חפש מאמרים:
שלום אורח
28.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ממלכת כוהנים וגוי קדוש

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע05/03/20142348 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"תורת כוהנים" - כך נקרא על פי חז"ל חומש ויקרא אותו נתחיל בשעה טובה לקרוא בשבת הקרובה. חומש זה עוסק בחלקו הראשון בהלכות קורבנות שמחייבות בעיקר את הכוהנים העובדים את עבודת ה' במשכן, ובנוסף ישנן הלכות שמחייבות את כלל ישראל בנושאי הקורבנות והם צריכים להיות ממלכת כוהנים וגוי קדוש. בחלקו השני של החומש נלמד ונקרא הרבה הלכות שמחייבות את ממלכת הכוהנים כולה, בין אם מודבר על מצוות שבין אדם למקום ובין אם מצוות שבין אדם לחברו.

למעשה, כבר אבות אבותינו הקריבו בעצמם קורבנות עוד לפני שהצטוו על כך בני ישראל. מצאנו את נח מקריב קורבן כשיצא מהתיבה, אברהם הקריב בהר המוריה, וכך יצחק בנו  ויעקב נכדו. משה בעצמו פנה לפרעה ואמר לו שייתן לעם ישראל לצאת ממצרים על מנת להעלות זבחים לה', מכאן אנו רואים שעוד בטרם הקמת המשכן היה נהוג בישראל להקריב קורבנות. 

אם כך, מה כל כך מיוחד בהקרבת הקורבנות במשכן שהיה צורך בחלק גדול מחומש שלם שיעסוק בכך? מדוע בחרה התורה להעמיד את נושא הקורבנות במצוות הראשונות לאחר הקמת המשכן? 

עלינו להבין שעד מתן תורה לא היו מנהגים אחידים בנושא הקורבנות וכל אחד מישראל היה מקריב על פי מנהגיו או מנהגי משפחתו. לאחר חנוכת המשכן ציווה משה שיותר לא יקריבו ישראל על פי עצמם אלא שמעתה ועד עולם יהיה לכל ישראל חוק ודין אחד בענייני עבודת הקורבנות. בכל הקורבנות. 

אחד הייחודים להקרבת הקורבנות בבית המקדש הייתה השמחה שהייתה מלווה את בעל הקורבן בבואו למקדש: "נכספה וגם כלתה נפשי לחצרות ה' ליבי ובשרי ירננו אל אל-חי", וכן: "שמחתי באומרים לי בית ה' נלך" ועוד ועוד. מביאי הקורבנות היו נכנסים לעיר בתהלוכה גדולה עם כלי זמר שמלווים אותם מלפנים וכל בעלי האומניות שבירושלים היו מקבלים פניהם בשלום. כך גם כתוב בנביא ירמיה על שמחתם של המקריבים קורבן תודה לה' שבאו לעיר ועברו ברחובותיה ורקדו ושרו ומסתבר שתושבי ירושלים היו מצטרפים אליהם עד שהייתה ירושלים כולה עיר שמחה, שמחה של מצווה שהייתה שרויה במשך כל השנה. 

אותם הנכנסים למקדש היו לא רק בעלי שמחה גדולה כי אם גם בעלי מורא גדול מפני ה' ששכן במקום, כפי שכתוב: "ואני ברוב חסדך אבוא ביתך אשתחווה אל היכל קודשך ביראתך". 

דווקא בימי חודש אדר שאנו מרבים בו בשמחה שנזכה להחזיר את עבודת בית המקדש במהרה בימנו. 

שבת שלום ומבורך!

תודות : צחי מכאלי

 

www.h-y1.coi.co.il

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת צחי מכאלי

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע12/03/142897 צפיות
בשבת הקרובה יתחברו שלושה אירועים: פרשת השבוע היא פרשת "צו", פרשת זכור שנקרא כמפטיר ואת ההפטרה שלה, וחג פורים שנחגוג מיד במוצאי שבת וביום ראשון ושני הסמוכים.

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע26/02/14998 צפיות
פרשת השבוע, פרשת "פקודי", היא הפרשה המסיימת סדרה של חמש פרשות שעוסקות במקדש ובנייתו, כליו, בגדי הכהן ועבודתו במקדש. בסיכום כל הפרשות האלה אפשר לראות שהתורה חוזרת על כל התיאורים אודות המשכן וכליו שמונה פעמים.

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע19/02/14555 צפיות
רבים המקומות בתורה שמהווים מקבילים כנגד אירועים או ביטויים שכבר קראנו עליהם במקום אחר בתורה. אחת מהנקודות הללו מתרחשות בפסוק הראשון והפותח את פרשת השבוע, פרשת "ויקהל".

מאת: צחי מכאליפרשת השבוע12/02/14495 צפיות
אנו נמצאים בפרשה השלישית מתוך חמש פרשות שעוסקות כולן במשכן- תהליך בנייתו, הכלים שבו, חלקיו, ובגדי הכוהנים. בתחילת סדרת הפרשות האלה, בפרשת "תרומה" קראנו על הציווי של ה' בנוגע לבניית המשכן: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם"

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18428 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18450 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18404 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18426 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18443 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18448 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18487 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica