חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עולם החלומות

מאת: יצחק אהרוןקבלה03/01/2010930 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאז ימי קדם ועד לימינו , מבטא " עולם החלומות " את אחד התחומים המרתקים והמסעירים שידע המין האנושי. עדות לכך ניתן למצוא בכתבי קודש, מנהגי עמים ,פולקלור וממחקרים מדעיים שנערכו לאורך השנים לרבות מעבדות שינה שהוקמו ברחבי העולם לצורך חקר השינה והחלומות. גם התחום הפסיכולוגי לא נשאר חייב ולפיכך נולדו תיאוריות פסיכולוגיות שעוסקות בהשערות שונות אודות מהות החלום והשפעתו על האדם. הפסיכולוג הנודע זיגמונד פרויד אשר חולל מהפכה בעולם הפסיכולוגיה פיתח בזמנו גישה מסעירה המסבירה כי יש להתייחס לחלומות כצופן לגילוי תסביכים מודחקים בלב האדם. כלומר כל זמן שאדם ער או אז הכרתו עומדת על המשמר אך בזמן השינה פורצת לה תת ההכרה וחושפת ללא סייגים את עיקרי התכנים הנסתרים בנפש האדם. כמו כן בספרו התייחס פרויד בביטול גמור לחלק העל טבעי שבחלום וקבע נחרצות כי " ערכו של החלום לגלות לנו ידיעות על העתיד , זו כמובן שאלת שווא" .
אולם מאז התקדמה הפסיכולוגיה בצעדי ענק וממחקרים מדעיים הוכח באופן חד משמעי כי החלום לעיתים מהווה צוהר דרכו ניתן לצפות את העתיד. נוכח רגישות הנושא נשללה כל אפשרות מעשית לסלף את מהימנות העדויות שנגבו מפי הנבדקים אשר הוכיחו מעל לכל ספק את נכונות החלומות והתגשמותם . אותם חוקרים ידועי שם עמדו נפעמים נוכח תוצאות המחקרים והסבירו כי אכן מדובר בתופעה על טבעית שבלתי אפשרי לשלול אותה למרות שאין כל דרך להכילה ולהגדירה בכלים מדעיים מתקדמים. בהתחשב במסקנות אליהם הגיעו אנשי המדע סביב האפשרות לחזות עתיד באמצעות חלומות היו מדענים שהרחיקו לכת , הפיקו לקחים מעשיים בעניין זה והקימו מרכז מדעי לחיזוי מאורעות עתידיים באמצעות חלומות.
מנגד, מזה אלפי שנים ניצבת תורת הקבלה ומגלה באופן בהיר את שגילה המדע באיחור ניכר. לא רק בהבנת הדברים הקדימו חכמי הקבלה את אנשי המחקר אלא אף בפיזור הערפל סביב שאלת תכלית החלום והכרת התכנים הסימבוליים המופיעים בו. בתלמוד הבבלי במסכת ברכות(נז' ב') כתוב: "שינה-אחד משישים למיתה " דהיינו מצב השינה דומה למצב מוות אלא ביחס נמוך של 60:1.
בזמן השינה מתבטל הקיום הגשמי לכדי רמה הדורשת והנשמה חופשייה להיפרד זמנית מהגוף ולעלות לעולמות עליונים. תורת הקבלה מלמדת כי באדם קיימים חמישה חלקים רוחניים : נפש , רוח, נשמה, חיה , יחידה. כלומר, בזמן ערות נמצאים כל חמשת החלקים והם אלה האחראים על אנרגיית החיים באדם. אולם בזמן שינה עולים ונפרדים כל ארבעת החלקים העליונים ונותרת הנפש לבדה. היא זו המהווה את החלק הרוחני הנמוך ביותר שאינו נפרד מהגוף ודואג להחיותו כאשר הנשמה עולה למימד עליון.

אם כן מדוע אנו חולמים ולשם מה?

חוכמת הקבלה מלמדת כי במהלך חיינו אנו צריכים להתעלות תמיד מבחינה רוחנית ולעבור שינויים בדרך להארה ולזיכוך הנשמה. על כן החלום הוא כלי רוחני המסייע לאדם לבחון את הרהורי ליבו , את הטמון בתת המודע ולרוב מרמז על שעתיד להתרחש . לעיתים אף מעלה קטעים מעברו של האדם שאליהם חובה עליו להתייחס. ככל שההתפתחות הרוחנית של האדם גבוהה יותר כך יוכל להבין ולראות ביתר בהירות את הסימנים המובאים בפניו בחלום. כידוע, ביהדות מייחסים משמעויות רבות וערך ניכר לחלומות ולסמלים המופיעים בהם. כמובא בחלום יעקב, חלומות יוסף, חלומות פרעה, חלום שר המשקים ושר האופים ועוד.. המלמדים כי החלומות עשויים להיות רווים במסרים חיוביים או שליליים אודות העתיד להתרחש. אדגיש כי חכמי הקבלה מסתייגים מהותית מדברי פרוייד שטען כי אין לראות בחלומות צוהר דרכו ניתן להשקיף אל העתיד.
יובן למעיין בנאמר כי הדברים האמורים הם בבחינת קצה הקרחון , ובמאמר זה ואינני מתיימר כלל להכיל את הנושא בשלמותו אלא לתת לכם טעימה קטנה בלבד.
בתורת הקבלה מחלקים את החלום לשלושה חלקים מבניים עיקריים: החלק הדמיוני, החלק האמיתי , מועד החלום.

החלק הדמיוני: במהלך היום אנו חשופים ללחצים ,טרדות ומחשבות המתרוצצות במוחנו המאיימות על נחת הרוח ושלוות הנפש. אלה פורצים החוצה בשליש הראשון של השינה וקשורים לעולם הדמיון. בד"כ חלומות מסוג זה הינם מוזרים מאוד ללא מסר רעיוני הניתן לפירוש.הבלבול האופף אותם והמעברים החדים מנושא לנושא מרמזים על פריקת מתחים ופחדים הקיימים בעולם הגשמי ומשתחררים בזמן החלום. סיוטים מתרחשים כאשר האדם סובב במעגלים בעלי אנרגיה שלילית כתוצאה ממעשיו או מושפע מאנשים בעלי נפש רעה. על כך נאמר "החלומות שווא ידברו" . בזוהר נכתב "אי אפשר לחלום בלא דברים בטלים"(במדבר פ' פינחס). לכן אין לראות בחלומות אלה סימן לבאות ומוטב לא לנסות לפרשם.

החלק האמיתי: יש בו מן הנבואה ומרמז על העתיד להתרחש בחיינו ובסביבתנו הקרובה. שנאמר בתלמוד הבבלי מסכת ברכות(נז' ב') "חלום –אחד משישים לנבואה".דהיינו הסמלים והסימנים המופיעים הינם בעלי משמעות עליונה ומי שיטה עצמו להבינם ממש, יוכל לדעת על הבאות.במקרים בהם עולה העבר זהו סימן שאנו טועים במעשינו וטעות זו חוזרת על עצמה. עלינו לבדוק ולבחון היטב את פשר הסימנים המובאים ביחס לעבר,אלה יסייעו לנו בהמשך דרכנו. הרמח"ל מלמד כי ג' חלומות מתקיימים ואלו הם : חלום של שחרית,חלום שחלם לו חברו וחלום שנפתר בתוך חלום. יש המוסיפים גם חלום שנשנה. חלומות אלה הם בבחינת מכתב אישי הנשלח לאדם ומוטל עליו לפענח את המסר לאשורו.

זמן החלום :באשמורת השלישית, בין השעות 2-5 לפנות בוקר, בערב שבת ובשבת בצהריים אלה הזמנים בהם החלומות לרוב אמיתיים.

לסיכום, החלומות מהווים צינור מקשר בלתי אמצעי בין העולם הזה לעולמות עליונים. הם נושאים עימם מסרים שונים המקנים לאדם תובנות כיצד עליו לנהוג בענייניו וממה עליו להישמר. הזוהר מסביר כי לפתרון החלום חשיבות רבה אף יותר מהחלום עצמו שנאמר: " שכל החלומות הולכים אחרי הפה..". "וחלום שלא נפתר כמוהו כאיגרת שלא נקראה". לכן כשפונים לאדם כדי שיפתור לנו את החלום חשוב לדעת עד כמה הוא בקיא בתורת החלום ,שאין לו מניעים נסתרים להכשילנו ורצוי שיהיו לו רגשות חיבה כלפינו. באם האדם אינו שקט בעקבות חלום מסוים או שדעתו ותחושותיו אינם מניחים לו, רצוי להיוועץ עם אדם הבקיא בתורת החלום.

סמלים חיוביים בחלום: מים זורמים- ברכה, נחש-שפע וממון, דגים-שמירה הולדה והצלחה, נפטר נותן מתנה-חיים ארוכים, דם – המתקת הדינים, פרפר- בשורות טובות.סמלים שליליים בחלום שעליהם מומלץ לעשות הטבת חלום:כלב-לשון הרע, נר שכבה-פגיעה במזל, גוף מלוכלך-דוברים עליו שקרים,צבע אדום-סימן לצרה ועונש. צבע תכלת-סכנה. מטרת הטבת החלום הינה לבטל את המסר השלילי שהופיע בחלום כמובא בכתבי האר"י.

מוגש בברכה
www.kabalah.co.il
יצחק אהרון ראש מרכז "חכמה" מייעץ חוקר ומרצה של תורת הקבלה.מפרסם מאמרים שבועיים בעיתונות המקומית בפריסה ארצית. עורך את ערוץ הקבלה באתר Y NET של ידיעות אחרונות. משדר תוכנית יעוץ בקו המומחים של רדיו 103FM ובימי שישי ברשת ב' בתוכנית "מה יהיה" עם יואב גינאי. טלפון 03-9220784

© כל הזכויות שמורות•החומר באתר זה מוגש בברכה מטעם יצחק אהרון ו/או "חכמה" המרכז לקבלה למען הגברת המודעות ולשיפור איכות החיים של כל אחד ואחת. בשל כך הוא מותר לשימוש והפצה ללא הגבלה ובתנאי שתוכנו לא ישונה ויצויין מקורו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוגש בברכה
www.kabalah.co.il
יצחק אהרון ראש מרכז "חכמה" מייעץ חוקר ומרצה של תורת הקבלה.מפרסם מאמרים שבועיים בעיתונות המקומית בפריסה ארצית. עורך את ערוץ הקבלה באתר Y NET של ידיעות אחרונות. משדר תוכנית יעוץ בקו המומחים של רדיו 103FM ובימי שישי ברשת ב' בתוכנית "מה יהיה" עם יואב גינאי. טלפון 03-9220784

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יצחק אהרון

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12972 צפיות
הנפש האנושית מלאה פחדים, מודעים ושאינם מודעים. חלקם נצברים ונאספים במהלך חיינו כחלק מהשפעות חברתיות וסביבתיות, וחלקם מולדים. יובן כי קשת האמונות והסממנים לשמירה והגנה מפני עין הרע כמוהם כים הגדול. אך מעל לכולם שוכנת לה בבטחה החמסה. על משמעותה ומקורה של החמסה במאמר שלפניכם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12821 צפיות
לצערי הרב החברה המודרנית עם כל הישגיה הרבים לא השכילה להפנים את העובדה כי יש להתייחס אל האישה כשווה בין שווים, ועדיין עינינו הרואות את מקרי ההתעללות הרבים אותם האישה חווה הן בתא המשפחתי ,במקומות העבודה ואפילו ברחוב, שם מייחדים לנשים מסלול נפרד להליכה ונסיעה בתחבורה ציבורית ועד כדי השפלה ביריקה על ילדה רכה בשנים, שהיורקים השפלים מיטיבים לבטא את מידתם הרעה והלא מתוקנת הרואה בילדה קטנה כמעוררת את היצרים רחמנא לצלן.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12928 צפיות
מאז ומעולם הנושא הבוער ביותר בקרב בני האדם היה תחום הזוגיות והאהבה. מי אינו רוצה למצוא את בן/בת הזוג המתאים לו ביותר? מי אינו רוצה למצוא זוגיות חיובית שתמלא את עולמו ותשלים אותו? מי אינו רוצה מערכת זוגית נכונה ותקשורתית? בדברים הבאים אגיש לכם הקוראים כלי בסיסי לבדיקת ההתאמה הזוגית באמצעות חישובי גורלות. אציין כי אין לראות בכך גורל זיווגים מלא אלא לכל היותר זיהוי נקודות החולשה או החוזק בקשר שלכם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12786 צפיות
תקופת ימי ט"ו בשבט נושאים עימם ריחות של שינוי באוויר. תחילתה של תקופה חדשה בפתח הטבע משנה פניו, השמים מתבהרים וקרני השמש פורצות מבעד לעננים, מאירות ומלטפות בחמימות עדינה כיד מלטפת. שירת ימי החורף כמעט בסיומה וניתן להבחין בבואו של האביב המתקרב. עתה הבשילו התנאים להתחדשות ולפריחה מחודשת שבסופם האילנות יצמיחו פירותיהם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה13/12/11835 צפיות
אחד הדיברות אוסר על עבודה זרה, יצחק אהרון מחבר בין עבודה זרה לסקרנות ומסביר על הקשר ביניהם לתחושת הריקנות שאנו עלולים לחוש בחיינו

מאת: יצחק אהרוןקבלה13/12/11859 צפיות
חכמת הקבלה מלמדת כי לכל דבר גשמי שקורה לנו יש מקורות רוחניים וכל פעולה שאנו מבצעים מושפעת מהמזל המלווה אותנו. יצחק אהרון מלמד על כוחותיה של עין רעה ועל מה נוכל לעשות כדי לבטל את השפעתה

מאת: יצחק אהרוןקבלה17/07/111026 צפיות
מאז ימי עולם לימדו חכמי הקבלה כי לאותיות השפה העברית, בהצטרפותן לתיבה הנקראת "שם האדם", כוח רוחני עצום ורב המסוגל להשפיע על המזל ועל מאורעות החיים הנעשה עד לפרטי פרטים. לכן אין זה פלא שחכמת הקבלה עוסקת בכך רבות ומקדישה לנושא ספרות ענפה

מאמרים נוספים בנושא קבלה

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1934631 צפיות
מעשה בזוג, בעל ואישה שחיו להם באושר ובשלום, גם פרנסה היתה להם ברווח אך דבר אחד העיב על אושרם, הם לא זכו להיפקד בילדים

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1917263 צפיות
ביום ל"ג בעומר מציינים את יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי כאשר הספר המזוהה איתו ביותר הוא ספר הזוהר הקדוש, ספר יסודי בתורת הקבלה.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1915570 צפיות
"רבי שמעון הצדיק, באתי לציון במיוחד לכבודך על מנת לספר את שערות בני יחיד אשר נתן לי האלוקים בזכותך, קיימתי את נדרי, אתמול הבאתי אותו חי וגזזתי את שיער ראשו בשירה ובזמרה, איך עתה אוכל לסוע מכאן בלעדי בני יחידי.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1927701 צפיות
ידוע ומפורסם שלהחזיק את ספר הזוהר בבית זה מעין כלי מחזיק ברכה, כמו קמע שמסוגל לישועות רבות ולכן אנשים רבים מכל המגזרים מחזיקים בביתם את ספר הזוהר הקדוש, יתרה מכך ישנם גם הלומדים בספר הזוהר כיוון שהלימוד ב...

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19496 צפיות
כל אחד חשוף לעין הרע בפרט תינוקות יפים, אנשים בעלי כישרונות, עושר, מעמד מיוחד ועוד. הדברים הטובים האלה מושכים איתם עין הרע כיוון שהם גורמים לקנאה ולצרות עין, ובמקום שיש צרות עין וקנאה בא עין הרע על האדם.

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19435 צפיות
שתשעים ותשעה אחוז מהמתים מתו מחמת עין הרע, ורק אחוז אחד מת בדרך ארץ, דהיינו משום שהגיע זמנו. הנה יוצא מדברי הגמרא, שיש מציאות של עין הרע בעולם.

מאת: בתיה כץקבלה07/01/19743 צפיות
גם לאחר פטירה של אדם קרוב ניתן להועיל לו ולשמח אותו על ידי שנעשה לו תיקון לנפטר, אותו תיקון שמביא לנשמתו נחת רוח גדולה, גורם למירוק עוונות של הנפטר ועושה עילוי נשמה גדול בעולמות עליונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica