חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

נדבות וקבצנות כמודל עסקי

מאת: עוזי פלגשיווק21/01/2011952 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

נדבות וקבצנות כמודל עסקי

עוזי פלג*

איסוף התרומות והקבצנות הם ענפים כלכליים כבדי משקל ברחבי העולם וגם בארץ, הענפים מגלגלים סכומי עתק, בכל אחד מהתחומים שצוינו מתקיים מודל חליפין הכולל: ספק,לקוח, מוצר ותועלות, יש בו אסטרטגיה עסקית ואסטרטגיה שיווקית הכוללת תמהיל שיווק.

כאשר אנו נותנים נדבה אנחנו למעשה קונים מוצר, אמנם מוצר לא מוחשי אבל בעל ערך רב למקבל, הצורך בנתינה הוא למעשה חלק ממדרג הצרכים האנושי, הנתינה מספקת לנותן אושר וסיפוק רגשי רב, לעיתים נותן הנדבה לא כל כך רחוק במדרג הצרכים האנושי ממקבל הנדבה, אך עצם הנתינה נותנת לו תחושה של מיקום גבוה יותר ברף הצרכים האנושי.

מטרת המאמר להציג תהליכים עסקיים ושיווקיים שלא תמיד נהירים למי שלא עוסק בכך, דרך תחום שכולם מכירים ורובינו אף משתתפים בהם.

הגדרת מונחים מתוך מילון (יעקב שויקה):

תרומה: כסף או שווה כסף המוענק מרצון ללא תמורה  למטרה ציבורית או מטרה נעלה.

נדבה: 1.סכום כסף קטן הניתן לקבצן או נזקק 2. תרומה או מתנה הניתנת לצדקה מתוך רצון טוב שלא על מנת לקבל תמורה.

קבצן: אדם המבקש כסף או שווה ערך מעוברים ושבים ומתקיים מכך.

גם תרומה וגם נדבה הם פעולות של נתינה ללא קבלת דבר מוחשי, ההבדל הוא מילולי בעקרו, בכל זאת אנסה למצוא שוני בין השניים, מנקודת ראות שלי בלבד ההבדל הוא: בגובה הסכום, בגורם המקבל, ובסיטואציה של תהליך הנתינה.

כאשר סכום הנתינה קטן וניתן באופן ספונטני ללא תכנון מוקדם לאדם שעורר את רחמינו נקרא לזה נדבה.

כאשר סכום הנתינה גבוה יחסית וניתן לגוף או לאירוע נקודתי, שאנו מזדהים עם מטרתו ופעילותו הן אידיאולוגית והן אנושית נקרא לזה תרומה.

בתהליך איסוף התרומות פועלות עמותות כמלכ"ר על בסיס קבוע , או מוקמות  אד הוק לאירוע נקודתי, במאמר יוצג המודל הפחות מוכר של הקבצנות שהוא תחום המוכר לכולם.

תמהיל השיווק 4P של הקבצנות

 (Product) המוצר: מנקודת ראות הספק קרי הקבצן, המוצר הוא רחמים או צורך בעזרה, מנקודת  ראות של  נותן הנדבה, המוצר הוא הצורך בנתינה וקבלת סיפוק רגשי.

Price)) מחיר: הנדבה היא רצונית ולרוב במטבעות של אגורות או שקלים,יש אנשים ששומרים מטבעות בכיס או ברכב למטרת נדבה, יש גם שימוש פסיכולוגי בהצגת התרומות שנאספו, קופסה ריקה אמורה לשדר חוסר אונים ולזרז נדבה, קופסה עם שקלים עשויה לכוון שהתרומה היא במטבעות של  ₪ ולא אגורות.

(Promotion) קידום: הקידום נעשה על ידי הדגשת המסכנות והצורך באמפתיה, בעיני הקבצן ככל שהמסכנות תודגש כן תגדל מידת הרחמים והאמפתיה למצבו, הדגשת המסכנות תהיה בהצגת מומים, תנוחות גוף, שימוש בילדים, שלטים וכלי נגינה, יש כאן למעשה בידול של המסכנות ומיצוב תודעתי של רחמים.

 Place)) מיקום: מכיוון שהקבצנות הבודדת היא באזור גיאוגרפי מוגבל והנדבן לא מחפש את הקבצן, הקבצן ימקם את עצמו באזור סואן שקשה להתעלם מקיומו, שמספר העוברים ושבים גדול, באזור פוטנציאלי של תרומות, בדרך כלל באזור מסחרי, אזור בילוי, או בצמת, המיקום יהיה קבוע, באופן כזה ימצב את עצמו בזיכרון של העוברים ושבים הקבועים באזור, לעיתים הקבצן עשוי לפזר באזור רווחי, בני משפחה חולים או מתחזים להגיע "לכסוי שוק" מרבי.

הקבצנות קיימת מאות ואולי אלפי שנים, גם מערכות הרווחה המפותחות לא תמיד מצליחות לחסל את התופעה,מסכנות חוליים אסונות ומזל רע היו תמיד קיימים, הצורך בתשומת לב וברחמים מהסביבה הוא חלק מהטבע האנושי, תשומת הלב והרחמים באים לידי ביטוי במקרי הקבצנות בנדבה, מאחר וגם הצורך בנתינה הוא צורך אנושי מובנה, נוצר בין שני הצרכים "מודל חליפין משולב אמפאתי/עסקי",  אשר נותן מענה לכל אחד מהצרכים.

במקרים רבים הקבצנות היא מקצועית ומאורגת על "קבלני קבצנים", אלה דואגים למקם מסכנים אמיתיים או מתחזים ולוקחים מהם את רווחי הקבצנות, למעשה אנו רואים תהליך שיווקי של כסוי שוק, תוך שימוש מאורגן במפיצים ומפקחים, במקרים רבים ישנה חזקה טריטוריאלית היוצרת מונופול על האזור.

לקבצנות העסקית יש תהליכים נוספים אשר בהם הקבצן למעשה מוכר יחד עם נכותו גם פריטים בעלי ערך פעוט , לעיתים לפריט כזה יש מחיר ולעיתים הלקוח קובע את המחיר, גם בתהליך זה יש אלמנטים עסקיים שיווקיים בתוספת לאלמנטים פסיכולוגיים, המוכר מכר מוצר מוחשי לא רק מסכנות, והקונה קיבל מוצר מוחשי (שלא היה צריך), אך אלמנט הנתינה נשמר.

הערה לסכום: אני מניח שאף אחד מהקבצנים לא למד שיווק.

כל הזכויות שמורות לעוזי פלג ( UP יזמות ניהול בע"מ)

 אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

                                                          www.uzip.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עוזי פלג יועץ לניהול עסקי וכלכלת משפחה

מנכ"ל לשעבק בחברות עסקיות

חונך עסקי מוסמך  המעוף משרד הכלכלה

יועץ מוסמך בינלאומי CMC

חבר בלשכת היועצים העסקיים בישראל.

UP ייעוץ ונהול-פתרונות לנהול עסק

0526969240 נייד

דוא"ל : peleguzi@012.net.il

אתר חברה: WWW.UZIP.CO.IL

אתר  "זהירוני" המדריך להקניית ערכים לילדים מהגיל הרך דרך גיבור תרבות  www.pelegbooks.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עוזי פלג

מאת: עוזי פלגמכירות26/05/2027 צפיות
ניהול תהליך מכירה יעיל הוא מהלך נחוץ וחיוני בכל פעילות עסקית, בנושא פורסמו מאמרים רבים והנושא הוצג והודגש באופנים שונים, במאמר הזה הועלו נקודות שונות כולל טיפים, המתייחסים לניהול תהליך מכירה B2B (עסק מוכר לעסק) של מוצרים טכניים המיועדים לשימוש עסקי.

מאת: עוזי פלגניהול17/05/2067 צפיות
ארגון עסקי בכל גודל, נדרש לבצע שינויים והתאמות במהלך חיו העסקיים. תדירות השינויים וגודלם נגזרים ממטרת השינויים, שאת רובן ניתן לסווג כצורך: בפתוח עסקי, שיפור וייעול תהליכים עסקיים קיימים, התאמות לתנאי התחרות בשוק ועוד. במאמר הנוכחי אתייחס לשני חוקים מתחום הפיזיקה של אייזיק ניוטון, ונבצע דרכם אנלוגיות בתחום הניהול העסקי ונזהה "זיקה בין פיזיקה וניהול עסקי", אך לפני כן נגדיר מספר מושגים מתחום הפיזיקה.

מאת: עוזי פלגניהול16/05/2064 צפיות
תוצר ניהולי הוא התוצאה המתקבלת מפעילות ניהולית. תוצר ניהולי המשיג את מטרתו הוא תוצר אפקטיבי ולהיפך, תוצר ניהולי אשר יוצר תוצאה בעייתית, ההופכת בעצמה לבעיה ואף יוצרת בעיות נוספות, הוא "וירוס ניהולי" ברמות חומרה שונות, ובתור שכזה יש לטפל בו למניעת נזק חמור למערכת. "ווירוס ניהולי" לא נוצר בכוונה תחילה.

מאת: עוזי פלגניהול16/05/2063 צפיות
הנעת עובדי הארגון העסקי במטרה להשגת בצועים עסקיים משופרים, צריכה להיות אחת המטרות המרכזיות בכל אסטרטגיה ניהולית עסקית, ההשקעה בפתוח עובדי החברה היא אחת ההשקעות החשובות והמשתלמות ביותר לכל ארגון עסקי. לא מספיק שעובדי החברה יהיו משכילים, מיומנים ומנוסים, חשוב שכל הכישורים והתכונות שצוינו, יבואו לידי ביטוי באופן חופשי ושוטף בהתנהלות העובד הבודד והארגון.

מאת: עוזי פלגניהול16/05/2066 צפיות
במאמר זה רוכזו תובנות המתייחסות לסיטואציות שונות בתחומי הניהול. הנושאים מוצגים באופן מטפורי לעיתים באופן אירוני או אבסורדי באנלוגיה לתהליכי הניהול העסקי הנדרשים. בחרתי בדרך זו להציג ולהסביר תהליכים ואירועים בניהול עסקי שקשה היה להסבירם או להבינם, בעקר לחסרי ניסיון ניהולי עסקי.

מאת: עוזי פלגעסקים - כללי10/05/2092 צפיות
ניתוח עפ"י מודל שרשרת הערך מסייע לזהות היכן נוצר הערך ומה ערכו במונחי עלות מימושו. צריך לזכור ששרשרת הערך טרם יצירתה בעסק, נוצרה בשלב מוקדם יותר כשרשרת ערך אצל ספקים שונים בשלבים קודמים, ועשויים להתווסף אליה שרשרות ערך נוספות של ספקים נוספים עד לסיכומה הסופי אצל הלקוח הסופי.

מאת: עוזי פלגייעוץ עסקי10/05/2087 צפיות
קריסת עסק מעבר לנזק הכלכלי היא קריסת חלום למייסדים.הנזק הנגרם בתהליך הפירוק הוא רב וכולל במקרים רבים הפסדים ונזק ללקוחות לספקים וכמובן לבעלי העסק.הנזקים במקרים רבים הם לא רק כלכליים הם מלווים בנזקים בריאותיים, משפחתיים, ומשפיעים על הגורמים הרלבנטיים שנים רבות. גם המדינה מפסידה מקריסת עסק: מיסים, משלמת דמי אבטלה לעובדים שפוטרו, לעיתים נדרשים טיפולים של רשויות הרווחה ועוד. .

מאמרים נוספים בנושא שיווק

מאת: שלום כהןשיווק02/05/174800 צפיות
אף יום הולדת אינה שלמה בלי מסיבה נחמדה, קטנה או גדולה, שמאפשרת לנו לעשות בדיוק את זה וגם לחגוג את שעתיד לבוא.

מאת: שלום כהןשיווק16/11/161771 צפיות
מעבר דירה זה בדרך כלל מסוג אותם הדברים שמאוד לא קל להתמודד איתם. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לקבל את ההחלטה ולמצוא את הדירה שאליה עוברים, ומייד לאחר מכן מתחילה העבודה. צריך למיין את החפצים, כי איזה זמן טוב יותר יש מאשר מעבר הדירה כדי להיפרד מכל מה שכבר לא משמש אתכם?

מאת: שלום כהןשיווק28/08/162096 צפיות
זה לא משנה אם יש לכם אתר אינטרנט או לא, אם יש לכם עסק קטן או גדול. כיום כל עסק שרוצה להצליח חייב שיהיה לו לוגו מתאים אשר ישדר על הגל של השירותים שהעסק בוחר להעניק לשירותיו. כך שאם יש לכם מסעדת דגים לדוגמה, תצטרכו כמובן לדאוג לכך שהלוגו ישדר על הקונספט הזה, תוכלו לעצב לוגו בהשראה של ים או כזה שמופיעים בו דגים. האפשרויות הינן רבות למדי וכל מה שאתם צריכים לעשות זה פשוט לבחור מבחינתכם.

מאת: SEOMANשיווק25/05/161358 צפיות
אפילו מתנות קטנות לעובדים עשויות לשווק את העסק שלכם בצורה מעולה ולשלב חוויית יחסי עובד מעביד נפלאה.

מאת: רוני הכהןשיווק27/03/161514 צפיות
היתרונות הגדולים של הדפסה על חולצות עבור בתי עסק הם רבים וחשובים ולכן אין זה פלא לראות כי השימוש באפקט שיווקי מעין זה רק הולך וגדל

מאת: רוני הכהןשיווק27/03/161428 צפיות
היתרונות הגדולים של הדפסה על חולצות עבור בתי עסק הם רבים וחשובים ולכן אין זה פלא לראות כי השימוש באפקט שיווקי מעין זה רק הולך וגדל

מאת: מאיר סוויסה שיווק11/12/151459 צפיות
הובלות בקריות מחפשים חברת הובלות בקריות ? זקוקים לשירות הובלות מקצועי על ידי חברה אמינה ובעלת ניסיון רב בתחום? חברת הובלות בקריות מציעה עבורכם שירות ברמה הגבוהה ביותר ומענה מקצועי לכל צרכי ההובלה שלכם. החברה מתמחה בשירותי הובלה בקריות והסביבה ולכל חלקי הארץ, לחברה צי רכבי הובלה וצוות מקצועי ומיומן. חברת הובלות בקריות מספקת מענה איכותי ומתקדם ללקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים, החברה מתמחה בין היתר בהובלת דירות, משרדים, רהיטים, מוצרי חשמל, כלי נגינה וכל סוגי המטענים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica