חפש מאמרים:
שלום אורח
02.12.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

דר אורי עצמון - אלימות פיזית כלפי נשים במשפט העברי - חקיקה והתניות

מאת: Efratחברה ומדינה - כללי11/09/2012916 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ד"ר אורי עצמון - אלימות פיזית כלפי נשים במשפט העברי - חקיקה והתניות

חכמי התלמוד קבעו כי כפית גט בישראל הינו מעשה כשר. אך אלימות הבעל לא נכללה בתלמוד כעילה לכפית הגט. חכמי התלמוד כמעט ולא עסקו בתופעת האלימות כלפי נשים. בתקופות מאוחרות יותר של הגאונים, ראשונים ואחרונים יש התייחסות רבה בקרב חכמי ישראל לתופעה .

יש מחלוקת בין חכמי ההלכה מתי כופים גט ומתי לא. המחלוקת היא על השאלה אם יש לראות ברשימה בתלמוד בה נקבע מתי כופים גט כרשימה סגורה עליה אין להוסיף דבר, או שהרשימה לא סגורה וניתן להוסיף דברים כגון אלימות כלפי נשים, או לחילופין אלימות כלפי נשים שמשתמשות במחשבים ניידים .היו חכמים שסברו שהכאת אישה מהווה עילה לגירושין, ולעומתם היו חכמים שחששו שהגט יהיה פסול ולכן פסקו שאין לכפות גט על בעל אלים.

הטלת עונשים- כהצעה אלטרנטיבית לכפית הגט, חכמים הציעו הטלת עונשים פליליים על הבעל בגין ההתנהגות האלימה, שבמקרה הקיצוני זה קיצוץ ידיו. הטלת כנסות-אחרים הציעו להטיל עליו כנסות כספיים או הגדלת הכתובה של האישה. ברירה- היו חכמים שהציעו שתהיה לבעל האפשרות או לקבל עונש, או לתת גט- זוהי כפית גט בדרך עקיפה. (בדרך זו צידד ה"בית יוסף").

ד"ר אורי עצמון סבור כי דרך הברירה השנייה היא לתת לאישה מזונות או לתת גט (בכך צידד ה"בית מאיר"). רבים מהחכמים שהתנגדו לכפית גט בדרך ישירה, התנגדו גם לכפית הגט בדרך עקיפה-ברירה. אז איך יש לנהוג? לפי המחמירים או המקלים? רא"ש- מציע לנהוג לפי דעת המחמירים כדי להימנע מספק של גט לא כדין. חת"ם סופר- גם לדעתו יש להקפיד על דעת המחמירים בסוגיה של כפיית גט.לסיכום, דעות חכמי ההלכה אינן אחידות לגבי כפית הגט אם בכפיה ישירה ואם בעקיפה.

מה עושה בית הדין כשמובא לפניו מקרה של בעל אלים? האם הוא יכול לקבל את דעת המחמירים ולא לכפות עליו גט מתוך חשש לגט לא כשר, או שנוטה לדעת המקלים ? ואם הוא מחמיר ולא כופה גט, מה הוא כן עושה? חיוב, ציווי, שלום בית?

אלימות כלפי נשים כגורם משפיע על החלטת בית דין

בכל מקרה של טענה של בעל אלים בבית דין, נבדקה רמת האלימות של הבעל .

אלימות ראשונית- אלימות מקרית, לרוב חד פעמית הנובעת מהתפרצות רגעית של הבעל.

במקרה זה נשים רבות לא יגישו תביעות ויעברו עם זה על סדר היום . במקרים המפורטים,לדעת השופטים במקרים אלו אין לפסוק על כפיית גט על הבעל. אלימות משנית- אלימות קבועה של הבעל שהפכה אצלו לשגרה.במקרה זה נשים יגישו תביעה כי לא יחיו בצילו של אדם שזהו אורח החיים שלו.

דעת בית המשפט היתה שבמקרים של אלימות משנית שאין בה כדי לסכן את חיי האישה, אין כופים על הבעל גט. בית הדין לא מורה על "שלום בית" ומחליט לרוב על חוב במתן הגט. וזאת גם ללא טבעות אירוסין אנו רואים שגם אלימות ראשונית וגם משנית אינן עליות של בית הדין לפסוק כפית גט על הבעל. אבל באלימות משנית, בית המשפט לא שולח את בני הזוג ל"שלום בית" בקלות, ומגמתו להחליט על חיוב במתן גט לעיתים באמצעים נוספים כמו איום בכפית גט.למרות שגירושין צריכים להיות מרצון הצדדים

אלימות של בעל המופרע בנפשו

ד"ר אורי עצמון סבור כי במקרה של אלימות כלפי אישה של בעל שהוא חולה בנפשו, הסיכון שהדבר יסתיים בפגיעה חמורה הוא גדול יותר מאשר אם בעל בריא מכה את אשתו, ולכן בית הדין מתייחס לזה בחומרה. על פי כמה מקרים ניתן לראות כי מופרעות של הבעל, אפילו אם היא מלווה בהתנהגות אלימה, תגרור במקרה הטוב חיוב בגט ולא כפיית גט.

בעל הפוצע את אשתו

כאן נידונו מקרים שבהם כתוצאה ממקרה האלימות האישה נפצעת. במקרים שנידונו ניתן לראות שמסוג זה של אלימות אף בית הדין אינו כופה מתן גט על הבעל, אלא מסתפק בחיוב במתן גט לאשתו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת Efrat

מאת: Efratקניות 09/04/137460 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratקניות 09/04/137477 צפיות
באירועים כמו חתונה ובת או בר מצווה, חלק חשוב בארגון האירוע הוא בחירת מתנות לאורחי המסיבה. יש שבוחרים מחזיקי מפתחות, פרחים או תמונות מגנטיות אך חולצות עם הקדשה או הדפסה הומוריסטית גם מהוות מתנה חביבה וגם יוצרות שיח משעשע בין האורחים.

מאת: Efratצרכנות09/04/137573 צפיות
ישנן חנויות ש"מגהצות" את סמל בית הספר שמשורטט בגלופה על פני החולצה – ואז הוא בדרך כלל בולט ממנה ומתבלה במהירות, וישנן חנויות שמדפיסות את הסמל באופן מיידי על פני החולצה. אצל אורי עצמון עובדים בשיטת הדפסת משי או על חיתוך של טפט במכונת הפלוטר.

מאת: Efratחקירות09/04/137501 צפיות
חידוש שמצאה דנה תדמור הוא מתחום מכשירי הבילוש הקטנים הוא עטי הפטנט שמצד אחד הן עטים תמימות למראה אך מצד שני הן יכולות להכיל בתוכן מצלמה או אמצעי הקלטה של קול שמסוגל להקליט מקרוב שיחה שלמה

מאת: Efratאופנה09/04/137476 צפיות
אתרי האינטרנט מייצרים יתרון למי שאינו יכול להגיע לחנות ומעוניין בהזמנה של הפריט – גם ישירות לכתובת אחרת, ופעמים רבות מייצרת גם הנחה והשוואת מוצרי תינוקות בקלות.

מאת: Efratביגוד והנעלה09/04/137042 צפיות
מדובר על חולצות טי מודפסות עם כיתוב משעשע אשר לרוב לובש החתן, האבות של שני הצדדים ולעיתים גם השושבינים. החולצה מהווה גם לבוש פחות מחייב וגם הפתעה לכל האורחים שמחכים לראות מה יהיה כתוב על החולצה. לעיתים חולצות מעין אלו גם מחולקות לאורחים כמזכרת חתונה.

מאת: Efratאירועים וחתונות – כללי05/02/136691 צפיות
האורחים המשתתפים באירוע מתחילים לדמיין אותו כבר מהרגע שבו מזכירים את התאריך, שמוסרים את ההזמנה ולדלות עליו מעט יותר פרטים. יד הדמיון ממשיכה לצייר את האירוע המצופה בצבעים המדומים, אולם מי שבאמת נותן את משיכת המכחול הנכונה היא חברת הפקות אירועים – אותו גוף שאמון על החוויה הצרופה לאותו המפגש. כאשר מדובר על אירוע לעובדים, המעסיק לא צריך לשבור

מאמרים נוספים בנושא חברה ומדינה - כללי

מאת: אבי בכרחברה ומדינה - כללי28/11/2152 צפיות
גולדה מאיר (מאירסון) היא ללא ספק מיתוס יהודי, מיתוס ישראלי ומיתוס לאומי, גולדה היא לא רק מיתוס לאומי, גולדה הצליחה להתמקם מכוח אישיותה בתודעה כמיתוס בינלאומי חוצה מגזרים ומגדרים, אישיותה המרתקת וסיפור חייה הינם נרטיב לאומי, ציוני, ועולמי. דמותה ופועלה המרתקת מהווה לנו כיהודים החיים את העבר וההווה הציוני אבן דרך ודוגמה ומופת לאישה אשר הקדישה את חייה ופועלה לחלוטין לעם היהודי ושימשה אור לנשים בכל העולם כאישה אשר "עשתה את זה ובגדול" והגיעה למקומה ומיקומה הגבוהים כראשת ממשלה בזכות אישיותה ועשייתה בלבד ללא מורא ללא חסד או התחסדות ואת כל זה עשתה בעולם גברי ושוביניסטי במיוחד בשנים בהם חיה ופעלה.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי09/09/201689 צפיות
הרשות לאכיפה במקרקעין (היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה לשעבר) היא יחידת סמך במשרד האוצר, כפופה לשר האוצר ופועלת כיחידה עצמאית. ייעודה הוא להיאבק בעבירות התכנון והבניה ולבצע פיקוח על הועדות המקומיות. ביום 19.6.2016 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1559 "חיזוק אכיפת דיני התכנון והבנייה" מתוך הבנה שמדובר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל שעל רשויות המדינה להוביל על מנת להגן על התכנון והבנייה ולבצר את שלטון החוק. החלטת הממשלה שמה את היחידה לאכיפה במקרקעין בחזית המאבק בעבירות התכנון והבנייה, מעניקה אחריות, כלים ומשאבים לממש את האחריות המוטלת עליה. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, העניק לרשות את הסמכויות הנרחבות לממש את האחריות כאמור.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181050 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

בית המשפט העליון דן לאחרונה ודחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, כב' השופטת מ' סוקולוב מיום 18.10.2017. בגדרו של פסק הדין, נדחה ערעורו של המבקש על החלטתו של בית המשפט לעניינים מקומיים ברמת גן (כב' השופט העמית מ' בן-חיים), בע"א 39527-06-17, מיום 10.07.2017, שם נדחתה בקשתו של העותר להאריך את המועד להישפט על הודעת תשלום קנס, מיום 10.05.1998.

מאת: עומריחברה ומדינה - כללי23/05/171571 צפיות
חברות ואתרים גדולים בתחום הקניות אונליין (E-commerse) כמו איביי, אמזון, דיל אקסטרים, אליאקספרס, אתר Zipy הישראלי ודומיהם, החלו לאחרונה לחייב את הלקוחות שלהם להזין גם את המיקוד שלהם באזור הזנת הכתובת לפני ביצוע רכישה. אם בעבר עניין זה היה רשות בלבד, היום לא תוכלו להמשיך בתהליך הקניה שלכם אונליין אם לא תזינו

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי28/02/171320 צפיות
רבים מאלו המתמודדים ולעתים אף זוכים להגיע לעמדות שלטוניות בכירות, הם בעלי רזומה מאוד עשיר שכביכול יש בו כדי "להכשירם לתפקיד"; בישראל הרקע הצבאי היה בעבר מאוד דומיננטי בכל הנוגע למשרות ההנהגה. סיפורו של הקיסר גלבה מלמד אותנו שכישורים תיאורתיים אינם מספיקים, כפי שההיסטוריה הוכיחה לנו פעם אחר פעם במהלך הדרך מאז ועד ימינו אנו.

מאת: אברהם פכטרחברה ומדינה - כללי26/02/161752 צפיות
ניר סומך, קצין מג"ב ירה במטריד אשתו האובססיבי שלושה כדורים, בטענה של הגנה עצמית. בית המשפט המחוזי – הרשיע אותו בהריגה במקום רצח, אך לא קיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט העליון, בצעד נדיר, אך קלאסי, מבחינה משפטית, התערב בממצאים עובדתיים, התערב במסקנות ובפרשנות וזיכה את הנאשם, לאחר שלוש שנים בכלא, לאחר שקיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט המחוזי, ננעל על קונספציה שגויה, התעלם מעקרון "חזקת החפות" ועקרון "הספק הסביר", והרשיע את קצין המג"ב.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica