חפש מאמרים:
שלום אורח
19.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סינוסיטיס, הפה והשיניים: הסבר, עצות ודרכי טיפול

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן03/07/20093322 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

סינוסיטיס, הפה והשיניים: המדריך למטופל

 הסינוסים הינם חללים בעצמות הגולגולת, מעין "מערה" במבנה העצם הבסיסי. הסינוסים הגדולים הינם סינוסי המצח (הסינוס הפרונטלי - Frontal Sinus), הסינוסים האתמואידליים (Ethmoidal Sinus) במפגש בין העין והאף, וסינוסי הלסת (הסינוסים המקסילריים - Maxillary Sinus), שמצויים בצד ימין ובצד שמאל של הלסת העליונה מצדי האף ומתחת לעיניים. כמו כן קיים סינוס נוסף בחלקה הפנימי של הגולגולת (Sphenoidal Sinus). בלסת התחתונה אין סינוסים. החלק הפנימי של הסינוסים מצופה ברירית, בדומה לרירית של חללי האף. תפקידי הסינוסים הם להפחית את משקל הגולגולת, לתת תהודה לקול, לחמם את האוויר שאנו נושמים ולנקותו.                                                   

במצבים של נזלת כרונית, בדרך כלל בגלל דלקת של דרכי הנשימה או אלרגיות שונות, רירית הסינוסים עלולה להפוך דלקתית ומוגלתית, וחלל הסינוסים יתמלא בנוזל דלקתי. סיבה אחרת לדלקת הסינוסים הוא שפעת או הצטננות ממושכת, בעקבות זיהום חיידקי או ויראלי בדר"כ. המצב בכללותו נקרא סינוסיטיס (Sinusitis), ובעברית "דלקת גתות האף". הנזלת בדר"כ סמיכה, בצבע צהוב או ירוק, וקשה לקנח את האף. בנוסף לנזלת הסימנים האופייניים הינם כאבי ראש באיזורי הסינוסים (במצח, בלחיים, בצידי האף ומתחת לעיניים), חום, עייפות וסחרחורות. ייתכן יובש פה וריח רע מהפה. כמו כן ייתכנו כאבי שיניים בלסת העליונה באיזורים רבים, כיוון שאותו העצב מעצבב גם את השיניים וגם את הסינוסים. כדי לאבחן סינוסיטיס יש להקיש על איזור הסינוסים, או להרכין את הראש בפתאומיות כלפי הברכיים. בשתי השיטות אם מדובר בסינוסיטיס בדר"כ הכאבים באיזור הסינוסים יוחמרו למספר דקות.

הבעיות הנפוצות ביותר בפה

הבעיות הנפוצות ביותר בפה הקשורות לסינוסיטיס כרונית הינן יובש פה, עששת (ריקבון השיניים) וריח רע מהפה. ייתכנו כאבי שיניים באיזורים רבים. תתכן פטרת ע"ג הלשון. בילדים ייתכן גם שינוי במבנה עצמות הפנים וליקוי במיקום סגירת השיניים.

1. יובש פה ועששת: בגלל שהאף חסום בנזלת מוגלתית שקשה להוציאה, מתרגלים לנשום באופן ממושך דרך הפה. נשימת פה גורמת לייבוש הרוק בחלל הפה ועל השיניים. כיוון שהרוק אמור למנוע הדבקות חיידקים לשיניים וכן להלחם בחיידקים בעזרת מרכיבים ממערכת החיסון, הרי שהשיניים נמצאות בסכנה לעששת יותר מהרגיל.

2. ריח רע מהפה: שרידי נזלת וליחה שנדבקו על גב הלשון והשקדים הינם בין הסיבות הנפוצות לריח רע מהפה (שנקרא גם באשת או האליטוזיס). סיבות אחרות נפוצות הינן עששת ודלקות חניכיים.

3. כאבי שיניים מפושטים: בגלל שאותו עצב מעצבב את השיניים ואת הסינוסים, תתכן הופעת כאבי שיניים במספר שיניים בו זמנית. הכאבים יכולים להיות חלשים ועמומים אך גם חדים וקשים. יש ליידע את רופא השיניים שאתם מאוד מצוננים ואולי בהתקפת סינוסיטיס, כדי שיוכל לאבחן נכון ולהבדיל בין כאבים אלו לבין כאבים שבאמת מקורם משיניים בעייתיות.

4. שינוי במבנה עצמות הפנים וליקוי במיקום סגירת השיניים: כאשר ילד בשלבי הגדילה מתרגל לנשום נשימת פה, החיך יהיה יותר צר ויותר גבוה על-מנת לאפשר כניסת אוויר מוגדלת. כתוצאה מכך פני הילד יתארכו ויוצרו, בעיקר בחלק המרכזי של הפנים. עלולה להיווצר גם הפרעת סגר כתוצאה מהיצרות החיך, כאשר השיניים תיסגרנה בעמדה שונה מזו שאמורות היו במקור.

5. פטרת הלשון: שימוש ממושך במשאפי סטרואידים עלול להוביל להופעת פטרת ע"ג הלשון (בדר"כ מסוג קנדידה).

 

הטיפול בסינוסיטיס

הטיפול בסינוסיטיס יכול להיות ע"י רפואה קונבנציונאלית, רפואה אלטרנטיבית או שילוב של השתיים.

1. אנטיביוטיקה: בדר"כ אוגמנטין או זינאת לתקופה של 10 ימים עד שבועיים, לפי מרשם רופא בלבד. החיסרון בטיפול אנטיביוטי הוא שהמקור לסינוסיטיס בדר"כ נשאר (נזלת אלרגית, מבנה אנטומי וכו'). כמו כן, שימוש חוזר ונשנה של אנטיביוטיקה מפחית את יעילותה וגורם להתפתחות זני חיידקים שעמידים בפני אנטיביוטיקה. בעיה אחרת היא שהאנטיביוטיקה לא יעילה לזיהומים ויראליים, ומשתמשים בה רק לאחר איבחון רופא.

2. ניקוז רפואי: רופא אף-אוזן-גרון או כירורג יכול לנקז את הסינוסים מהמוגלה שהצטברה בהם, אך הטיפול אינו פותר את המקור לסינוסיטיס.

3. משאפים וסטרואידים: רופא ריאות ורופא אלרגיות יוכלו לסייע במציאת הגורמים לסינוסיטיס ולהתאים טיפול תרופתי, אך תתכן הופעת פטרת על-גבי הלשון לאחר שימוש ממושך בתרופות אלו.

4. כירורגיה: תיקון של עיוותים וחסימות בדרכי הנשימה ובאף יכול לעזור ולהרחיב את כניסת האוויר.

5. דיקור סיני (אקופונקטורה): לפי הרפואה הסינית, יש לטפל בזרימת אנרגיה של הכבד, הטחול והריאות. כמו כן יש לאזן את התזונה ולהפחית מצבי סטרס. דיקור אמור לטפל במוקדים אלו, לסייע בניקוז הנזלת והמוגלה ממערות האף ומהסינוסים, ולהפחית את כאבי הראש.

6. מכשיר אדים קרים: האדים הקרים יכווצו את ריריות האף ויפחיתו את הגודש ואת הנזלת. אפשר להוסיף גם תמציות צמחי מרפא. מומלץ לשים ליד המיטה.

7. צמחי מרפא ותמציות: אקליפטוס ומנטה או שאיפת אדים של מים מהולים בתמציות אלו אמורה לחטא ולמנוע מצבי זיהום, ולסייע לניקוי דרכי הנשימה בברונכיט ובאסטמה. אפשר גם להתיז תמציות אלו על הכרית לפני השינה, או להוסיף למכשיר אדים קרים. לתינוק: אפשר לרסס טישו בתמצית זו ולהניח מעל מיטת התינוק, באיזור שלא יוכל לנגוס בטישו. תמציות אחרות מומלצות: בזיליקום וג'ינג'ר.

8. חדר מלח: שהייה בחדר שקירותיו עשויים מבלוקים של מלח אשר נחצבו ממכרות מלח עשוייה לעזור. האוויר רווי במולקולות מלח, אשר מייבשות את הנזלת והליחה מהאף ומדרכי הנשימה. כמו כן אפשר לשים ליד המיטה מנורה שעשוייה מבלוק מלח. אפשר לנסות קומפרסים או עיסוי עם גרב ניילון נקייה שמולאה במלח גס, לאחר חימום במיקרוגל. לפעוטות אפשר למרוח את רירית האף בעזרת מקלון לניקוי אוזניים שטבול בתמיסת מי מלח .

9. תזונה: מרק עוף קלאסי רק יכול לעזור... כדאי להפחית במוצרי חלב שמעוררים ליחה ונזלת לעיתים. כמו כן כדאי להפחית במזונות מטוגנים, בעישון ובאלכוהול.

טיפולי שיניים מומלצים:

  • כדאי ליידע את רופא השיניים כבר עם הגעתכם למרפאה כי אתם סובלים מנזלת ממושכת או מסינוסיטיס כרוני, כדי שיוכל לאבחן נכון את מצב הפה והשיניים. רופא השיניים גם יוכל להתאים טיפול אנטיביוטי במידת הצורך.
  • כדאי להקפיד על היגיינה אוראלית טובה: צחצוח נכון ויעיל, חוט דנטלי ושימוש במי פה המכילים פלואוריד. בקש הדרכה מהשיננית או מרופא השיניים.
  • במקרים של חשש מוגבר לעששת כדאי לבצע טיפולים ביתיים בפלואוריד בריכוז גבוה בעזרת סד לילה, שהוא כפפת סיליקון שמותאם במדוייק לשיניים ולחניכיים, ובו מורחים ג'ל פלואוריד מיוחד.
  • כדאי להבריש את הלשון משרידי נזלת וליחה (עם מברשת השיניים או עם אביזר מיוחד לניקוי הלשון). זהו אחד הגורמים לריח רע מהפה.
  • מומחה ליישור שיניים יכול לפתור מצב של היצרות הלסת העליונה ועיוות בסגירת השיניים.

איחולי רפואה שלמה

ד"ר גיא וולפין

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר גיא וולפין

רפואת שיניים ואסתטיקה דנטלית

www.dr-guy.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר גיא וולפין

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן07/10/092161 צפיות
הקו-אנזים Q10 הינו חומר אשר מסייע לגוף לעכב תהליכי הזדקנות ומוות של תאי גוף שונים, שמוכר לרפואה המשלימה שנים רבות. בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים מהימנים ברחבי העולם, אשר מוכיחים את יעילות ה-Q10 כחומר נוגד תהליכי חימצון (אנטי-אוקסידנט) ואת השפעתו החיובית על תאי הגוף. כיום יש נטייה גוברת והולכת גם בקרב הרופאים "המערביים" לשלב חומר זה כתוסף מזון חיובי, בנוסף לטיפולים הרפואיים המקובלים.

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן11/07/093354 צפיות
ריח רע מהפה (באשת, האליטוזיס) היא בעיה שרובנו סובלים ממנה לעיתים, ילדים ומבוגרים כאחד. בדר"כ אפילו איננו מודעים לכך, שכן קשה להריח את עצמנו, ולסובבים אותנו לא נעים להעיר על כך. לרוב הגורם הוא פעילות חיידקית בחלל הפה, ומכיוון שבפה יש מיליוני חיידקים בכל רגע נתון, הפה נחשב לאחד האיברים המזוהמים ביותר בגופנו. אין כל דרך למנוע את המצאות החיידקים בפה, אך בהחלט ניתן לפתור את בעיית הריח הרע

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן04/07/0910269 צפיות
אחד המצבים השכיחים והחשובים בעולם רפואת השיניים הינו היכולת לאבחן נכון את חומרת מצבם הקרדיאלי של אנשים בעלי מחלות לב ו/או מומי לב מולדים (Congenital Heart Defects - CHDs), ולהחליט האם לפני טיפול שיניים יש להנחות את המטופל לבלוע אנטיביוטיקה למניעת IE -Infective Endocarditis, או בשמה העברי - דלקת פנים לב זיהומית (דפל"ז). טיפול לפי המלצות לא מעודכנות עלול לגרום לנזק לחולה. ההמלצות בסקירה הבאה מעודכנות לאפריל 2007. *

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן16/05/0916873 צפיות
מצד אחד, נשים הרות מדווחות על רגישות בחניכיים, ועל תחושה ש"השיניים מתפוררות", אך מצד שני קיים פחד גדול (ולא מוצדק) לגשת אל רופא השיניים לבדיקה וטיפול. בהריון השיניים והחניכיים נמצאות בסיכון גבוה מהרגיל, והחשש הגדול הוא מזיהומים שעלולים לפגוע בהריון עצמו. לכן דווקא בהריון יש חשיבות עליונה לשמירה על בריאות הפה והחניכיים, למענך ולמען העובר שלך.

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן15/05/091796 צפיות
כל אדם חושש מטיפולי שיניים - אך מתישהו צריך להגיע לטיפול. עדיף לבוא רגע לפני שכואב, מאשר רגע אחרי... מי שלא הולך לרופא השיניים - בסוף זוחל אליו... כיצד אפשר להתגבר על הפחד ובכל זאת לעבור טיפולי שיניים בהצלחה, ואפילו עם חיוך?

מאת: ד"ר גיא וולפיןבריאות השן15/05/097502 צפיות
למה החניכיים מדממים, רגישים וכואבים*? אני מצחצח ממש חזק, איך יכול להיות שנשארו חיידקים על השיניים? למה יש לי ריח רע מהפה למרות שאני משתמש בשטיפות פה? למה יש לי נסיגת חניכיים? למה השיניים מתנדנדות? מה כדאי לעשות?

מאמרים נוספים בנושא בריאות השן

מאת: דניאל מלמדבריאות השן11/02/20737 צפיות
טיפים מעולים וחשובים. איך לבחור נכון את הרופא שיניים שלי? במאמר הבא יגלו לכם. קריאה נעימה

מאת: ליאורבריאות השן04/10/181021 צפיות
יישור שיניים בעזרת מומחה בעל ניסיון, יכול להתקיים בכל גיל. יישור של השיניים, מבוצע בגילאים שונים (מבוגרים, נוער, וילדים). יישור השיניים, משפר את הדימוי העצמי, של המטופלים. יישור השיניים, מבוצע בעזרת מכשירי יישור שונים.

מאת: ליאורבריאות השן13/08/181103 צפיות
יישור שיניים בעזרת מכשירים שונים, מתבצע כל העת. מכשירים ליישור השיניים, יכולים להיות למשל: סמכים פנימיים, גשר שקוף, פלטה רגילה, פלטה שקופה, רסן, גשר רגיל ועוד. יישור השיניים מבוצע על ידי מומחים ליישור שיניים, שעברו הכשרה מתאימה.

מאת: ליאורבריאות השן01/05/18816 צפיות
אורתודנט בארץ, מטפל באנשים שרוצים ליישר את השיניים. אורתודנט הוא רופא שיניים, שהוא גם מומחה ליישור השיניים. בארץ רק כשני אחוז, מרופאי השיניים, הם מומחים ליישור שיניים.

מאת: ליאורבריאות השן17/12/17815 צפיות
יישור שיניים למבוגרים במבצע מיוחד, מספק הזדמנות נוספת ליישר שיניים. יישור שיניים עבור מבוגרים, יכול להתאים למי שעברו טיפול לא מוצלח, או למי שלא עברו טיפול מעולם.

מאת: נינה כהןבריאות השן29/11/17829 צפיות
מטופלים רבים מעוניינים לבצע את שיקום הפה על גבי שתלים, הצלחת הטיפול, והשיקום בשנה הראשונה מוכרת ב-95% הצלחה,

מאת: נינה כהןבריאות השן29/11/17740 צפיות
השתלת שיניים, מתבצעת תוך ניצול תהליכים טבעיים, הדומים לאלה שקיימים בפה לאחר עקירה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica