חפש מאמרים:
שלום אורח
26.01.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חיפזון - שקיעתו של מוטיב

מאת: עו"ד גיל נדליהדות17/04/2011708 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פסח מצרים, שעליו אנו קוראים בספר שמות פרק י"ב מתאפיין במוטיב החיפזון המהווה חלק ממשי של אכילת הקרבן: "וככה תאכלו אותו: מותניכם חגורים נעליכם ברגליכם ומקלכם בידכם, ואכלתם אותו בחפזון פסח הוא לה'".

והנה, מוטיב החיפזון נעלם לחלוטין מפסח דורות: הוא אינו נזכר כלל בפרשיית המועדות של ספר ויקרא (פרשת אמור), ובפרשיית המועדות של ספר דברים (פרשת ראה) הוא מופיע כאלמנט של זיכרון בלבד ולא כאלמנט אופרטיבי: "וזבחת פסח לה' א-לוהיך צאן ובקר במקום אשר יבחר ה' לשכן שמו שם. לא תאכל עליו חמץ שבעת ימים תאכל עליו מצות לחם עוני, כי בחיפזון יצאת מארץ מצרים, למען תזכור את יום צאתך מארץ מצרים כל ימי חייך". ואכן, המשנה בפסחים (י, ה) קובעת באופן ברור כי פסח דורות אינו נאכל בחיפזון.

ועל כך יש כמובן לתמוה: מדוע? מה קרה במעבר בין יציאת מצרים (ספר שמות) לבין ערבות מואב (ספר דברים - "בעבר הירדן בארץ מואב הואיל משה באר את התורה הזאת"), שהוביל לפיחות הדרמטי במשמעותו של מוטיב החיפזון, עד כדי כך שלאור האמור בספר דברים ובמשנה אין אנו אוכלים את הפסח בחפזון אלא דווקא בנחת ובהסבה, וכל מה שנשאר מהחיפזון הוא אנו זוכרים שבעבר, בפסח מצרים, הוא היה חשוב.

בפרקים שקדמו לפרשיית המועדות של ספר דברים נושא משה סידרה מרתקת ומופתית של נאומים המציגים זווית ראיה מפוכחת של ההיסטוריה הקצרה והדרמטית של עם ישראל. בין הדברים שנאמרו על ידי משה, בולט מאד רצף הפסוקים הבא (ח, ב-ה): "וזכרת את כל הדרך אשר הוליכך ה' א-להיך  זה ארבעים שנה במדבר, למען ענותך לנסותך לדעת את אשר בלבבך התשמור מצוותיו אם לא... וידעת עם לבבך כי כאשר ייסר איש את בנו ה' א-להיך מיסרך". מדוע דברים אלו בולטים? משום שהם מייצגים תכלית חדשה של הנדודים במדבר ארבעים שנה: אין הנדודים באים כעונש על חטא המרגלים, אלא כתהליך חיוני והכרחי של עיצובו וחינוכו של עם ישראל.

זה גם המפתח לשאלתנו: קונספט החיפזון היה חיוני ביותר בגאולת עם ישראל ממצרים, שכן עם ישראל איבד את עצמו במצרים ושקע במ"ט שערי טומאה שם, ואילו היה ה' מתמהמה בגאולת העם לא היה את מי לגאול ("עד שארכו הימים לישראל במצרים וחזרו ללמוד מעשיהן ולעבוד כוכבים כמותן... וכמעט קט היה העיקר ששתל אברהם נעקר וחוזרין בני יעקב לטעות העולם ותעיותן" – רמב"ם, הלכות עבודה זרה, א, ג). כחלק מחיפזון זה ומהולדתו המהירה של עם ישראל – היה צורך לעצב עבורו באופן מיידי מסגרת ברורה – וכך ניתנה התורה לעם ישראל מייד לאחר יציאת מצרים, וסמוך לכך נבנה המשכן.

אלא שהנפילה לא איחרה לבוא, וטיפוס בלתי הדרגתי למעלה הסתיים בהתרסקות כואבת למרגלותיו של מדרון תלול. חוסר המוכנות של עם ישראל הוביל לכשלונו של העם בחטא העגל ובחטא המרגלים – העם לא היה בשל להתנתק מעבודת אלילים כזאת או אחרת, והעם לא בגר דיו כדי לסמוך על הבטחות ה'. או אז החליט ה' לייצר דרך אחרת שתהלום את מצבו ויכולתו של עם ישראל, ובהתאם לכך בוצעה "פניית פרסה" חריפה: עוצב מסלול ארבעים שנה במדבר – מסלול שבו עם ישראל מתגבש ומתחנך בדרך הדרגתית ומתונה, סופג יום יום מניסיו של ה', שומר על חוקיו ומצוותיו, עד להבשלה מליאה וכניסה לארץ ישראל. קונספט החיפזון, כך התברר בדיעבד, התאים לשעתו בלבד ולא היו בו סיפק כדי להחזיק את עם ישראל לאורך זמן. ההליכה ארבעים שנה במדבר שימשה, אפוא, אנטי-תזה מוחלטת של מוטיב החיפזון של יציאת מצרים, והיא פעלה לתיקונו של המצב החמור שאליו הוביל קונספט החיפזון, שהיה נכון לשעתו בלבד.

אם כך הם הדברים, אין פלא שפסח דורות אינו יכול להיות מבוצע בדרך של חיפזון, שכן דרך זאת פינתה את מקומה לדרך אחרת. ספר דברים, המביט נכוחה אחורה, מפרספקטיבה היסטורית של ארבעים שנה, משבץ את החיפזון במקומו הנכון: אירוע היסטורי אך לא אלמנט אופרטיבי עכשווי.

(ראו, להשוואה, במאמרו של הרב חיים סבתו "בחיפזון", כאן: http://www.ybm.org.il/Admin/uploaddata/LessonsFiles/Pdf/584.pdf; תודתי לרב שי על שיעורו בשבת אחה"צ בפרשת צו תשע"א ששימש פתח לדברים אלו)

 תגיות המאמר: חגים, פסח


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19186 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19180 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19196 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19185 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19186 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19205 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19300 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195371 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19243 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19241 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19241 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19246 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19241 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19245 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica