חפש מאמרים:
שלום אורח
16.05.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גלגול נשמות: לברור מקור אמונה זו חלק: 1 מאת: צדוק קראוסzadok krouz

מאת: krouz zadokקבלה28/02/20111525 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

מהו מקור לתופעת גלגול הנשמות -המסתורית ?

 תופעת הגלגול התחילה אחרי הריגת הבל; ויש דעה אחרת: בדור המבול והתופעה תסתיים רק עם תחיית המתים. בתחיית המתים, יקומו גופות, בבוא המשיח, ויתגלגלו דרך מחילות ומערות עד שיגיעו לארץ ישראל ויקומו בה לתחייה.

 התנאי לתחיית המתים היא עצם הקבורה דרך הליך גלגולה החדש של הנפש -  מכאן נתנו באי כוח ההלכה טעם לקבורה ביום הפטירה .

 הארי (אשכנזי רבי יצחק) מסביר את סיבת התופעה שהחלה עם הריגת הבל או בדור המבול. הארי מסביר את מקור הגלגול בהקשר עם הקטסטרופה הקוסמית שהתרחשה  עוד לפני בריאת העולם.

 והנה ההסבר:  כדי לברוא את העולם הגשמי הארצי נעזר הבורא הרוחני במתווכים שהם  עשר (10) ספירות או עשרה שלבים המחוברים בצינורות שדרכם עבר האור האלו קי -  העצמות -  השפע - מקור הבריאה. שכן הבורא הוא אדון עולם אשר ברא לבדו ימלוך נורא.

מה הם עשר הספירות?

כתר = רצון אלוקי טהור שלא תלוי

חכמה = המחשבה האלוקית   

בינה = בו נבחנות ונפרדות מחשבות ה' הבנת דבר מתוך דבר, הוצאה מהכוח אל הפועל

 חסד=טיבו ושלטונו המוחלט של ה'

 גבורה = הדין הזעם , מעורר כוחות ההרס

 תפארת = רחמים, גישור בין חומרת הדין ונועם החסד, מכריע הניגודים

 נצח =                      הוד =  

יסוד = ענפים של המידות שלפניהן

 מלכות = ראש העלמות הלא אלוהיים. בה נגלת מלכותו של אלוהים, קליטת והעברת השפע היורד.

 על הקטסטרופה הקוסמית

 שלוש הספירות העליונות היו מאור עבה והכילו את השפע האל וקי;  משם פרצו האורות ל-6 הספירות בבת אחת. כליהם נשברו כי קטנים היו וצרים מלהכיל את השפע, והשברים נתפזרו, שמקצת אור העצמות דבק בהם. תהליך העולם לא התרחש כסדר המתוכנן; דבר אינו במקומו הנכון, ולפנינו קטסטרופה קוסמית. נצוצות האורות נשברו בין הקליפות שמהוות "חיות" של עולם הקליפות.

 זהו ההתרחשות שהייתה לפני בריאת האדם הראשון.

 כשהאדם הראשון הפריד את הפרי מן העץ הוא בכך ניתק את עצמו מן הדבקות בעליון הרוחני באמת וחיבר עצמו לתחתון לטוב או רע. באדם הראשון היו נצוצות של נשמות שהיו קשורים לשורשו, כמו שורש של עץ ענפים ופרות, כשהפרי הוא הנשמה.ברגע הניתוק: הנשמות שסירבו להשתתף בחטא הסתלקו ממנו ועלו לעליונים. אבל רוב הנשמות וניצוצותיהם נשרו מקומתו של האדם הראשון ונפלו לתוך הקליפות של האור הגס של הכלים שכבר נשברו לפני היות האדם.

 מהות התיקון בכל דור ודור

 בכל דור ודור יוצאות כמה נשמות שהתערבבו בקליפות ומתחלות להתברר להיתקן כלומר: להוריד מעליהם את הקליפות לאסוף את הניצוצות. וכל אלה הנשמות הנמצאות בבירורים בין הקליפות ולא יכלו לתיקון בדורם בשל עוונות חטאים ולצאת מהקליפות, מתגלגלים כעונש ( או כזכות בגוף צדיקים) מגוף לגוף בארבע ממלכות הטבע בדומם בצומח בחי ובמדבר. הם יורדים עוד פעם אל העולם התחתון כדי להשלים תפקידן.

 למשל:

 בחסידות תפקידו של הצדיק לגאול את הנצוצות האלוקיים מהקליפה של האור העבה שנתפזר לפני בריאת העולם. ויחד עם זה תפקידו של הצדיק לגאול את הנשמות בין הקליפות שאין בכוחם ללקט את הנצוצות ולצאת מבין הקליפות טרם גילגולם. לכן הצדיק עולה ויורד חליפות ממרומי דבקות עליונה אל שפל הרהורי עבירה פרי הנשמות שבין הקליפות.

 לכן כדי שהצדיק יוכל להתקשר עם הנשמות שבין הקליפות כלולה נשמת הצדיק מנשמת אנשי דורו. ולכן על ידי שהוא מעלה את החוטאים מבין הקליפות הוא מעלה עימם מקצת הניצוצות ומחזיר אותם למקורם ועל ידי כך הוא גם מרומם ומתקן את עולם עליון ולבסוף מנקה את העולם מהקליפות וגואל את הנצוצות ומביא בכך את הגאולה מציאות שתמנע את הקטסטרופה.

 סכום

 המסקנה שאנו לומדים מהדוגמה של הצדיק בחסידות שיש אפשרות לאדם לדבוק ביש המוחלט כלומר באלוקים; מכאן שבקבלה יש משמעות למיסטיקה בחינת גילוי הסוד של הדבקות בה'. הצדיק מתקן את העולם העליון שהוא אספקלריה של העולם התחתון וממילא יתוקן באמצעות כך עולמנו שלנו ויטוהר מכל פגע, צער ושאול - מציאות שתמנע את הקטסטרופה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת krouz zadok

מאת: krouz zadokבריאות הנפש07/07/141138 צפיות
לברור יכולת התגובה של האדם כתנאי לבריאותו הפסיכולוגית - התפיסה הקוגנטיבית והתפיסה הגשטלטיאנית הפסיכולוגיה הקוגנטיבית כמו הגשטלט, מאמינה שהאדם מטבעו חפשי בבחירתו כדי שהוא יהיה אחראי באופן בלעדי למעשיו כלפי עצמו וכלפי העולם ולתת עליהם את הדין. המאמר מבקש להסביר את גורם החופש כבסיס להגשמת אנושיותו של האדם החושב את מחשבתו מחדש, כמו כן, יסביר המאמר את היחס בין חופש, בחירה ואחריות בהגדרת האדם האוטנטי ואת אחריות העשייה העצמית של האדם כביטוי למשמעות האדם המשתנה .

מאת: krouz zadokיהדות04/03/111426 צפיות
The article will discuss the dialogue between the skilled man and God continues with man’s confession. This is the final condition necessary for the meeting to take place. Man confesses because he thinks that to do so will benefit him. He believes that God can forgive him and hopes that, indeed, he will be forgiven. This hope for salvation is a fundamental of faith. The essence of the confession is the faith of the one confessing in God, for otherwise he would not confess before God at all.

מאת: krouz zadokיהדות04/03/111378 צפיות
This article Part 4, will discuss the Imperative as Expression of Love and The Subjective Aspect of the Commandment to Love.

מאת: krouz zadokיהדות04/03/111429 צפיות
The article will discuss the Commandment "You will Love" in its total construction. The discussion of the characteristics of the commandment will be divided into a number of sections: 1. Investigation of the parts of the commandment; "you will love" in its total construction. 2. Time within which the commandment is valid. 3. The subjective side of the command. 4. Its singularity in comparison with other commandments. 5. Can love be commanded?

מאת: krouz zadokיהדות01/03/111464 צפיות
The article will discuss the prior conditions to the occurrence of the meeting between man and God. Several conditions must be fulfilled before man can meet with God: b) The skilled man cannot yet meet God because he expects redemption from God. The second prerequisite for the meeting is the commandment to love God, after which God can then respond.

מאת: krouz zadokיהדות01/03/111454 צפיות
The article will discuss the prior conditions to the occurrence of the meeting between man and God. Several conditions must be fulfilled before man can meet with God: a) Only the gifted man meets with God. He must ear the meeting with god through arduous intellectual and spiritual study and discipline

מאת: krouz zadokקבלה28/02/111652 צפיות
גלגול נשמות זו אמונה, שהנשמה הנפרדת מן הגוף בשעת מיתתו של האדם חוזרת ומתגלמת בגוף אחר. מתגלמות בבני אדם, בדומם, בבעל חיים או בצומח. לשון אחרת: שהנשמות חוזרות ומופיעות בעולם הגשמי כשהן מלובשות גופים מתחלפים. המאמר מונה את העדויות על אמונה זו לאורך מאות שנים החל בפירושי התנ"ך דרך פיתגורס ועד המשורר השווצי צשוקה. האמונה הרצינית בגלגול נשמות, האומרת שהנשמה הנפרדת מן הגוף בשעת מיתתו של האדם חוזרת ומתגלמת בגוף אחר לא נכתבה בתורה. המאמר מנסה להסביר מדוע אמונה כה ממשית ומכובדת זו אין לה מקום ולו אזכור אחד בכל התורה.

מאמרים נוספים בנושא קבלה

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1936666 צפיות
מעשה בזוג, בעל ואישה שחיו להם באושר ובשלום, גם פרנסה היתה להם ברווח אך דבר אחד העיב על אושרם, הם לא זכו להיפקד בילדים

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1933474 צפיות
ביום ל"ג בעומר מציינים את יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי כאשר הספר המזוהה איתו ביותר הוא ספר הזוהר הקדוש, ספר יסודי בתורת הקבלה.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1926255 צפיות
"רבי שמעון הצדיק, באתי לציון במיוחד לכבודך על מנת לספר את שערות בני יחיד אשר נתן לי האלוקים בזכותך, קיימתי את נדרי, אתמול הבאתי אותו חי וגזזתי את שיער ראשו בשירה ובזמרה, איך עתה אוכל לסוע מכאן בלעדי בני יחידי.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1929007 צפיות
ידוע ומפורסם שלהחזיק את ספר הזוהר בבית זה מעין כלי מחזיק ברכה, כמו קמע שמסוגל לישועות רבות ולכן אנשים רבים מכל המגזרים מחזיקים בביתם את ספר הזוהר הקדוש, יתרה מכך ישנם גם הלומדים בספר הזוהר כיוון שהלימוד ב...

מאת: בתיה כץקבלה25/02/191065 צפיות
כל אחד חשוף לעין הרע בפרט תינוקות יפים, אנשים בעלי כישרונות, עושר, מעמד מיוחד ועוד. הדברים הטובים האלה מושכים איתם עין הרע כיוון שהם גורמים לקנאה ולצרות עין, ובמקום שיש צרות עין וקנאה בא עין הרע על האדם.

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19857 צפיות
שתשעים ותשעה אחוז מהמתים מתו מחמת עין הרע, ורק אחוז אחד מת בדרך ארץ, דהיינו משום שהגיע זמנו. הנה יוצא מדברי הגמרא, שיש מציאות של עין הרע בעולם.

מאת: בתיה כץקבלה07/01/191172 צפיות
גם לאחר פטירה של אדם קרוב ניתן להועיל לו ולשמח אותו על ידי שנעשה לו תיקון לנפטר, אותו תיקון שמביא לנשמתו נחת רוח גדולה, גורם למירוק עוונות של הנפטר ועושה עילוי נשמה גדול בעולמות עליונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica