חפש מאמרים:
שלום אורח
29.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עשר הספירות-עץ החיים

מאת: יצחק אהרוןקבלה03/01/20101318 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאז ימי בראשית משול האדם לעץ החיים שרגליו ניצבות באדמה וראשו מיתמר השמיימה. בקבלה היהודית עץ החיים משקף את מלאכת וסודות הבריאה כולה. עשר הספירות בנויות משלושה עמודים: עמוד החסד,עמוד הדין והעמוד המרכזי.
העמוד הימני- עמוד החסד-נצח,חסד,חכמה- משמש היבט זכרי המאופיין בשכלתנות.דעות,שאלות,מחלוקות,שאלות וניסיונות.

העמוד השמאלי- עמוד הדין-בינה,גבורה,הוד- משמש היבט נקבי, את הרגשות ,את הלך הרוח הבינה והרוחניות שבאדם.

העמוד המרכזי-כתר,תפארת,יסוד,מלכות-מחבר בין העמוד הימני הזכרי ובין העמוד השמאלי הנקבי.מאפשר זרימה ביניהם. זיווג, אהבה,פריון ויצירה. מייצג את המודעות, השכלתנות והזרימה הטבעית.עץ הספירות מחולק לעולמות נתינה (כתר חכמה ובינה) שבמהותם מסמנים את פוטנציאל השפע היורד לעולמות של קבלה (חסד,גבורה,תפארת,נצח,הוד,יסוד,מלכות) הקיימים במהות הממשית .
ככלל , ניתן לומר כי עץ הספירות משמש כעין מפה המתארת את מעשה הבריאה כולה עד כדי ירידה לפרטי פרטים בחיי האדם, אפילו עד כדי מחשבתו. צמד המילים עץ החיים מופיע בתורה פעם אחת בלבד.
בספר בראשית (ג',כד') :"ויגרש את האדם וישכן מקדם לגן עדן את הכרבים ואת להט החרב המתהפכת לשמר את דרך עץ החיים".
הרב יהודה אשלג ,בעל הסולם, 1885-1954 בספרו תלמוד עשר הספירות מסביר במאמר "מהות חוכמת הקבלה" על עץ החיים:
"... סדר של השורשים,המשתלשלים על דרך קודם ונמשך בחוקים קבועים ומוחלטים המתחברים וקולעים למטרה אחת מאוד נעלה
הנקובה בשם גילוי אלוקותו יתברך לנבראיו בעולם הזה."

להלן שלוש הספירות הראשונות הנקראות ג' ראשונות הקשורות ביניהן במשולש המוצב בראש עץ הספירות. הן נבדלות משאר הספירות התחתונות מבחינה אנרגטית בשל היותן המרכז ממנו נמשך השפע האלוהי אל הספירות הנמוכות. בחכמת הקבלה מכנים את ג' ראשונות (המשולש העליון) "מוחין" ואת יתר הספירות "מידות". בעוד ששבע הספירות נחשבות אסטראליות תחושתיות , שלוש העליונות נחשבות אינטלקטואליות.

"ספירות המוחין"

כתר
הספירה העליונה ובמהותה אלוהית ונשגבת מבינתו של האדם ובכך אינה ברת השגה רוחנית.מייצגת את ההשגחה האלוהית ואת השפע במהותו האקסיומית .ספירה זו מקשרת בין העולמות העליונים,האין סוף, ובין הספירות התחתונות.מביעה את הרצון האלוהי שלא נשכיל לעולם להבינו עד תם.בספירה זו נמצאים כלל הפוטנציאלים הנמשכים מאורו של הבורא שהאציל והכתיר לבריאתו. בספירה זו הכל קיים אפשרי וניתן למימוש.

חכמה
הספירה השנייה (נקבית) היא ספירת החכמה המקבלת את האור מספירת הכתר.היא הביטוי ההתחלתי של האנרגיה היוצאת מהכתר ונותנת סדר והגדרה להתהוות רעיונות ראשוניים ולחזון כלשהו.חכמה היא נקודת ההתחלה של הברקה רעיונית הנמשכת לתהליך בניית העולמות.ניתן לומר כי ספירת החכמה יונקת את האנרגיה הגולמית ומעניקה לה הגדרה מעשית ומייצגת את יכולות החיזוי והניבוי בשל ראייתה אל מעבר ליכולת האנושית.

בינה
הספירה השלישית (זכרית) מוזנת מהחוכמה ותפקידה לתת מהות לחוכמה ולהבחין בין העיקר לתפל. בינה היא תחילת תהליך של הפקת הבנות כוללת בטרם הוצאת רעיון/חזון מהכוח אל הפועל.מייצגת אבחנה דקה של פרטים נסתרים מתחת לפני השטח ובכל מגדירה את היציבות ביישום התהליכים הגולמיים.עליה ניצב מבנה הבריאה על כל חוקיו.המשפט: סוף מעשה במחשבה תחילה ממחיש את ספירת הבינה.

"ספירות המידות"

חסד-אברהם אבינו
ספירת החסד מייצגת את כוחה העצום של האהבה.נתינה ללא גבולות מתוך אור השפע הסובב אותה ופורץ ממנה כלפי כל.
במהותה מכילה את האור הראשון לבריאה ומקרינה אנרגיה חיובית טהורה של רצון לתת בנדיבות וללא סייגים ותנאים.
האהבה בספירת החסד היא איננה אהבה ארצית אלא משויכת לרבדים עמוקים המבטאים אהבה רוחנית
המשפיעה על כל הבריאה כולה. הביטול של הגשמיות בספירת החסד הוא עיקרון בסיסי היות והיא אינה עוסקת בחומר ובחוויות הפיסיות. כמובן שיש בה מן האשליה והתמימות מכיוון שאין היא מייחסת חשיבות לכלל החוקים הארציים הפועלים ביקום המשמשים כלים לביטוי אישי בלמידה ,תיקון וכפרה ובכך מבדילה עצמה.מייצגת באופן מובהק את הרוחניות והמיסטיקה. מסמלת את האדם הטוב המלא ברחמים הנותן מעצמו לזולת ללא כוונת רווח. מייצגת את גמילות החסדים.

גבורה-יצחק אבינו

מוצבת במקביל לספירת החסד ונקראת ספירת הדין.תפקידה לשמש בלם לעוצמת השפע והנתינה היוצאים מהחסד. במהותה שווה מבחינה אנרגטית לספירת החסד בכך שמגדירה היטב את ההגבלות הנחוצות הנובעות ממניעת כל דבר שאינו קשור במישרין לאותו יישום שברצוננו להוציא אל הפועל. הגבורה מייצגת את הצמצום הרגשי ומשקפת את הראיה המעשית מתוך חסכנות בשפע האור הבוקע מהחסד ובכך מאזנת בין נתינה ובין קבלה.בעוד שספירת החסד נותנת ללא גבולות ספירת הגבורה שואלת "מה הרווח בנתינה"?.
הגבורה מסמנת את תחילת העולם הגשמי וללא איזון מתחייב למול החסד היא עלולה להיות שלילית עד כדי עריצות.
כך שמי שאינו יידע לאזן עצמו בין החסד לגבורה יימצא במצב תמידי של קשיים ותסכולים.


תפארת- יעקב אבינו

נמצאת מתחת לכתר בעמוד האמצעי.מקשרת בין הכוחות המנוגדים שבספירות חסד וגבורה ותפקידה ליצור הרמוניה עדינה בין דין ורחמים. מהווה את מרכז הכובד המצפוני ומלמדת מתי לתת ולקבל. ניצבת בקו האמצע שבעשר הספירות ומייצגת את שלמות הנשמה
ברמתה המאוחדת. משמשת מאזניים בין הזכריות לנקביות, בין הסוער לשקט. מחברת אותנו אל התחושות הפנימיות וממנה מתחיל הרעיון לקרום עור וגידים ולצאת אל הפועל.ממחישה היטב את היופי האסתטיקה והשלמות בעולמנו,מכיוון שממנה יוצא הפאר הנמשך לכלל הספירות הבאות.
כל האמור לעיל הוא קצה הקרחון אודות עשר הספירות ונותן טעימה קטנה בלבד.כל אחת מהספירות נחקרת ונלמדת באופן פרטני ועמוק
ולא ניתן כמעט להעלות על הכתוב את כל המשמעויות,ההיבטים והעקרונות המנחים הקיימים בכל ספירה.עשר הספירות מייצגות באופן מובהק את האיזון המלא ביקום ובאדם,נפשית וגופנית.כדי להבין את המשמעות האמיתית של עץ החיים,על האדם לתת את כוחו ונפשו באופן מלא עד אשר ידע סוד החיים.

נצח-משה רבנו
מיקומה על קו ימין מתחת לספירת החסד ובשל כך משקפת את הרצון להעניק היוצא מהחסד המקבל ביטוי בספירת הנצח המשמשת צינור להעברת השפע לעולם בו אנו חיים,העולם הגשמי .מייצגת את הפן הזכרי שתפקידו להפרות תהליכים יצירתיים כדי שיוכלו לצאת אל הפועל.מבטאת את הנצחיות ואת בסיס הנתונים הקבוע המושרש באדם.משויכת לרמת הנפש ומכילה את הפחדים ,האמונה והספקות.
קשורה למוטיב החומרי ולרצונות בסיפוק תאוות שונות .אחראית על הצד הימני של המוח המייצג את החלק היצירתי באדם.

הוד-אהרון הכהן
מיקומה על קו שמאל מתחת לספירת הגבורה ומייצגת יישום גשמי של תהליכים מחשבתיים שהיו עד כה בגדר פוטנציאל בלבד.
במהותה מצמצמת את כלל הרצונות שלנו לכדי פעולה מתמטית, הגיונית ומדויקת,מתוך התחשבות ושימת דגש על שיקולי עלות תועלת. משקפת את האיזון בין הנצחיות והקביעות שבספירת נצח ובין הלוגיקה והאבחנה הדקה בפרטים.ביסודה ספירה חומרית ארצית המקרינה על ההיגיון ומשפיעה על האגו.אחראית על הצד השמאלי,הלוגי, של המוח.

יסוד-יוסף הצדיק
מיקומה בקו האמצע במעלה ספירת המלכות. בספירת יסוד נאגרים כל תכונות השפע האלוהי המשתלשל מהספירות העליונות.
היא צוברת את המודעות,התובנות והשיקולים ומטרתה היא אחת: לאזן,לכוון ולהזרים את כל שנאגר בתוכה לספירת המלכות.ביסוד אין יישום תהליכים,כמו כל הספירות הניצבות בקו האמצע.תכליתה להטמיע בנו את הרצון לחיות ולספוג את הנאות החיים.היא מייצגת את עיקרון המחשבה הפתוחה ואת המימד התחושתי.מכאן היא משפיעה על חיי המין שלנו,נוכחות הזכר ופתיחות הנקבה.
ערבוב התחושות והרציונאל שבספירת היסוד נמזגים לתוך אגם המלכות ויוצרים את חומרי הגלם מהם בנוי עולמנו.

מלכות-דוד המלך
המלכות מסיימת את כל עשר הספירות. מייצגת את העולם הגשמי ומבטאת את העשייה החומרית .זה המקום בו הכל מקבל מושג וצורה ממשיים.בעוד ספירת הכתר במהותה משויכת עם פוטנציאלים ספירת המלכות מסכמת ומיישמת בעולם החומר את כל שנבנה בספירות העליונות.היא קוטבית לכתר ומייצגת את יסוד האדמה.


הבורא קיים בכל מקום עד לאין סוף. כוח הצמצום הקיים באין סוף גרם לבריאת העולם בו אנו חיים,העולם הגשמי . כל עשר הספירות קשורות ביניהן ב 22 נתיבים ( כמניין האותיות בשפה העברית) ובחיבור הם יוצרים את 32 נתיבי החכמה.
32 בגימטרייה = לב. ללמדנו שהחוכמה האמיתית והאינסופית היא חכמת הלב .

יובן כי כל האמור לעיל הוא קצה הקרחון אודות עשר הספירות ונותן טעימה קטנה בלבד. כדי להבין את המשמעות האמיתית של עץ החיים על האדם לתת את כוחו ונפשו באופן מלא עד אשר ידע סוד החיים. חוכמת הבורא משפיעה על העולם הגשמי אותו הוא ברא , בעשרה שלבים שהם עשר הספירות. כל ספירה משפיעה ומושפעת מהספירה הקרובה לה ויחד הן יוצרות את השלמות והאיזון הנכון. עשר הספירות טומנות בחובן את כל חוקי היקום ומאפשרות לנו לצלול עמוק פנימה אל תוך מהותנו למסע חוויתי מאין כמוהו.
 מוגש בברכה

www.kabalah.co.il
מאת יצחק אהרון יועץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה. ראש מרכז "חכמה" המרכז לקבלה וליהדות בפתח תקוה. עורך את מדור הקבלה באתר Y NET,משדר בקו המומחים של רדיו 103FM וברשת ב' בימי שישי בתוכנית "מה יהיה" עם יואב גינאי. 03-9220784

© כל הזכויות שמורות•החומר באתר זה מוגש בברכה מטעם יצחק אהרון ו/או "חכמה" המרכז לקבלה למען הגברת המודעות ולשיפור איכות החיים של כל אחד ואחת. בשל כך הוא מותר לשימוש והפצה ללא הגבלה ובתנאי שתוכנו לא ישונה ויצויין מקורו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוגש בברכה
www.kabalah.co.il
יצחק אהרון ראש מרכז "חכמה" מייעץ חוקר ומרצה של תורת הקבלה.מפרסם מאמרים שבועיים בעיתונות המקומית בפריסה ארצית. עורך את ערוץ הקבלה באתר Y NET של ידיעות אחרונות. משדר תוכנית יעוץ בקו המומחים של רדיו 103FM ובימי שישי ברשת ב' בתוכנית "מה יהיה" עם יואב גינאי. טלפון 03-9220784

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יצחק אהרון

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12986 צפיות
הנפש האנושית מלאה פחדים, מודעים ושאינם מודעים. חלקם נצברים ונאספים במהלך חיינו כחלק מהשפעות חברתיות וסביבתיות, וחלקם מולדים. יובן כי קשת האמונות והסממנים לשמירה והגנה מפני עין הרע כמוהם כים הגדול. אך מעל לכולם שוכנת לה בבטחה החמסה. על משמעותה ומקורה של החמסה במאמר שלפניכם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12832 צפיות
לצערי הרב החברה המודרנית עם כל הישגיה הרבים לא השכילה להפנים את העובדה כי יש להתייחס אל האישה כשווה בין שווים, ועדיין עינינו הרואות את מקרי ההתעללות הרבים אותם האישה חווה הן בתא המשפחתי ,במקומות העבודה ואפילו ברחוב, שם מייחדים לנשים מסלול נפרד להליכה ונסיעה בתחבורה ציבורית ועד כדי השפלה ביריקה על ילדה רכה בשנים, שהיורקים השפלים מיטיבים לבטא את מידתם הרעה והלא מתוקנת הרואה בילדה קטנה כמעוררת את היצרים רחמנא לצלן.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12945 צפיות
מאז ומעולם הנושא הבוער ביותר בקרב בני האדם היה תחום הזוגיות והאהבה. מי אינו רוצה למצוא את בן/בת הזוג המתאים לו ביותר? מי אינו רוצה למצוא זוגיות חיובית שתמלא את עולמו ותשלים אותו? מי אינו רוצה מערכת זוגית נכונה ותקשורתית? בדברים הבאים אגיש לכם הקוראים כלי בסיסי לבדיקת ההתאמה הזוגית באמצעות חישובי גורלות. אציין כי אין לראות בכך גורל זיווגים מלא אלא לכל היותר זיהוי נקודות החולשה או החוזק בקשר שלכם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה06/02/12798 צפיות
תקופת ימי ט"ו בשבט נושאים עימם ריחות של שינוי באוויר. תחילתה של תקופה חדשה בפתח הטבע משנה פניו, השמים מתבהרים וקרני השמש פורצות מבעד לעננים, מאירות ומלטפות בחמימות עדינה כיד מלטפת. שירת ימי החורף כמעט בסיומה וניתן להבחין בבואו של האביב המתקרב. עתה הבשילו התנאים להתחדשות ולפריחה מחודשת שבסופם האילנות יצמיחו פירותיהם.

מאת: יצחק אהרוןקבלה13/12/11845 צפיות
אחד הדיברות אוסר על עבודה זרה, יצחק אהרון מחבר בין עבודה זרה לסקרנות ומסביר על הקשר ביניהם לתחושת הריקנות שאנו עלולים לחוש בחיינו

מאת: יצחק אהרוןקבלה13/12/11872 צפיות
חכמת הקבלה מלמדת כי לכל דבר גשמי שקורה לנו יש מקורות רוחניים וכל פעולה שאנו מבצעים מושפעת מהמזל המלווה אותנו. יצחק אהרון מלמד על כוחותיה של עין רעה ועל מה נוכל לעשות כדי לבטל את השפעתה

מאת: יצחק אהרוןקבלה17/07/111036 צפיות
מאז ימי עולם לימדו חכמי הקבלה כי לאותיות השפה העברית, בהצטרפותן לתיבה הנקראת "שם האדם", כוח רוחני עצום ורב המסוגל להשפיע על המזל ועל מאורעות החיים הנעשה עד לפרטי פרטים. לכן אין זה פלא שחכמת הקבלה עוסקת בכך רבות ומקדישה לנושא ספרות ענפה

מאמרים נוספים בנושא קבלה

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1934749 צפיות
מעשה בזוג, בעל ואישה שחיו להם באושר ובשלום, גם פרנסה היתה להם ברווח אך דבר אחד העיב על אושרם, הם לא זכו להיפקד בילדים

מאת: בתיה כץקבלה15/05/1918751 צפיות
ביום ל"ג בעומר מציינים את יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי כאשר הספר המזוהה איתו ביותר הוא ספר הזוהר הקדוש, ספר יסודי בתורת הקבלה.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1916420 צפיות
"רבי שמעון הצדיק, באתי לציון במיוחד לכבודך על מנת לספר את שערות בני יחיד אשר נתן לי האלוקים בזכותך, קיימתי את נדרי, אתמול הבאתי אותו חי וגזזתי את שיער ראשו בשירה ובזמרה, איך עתה אוכל לסוע מכאן בלעדי בני יחידי.

מאת: בתיה כץקבלה08/05/1927774 צפיות
ידוע ומפורסם שלהחזיק את ספר הזוהר בבית זה מעין כלי מחזיק ברכה, כמו קמע שמסוגל לישועות רבות ולכן אנשים רבים מכל המגזרים מחזיקים בביתם את ספר הזוהר הקדוש, יתרה מכך ישנם גם הלומדים בספר הזוהר כיוון שהלימוד ב...

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19517 צפיות
כל אחד חשוף לעין הרע בפרט תינוקות יפים, אנשים בעלי כישרונות, עושר, מעמד מיוחד ועוד. הדברים הטובים האלה מושכים איתם עין הרע כיוון שהם גורמים לקנאה ולצרות עין, ובמקום שיש צרות עין וקנאה בא עין הרע על האדם.

מאת: בתיה כץקבלה25/02/19451 צפיות
שתשעים ותשעה אחוז מהמתים מתו מחמת עין הרע, ורק אחוז אחד מת בדרך ארץ, דהיינו משום שהגיע זמנו. הנה יוצא מדברי הגמרא, שיש מציאות של עין הרע בעולם.

מאת: בתיה כץקבלה07/01/19757 צפיות
גם לאחר פטירה של אדם קרוב ניתן להועיל לו ולשמח אותו על ידי שנעשה לו תיקון לנפטר, אותו תיקון שמביא לנשמתו נחת רוח גדולה, גורם למירוק עוונות של הנפטר ועושה עילוי נשמה גדול בעולמות עליונים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica