חפש מאמרים:
שלום אורח
08.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עדכון ליבואנים: גם רשות המכס מבקשת לעיין בתיקים משפטיים

עדכון ליבואנים: גם רשות המכס מבקשת לעיין בתיקים משפטיים

עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוז

עיקרון פומביות הדיון הינו אחד מעקרונות היסוד שבשיטת המשפט בישראל. מעיקרון זה נגזרת זכות העיון של כל אדם לעיין בתיקי בית משפט. הכלל הוא שיש לאפשר עיון במסמכים המצויים בתיקי בית המשפט, ואף את פרסומם אלא אם קיימת הוראת חוק או טעמים כבדי משקל המצדיקים את מניעת העיון או הפרסום.

עם זאת, זכות העיון אינה זכות מוחלטת ולעיתים יש מקום להגביל אותה לאור אינטרסים מנוגדים כגון ביטחון המדינה, הזכות לפרטיות של בעלי הדין, הגנה על סודות מסחריים וכן הלאה. למעשה ההכרעה בשאלת העיון מבוססת על איזון בין האינטרסים של מבקש העיון, בעלי הדין ושל הציבור בכללותו.

בסקירה זו יתואר מקרה בו רשות המכס ביקשה לעיין בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד יבואן, וזאת בשעה שאותו יבואן מנהל תביעה כנגד רשות המכס.

רקע וטענות הצדדים:

חברת ניופאן (היבואן) הגישה כנגד רשות המכס תביעה הנוגעת לתשלום מכס שנדרש ממנה, בגין תמלוגים שהיא משלמת לבעל סימן מסחר.

מלבד תביעה זו, מתנהלת כנגד אותו יבואן תובענה ייצוגית שעניינה הטעייה בדבר זהות היצרן בניגוד לחוק הגנת הצרכן בנוגע למוצרים שעליהם מוטבע השם  GRUNDIG. באותה תביעה נטען כי המוצרים לא מיוצרים בפועל על ידי היצרן GRUNDIG.

רשות המכס הגישה במסגרת התובענה הייצוגית בקשה לעיון במסמכים שהוגשו בהליך זה, וביקשה ללמוד מהן טענות היבואן, וכל זאת לצורך קידום קו הגנתה בתביעת היבואן נגדה בנושא התמלוגים. טענתה של רשות המכס הייתה שבמסגרת התובענה הייצוגית נדונות שאלות דומות לאלה שנדונות במסגרת התביעה שהוגשה כנגדה על ידי היבואן.

היבואן התנגד לבקשת העיון, וטען כי מטרת בקשת העיון הינה לעקוף את סדרי הדין בהליך שמתקיים בין השתיים. למעשה, במסגרת התביעה שהוגשה על ידי היבואן נגד רשות המכס, התבקש היבואן על ידי רשות המכס לחשוף בפניה מסמכים מסוימים, ואילו היבואן סירב בטענה כי המועד לבקשות גילוי מסמכים חלף.  כמו כן טען היבואן, כי בתביעתו נגד רשות המכס כבר הוגשו ראיותיו וחשיפת המסמכים תגרום לו לנזק.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט קיבל את עמדת רשות המכס והורה להתיר את העיון במסמכים שהתבקשו.

בהתייחס לטענת היבואן לפיה כל מטרת העיון הינה לעקוף את סדרי הדין בתביעה שמתנהלת בינו לבין רשות המכס, קבע השופט כי בהליך שמתנהל בין השתיים בית המשפט טרם נתן את החלטתו בעניין גילוי המסמכים ולכן טענה זו דינה להידחות.

כמו כן, בית המשפט דחה את טענת היבואן כי חשיפת המסמכים תגרום לו לנזק במסגרת ההליך המתקיים בינו לבין רשות המכס וקבע כי לטענה זו אין משקל רב.

בית המשפט חזר על הכלל הידוע ולפיו נקודת המוצא היא להתיר את העיון במסמכים, אלא אם נמצאו טעמים המצדיקים להימנע מהעיון, ובמקרה זה לא נמצאו טעמים כאלו.

היבואן חויב בהוצאות רשות המכס בסך של של 2,500 ש"ח.

[ת"צ (מחוזי ירושלים) 3453-09 רשות המיסים - אגף המכס ומע"מ נ' ניופאן בע"מ ואח'. החלטה מיום 15.9.14, בפני כב' השופט אריה רומנוב. ב"כ הצדדים: לרשות המכס – עו"ד אדם טהרני מפרקליטות מחוז ת"א; ליבואן - עו"ד אביגדור דורות ועו"ד אליס אברמוביץ ממשרד איתן, מהולל & שדות; לתובע הייצוגי - עו"ד שמעון דסקין].

* * *

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים. בדוא"ל  Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089848.


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. 
לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל - ראש תחום יבוא, יצוא וסחר בינלאומי במחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוז

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים28/02/16883 צפיות
כידוע, על פי הוראת סעיף 154 לפקודת המכס, כאשר קיימת מחלוקת בין יבואן לבין רשות המכס בנוגע לתשלום מכס או מס קניה שיש לשלמו במועד ייבוא הטובין, על היבואן החולק על עמדת רשות המכס, לשלם את המכס או מס הקניה הנדרש אגב מחאה ולהגיש תביעה להשבת המיסים ששולמו על ידו תוך שלושה חודשים.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים25/04/15782 צפיות
במציאות העסקית של ימינו, לעיתים נקלעים בעלי עסקים למצב בו הם אינם יכולים לגבות חוב כספי מלקוח, בין אם מדובר בלקוח הנמצא בחדלות פרעון, פשיטת רגל או כל סיבה אחרת, מצב הידוע בכינויו כ"חוב אבוד". למצב זה ישנה משמעות גם בהיבטי מס, שכן על כל עסקה, כולל כזו שהפכה ל"חוב אבוד" מוטל מס כזה או אחר, כאשר לרוב, בעל העסק מעביר את תשלום המס לרשות המסים מיד עם ביצוע העסקה, בין אם הלקוח שילם ובין אם לאו. האם מצב זה, בו המדינה מחזיקה בידה מס ששולם על "חוב אבוד", הנו מצב ראוי? בשנים האחרונות ניתנו פסקי דין בנושא מע"מ או מס קניה ששולמו בגין חוב אבוד שקבעו כי יש להשיב את המס, אך פסק-דין שניתן בבית המשפט המחוזי מרכז בנושא בלו, הגיע למסקנה הפוכה.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים16/04/15841 צפיות
במציאות העסקית של ימינו, לעיתים נקלעים בעלי עסקים למצב בו הם אינם יכולים לגבות חוב כספי מלקוח, בין אם מדובר בלקוח הנמצא בחדלות פרעון, פשיטת רגל או כל סיבה אחרת, מצב הידוע בכינויו כ"חוב אבוד". למצב זה ישנה משמעות גם בהיבטי מס, שכן על כל עסקה, כולל כזו שהפכה ל"חוב אבוד" מוטל מס כזה או אחר, כאשר לרוב, בעל העסק מעביר את תשלום המס לרשות המסים מיד עם ביצוע העסקה, בין אם הלקוח שילם ובין אם לאו. האם מצב זה, בו המדינה מחזיקה בידה מס ששולם על "חוב אבוד", הנו מצב ראוי? בשנים האחרונות ניתנו פסקי דין בנושא מע"מ או מס קניה ששולמו בגין חוב אבוד שקבעו כי יש להשיב את המס, אך פסק-דין שניתן בבית המשפט המחוזי מרכז בנושא בלו, הגיע למסקנה הפוכה.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים22/02/15654 צפיות
מערכת היחסים בין סוכן המכס ולקוחו היבואן מעלה לעיתים את השאלה, באיזה שלב מפסיק סוכן המכס להיות שלוחו של הלקוח ואינו חב באחריות מכוח כובעו זה? פעמים רבות, כאשר מתברר כי היבואן (הלקוח) חב כספים הנוגעים לייבוא טובין, בין אם למשלח או למוביל, ולא ניתן לגבות ממנו את החוב, פונה בעל החוב בדרישה לסוכן המכס.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים21/12/141467 צפיות
בימים אלה התבשרנו כי רשות המכס מרחיבה את דרישת הגשת תצהיר יבואן שנתי, כך שתחול על מקרים נוספים שבעבר לא דרשו הגשת תצהיר כזה.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים29/10/14614 צפיות
במהלך שינוע מטענים, בין אם מדובר ביבוא ובין אם מדובר ביצוא, נעזרים היבואנים/יצואנים בגורמי לוגיסטיקה רבים לצורך ביצוע הפעולות הכרוכות בתהליכים אלה, כגון מוביל ימי/אווירי, משלח בינלאומי, סוכן מכס, מחסן לוגיסטי, ועוד ועוד.

מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוזדיני מיסים23/09/14913 צפיות
בסקירה זו נתאר פסק דין שניתן על ידי בית המשפט השלום בחיפה, הדן בתביעה שהגיש יצואן ישראלי של סחורה חקלאית לחו"ל כנגד המשלח הבינלאומי והמוביל הימי בטענה כי השניים ביחד ו/או לחוד אחראים לנזק שנגרם לשני משלוחים של ירקות טריים.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19582 צפיות
בסקירה זו נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע כי היבואן הראשי מחויב לספק אחריות לכלי הרכב בישראל, גם כאשר יצרן הרכב קבע החרגה טריטוריאלית בכל הנוגע לאחריות מצידו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19559 צפיות
בסקירה זו נתייחס להחלטת בית משפט השלום בתל-אביב, אשר קיבלה ברובה את בקשת יבואנית לקבל מסמכים הנוגעים למחלוקת הסיווג שנתגלעה בין הצדדים ביחס לפרופילים מאלומיניום שעברו תהליך אלגון. היבואנית יוצגה על ידי משרדנו.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19585 צפיות
בית המשפט קיבל את בקשת מנהל הרציף להמרת כתב אישום בכופר וזאת לאחר שנמצא כי נכנס לחנויות דיוטי פרי מבלי שהיה רשאי לכך ונמצאו אצלו מוצרים שלא שולמו בגינם מיסים.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19510 צפיות
במאמר זה נסקור את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים אשר דחה עתירה לפי חוק חופש המידע של בעל חברה לחיפושי נפט וגז טבעי לקבלת מידע אודות ייבוא גופרית.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19397 צפיות
במאמר זה נסקור את פסיקת בתי המשפט שדנה בשאלות שונות שעלו בעקבות הגברת האכיפה בענף השייט.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים16/12/19344 צפיות
במאמר זה נסקור את השינויים המשמעותיים העומדים להתרחש החל מינואר הקרוב בנושאי הטלת בלו על שמנים וממסים וזאת בעקבות התיקונים לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) וצו תעריף המכס ומס קניה.

מאת: עו"ד גיל נדלדיני מיסים18/11/19420 צפיות
בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה, אשר דן בתביעה ייצוגית שהוגשה כנגד יבואנית מוצרי מזון ותוספי תזונה בטענה לייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנמכרים על-ידה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica