרני. למעשה, במאה ה-16 הייתה ספרד מעצמה אימתנית, אשר שלטה על אדמות רבות ועל הימים. במסגרת מסעות הספרדים ברחבי העולם, הגיעו שליחיהם אל ארצות דרום אמריקה. שם פגשו בשבטים המקומיים ואורו עיניהם למראה זהב עצום ולשמע סיפורים על טקסים דתיים בהם נשפך הזהב כמים. השמועות על הזהב הרב תורגמו עד מהירה לאגדות מופלאות בדבר ערי זהב נסתרות, בהן הכול עשוי זהב. ומבין כל המיתוסים הללו שם אחד היה בו די כדי לגרום לכל ספרדי להביט כמהופנט במבט מצועף ומלא ארגה – אלדורדו.

מקורות מיתוס אל דורדו

אל דורדו (El Dorado) הינו מונח בספרדית שמשמעו הוא "המוזהב." מקור שם זה בראש שבט המויסקה, אשר ציפה את גופו בגרגירי זהב במסגרת טקס חניכתו וצלל אל מימי אגם גואטביטה. עם הזמן והשימוש, הפך שמו של ראש השבט לשמה של עיר מיתולוגית ואף ממלכה שלמה, לא שונה מבחינות מסוימות מאטלנטיס המיתולוגית. בדומה לאטלנטיס, גם אלדוראדו הופיעה תחילה באזכורים ביצירות ספרותיות של העת העתיקה ושמה הלך והתעצם עד שהפכה לחלק בלתי נפרד מן המיתוס של תרבות המערב. אבל סיפורה של אל דורדו כמעט תמיד הינו שילוב חמוץ-מתוק. לצד החלומות המופלאים לגביי מסחר בזהב הרב של שבטי דרום אמריקה, היו גם הזוועות אשר ביצעו הספרדים בילידים בעבור בצע כסף, או במקרה זה, זהב. כמו כן, בדומה לקדחת הזהב שפקדה את ארה"ב בראשית המאה ה-20, כך גם ספרדים רבים השקיעו את כל הונם, כוחותיהם ובריאותם בחיפוש אחר ערי הזהב הנסתרות בג'ונגלים העבותים.

כל מקום הוא אל דוראדו

בסיכומו של דבר, כל הזהב לא עזר לספרדים בהתמודדות עם אנגליה וצרפת, ובסופו של דבר הארמדה הספרדית המפוארת הובסה, מה שאותת את ראשית הדעיכה במעמדה של ספרד כמעצמה. גם קסמו של הזהב הועם כאשר כמו כן, במהלך המאה העשרים והעשרים ואחת חלו שינויים רבים בחקיקה בנושא קניית זהב או מכירת זהב שמקורו באתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים. לכן, לא יכולים עוד מטבעות זהב עתיקים ותכשיטים אינדיאניים מוזהבים לשמש כאמצעי להתעשרות מהירה. בנוסף, אל דוראדו עברה מטמורפוזה ממחוז חלום על ממלכה רחוקה ועלומה והפכה למקום של יצירתיות, באמצעותה יכול כל אדם להקים חברת סטרט אפ מצליחה ולמצוא את אל דוראדו שלו ממש מתחת לאפו.

מבחינות רבות, היה על הספרדים לעסוק בחיפוש אחר זהב, לבצע קניית זהב בזול או מכירת זהב ברווח גדול באירופה, על מנת להחזיק את הארמדה הספרדית המפורסמת, את הממלכה המתפתחת ואף את החיפושים אחר הזהב עצמו. מבחינות אחרות בחיפוש אחר הזדמנויות חדשות של קניית זהב ובשביל מכירת זהב פילסו הספרדים את דרכם לגילויים גיאוגרפיים ומדעיים מרחיקי לכת, אשר סייעו בקידום התרבות המערבית אל התרבות אותה אנו מכירים כיום.

 תגיות המאמר: זהב, קניית זהב, מכירת זהב


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מאמרים |  עיצוב הבית

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רחלי פרי

מאת: רחלי פריבניין ואחזקה - כללי25/03/121308 צפיות
קרני השמש הים תיכונית העזה מסכנות לא רק את בשר גופנו, אלא גם חודרות דרך החלונות והדלתות אל תוך הבית, עושות שפטים ברהיטים ומפריעות לפעמים לפעולות שונות בתוך הבית

מאת: רחלי פריאיפור21/02/121369 צפיות
אנו שומעים רבות על המושג איפור קבוע, אבל האם אנו יודעים באמת מה הכוונה?

מאת: רחלי פריהומור וסטנד-אפ06/01/121840 צפיות
תמונות מצחיקות או סרטונים מצחיקים - מה הם עושים לנפש? כנסו ותקראו עוד!!!!!!!!

מאת: רחלי פרישיפוצים11/09/111839 צפיות
אוטמים את הגג? הפתרון הטוב ביותר הוא יריעות ביטומניות.

מאת: רחלי פריאימון אישי18/08/111286 צפיות
החיים רצים בקצב מטורף, ולא תמיד אנו יודעים לנווט אותם בצורה הנכונה, ולכן צריך מאמן אישי...

מאת: רחלי פריציפורניים10/08/112146 צפיות
הציפורניים שלך הם בעצם מראה שמשקפת את התייחסותך למראך החיצוני...

מאת: רחלי פריגינון02/03/111559 צפיות
כריתת עצים כרוכה בסיכון לא מבוטל, הן לאנשי המקצוע שמבצעים את הכריתה, והן לכל מי ומה שנמצא בסביבה...

מאמרים נוספים בנושא היסטוריה

מאת: גדעון צורהיסטוריה04/07/1510409 צפיות
מסורת המקרא מציגה את נחלת שבט גד מעבר לירדן, ממזרח לארץ כנען. ביינות לשבט ראובן מדרום וחצי שבט מנשה מצפון. גבולות השבטים מסתמכים על הכתוב בספר יהושע. ומנגד, קיימות במקרא סתירות לגבי מיקומה של נחלת שבט גד, שטח נחלה זו משתנה בספר במדבר (במדבר לב) ומשתנה שוב בספר דברי הימים (דברי הימים א, ה). נתונים אלה מעלים את הסברה שנחלת שבט גד, מקורה ביצירה ספרותית דמיונית.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/144006 צפיות
מאמר זה בא לבחון את טיב היחסים המיוחדים בין ישראל לארצות הברית בשני העשורים הראשונים להקמתה של מדינת ישראל וכיצד הם מתבטאים במדיניות החוץ של ארצות הברית כלפי ישראל, תוך בחינת אירועים משמעותיים בתקופה זו.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/143296 צפיות
עם הקמתה של התנועה הציונית ב-1897 החלו יהודים רבים להאמין כי הפתרון לבעיה היהודית באירופה מצויה בפתרון טריטוריאלי עצמאי ליהודים. עובדה זו הביאה לפילוג בקרב העם היהודי בסוף המאה התשע-עשרה למן תחילתה של מלחמת העולם השניה. העם היהודי התחלק לשני זרמים עיקריים, מחד יהודים ציוניים שהאמינו בפתרון מדינה לאומית לעם היהודי ומאידך יהודים אנטי ציונים שסברו כי מלחמה על זכויותיהם של היהודים במקום מושבם הוא הפתרון לבעיה היהודית. מפלגת הבונד אימצה לעצמה קו לוחמני יהודי שנלחם על זכויותיהם בארצות מוצאם.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/142992 צפיות
במאמר זה אתחקה אחר קורות חייו של אברהם ברמן משחר ילדותו למן עלייתו לארץ ישראל, האירועים בחייו של ברמן יכולים לפתוח לנו צוהר לאופיים המיוחד של מנהיגים בתקופת זמן מורכבת כמו השואה.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/143384 צפיות
מדיניות הנאצים טרם החלת הפתרון הסופי של היהודים, הייתה אכזרית, נפשעת ועסקה בעיקר בדחיקתם וגירושם של היהודים מן החברה בה הם נמצאו. במחקר האקדמי קיימת אמביוולנטיות בכל הנוגע למדיניותם של הנאצים למן תחילת שלטונם ב-1933 ועד החלטתם על השמדה טוטאלית של יהדות אירופה בינואר 1942. מחד גיסא קיימים חוגים הסוברים כי ההחלטה על הפתרון הסופי נרקמה בראשם של בכירי ההנהגה הנאצית עוד בימי ראשית שלטונם ומאידך גיסא חוגים אחרים טוענים כי ההחלטה על הפתרון הסופי נוסחה באותם רגעי הכרעה בסוף 1941 ותחילת 1942.

מאת: גדעון צורהיסטוריה22/09/143375 צפיות
פסוק אחד במקרא – כִּי הוּא רֹדֶה בְּכָל עֵבֶר הַנָּהָר, מִתִּפְסַח וְעַד עַזָּה, בְּכָל מַלְכֵי עֵבֶר הַנָּהָר, (מלכים א, ה,ד) עורר תיאבון בקרב מלומדים רבים בחלד, להרחיב את שטחי ממלכתו של שלמה המלך

מאת: גדעון צורהיסטוריה13/05/146324 צפיות
חלקו השני של המאמר, בא לספר את מקור שמן הקדום של אותיות האלפבית הכנעני. השם הראשוני של כל אות ואות, כפי שנתנו לו הכנענים, ולאחר מכן שינוים שחלו בשמות האותיות, עקב שינוים בציורי האותיות, או מנת להקל על הגיית השמות. חלק משמות אותיות האלפבית שלנו נושאות את שמן מזה כ- 4000 שנה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica