חפש מאמרים:
שלום אורח
26.08.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בלייה בבטון-בדיקות וחוות דעת קונסטרוקטור -מה כדאי לדעת?

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים30/04/2017479 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

קרבונציה

הקרבונציה היא תהליך כימי, שמתחיל בפני הבטון הבא במגע עם האויר.
דו תחמוצת הפחמן (CO2) שבאויר חודרת לתוך פני הבטון, מתקשרת עם מימת הסידן שבתוך חללי הבטון ונוצרת אבן גיר בלתי מסיסה לפי התהליך הכימי הבא:
''


המים אשר משתחררים בתגובה, ממיסים את הגבישים שבתוך הנקבים, כך שמתאפשרת המשכיות התהליך וזאת בתנאי ששוררת לחות מינימאלית של האויר החודר. אם נקבי הבטון מלאים במים, דו תחמוצת הפחמן מתקשה מאוד לחדור. לכן, התנאים האופטימליים להתרחשות קרבונציה הם לחות אויר יחסית בשיעור של 90-70 אחוז . באזורים בהם שוררת לחות יחסית נמוכה למדי, הקרבונציה איטית מאוד. הביטוי לכך נמצא בחלקי מבנה מוגנים בפני גשם העוברים קרבונציה מהירה יותר מחלקים חשופים לגשם לסירוגין. מכאן ניתן להסיק כי בטון בתוך מים אינו יכול לעבור תהליך קרבונציה. הקרבונציה בעקרון אינה גורמת נזק לבטון, היא אף עשויה להגדיל את חוזקו והתכווצותו. אולם כתוצאה מהקרבונציה יורדת מידת הבסיסיות של הבטון pH~12.5 (האופיני לבטון) לpH<9עקב כך נפגעת שכבת הפסיבציה* והפלדה נחשפת לקורוזיה .
קיימת בדיקה פשוטה העוזרת לקבוע את עומק הקרבונציה בבטון. בבדיקה זו מרססים על הבטון פנולפטלין. חומר זה משנה את צבעו באיזורים בהם
ה pH גדול מ 9.5. עומק הקרבונציה נמדד בעזרת הצבע הורוד הבהיר המשתנה לכהה יותר ככל שה-pH גבוה יותר.

* שכבת הפסיבציה – שכבת תחמוצת דקיקה וצפופה מאד שאינה חדירה ליונים והמונעת בצורה אפקטיבית את תהליך הקורוזיה.

הגורמים העקריים המשפיעים על קצב התקדמות הקרבונציה בבטון1. לחץ חלקי של CO2 שבאויר והלחות היחסית באויר. 2. חדירות הבטון לגזים ולמים, התלויה בעיקר ביחס מים \ צמנט, ציפוף הבטון, טיב האשפרה שעבר ותכולת הרטיבות בחללים . 3. כמות החומר שיכול לעבור קרבונציה (כמות הצמנט וסוג הצמנט). שכבת פסיבציה
הקיימות של בטון מזוין לזמן ארוך מתאפשרת אודות לשכבת הפסיבציה. כל עוד שכבת הפסיבציה שנוצרת מסביב למוטות הפלדה שלמה מוגן המוט בפני הקורוזיה. במידה ושכבה זו שומרת על צפיפותה ואחידותה לאורך מוטות הזיון ואינה נפגעת עם הזמן, ובנוסף שומרת על אלקליניות גבוהה pH >9 . השכבה מתפקדת היטב בהגנה בפני קורוזיה. ציפוף טוב של שכבת הפסיבציה מושג רק בבטון עביד, שהופך לנוזלי בשלב הציפוף. תנאי לא יציבות של שכבת הפסיבציה הוא ירידה בpH ונוכחות יוני – Cl.

כלורדים

חדירת הכלורידים לתוך הבטון שונה מתהליך הקרבונציה. כמות הכלורידים החודרת דרך פני הבטון לעומקו אינה אחידה בניגוד לקרבונציה המתקדמת כמעט בחזית אחידה. כאשר כמות הכלורידים ליד מוט הזיון באזור מסוים מגיעה לגבול הקריטי, חודרים יוני הכלור החופשיים את שכבת הפסיבציה שעל פני מוט הפלדה באזור זה.

גורמים סביבתיים המשפיעים על הקורוזיה אחוז הקורוזיה גורמים סביבתיים גורמים לדה-פסיבציה זניח נמוך גבוה בפנים - יבש בפנים - רטוב, מבחוץ- מוגן בפני גשם והתזות בחוץ - מחזורי הרטבה וייבוש קרבונציה נמוך נמוך גבוה גבוה מאוד בפנים - יבש חשיפה ישירה למים בפנים - רטוב, מבחוץ- מוגן בפני גשם והתזות בחוץ - מחזורי הרטבה וייבוש כלורידים (תלוי בכמות הכלורידים בתערובת הבטון)

אשפרת הבטון

התזת מי ברז על משטח הבטון יכולה לגרום לריכוז מלחים במרקם הפנים כתוצאה מהתאיידות המים, למרות שמי האשפרה מכילים כמות קטנה מאוד של כלור, על אחת כמה וכמה באשפרה עם מים מלוחים .

מגע עם קרקע המכילה מלחים מסיסים

המים אשר עולים מהקרקע דרך הנקבים שבבטון ומתאיידים מפני הבטון מעל לקרקע מותירים את המלחים המסיסים במרקם הפנים של הבטון. כתוצאה ממחזורי הרטבה וייבוש גדל בצורה משמעותית ריכוז המלחים באזור ההתאיידות. חלק מהמלחים החודרים ע"י דיפוזיה לתוך הבטון, מכילים גם סולפטים הגורמים להרס שכבת הפנים של הבטון וע"י כך גדל קצב הדיפוזיה של הכלורידים פנימה .


מערכות הגנתיות
מערכות הגנתיות יכולות להיות מיושמות בבטון כדי להגן עליו מפני בעיות בליה כימיות ומכניות .לתופעות הבלייה יש בדרך כלל יותר מסיבה אחת ולכן ה"מפתח" לתיקון יעיל או כשלון של התיקון הוא באבחון נכון של הבעיה, לאחר מכן צריך להכין תכנית תיקון שתבטיח חיי שירות ארוכים ואת שלמות המבנה או האלמנט.
מומחים מקצועיים דרושים לאורך כל שלבי התיקון: תכנון, עיצוב, מבחר החומרים, הנחתם, התקנתם ובדיקתם. כמו-כן, חשוב שאיכות החומרים לא תקבע רק משיקלוים כלכליים אשר יפגמו בתפקוד המבנה, אלא גם משיקולים קונסטרוקטיביים הולמים. עם זאת, הסיבה העיקרית בדרך כלל לתיקון היא למנוע את התפשטות הקורוזיה בפלדת הזיון והנזק הנגרם בעקבותיה. היקף הנזק, הגורמים לנזק, קצב התפשטותו והשפעתו על המבנה, בטיחותו ותפקודו צריכים להיות מוערכים בצורה מדויקת. 

קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאליהשירות בפריסה כלל ארצית
טל': 03-6990132

פקס: 6990134 - 03
נייד- בן קלינגר 0523-888813
www.klinger.co.il
 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
בית שמאי 7, רמת גן
טל': 3888813 - 052
פקס: 6990134 - 03
דוא"ל: klinger_b@bezeqint.net

|  כניסה לאתר  רישוי וייצוג מול הרשויות

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

מאת: בנימין קלינגרייעוץ עסקי18/03/19592 צפיות
צו הריסה מנהלי: הורחבה האפשרות להוצאת צו הריסה מנהלי עד חצי שנה מסיום הבניה ובבית מגורים- ימים ממועד האכלוס. 30 ניתן לכלול בצו המנהלי גם הוראות לעניין איסור שימוש ותחולתו בתנאים מסוימים גם חודשים לאחר 6 על עבודה שנעשתה לאחר מתן הצו וגם על בניה מחדש שבוצעה תוך ביצוע ההריסה. ימים לגבי 7 - ימים מהמצאתו ו 4 צו הריסה מנהלי ניתן לביצוע על פי התיקון רק בחלוף עבודה שהסתיימה. במאמר תמצאו את כל הפרטים של התקנות החדשות, מידע על גובה הקנסות והעונשים.

מאת: בנימין קלינגרמוסדות שלטון05/02/19476 צפיות
מבנה, שבמזרח ירושלים, עמד על תילו שנים רבות מבלי שננקטו הליכים להריסתו, עד שבעליו החליט לשפצו ונאלץ להתמודד מול צו מנהלי להריסת המבנה במיידי. הצו אומנם בוטל !

מאת: בנימין קלינגראדריכלות16/05/18831 צפיות
אנו נמצאים בפתחו של הקיץ. קייץ חם מהרגיל,חודשי הקיץ החמים והחופש הגדול הם זמן מצוין להינות בבריכה. מנוי לבריכה עירונית, קאנטרי או פארקים למיניהם עלולים לעלות למשפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה וההתארגנות לאירועים שכאלו לעיתים כרוכה בטרחה רבה. לאחרונה ניכר כי רבים מעדיפים להציב בריכה ביתית, שמהווה פתרון מעולה לבעיות שתוארו לעיל- היא זולה יחסית, נוחה, נגישה ולא מצריכה התארגנות מיוחדת. בין אם אתם מתקינים בריכה בחצר או במרפסת בבנין משותף ישנם מספר דברים חשובים שכדאי לכם לבדוק !

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין13/04/18567 צפיות
היתר בנייה הוא רישיון לעשות שינוי /בניה בנכס, שניתן בהתאם לחוק התכנון והבנייה, ובהתאם לזכויות הבנייה שנקבעו בתכנית הבנייה.אם אתם רוצים לעשות שינוי בבית/ בדירה שכרוך בשינוי שדורש היתר בנייה – לדוגמה, אתם רוצים לבנות על הגג, אזי אתם צריכים לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה (לרוב פונים עם תוכנית שמאושרת על ידי אדריכל) ואז מחכים לאישורה. האישור ניתן בהסתמך על החוק, על הבקשה הספציפית, ועל האזור בכלל (לרבות התחשבות במתנגדים). היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי שאליו מצורפים תכניות המבנה ורשימת דרישות.

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט20/06/171366 צפיות
כל בנייה מחייבת אישור של הרשות המקומית וועדות התכנון והבנייה, והתאמה לתכניות העירוניות. חריגת בנייה נחשבת בנייה שמתבצעת ללא היתר בנייה או תוך סטיה מהיתר. בנייה ללא היתר מהווה עבירה פלילית, והסמכות השיפוטית לניהול ההליך הפלילי נתונה לבית-המשפט לעניינים מקומיים.   דרך המלך - קבלת היתר ו/או אישור לשימוש חורג מראש לפני כל תוספת בנייה, יש לבדוק באמצעות איש מקצוע - מהנדס או אדריכל, האם הבנייה המתוכננת מצריכה אישור, כאשר באופן כללי, שינוי פנימי בבית ברוב המקרים אינו מצריך אישור, ואילו כל שינוי או תוספת חיצוניים מחייבים היתר בנייה בטרם ביצוע התוספת.

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין30/04/17741 צפיות
א. חוק סדר הדין הפלילי (מס') (הסדר מותנה - תשלום לוועדות מקומיות), התשע"ג-2013 ב. מטרת החוק ביום 2 באוגוסט 2012 פורסם ברשומות חוק סדר הפלילי (תיקון מס' 66), התשע"ב-2012, אשר עניינו סגירת תיק בהסדר (להלן – חוק הסדר מותנה או החוק). תחילתו של חוק הסדר מותנה הוא תשעה חודשים מיום פרסומו, ב - 2 במאי 2013. חוק הסדר מותנה מסמיך תובע לערוך, בתנאים מסוימים, הסדר עם חשוד, במסגרתו מודה חשוד בעובדות, ומסכים לקיים תנאים מתוך רשימה של תנאים המנויים בחוק.

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי05/02/17919 צפיות
הועדה המקומית    הרכב הועדה: מליאת הועדה המקומית- חברי מועצת הרשות.      ועדת המשנה- היו"ר הוא ראש הרשות המקומית או אחד מסגניו  , חברי מועצה  10 חברים או יותר יהיו עד 21   כאשר במועצה שבה    חברים בועדת המשנה.   * כל התפקידים והסמכויות של הועדה המקומית מוקנים לועדת המשנה שלה. * כל חבר ועדה מקומית רשאי להגיש בקשה מנוקמת בכתב לדיון חוזר במליאת  הועדה    ימים מקבלת ההחלטה לידיו 7 תוך   * מהנדס הרשות המקומית יהיה מהנדס הועדה וישמש גם כמזכיר הועדה.    רשות הרישוי- יו"ר הועדה המקומית או יו"ר ועדת המשנה ומהנדס הועדה הינם רשות   רישוי לעניין הוצאת היתרים התואמים תכניות ותקנות .

מאמרים נוספים בנושא שיפוצים

מאת: shlomy שיפוצים27/03/19628 צפיות
אם בניתם בית חדש, אתם עומדים להיכנס לדירה מקבלן או עומדים לרכוש בית מיד שניה, בוודאי שמעתם על המושג "בדק בית". בדק בית הינה בדיקה יסודית ובה בודקים את הבית על כל חלקיו השונים והמטרה של הבדיקה היא לאתר ליקויים שונים במבנה ובבניה ולאפשר לכם לדעת את מצבו האמיתי של המבנה.

מאת: Droxitשיפוצים21/03/19586 צפיות
לא תמיד יש לנו את הזמן או את הסבלנות לנסות, לטעות ולתקן. כך, גם אם הרכבת רהיטי איקאה נתפסת כמשימה לא-מאוד-מורכבת, היכולת להאציל סמכויות ולפנות את הזמן למשימות אחרות היא ככל הנראה עדיפה.

מאת: Droxitשיפוצים28/02/19602 צפיות
במקרים רבים אתם בוודאי מזמינים חשמלאי, אינסטלטור או כל הנדימן אחר שיעזור לכם עם תקלה או בעיה, עם התקנת רשת חדשה או עם חיזוק הריהוט. שיחת טלפון קצרה מגלה לכם שהמחיר תלוי בסוג העבודה, ואם יש כמה מטלות על הפרק, הרי שכל אחת מהן תעלה לכם בנפרד.

מאת: רוני הכהןשיפוצים27/01/19422 צפיות
שטיח pvc לא מוגבל מבחינת הדוגמא שמודפסת עליו,

מאת: רוני הכהןשיפוצים13/01/19421 צפיות
אנשים שאר כבר מכירים את העולם הזה על בוריו, יודעים היטב את הכמות וכיצד לנווט בתוכה, ואחרים לומדים על בשרם כי המיון של הכמות נעשה לפי שני שלבים בסיסיים טרם האקט של הרכישה.

מאת: שיפוץ קלשיפוצים30/08/18645 צפיות
כבר בגשמים הראשונים של החורף, אנחנו רואים את נזקי הרטיבות הנובעים ממים חיצוניים , היינו מי הגשם. בישראל אחוזים גבוהים מאוד מהמבנים סובלים מבעיות רטיבות מגוונות. חלקן בעיות רטיבות הנובעות ממים החיצוניים למבנה - מי גשמים, וחלקן בעיות רטיבות ונזילות הנובעות ממים "פנים מבניים" - בעיות צנרת ונזילות בקירות, רצפות ותקרות המבנה.

מאת: שיפוץ קלשיפוצים21/06/18488 צפיות
ליקויי בנייה קיימים כמעט בכל מבנה בין אם הוא עסקי ובין אם פרטי, בין אם מדובר במבנה חדש, ובין אם מדובר בדירת יד שנייה. מתי אנו באים לבחון ליקויי בנייה?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica