חפש מאמרים:
שלום אורח
04.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אמרי שפר ט"ז ניסן ה'תשע"ה

מאת: דוד דרומריהדות05/04/2015531 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

השתא הכא, לשנה הבאה בארעה דישראל" - באם מכניסים אורחים ונותנים צדקה, נזכה לגאולה שכן "גדולה צדקה שמקרבת את הגאולה.

כסף יכול לקנות לך אנציקלופדיה, אבל לא ידע.

כסף יכול לקנות לך תרופות, אבל לא בריאות.

כסף זה לא הכל. אבל זה עוזר לשמור על קשר עם הנכדים.

טכנולוגיית מטוסים בספרי תורה (שיחת השבוע 1431)

בסיס חיל האוויר רמת-דוד. מטוסי קרב ממריאים ונוחתים בנהם מנועים אדיר. המערכות הטכנולוגיות המפעילות אותם הן מהמתקדמות בעולם. מהנדס המטוסים יוסף דרעי נמצא שם, כדי להבטיח שכל המערכות פועלות כתקנן.

חולפות שנים והוא עובר מפסגת הטכנולוגיה אל הניגוד הגמור - כתיבת סת"ם. הוא יושב בחדר קטן וכותב על קלף אות אחר אות, בעזרת נוצה ודיו, בדיוק כפי שכתבו ספרי תורה לפני אלפי שנים. אבל יום אחד, כשהוא חושב על הקושי לגלול ספר תורה ועל הבלאי שהגלילה גורמת ליריעות ספרי התורה - מבריק במוחו רעיון, ואת ההשראה הוא מקבל מאחת המערכות המתקדמות במטוסים.

תדהמה בבסיס

הוא נולד במרסֵי שבצרפת. בהיותו ילד עלתה משפחתו לארץ והשתקעה בכפר חסידים. הוא למד הנדסת מטוסים, התגייס לצה"ל ושירת בבסיס חיל האוויר רמת-דוד. אל הבסיס היה בא שליח חב"ד באזור כדי למסור שיעורי תורה. "השיעורים תמיד חיזקו אותנו", הוא מספר. "באחד השיעורים למדנו על כשרות המזוזות. למחרת אני וחבר החלטנו לבדוק את המזוזות בבסיס. נדהמנו למצוא בתוך הנרתיקים גזרי עיתונים. המראה החריד אותנו".

שיחת טלפון בהולה לשליח, ובתוך כמה ימים הוחלפו כל המזוזות לכשרות ומהודרות. "האירוע הזה נחרת עמוק בתוכי", הוא אומר. "שם החלה התפנית בחיי. הבנתי שאקדיש את חיי לתחום הסת"ם".

למה בכוח

אחרי חתונתו נרשם לקורס לכתיבת ספרי תורה, והוא עוסק בתחום כבר כשלושים שנה. במרוצת השנים נחשף לספרי תורה רבים שנפגמו, מקצתם בעקבות גלילה לא-נכונה: "אירעו מקרים שספרי תורה נפלו מהבימה עקב גלילה חפוזה. הכוח המופעל בעת הגלילה גורם לפעמים לקרעים ביריעות. תהליך הגלילה גם מסורבל, ומצריך שני בני-אדם".

הוא התחיל לחשוב איך אפשר לשכלל את הגלילה ולעשות אותה מהירה וקלה, ובדרך שאינה פוגעת ביריעות הקלף. ופתאום נולד הרעיון, שגאונותו בפשטותו: "ייצרנו 'עצי חיים' שבהם מותקנים מְסבּים מיוחדים. למעשה הפרדנו את ה'ידיות' מה'צלחות', וכך אפשר לסובב את ה'ידית', ועמה הקלף, בלי להזיז את ה'צלחות'. ב'צלחות' יש תבנית שמאפשרת להן להתקבע על הבימה".

קשה להתרגל

כשבידו המוצר החדש, שנרשם כפטנט, הלך אל גדולי ישראל. "הרב וואזנר אמר לי שלוש פעמים 'יישר כוח', בהתלהבות רבה", הוא מעיד. "רבנים רבים אמרו לנו שעשינו תיקון גדול. שימוש בעצי-החיים שלנו מוריד לאפס את הסיכוי שהספר ייפול חלילה מחמת גלילה לא-ראויה". לדבריו כל מי שמנסה להשתמש בעצי-החיים האלה עומד משתאה. "קשה לאנשים להתרגל למחשבה שאדם אחד יכול לגלול ספר תורה בתוך שתיים וחצי דקות, וכמעט בלי מאמץ", אומר הרב דרעי. כשהציג זאת לא-מכבר בתערוכה לפני גבאי בתי-כנסת, אמרו לו: "איפה הייתם שלושת-אלפים שנה?".

חוויית השבוע שלי

www.h-y.xwx.co.il

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל ארגון "אורי עוז-הפקות"חבר בעמותות "רוח טובה" "החוויה היהודית"מנהל קשרי חברה וקהילה ב"קמפוס מופת למדעים",אחראי על מיזמים חינוכיים ,קשרי קהילה ומשימות לאומיות בפרוייקט "מצליח" -מצויינות לימודית חברתית, מנהל אתר "תורה" http://www.torah.in/he1

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דוד דרומר

מאת: דוד דרומריהדות26/11/18902 צפיות
הגמ' מביאה סגולה להצלחה בלימוד:ללמוד ליד נהר - סימן טוב הוא - כשם שמי הנהר שופעים ואינם פוסקים, כך לא יפסק לימודכם ויצליח. (כריתות ו.(

מאת: דוד דרומריהדות12/11/18901 צפיות
אין ספק שתמימות מעלה נשגבה היא, אבל אין לה ערך אצל הרמאים ...

מאת: דוד דרומריהדות06/11/18933 צפיות
בסוף, הכול יהיה טוב. אז אם זה לא טוב, זה לא הסוף !!

מאת: דוד דרומריהדות04/11/18912 צפיות
אדם צריך להאמין שאפילו קש המונח על הארץ הוא בגזירת השם יתברך שגזר להיות מונח שם. ויש השגחה פרטית איך תהא מונחת עם הקצוות לכאן או לכאן. (אמרי פינחס).

מאת: דוד דרומריהדות31/10/18756 צפיות
דבר גדול זה להיות בשמחה - כל ההישג של היצר הרע הוא לא רק עצם העבירה, אלא העצבות שאחר כך "... (שמש ינון)

מאת: דוד דרומריהדות29/10/18745 צפיות
הגאון החסיד רבי הילל מפריטש אמר: כשמתרגלים לחושך, מתחילים לחשוב שהחושך הוא אור.

מאת: דוד דרומריהדות22/10/18549 צפיות
אם אין לאדם אישה, אין לו במה לתרץ את מעשיו; אבל כשיש לו אישה, היא משמשת בעבורו 'עזר כנגדו' ומעתה יש לו תירוץ נוח לכל מה שאין הוא רוצה לעשות, בטענה שהאישה אינה מסכימה לכך.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/197459 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19523 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19524 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19519 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19525 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19519 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19528 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica