חפש מאמרים:
שלום אורח
01.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חיים נחמן ביאליק בזמר העברי

מאת: רבקה ברמוסיקה09/01/20121420 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

חיים נחמן בְּיאליק  (1873-1934 )  היה משורר, סופר, מתרגם ועורך.

 כמשורר הוא העשיר את הזמר העברי בשירים רבים בכך שרבים משיריו זכו ללחנים.

 השיר הראשון שכתב ואף הולחן היה "אל הציפור" (מספר לחנים עממיים). אחריו - למתנדבים בעם (לחן: אידלסון, לחן: משה לב), "ביום קיץ, יום חום (לחן: דפנא) , "הכניסיני תחת כנפך" (לחן עממי ומאוחר יותר-, גבריאלוב, הירש).

שירי הילדים של ביאליק שהולחנו הם: "קן ציפור" (לחנים: אדל, גבעון, נרדי),  "שתי בנות" (=צילי וגילי) (לחן: נ.נרדי), "מקהלת נוגנים"(=יוסי בכינור) (לחן עממי), "פרש" (=רוץ בן סוסי) (לחן: סמבורסקי), "נדנדה" (=נד-נד, נד-נד) (לחן: סמבורסקי), "בגינת הירק" (=בערוגת הגינה, מסביב לחבית) (לחן: נרדי) , "הפרח לפרפר" (=פרפר, פרפר, פרח חי)  (לחן: גרינשפון) , "לכבוד החנוכה (=אבי הדליק נרות לי) (לחן עממי), "שיר לחמוטל" (לחן: נרדי), "היש כעוללי (לחן: קרצ'בסקי), "ציפורים ודובדבן" (לחן: נרדי), ושירים נוספים.

המלחין הבולט לשירי ביאליק הוא נחום נרדי, שהלחין (כאמור) שירי ילדים ושירים אחרים, ביניהם , "יש לי גן"  , "עלי באר",שהולחנו במיוחד עבור הזמרת ברכה צפירה.  צפירה הירבתה לשלב בהופעותיה משירי ביאליק, בליווי נרדי ליד הפסנתר .

פזמונות אחרים שהולחנו הם "לא ביום ולא בלילה (לחן עממי), , "בין העצים הירקרקים" (לחן עממי אידי), "לעבודה ולמלאכה" (לחן: וולבה, לחן: עממי בוכרי), מנהג חדש (י. נאמן),, תרזה יפה  (נ.כ.הברון), שבת המלכה (לחן: מינקובסקי),  "עלי באר" (לחן: ש.ל.תנאי, לחן: נרדי), "בין נהר פרת" (לחן: אדמון, לחן עממי).

בתקופות מאוחרות יותר שבו מלחינים ועסקו בשירי ביאליק ובפזמוניו, כשהם מלחינים (ולעתים קרובות מלחינים פעם נוספת) שירים כ"קומי צאי" (לחן:נעמי שמר), "בשל תפוח" (לחן: ש. ארצי), "היא יושבה לחלון" (לחן: מיקי גבריאלוב),  ו"הכניסיני תחת כנפך" (לחנים: מיקי גבריאלוב, נ. הירש).

שירים מולחנים חדשים נכתבו לפסטיבלי הזמר:"מנהג חדש" (="מנהג חדש בא למדינה") (לחן: י. נאמן) " תשכ"ו ו"תִרזה יפה" (תשכ"ז, תש"ל).

הזמרים המוכרים כמבצעים של שירי ח.נ. ביאליק הם: נחמה הנדל, מיקי גבריאלוב, ריטה, אסתר עופרים, אריק איינשטיין.

 השיר "הכניסיני תחת כנפך" זכה למספר לחנים רב, ולביצועים על ידי זמרים שונים:בלחן העממי ביצעו את השיר - אסתר עופרים וריטה, את הלחן של נורית הירש  - יהורם גאון, ואת הלחן של מיקי גבריאלוב - אריק איינשטיין ומיקי גבריאלוב.

במהלך השנים זכו שירי ביאליק לעיבודי  רוק, פופ וג'אז, שיצאו בתקליטים, או בוצעו במופעים שונים..

רבקה בר  M.A.

WWW.BAR.OMANIM.ORG

https://www.facebook.com/RivkaleBar

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מי ששר - מאושר

רבקהלה בר

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רבקה בר

מאת: רבקה ברמוסיקה29/09/113990 צפיות
המונחים טמפו, ריתמוס וביט מקורם בלועזית... שלושתם מתחום הקצב במוסיקה. אנשים רבים מבלבלים ביניהם, ואינם יודעים מה מציין כל אחד מהם. במאמר יינתנו הסברים מפורטים ודוגמאות לכל אחד מהמונחים...

מאת: רבקה ברמוסיקה05/09/113037 צפיות
אנשים רבים אומרים: "השיר הזה לא מלודי...".... "המנגינה הזאת מאד מלודית..." זהו שימוש שגוי במונח "מלודיה" במאמר יוסבר המונח ויינתנו השימושים בו. כמו כן יוסברו המונחים "לחן", "נעימה".

מאת: רבקה ברמוסיקה06/08/113737 צפיות
רבים יודעים מה זה ווריאציה - שינוי, אך מה המשמעות של "נושא ווריאציות"? במאמר יוסבר המונח המוסיקלי, ויינתנו דוגמאות מוסיקליות.

מאת: רבקה ברמוסיקה18/07/111205 צפיות
המונח "א קפלה" הוא מתחום המוסיקה הקולית (ווקלית). רבים משתמשים בביטוי "א קפלה", אך אינם יודעים מה המשמעות האמיתית של המילה. במאמר יוסבר המונח, וגם יינתנו דוגמאות.

מאת: רבקה ברמוסיקה13/07/113546 צפיות
למילה "תצליל" יש שתי משמעויות שונות. האחת - במוסיקה. האחרת - בשפה העברית. במאמר יוסברו המאפיינים של כל אחת מהמשמעויות.

מאת: רבקה ברמוסיקה01/07/111524 צפיות
קיימים לא מעט מאפיינים דומים בין אוכל - אכילה לבין מוסיקה - שירה - נגינה.... מדוע אנחנו אוכלים? על איזה צורך עונה האוכל? על איזה צורך עונה העיסוק במוסיקה? כמה זמן מכינים אוכל? כמה זמן מכינים ביצוע מוסיקלי? מהי ההרגשה כששבעים? מהי ההרגשה לאחר ששרים / מנגנים? כמה זמן מבשלים? כמה זמן אורכת הכנת שיר בביצוע מקהלתי? כמה זמן אורך להקליט שיר באולפן? כמה זמן אוכלים? כמה זמן נמשך שיר ממוצע. על הנקודות הנ"ל ואחרות המאמר יידון. הוא אינו מבוסס על מחקר, אלא מניסיון החיים שלי ושל אחרים.

מאת: רבקה ברמוסיקה14/06/113150 צפיות
אנשים רבים משתמשים במונחים מוסיקליים בצורה מוטעית. אחד המונחים שנמצא בשימוש שגוי הוא "אוקטבה". במאמר יוסבר המונח והשימושים שלו במוסיקה, כולל דוגמאות מוסיקליות.

מאמרים נוספים בנושא מוסיקה

מאת: אידובמוסיקה29/12/19592 צפיות
הייתה תקופה לפני הרבה מאוד זמן שראש-הממשלה שלנו, ביבי נתניהו, השתמש במשפט הבא בשביל להגדיל לעצמו את כמות המצביעים - לכל ילד יהיה מחשב בבית. ביבי השתמש במשפט הזה בתור כלי שכנוע. מכוון שהייתה תקופה שלא היה מחשב בכל כיס והגישה לאינטרנט הייתה מאוד מצומצמת. לעומת התקופה של היום שבו לכל ילד כבר יש גישה כמעט בלתי-מוגבלת בשביל לגלוש באינטרנט.

מאת: אידובמוסיקה13/12/19685 צפיות
אם היינו חיים עשור אחורה והייתם רוצים לבנות אולפן-הקלטות הייתם צריכים לעבוד כלכך הרבה שעות בשביל להקים את האולפן הכי פשוט. אבל היום, ההוצאה הכי יקרה שלכם כנראה תהיה מחשב ואם אתם קוראים את המאמר הזה אז אני מניח שיש לכם מחשב. במאמר הזה אני רוצה להסביר מה הם כוחם של פלגינים.

מאת: אידובמוסיקה09/12/19697 צפיות
כיום אנחנו חיים בתקופה שמאוד קל לשמוע שירים. בלחיצת כפתור אנחנו יכולים לשמוע איזה שיר שאנחנו רוצים או אלבום שלם מבלי לחשוב יותר מדי. אנחנו כלכך רגילים לשמוע שירים לפי בחירה שלא קיים אתר אחד, אלה כמה אתרים שתהליך הורדת שירים מיוטיוב או מכל אתר אחר היא מאוד פשוטה. למרות שאיכות השירים פחותה מזו של השירים שהופקו באלבום, אנחנו בתור צרכנים מעדיפים את הנוחות של לשמוע מתי שאנחנו רוצים מאשר לשמוע שירים באיכות גבוהה.

מאת: אידובמוסיקה02/12/19734 צפיות
מי מאיתנו לא שומע היום שירים דרך יוטיוב? היום הדרך המקובלת לשמוע שירים היא דרך שירות סטרימינג כלשהו כשהדרך הכי פופולרית היא מיוטיוב. אני נתקל בהרבה מקרים שבהן כל קבל עם ועדה מבקש ממני להסביר לו איך מורידים שירים מיוטיוב. בדר"כ אני גם שואל "למה צריך להוריד את השירים מיוטיוב? הרי מאוד נח וקל פשוט להיכנס ליוטיוב ואז לשמוע את השירים שאנחנו רוצים", התשובה הקבילה שאני מכבד היא דווקא מזמרים שרוצים להתאמן על שירים מסויימים אבל הם לא תמיד נמצאים במקום שהטלפון שלהם קולט וויפי (wifi) בשביל להפעיל יוטיוב...

מאת: חיים נוימוסיקה26/11/19772 צפיות
פיוטים וניגונים מההיסטוריה היהודית שנשכחו ואבדו, נחשפו בידי בעל תפילה תל אביבי, שלומי הוניג שכינס חלק מהם לאלבום ייחודי " זיכרונות מגרמניה" והם זכו לעדנה ולחיים חדשים באלבום הבכורה שלו . האלבום בסגנון מוזיקה יהודית, מסורתית, קלאסית, נוצר בעקבות תווים שנמצאו במשפחתו של הוניג מודפסים באנציקלופדיה גרמנית ישנה על יהדות.

מאת: חיים נוימוסיקה31/03/191658 צפיות
כוכבת מחזות הזמר האמריקנית הנודעת, דילייני ווסטפול והזמר הישראלי והבינלאומי צחי סיטון מעלים ברחבי הארץ מופע הצדעה לברודווי ובו מיטב הלהיטים הנודעים והמרגשים שעלו על במות מחזות הזמר הידועים. הקונצרט החגיגי הוא חוייה לשוחרי הז'אנר וממתק מוזיקלי ענוג שקוצר תשואות רמות.

מאת: חיים נוימוסיקה26/02/182394 צפיות
המופע המוזיקלי החדש "פרס ישראל - המוזיקה, הזוכים, הזיכרונות" , בביצוע הזמרים צחי סיטון וטל ברגמן, הוא מחווה מרגש ותוסס לכלות ולחתני פרס ישראל בזמר העברי, לרגל חגיגות 70 שנה למדינה. המופע בתיאטרון הבימה בתל אביב, הוא קולח וקסום ובזכות הזמרים המשובחים הוא חוויה מוזיקלית מלהיבה ומרהיבה לצופים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica