חפש מאמרים:
שלום אורח
21.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע12/02/2014516 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אנו נמצאים בפרשה השלישית מתוך חמש פרשות שעוסקות כולן במשכן- תהליך בנייתו, הכלים שבו, חלקיו, ובגדי הכוהנים. 

בתחילת סדרת הפרשות האלה, בפרשת "תרומה" קראנו על הציווי של ה' בנוגע לבניית המשכן: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם" - ומפורסמת השאלה שהרי היה צריך לכתוב ושכנתי בתוכו, בתוך המשכן, אם כן למה כתבה התורה "ושכנתי בתוכם"? 

אלא שה' ישכון בתוך בני ישראל. ה' ציווה לעשות לו מקדש לא בשביל שיהיה לו מקום לשכון בו אלא כדי שיהיה ניכר שהוא שוכן בתוך בני ישראל. שהוא, המשכן עצמו, נמצא בתוך מחנה ישראל. 

מהות ה' במשכן היא לכלול בתוך קדושתו הן של המשכן והן של ה' את כל עם ישראל. 

בפתיחה לפרשת השבוע, פרשת "כי תישא" נאמר הציווי שכל אחד מעם ישראל ייתן תרומה מחצית השקל. גם העשיר וגם העני יתנו את אותה התרומה. בתרומה זו היו עושים את האדנים שעליהם היו עומדים קרשי המשכן ששימשו כקירות למשכן, וכך למעשה כל עם ישראל השתתף בבסיס של בניית המשכן.

אולם החיבור המיוחד ביותר של המשכן לכל העם מגיע דווקא ביסוד שלו והוא התכנון וההנדסה של כל מלאכת בניית המשכן וצורתו: "ראה קראתי בשם בצלאל בן אורי בן חור למטה יהודה, ואמלא אותו רוח אלוקים בחכמה ובתבונה ובדעת ובכל מלאכה...ואני הנה נתתי איתו  את אהליאב בן אחיסמך למטה דן ובלב כל חכם לב נתתי חכמה ועשו את כל אשר ציוויתיך" - המיוחד בפסוקים אלה שאנו נפגשים במתכננים של המשכן: בצלאל ואהליאב. 

מה כל כך מיוחד דווקא בשני הדמויות האלה? 

בצלאל היה משבט יהודה, אהליאב היה משבט דן, יוצא מכך שבמלאכת המשכן השתתף שבט יהודה שהוא הגדול משבטי ישראל, ומבניה של לאה הבכורה, ביחד עם אדם משבט דן שהיה הצעיר שבבני השפחות, היא בלהה שפחת רחל. 

החיבור הזה של בוני ומתכנני המשכן משני קצוות השבטים האלה דווקא מסמל שלישראל יש חלק במשכן: גדולים וקטנים, בני הבכורה לאה ובני השפחה בלהה וכמובן כל אלה שביניהם. 

מכאן מתחבר לנו החלק הראשון בו עסקנו: המשכן - מהותו לאחד את עם ישראל. לחבר את קדושת העם כולו עם קדושת ה' ולהכיל בתוך כל העם את שכינתו של ה' בתוכו. בתוך כל העם!

שבת שלום ומבורך! 

www.h-y1.coi.co.il

תודה לצחי מיכאלי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת צחי מכאלי

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע12/03/142911 צפיות
בשבת הקרובה יתחברו שלושה אירועים: פרשת השבוע היא פרשת "צו", פרשת זכור שנקרא כמפטיר ואת ההפטרה שלה, וחג פורים שנחגוג מיד במוצאי שבת וביום ראשון ושני הסמוכים.

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע05/03/142372 צפיות
"תורת כוהנים" - כך נקרא על פי חז"ל חומש ויקרא אותו נתחיל בשעה טובה לקרוא בשבת הקרובה. חומש זה עוסק בחלקו הראשון בהלכות קורבנות שמחייבות בעיקר את הכוהנים העובדים את עבודת ה' במשכן,

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע26/02/141015 צפיות
פרשת השבוע, פרשת "פקודי", היא הפרשה המסיימת סדרה של חמש פרשות שעוסקות במקדש ובנייתו, כליו, בגדי הכהן ועבודתו במקדש. בסיכום כל הפרשות האלה אפשר לראות שהתורה חוזרת על כל התיאורים אודות המשכן וכליו שמונה פעמים.

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע19/02/14571 צפיות
רבים המקומות בתורה שמהווים מקבילים כנגד אירועים או ביטויים שכבר קראנו עליהם במקום אחר בתורה. אחת מהנקודות הללו מתרחשות בפסוק הראשון והפותח את פרשת השבוע, פרשת "ויקהל".

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18522 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18546 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18499 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18525 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18540 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18546 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18590 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica