חפש מאמרים:
שלום אורח
12.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לראשונה בישראל תביעת ענק נגד בנק לאומי על החזקת רכוש של נספי שואה

לראשונה בישראל תביעת ענק נגד בנק לאומי על החזקת רכוש של נספי שואה
החברה לאיתור ולהשבת נכסים שלנספישואה מגישה היוםתביעת ענק
על כ- 300 מיליון ש"חכנגד בנק לאומיעל החזקת נכסיהם של אלפי נספי שואה
יו"ר החברה, מנחם אריאב: "התנהלותו של בנק לאומי מקוממת ומהווה הפרה בוטה של החוק. אנו מצפים מהנהלת הבנק לפעול להשבת רכוש הנספים ולסייע לנו לתקן עוול היסטורי של 65 שנה"
לראשונה בישראל, מגישה היום החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה תביעת ענק על סך של כ- 300 מיליון ש"ח כנגד בנק לאומי, בשל אי השבת רכושם של אלפי יהודים שנספו בשואה, אשר עדיין מוחזק בידי הבנק.
החברה דרשה מהבנק עד כה (ע"פ בדיקה שערכה באמצעות משרד רו"ח), סכום העומד על כ- 300 מיליון ש"ח, בגין כ- 3,577 חשבונות של נספי שואה המוחזקים בבנק. זאת מתוך כ- 4,000 חשבונות המוחזקים בחמשת הבנקים המרכזיים בישראל בהיקף של למעלה מחצי מיליארד ש"ח. בבד בבד, ממשיכה החברה לבדוק קיומם של חשבונות נוספים בבנק וצפויה להעלות באופן ניכר את סכום התביעה.
התביעה תוגש לביהמ"ש המחוזי בירושלים, באמצעות עוה"ד ד"ר יעקב ויינרוט, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה ויועצה המשפטי של החברה, עו"ד נדב העצני, מתוקף חוק נכסים של נספי השואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה) התשס"ו-2006 . החוק חוקק לאור מסקנותיה של ועדת חקירה פרלמנטארית, וקובע כי מי שמחזיק בישראל נכסים של נספי שואה חייב להעבירם לחברה לאיתור ולהשבת הנכסים, אשר הוקמה מתוקף חוק זה, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית שנקבעו על ידי ועדה מיוחדת, וכן כי על החברה לפעול לאיתור יורשי נכסי הנספים ולהשבת הרכוש לידיהם.
במסגרת פעילותה ולאור קביעת ועדת החקירה כי בבנק מוחזקים כספים רבים השייכים לנספי שואה, פנתה החברה לבנק לאומי בדרישה להשיב את הכספים המוחזקים בידו ואשר הופקדו לפני השואה בבנק- אך פניותיה נדחו. לטענת הבנק אין בידו כל כסף השייך לנספי שואה ולפיכך החוק לא חל עליו.
מתוך כלל חשבונות הנספים תובעת החברה חשבונות שהועברו ע"י הבנק לשלטון הבריטי עם פרוץ מלחמת העולם השנייה וממנו, לממשלת ישראל, וכן למעלה מ- 60 אלף "חשבונות רדומים", שנותרו בבנק גם לאחר תום המלחמה ואף לאחר הקמת המדינה, אשר הבנק לא מכחיש את קיומם (התביעה מכילה כרגע 1,000 חשבונות,השאר יידרשו בהמשך). בנוגע לחשבונות אלה תובעת החברה שהבנק ישיבם ליורשים בערכם הריאלי, בהתאם להוראות החוק. בנוגע לחשבונות שהועברו למדינה, תובעת החברה מהבנק להשיב ליורשים הפרשי הצמדה וריבית על התקופה שבה החזיק בנכסים.
חשבונות יהודי אירופה נפתחו בבנק אנגלו-פלסטינה, לימים בנק לאומי, ערב מלחמת העולם השנייה. היהודים בחרו להפקיד בבנק את כספם בשל היותו הבנק היהודי, הציוני החשוב והגדול בתקופה זו, שהוקם בין השאר כדי לממן ולקיים את ההתיישבות היהודית בארץ ישראל. השקעות היהודים בבנק נעשו כדי להבטיח את עתידם נוכח התגברות האנטישמיות וכן מטעמים ציוניים או לצרכי השקעה . לימים התברר כי רבים מן היהודים שהשקיעו בבנק נספו בשואה וחשבונותיהם נותרו בידי הבנק או הועברו כאמור לבריטים ולמדינה שקמה.
בבסיס התביעה עומדת טענת החברה כי הבנק נושא באחריות משפטית, מוסרית והיסטורית להשבת הנכסים, בערכם הריאלי, ליורשי הנספים, אשר רבים מהם ניצולי שואה בעצמם.
בכתב התביעה נטען ע"י החברה כי הבנק מסכל באופן שיטתי כל ניסיון לאתר את הנכסים ולהשיבם לבעליהם והוא אף מפר את החוק במספר מישורים: ראשית, כאשר סירב לאורך השנים, החל משנותיה הראשונות של המלחמה ועד היום, לשתף פעולה עם גורמים שונים שביקשו לקבל מידע אודות פיקדונות יהודי אירופה, זאת למרות ההוראות המחייבות להעביר כל מידע לגבי נכסים עזובים. שנית, כאשר נמנע מלפרסם, כמתחייב, את העובדה שמוחזקים בידו כספים שלא נדרשו, כמו גם כאשר לא עשה דבר כדי לאתר את יורשי הנספים. גם כיום עצם סירובו של הבנק להחזיר את כספי הנספים ליורשיהם ולחברה, מהווה הפרה בוטה וחמורה של חוק הנכסים של נספי שואה.
עוד נטען בתביעה כי רכושם של קורבנות השואה היווה ערב המלחמה חלק משמעותי, של למעלה מ- 70%, מיתרות ההון בבנק. הבנק הפיק רווחים מכספי הנספים וממשיך לעשות בהם שימוש להשקעותיו וליהנות מערכם הריאלי ומהריביות עד עצם היום הזה.
בנוסף, שנים לאחר שהצהיר הבנק כי אין בידו כל מסמכים ונתונים חדשים לגבי רכוש של נספי שואה, בבדיקה שנערכה בבנק, נמצאו מסמכים המעידים על קיומם של החשבונות, ואף החלו להגיע לחברה, מסמכים כאלה מיורשים וקרובי משפחה של נספי שואה. עובדה המוכיחה את הסתרת קיומם של החשבונות ואפילו את ההטעיה המכוונת של הבנק את היורשים.
לדברי מנחם אריאב, יו"ר החברה, סירובו של בנק לאומי להשיב את הכספים והתנהלותו בפרשה מקוממת, פסולה ומהווה עבירה בוטה על החוק. "צר לי שהבנק הגדול במדינה בחר כל השנים להתנער מחובתו כלפי הנספים בשואה ובני משפחותיהם והפיק רווחים מכספי הקורבנות ועל גבם בעוד הוא מסרב להחזיר ליורשים את המגיע להם ע"פ חוק. אנו רואים בלאומי, האחראי הישיר לרכושם של היהודים שבחרו להפקיד דווקא בו את כספיהם, רק משום שהיה הבנק הציוני הגדול בארץ והיו בטוחים כי יגן על רכושם".
לסיכום הוסיף אריאב: "מדובר בכתב אישום חריף מאין כמותו כנגד בנק לאומי ואנו מצפים מהנהלת הבנק להתעשת ולפעול למען החזרת הכספים ליורשים ולסייע בידנו לעשות צדק היסטורי עם יורשיהם של נספי השואה לאחר 65 שנות התעלמות והזנחה".
בכוונת החברה להשבת נכסים של נספי שואה לנהל בתקופה הקרובה מאבק ציבורי רחב היקף במטרה להשיב את כספי הנספים.
החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה היא גוף ייחודי שהוקם מכוח חוק נכסים של נספי השואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה), תשס"ו - 2006. תפקידה העיקרי, לתקן עוול היסטורי ולהשיב נכסים של נספי השואה או את שוויים ההוגן לזכאים להם, לאחר למעלה מ- 65 שנה של התעלמות והתכחשות לעניין. בנוסף, הוסמכה החברה לעשות שימוש בכל אותם נכסים שלא ימצא להם יורש, לצורך סיוע לניצולי שואה הזקוקים לכך, לרבות סיוע בתחומי הרפואה, הסיעוד, הרווחה, התמיכה הנפשית והכלכלית, ולתמוך במוסדות ובגופים שמטרתם סיוע לניצולי שואה וכן לתיעוד, חינוך הסברה והנצחה של זכר השואה והנספים בה.

לפרטים: מיטל נוי, ארד תקשורת 050-6214700

לצפייה בכתבה בערוץ 2
http://www.mako.co.il/news-israel/education/Article-8ad0535abb2b221004.htm&sCh=31750a2610f26110&pId=416320364

לחתימה על העצומה:
http://www.atzuma.co.il/petition/yossiem/2

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

יוסי האפרתי
דואלי - דואר אלקטרוני ישראל
אימייליון אפיק לפרסום בע"מ.
טלפון נייד: 054-8051699
פקס מייל: 153-502-782614

קבוצת אימייליון/אפיק לפרסום

הרשמו עוד היום לסמינר השיווק של דואלי ובואו ללמוד עוד על שיווק וקידום באינטרנט

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוסי האפרתי

מאת: יוסי האפרתידיוור אלקטרוני12/09/101029 צפיות
סוגיית מסנני הספאם, המונעים הגעתו של דואר זבל לתיבת ה-inbox שלכם, מעסיקה לא רק את מפיצי הספאם למיניהם, אלא גם בעלי עסקים רבים - המנסים לשלוח דוא"ל לגיטימי ושגרתי ומוצאים עצמם עוסקים בבעיות עבירות, ברשימות שחורות, במיילים חוזרים ועוד. במאמרי זה אציג בפניכם מספר טיפים יעילים ומוכחים לאישור המיילים, להגברת עבירותם ולקבלה מיטבית שלהם ב-inbox של לקוחותיכם.

מאת: יוסי האפרתידיוור אלקטרוני31/05/101271 צפיות
בניית מאגר לקוחות והקפדה על שמירת קשר הם כלים שיווקיים יעילים ביותר לפיתוח העסק והצלחתו. ישנן דרכים רבות ומגוונות להביא אנשים להירשם לרשימת דיוור חוקית של העסק. ריכזנו למענכם רשימה של 29 הדרכים היעילות ביותר לאיסוף כתובות דוא"ל – לכם נותר לגזור, לשמור ולבצע!

מאת: יוסי האפרתיצדק חברתי28/07/091011 צפיות
מאות ניצולי שואה ומשפחות קורבנות שואה הפגינו היום נגד בנק לאומי, בעת התכנסותה של האסיפה השנתית הכללית של הבנק בדרישה להחזיר את כספם של אלפי נספי שואה המוחזקים בידו ע"פ נתוני החברה להשבת נכסים, בבנק לאומי מוחזקים כיום כ- 4,000 חשבונות של נספי שואה בהיקף של למעלה מ- 300 מיליון שקלים, זאת מתוך סך החשבונות המוחזקים בחמשת הבנקים המרכזיים בישראל בהיקף של למעלה מחצי מיליארד ש"ח.

מאת: יוסי האפרתידיוור אלקטרוני28/07/091079 צפיות
בוא נדמה שיש לכם עסק, מספרה ועיצוב שיער. אתם שואפים להגיע לקהל של גברים צעירים המחפשים מודרניות ועיצובי שיער אטרקטיביים. חלק מהשירותים שלכם זה לבנות לכל אחד עיצוב המתאים בדיוק לתווי הפנים ולקווים האישיים שלו. באתר שלכם אתם בונים טופס פשוט, משהו כזה: "גברים, עיצוב השיער שימשוך אליכם את כל הבחורות. קבלו הדגמת חינם במייל הבא."

מאמרים נוספים בנושא הודעות לעיתונות - כללי

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי10/07/2022 צפיות
בומברדייה (TSX: BBD.B) אישרה את התמיכה שלה בהתחייבויות שהודיעה עליהן אלסטום מוקדם יותר היום לטפל בבעיות פוטנציאליות שהועלו על ידי הנציבות האירופית בקשר לרכישה של אלסטום את בומברדייה תחבורה, כולל ההקניה של נכסים מסוימים שמוחזקים כעת על ידי בומברדייה תחבורה

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי08/07/2029 צפיות
- ועדות הלסינקי המוסדיות מאשרות פרוטוקול שלב 2 מתוקן עם חולות חדשות שיירשמו ויקבלו מנה של 2.5 mg, מנה של 1.5 mg או פלצבו -

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי03/07/2041 צפיות
אחרי שהושלמה הרכישה של טק דטה על ידי קרנות שמנוהלות על ידי חברות מסונפות של אפולו, ההשקעה תבוצע בחמש השנים הבאות

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי03/07/2043 צפיות
אנדרסן גלובל הודיעה על התקשרותה בהסכם לשיתוף פעולה עם חברת המיסים עם מלוא השירותים שנמצאת בסן חואן, פוארטו ריקו BDO Tax LLC, וזאת הופעת הבכורה של הארגון באזור

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי24/06/2047 צפיות
אנדרסן גלובל מודיעה על הכניסה שלה לשוק של גמביה באמצעות הסכם לשיתוף פעולה עם Fajara Chambers, חברת עורכי דין מפג'רה, בהמשיכה את ההתרחבות המהירה שלה באפריקה שמשמשת כחלק בלתי נפרד מהנוכחות הגלובלית של הארגון.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי23/06/2048 צפיות
היום בוועידה הבינ"ל על מחשבי על (ISC) הוכרז שמחשב העל Fugaku, מערכת שפותחה במשותף על ידי RIKEN ו-Fujitsu Limited, ומבוססת על טכנולוגיית Arm®, זכה למקום הראשון ברשימת TOP500. אחרי שהוכתר למחשב העל הכי יעיל בעולם ברשימת Green500 בנובמבר 2019, Fugaku קיבל היום גם את הכבוד הגדול ביותר ברשימת HPCG, דירוג של בוחני ביצועים ביישומים מהעולם האמיתי, וה-HPL-AI, שנותן ציונים לביצועים במשימות שמשמשות ביישומים של בינה מלאכותית.

מאת: חיים נויהודעות לעיתונות - כללי18/06/2048 צפיות
Retail Pro International (RPI) המפתחת של התוכנה הגלובלית Retail Pro POS שצוינה כתוכנה לנקודות מכירה הטובה ביותר לשוק הביניים של הקמעונאות, השלימה את החלק השלישי של וובינר שמגלה שבע תובנות שקמעונאים יצטרכו להפיק מהנתונים שלהם כשהם פותחים מחדש אחרי מגיפת קוביד-19.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica