חפש מאמרים:
שלום אורח
31.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מיקי שחם, מביא דיווחי חדשות תאי גזע מהעולם: יין ויאנג של מצב שקט או משגשג של תאי גזע.

מיקי שחם, מביא דיווחי חדשות תאי גזע מהעולם: יין ויאנג של מצב שקט או משגשג של תאי גזע.

פורסם ביום חמישי, 19 ליולי 2012, Health & Medicine

לא כל תאי גזע בוגרים נוצרים שווים. חלקם עסוקים ברגנרציה של רקמות שחוקות או פגומות, כאשר אחיהם השקטים משמשים כצוות גיבוי אסטרטגי שמצטרף בעת הצורך.

כעת, חוקרים במכון סטוורס למחקר רפואי זיהו רמז מולקולרי חשוב שמונע מתאי גזע המטופואטיים (מייצרי דם) שקטים ממקור עכבר לשגשג כאשר שירותם לא נחוץ.

הצוות, שבראשו עומד החוקר מסטווורס לינהנג לי, Ph.D, דיווח שפלמינגו ופריצלד 8, הצוות הידוע בתרומתו להבנת קוטביות של תא, הינם משמעותיים לתחזוקת מאגר שקט של תאי גזע המטופואטים במח העצם של עכבר.

"תאי גזע המטופואטים מייצרים ביליוני תאי דם ביום דרך היררכיה ברורה של תאי אב ספציפיים לשורת התאים," אומר לי. "זיהוי אותות מולקולרים שמאפשרים לאוכלוסיות תאי גזע לתחזק את רמת התפוקה במהלך החיים הוא בסיסי להבנת ההתפתחות של סוגי תאים שונים, אופי בהיווצרות גידולים, ותהליך ההזדקנות.

כולי תקווה שתובנות אלה יעזרו למדענים להתקדם באופן משמעותי לקראת טיפולים חדשים למחלות דם."

כמו כן, מבהיר מיקי שחם, כי המודל הנוכחי, שצמח מעבודה מוקדמת של לי ואחרים, מניח שתאי גזע המטופואטיים hematopoietic stem cells (HSC),, שהינם חלק מהמאגר רוב הזמן נמצאים במצב שקט ומתחלקים רק מספר פעמים בשנה.

הם מתחיים לפעול רק כשיש צורך להחליף תאי HSC פעילים שנפגעו  בשחיקה היומיומית ובכך מגבירים את כמותם כתגובה לפציעה או מחלה.

כיצד תת-אוכלוסיות של תאי גזע המטופואטטים שקטים או פעילים מתוחזקים ומבוקרים in vivo - לא ידוע.

מה שידוע זה ששתי האוכלוסיות של התאים שוכנים בסביבות סמוכות שהתמחו בכך, ומספקים אותות מולקולריים רבים שמנחים את הפעילות של תאי גזע.

נמסר על ידי מיקי שחם, כי דם טבורי מהווה המקור היישומי הטוב ביותר, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר - אינם נושאים עדיין מערכת חיסונית. עשרות מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרים כיום ומצויים בניסויים קליניים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות רפואת חידוש איברים דוגמת הטיפול באוטיזם,  שיתוק מוחין, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, סוכרת וכיוב'.

תאי גזע דמיים המתמחזרים בתדירות גבוהה מהווים כ-90 אחוז מכל תאי הגזע ההמטופואטים ומצויים במרכז מח העצם, בו הם קרובים לתאי אנדותל ותאים פריווסקולריים( perivascular) (סביב כלי דם).

הבסיס העיקרי של תאי גזע המטופואטים שקטים הינה עצם טרבקולרית, החלק הספוגי שמצוי בקצה של עצמות ארוכות. כאן, התאים האלה מקיימים דיאלוג מולקולרי מתמיד עם פרה-אוסטאבלסטים ( preosteoblasts ), תאי האב של אוסטאובלסטים ( osteoblasts) יוצרי עצם, שמאופיינים עי ביטוי של N-cadherin .

בנסיון לפצח את הקידוד של הדיאלוג סטודנט ומחבר ראשון של המאמר ריוהיצ'י סוגימורה התמקד בפלמינגו Flamingo (Fmi),, מולקולת אדהזיה על פני השטח, ו Frizzled 8 (Fz8),, רצפטור ממברנלי. שתי המולקולות הינן חלק מזרוע לא קנונית של מסלול איתות  Wnt, רשת גדולה של מולקולות איתות מופרשות והרצפטורים שלהם. הזרוע הקנונית מפעילה את השפעתה באמצעות בטא-קטנין ועוזרת לעשות בקרה על תאי גזע מתחדשים במעי וזקיקי שיער.

אחרי שניסויים  in vitro חשפו ש Fmi &  Fz8מצטברים ב ממשק של תאי גזע המטופואטים שקטים ופרה-אוסטאובלסטים, סוגימורה ועמיתיו הצליחו להראות ש- Fmiעושה בקרה על פיזור של  in vivo Fz8..

תצפית זו סיפקה את הרמז הראשון שפרטנרים אלה יכולים להוביל לפחות חלק מהדו שיח שמדריך תאי גזע המטופואטיים "לשבת בשקט"

בממצאים הקודמים אושר ע"י הצוות של לי שחלק מ HSCs יושב בנישה אוסטאובלסטית ב N-cadherin+.

כאשר סוגימורה בחן את דגם הביטוי של גורמים ברשת אותות של Wnt בסביבה שקטה של HSCs, הוא גילה שרמות הליגנדים של Wnt קנוני היו נמוכים.

רמות הליגנדים ב  Wnt לא קנוני של זרוע קנונית של Wnt, מאידך, היו גבוהים.

"תצפיות אלה מראות שנישה של אוסטאובלסטים מספקת מיקרוסביבה בה איתות לא-קנוני של Wnt גובר מעל איתות קנוני תחת תנאים נורמלים," אומר סוגימורה. "זה גם אומר ש- Fmi& Fz8 יכולים לשחק תפקיד ישיר בתחזוקת המאגר של תאי גזע המטופואטים שקטים."

עכברים שהונדסו גנטית לחסר של Fmi או  Fz8 מספקים רמז חשוב: לא רק שמספר התאים השקטים צנח בעכברים, אלא גם תפקוד תאי הגזע ההמטופואטים ירד במעל 70 אחוז.

טיפול עם תרופה ציטוטוקסית  5-flourouracil הספציפית למחזור התא, שמסלקת תאי גזע המטופואטיים מתחלקים, אישרה את התפקיד של משפחת Wnt הלא-קנונית - Flamingo & Frizzled 8..

תחת עקה, דפוס הביטוי שנצפה לפני כן , מתהפך ואיתות קנוני Wnt- הופך לדומיננטי וגובר על הדפוס הלא-קנוני, מה שמאפשר לתאי  HSCs השקטים לשגשג ולחדש את המלאי במחזור הפעיל של HSCs.

הובטח כי מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנק דם טבורי, מבעלי החברות האחיות "בנק החיים" וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

" הבנה טובה יותר של האיזון בין השניים יספק את התובנה ההכרחית, שמאפרת לנו להפחית איתות לא קנוני של Wnt ולהגביר איתות קנוני על מנת לאקטב תאי גזע המטופואטים שקטים במהלך ההזדקנות," אמר לי. " אבל יש לסובב את הידית בזהירות .

אם האיזון יוטה יותר מדי לכיוון האיתות הקנוני, גם זה יכול להגביר את הסיכון ללויקמיה.

עוד נמסר כי מיקי שחם הוא שפיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:

  • השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.
  • סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.
  • טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית סיטוג'ן (חברה אחות של בנק החיים), היא היחידה באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה שיכול לשרת גם:

" השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
" סדרות השתלות של הרפואה ההתחדשותית, הדורשות מספר תאים גבוה מאוד
" טיפול במספר מחלות שונות

בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מיקי שחם

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/16987 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/16986 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/161010 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161183 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/12/151314 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: לחומר גרפן פוטנציאל אנטי סרטני טיפולים קונבנציונליים כמו כימותרפיה והקרנות לשם חיסול תאי סרטן לא תמיד הורגים את תאי הגזע הסרטני ושאריות יכולות לשרוד ולגדול. לתאי גזע סרטניים יכולת להישנות ולגדל גרורות, בהם הסרטן מתפשט לחלקים אחרים של הגוף. גרורה אחראית ל- 90% ממקרי המוות מסרטן, כך שכל טיפול שמונע את זה יעשה הבדל עצום בכל הקשור להישרדות החולה.

מאת: מיקי שחםרפואה28/08/151737 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: רקמת מוח מתפקדת יוצרה בתלת-מימד. חוקרים במרכז RIKEN לביולוגיה התפתחותית ביפן,השתמשו בתאי גזע עובריים אנושיים מושרים לארגן מבנה תלת-מימד דומה למוח הקטן במעבדה.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים27/07/15997 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: נמצא מנגנון שניתן לגיוס לצמיחת שיער שנשר. במחקר חדש, שפורסם ב- PLoS, חוקרים ממרכז הסרטן הלאומי הספרדי (CNIO) מתארים קשר שגילו בין מקרופאגים - תאי מערכת חיסון שאוכלים פתוגנים ותאי גזע עורי. "גיליתי שמקרופאגים, שתפקידם העיקרי מיוחס באופן מסורתי למלחמה בזיהומים ותיקון פצעים, מעורבות גם בהפעלת תאי גזע זקיקי שיער בעור", אומר מחבר מחקר, מירנה פרז-מורנו.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ורפואה כללי

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/03/2021 צפיות
אחת הבעיות שאנשים רבים נאלצים להתמודד איתה במהלך החורף, זה שיעול עם ליחה. מדובר בשיעול טורדני שיכול להפריע על איכות החיים ביום יום וכן על איכות השינה. ד"ר דויטש מביא לכם כמה טיפים לטיפול

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי09/02/20217 צפיות
כל אחד מאיתנו, בשלב כזה או אחר בחיים מתמודד עם נזלת. זה קורה בדרך כלל כשאנחנו מקוררים, מצוננים, כשאנחנו חוטפים מחלה כזו או אחרת. אך מדוע אנשים מתמודדים עם נזלת כרונית? הבאנו כמה נקודות חשובות

מאת: שלום כהןבריאות ורפואה כללי27/09/19769 צפיות
כל מי שסובל מאקנה, וכבר התחיל לחפש דרכי טיפול או אפשרויות התמודדות עם האקנה, יודע כי מדובר בתחום רחב מאוד.

מאת: רוני הכהןבריאות ורפואה כללי25/12/18763 צפיות
איך כרית נגד פצעי לחץ יכולה לעשות זאת?

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/10/18904 צפיות
עומדים לעשות ניתוח ליישור מחיצות האף בקרוב וחוששים? במאמר להלן נסקור מהו הניתוח, למי הוא נועד ולאיזו מטרה וגם קצת על ההתאוששות מהניתוח.

מאת: moraleבריאות ורפואה כללי20/09/181880 צפיות
לא מעט אנשים, בפרט נשים מבוגרות, נאלצים להתמודד עם מצב של קשריות בבלוטת התריס, אותה בלוטה פנימית אשר נמצאת בבסיס הצוואר מתחת לפיקת הגרון. לבלוטה זו יש חשיבות רבה עבורנו, שכן היא מאפשרת לנו לווסת את הטמפרטורה של הגוף וכן היא מקלה עלינו בתהליך של חילוף חומרים.

מאת: ליאורבריאות ורפואה כללי16/07/18574 צפיות
יישור שיניים למבוגרים במחיר מיוחד, מאפשר למי שלא עברו טיפול כזה בעבר, ליישר את השיניים. יישור השיניים, מבוצע בעזרת מכשירים מיוחדים. טיפול ליישור השיניים, מבוצע מגיל שמונה שנים ואילך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica