חפש מאמרים:
שלום אורח
23.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

זהב במסעותיו של קולומבוס

מאת: רחלי פריהיסטוריה05/12/20101881 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק


כפי שכולנו יודעים, המגלה האגדי של יבשת אמריקה היה כריסטופר קולומבוס, שהיה איטלקי במוצאו, אך את התגלית עשה כשהוא משרת את מלך ספרד. קולומבוס יצא למסעו ב-3 לאוגוסט 1492. בתקופה זו ספרד היא מדינה מודרנית צעירה שמחפשת מקורות מימון לצרכים הרבים שמתעוררים. הסיבה המרכזית שעמדה מול עיניו של מלך ספרד כשהסכים לממן את מסעו של קולומבוס הייתה זהב. על פי התוכנית, קולומבוס היה אמור למצוא דרך חדשה להודו, ואזור זה ידוע כעשיר בזהב. אמנם קולומבוס לא מצא את הודו, אך זהב מצא גם מצא.

קולומבוס נוחת באמריקה

כשקולומבוס הטיל עוגן ביבשת אמריקה, הוא פגש בשבטי ילידים שניהלו חקלאות תירס, ומה שמשך את עיניו במיוחד היו נזמי הזהב שקישטו את אוזניהם של הילידים. יתרה מזאת, קולומבוס קיבל מסכת זהב כמתנה מראש השבט, וכאן הבין שיש באזור זהב. כדי לגלות את מיקומו של הזהב, חטף כמה מהילידים והללו הובילו אותו לאי היספניולה, שם מצא פירורי זהב בתוך מי נהרות. אחרי תגלית זו, הוא הגיע למסקנה שמסעו לא היה לשווא, וכי איתר את מקורות הזהב שבהם היה מעוניין מלך ספרד.

צעדו הבא היה חזרה הביתה בליווי כמה מבני הילידים, אך במקביל הוא גם השאיר צוות של 39 ימאים, שהקימו את המושבה הראשונה באמריקה. תפקידם העיקרי היה חיפוש אחר זהב.

מסעו השני של קולומבוס

כשחזר קולומבוס לספרד, הוא סיפר על הנאיביות הרבה של הילידים, וכי האזור אליו הגיע, מהווה מקור בלתי נדלה לזהב ולעבדים, זאת משום שהילידים לא מסרבים לכלום. הדיווח נשא חן בעיני הזוג המלכותי, ולכן קולומבוס קיבל משאבים רבים לצורך המסע השני שלו. יחד עם זאת, במסע זה האינדיאנים נהגו בדרך שונה לחלוטין, שכן הם כבר הבינו מה הכוונות האמיתיות של הפולש הזר. שללם העיקרי של האירופאים הפעם היה עבדים ולא זהב.

קולומבוס נזקק נואשות לזהב, וזאת במטרה להצדיק את מסעותיו, אך זהב לא נמצא עוד, ומי ששילם על כך מחיר כבד היו אינדיאנים תושבי האיטי. אנשים אלו הועבדו בפרך בחיפוש נואש אחרי הזהב שפשוט לא היה שם. התוצאה הייתה עגומה למדי, שכן האוכלוסייה המקומית נרצחה במלואה על ידי האירופאים.

ממשיכיו של קולומבוס

רבים הלכו בעקבות קולומבוס, וצורת עבודתם לא הייתה הומאנית יותר. אלו ש"לא הייתה להם אמונה" לא נחשבו כאנשים בעיניים הנוצרים. דוגמה בולטת במיוחד לממשיכי דרכו של קולומבוס בחיפוש זהב בכל מחיר היה קורטס.

כשהגיע קורטס אל חופה של אמריקה, שלח מלך האצטקים זהב רב לפולשים, ובפיו בקשה אחת בלבד, שהפולשים יעזבו את ארצו ואת עמו לנפשם. צעד זה התברר כטעות משום שכך בדיוק קיבל קורטס את ההוכחה להימצאותו של זהב ביבשת. מסיבה זו החל קורטס את מסע המוות שלו ועבר מכפר לכפר בחיפוש אחד דבר אחד ויחיד - הזהב.

שתי דוגמאות אלו מוכיחות לנו שהסיבה העיקרית ליחס הנורא כלפי האינדיאנים נבע מעושר אדמתם, וכי האינטרס הגדול ביותר של האירופאים ביבשת החדשה היה זהב. משאב זה היה חשוב עד כדי כך שהצדיק רצח עם המוני.  

 תגיות המאמר: זהב


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מאמרים |  עיצוב הבית

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רחלי פרי

מאת: רחלי פריבניין ואחזקה - כללי25/03/121308 צפיות
קרני השמש הים תיכונית העזה מסכנות לא רק את בשר גופנו, אלא גם חודרות דרך החלונות והדלתות אל תוך הבית, עושות שפטים ברהיטים ומפריעות לפעמים לפעולות שונות בתוך הבית

מאת: רחלי פריאיפור21/02/121369 צפיות
אנו שומעים רבות על המושג איפור קבוע, אבל האם אנו יודעים באמת מה הכוונה?

מאת: רחלי פריהומור וסטנד-אפ06/01/121840 צפיות
תמונות מצחיקות או סרטונים מצחיקים - מה הם עושים לנפש? כנסו ותקראו עוד!!!!!!!!

מאת: רחלי פרישיפוצים11/09/111839 צפיות
אוטמים את הגג? הפתרון הטוב ביותר הוא יריעות ביטומניות.

מאת: רחלי פריאימון אישי18/08/111286 צפיות
החיים רצים בקצב מטורף, ולא תמיד אנו יודעים לנווט אותם בצורה הנכונה, ולכן צריך מאמן אישי...

מאת: רחלי פריציפורניים10/08/112146 צפיות
הציפורניים שלך הם בעצם מראה שמשקפת את התייחסותך למראך החיצוני...

מאת: רחלי פריגינון02/03/111559 צפיות
כריתת עצים כרוכה בסיכון לא מבוטל, הן לאנשי המקצוע שמבצעים את הכריתה, והן לכל מי ומה שנמצא בסביבה...

מאמרים נוספים בנושא היסטוריה

מאת: גדעון צורהיסטוריה04/07/1510409 צפיות
מסורת המקרא מציגה את נחלת שבט גד מעבר לירדן, ממזרח לארץ כנען. ביינות לשבט ראובן מדרום וחצי שבט מנשה מצפון. גבולות השבטים מסתמכים על הכתוב בספר יהושע. ומנגד, קיימות במקרא סתירות לגבי מיקומה של נחלת שבט גד, שטח נחלה זו משתנה בספר במדבר (במדבר לב) ומשתנה שוב בספר דברי הימים (דברי הימים א, ה). נתונים אלה מעלים את הסברה שנחלת שבט גד, מקורה ביצירה ספרותית דמיונית.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/144006 צפיות
מאמר זה בא לבחון את טיב היחסים המיוחדים בין ישראל לארצות הברית בשני העשורים הראשונים להקמתה של מדינת ישראל וכיצד הם מתבטאים במדיניות החוץ של ארצות הברית כלפי ישראל, תוך בחינת אירועים משמעותיים בתקופה זו.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/143296 צפיות
עם הקמתה של התנועה הציונית ב-1897 החלו יהודים רבים להאמין כי הפתרון לבעיה היהודית באירופה מצויה בפתרון טריטוריאלי עצמאי ליהודים. עובדה זו הביאה לפילוג בקרב העם היהודי בסוף המאה התשע-עשרה למן תחילתה של מלחמת העולם השניה. העם היהודי התחלק לשני זרמים עיקריים, מחד יהודים ציוניים שהאמינו בפתרון מדינה לאומית לעם היהודי ומאידך יהודים אנטי ציונים שסברו כי מלחמה על זכויותיהם של היהודים במקום מושבם הוא הפתרון לבעיה היהודית. מפלגת הבונד אימצה לעצמה קו לוחמני יהודי שנלחם על זכויותיהם בארצות מוצאם.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/142992 צפיות
במאמר זה אתחקה אחר קורות חייו של אברהם ברמן משחר ילדותו למן עלייתו לארץ ישראל, האירועים בחייו של ברמן יכולים לפתוח לנו צוהר לאופיים המיוחד של מנהיגים בתקופת זמן מורכבת כמו השואה.

מאת: יואב אפטרהיסטוריה11/10/143384 צפיות
מדיניות הנאצים טרם החלת הפתרון הסופי של היהודים, הייתה אכזרית, נפשעת ועסקה בעיקר בדחיקתם וגירושם של היהודים מן החברה בה הם נמצאו. במחקר האקדמי קיימת אמביוולנטיות בכל הנוגע למדיניותם של הנאצים למן תחילת שלטונם ב-1933 ועד החלטתם על השמדה טוטאלית של יהדות אירופה בינואר 1942. מחד גיסא קיימים חוגים הסוברים כי ההחלטה על הפתרון הסופי נרקמה בראשם של בכירי ההנהגה הנאצית עוד בימי ראשית שלטונם ומאידך גיסא חוגים אחרים טוענים כי ההחלטה על הפתרון הסופי נוסחה באותם רגעי הכרעה בסוף 1941 ותחילת 1942.

מאת: גדעון צורהיסטוריה22/09/143375 צפיות
פסוק אחד במקרא – כִּי הוּא רֹדֶה בְּכָל עֵבֶר הַנָּהָר, מִתִּפְסַח וְעַד עַזָּה, בְּכָל מַלְכֵי עֵבֶר הַנָּהָר, (מלכים א, ה,ד) עורר תיאבון בקרב מלומדים רבים בחלד, להרחיב את שטחי ממלכתו של שלמה המלך

מאת: גדעון צורהיסטוריה13/05/146324 צפיות
חלקו השני של המאמר, בא לספר את מקור שמן הקדום של אותיות האלפבית הכנעני. השם הראשוני של כל אות ואות, כפי שנתנו לו הכנענים, ולאחר מכן שינוים שחלו בשמות האותיות, עקב שינוים בציורי האותיות, או מנת להקל על הגיית השמות. חלק משמות אותיות האלפבית שלנו נושאות את שמן מזה כ- 4000 שנה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica