חפש מאמרים:
שלום אורח
19.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ההינדואיזם: במה הם מאמינים?

מאת: בתיה כץיהדות12/11/20191745 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הבודהיזם, ההינדואיזם ודתות המזרח

מאת דניאל בלס

- ההינדואיזם: במה הם מאמינים?

ההינדואיזם הוא מקבץ של דתות הודיות לא מאורגנות, בלא מסורה או הדרכה ברורה, ובדומה לבודהיזם הן לא יותר מאשר דרך חיים להמונים. ההבדל היחיד בין ההינדואיזם לבין הבודהיזם, הוא שבהינדואיזם ניתן למצוא אמונה באלילים ופרשנויות דמיוניות לטבע.

ההינדים מאמינים באלילים שונים ומשונים, ועובדים אותו בכך שהם משתחווים לפסילים הנקראים בשם מורטיס. לשיטתם כל הפסילים והאלילים באים בסופו של דבר לייצג את בורא העולם האינסופי האחד והיחיד, אותו הם מכנים בשם "ברהמן". במילים אחרות, הם עובדים את בורא העולם בו גם אנו מאמינים (בעברית: אלוקים. באנגלית: גאד), אך עושים זאת באמצעות אמונה פרימיטיבית באלילים שונים והשתחוות לפסלים.

האלים והאלילים של ההינדים הם בעלי צורות שונות, גברים ונשים. יש מהם עם כמה ידיים, יש מהם חצאי דגים וחצאי אריות, יש מהם נשואים ויש כאלה רווקים. אך בסופו של דבר ההינדים עובדים אותם כמייצגים את הבורא האחד והיחיד.

ההינדים גם מאמינים בגלגול נשמות ומחזור חסר משמעות של העולם (כאשר יצורים מתגלגלים בסדר בלתי פוסק, בלא סוף, עולם הבא או תכנון).

- עבודת אלילים עם יותר ממיליארד מאמינים...

יש יותר ממיליארד המאמינים בהינדואיזם בעולם. מה שלא כל כך מרשים, לנוכח העובדה שבעבר רוב בני העולם חשבו שהעולם שטוח וניצב על ארבע פילים... כמות רבה של מאמינים בדבר מסויים לא הופך את הדבר לנכון.

היהדות כידוע, היא הדת היחידה בעולם המעבירה היסטוריה מדוקדקת לפרטי פרטים על האנושות מאז בריאת העולם. לפי היהדות, בתחילה היו כל בני האדם מאמינים באל אחד ויחיד. אלא שבימים עברו, ידעו אנשים סודות עליונים ובמקום לפנות מיד לבורא עולם בבקשותיהם, היו הם מתפללים למלאכים הממונים על גרמי הטבע (השרים אותם מינה הקב"ה בעולמו).

עם הזמן, פנו אנשים למלאכים בלבד ושכחו מהקב"ה, מה שהפך לעבודת אלילים, בו החלו לעבוד את אל השמש ואל הירח (כלומר, המלאכים הממונים על הירח והשמש) תוך ששכחו שהמלאכים הם רק הממונים והקב"ה האחד והיחיד הוא הבורא של כל אלו.

האמונה של ההידואיזם באלילים שונים המייצגים את האל האינסופי האחד והיחיד - מתאימה באופן יוצא מן הכלל להיסטוריה האנושית כפי שהיא מדווחת על פי היהדות.

אברהם אבינו היה החלוץ בימים עברו לחזור ולטעון לבורא עולם אחד ויחיד השולט בכל גרמי תבל. ההגיון של אברהם אבינו היה פשוט בגאוניותו.

תחילה התפלל אברהם אבינו לשמש, כי ראה שהיא מאירה את כל העולם, אך כאשר הגיע הירח, אמר לעצמו שהירח חזק מהשמש ותפס את מקומה ולכן הוא האל האמיתי, והחל מתפללל לירח כל הלילה עד הבוקר. בבוקר ראה שוב את השמש בשמים. אז הבין שיש אל אחד ויחיד השולט בכל גרמי השמים ומסדר אותם בזמנים ושנים. מאז אותו היום החל אברהם אבינו להתפלל לאל האחד והיחיד השולט בכל גרמי תבל וחוקי הטבע.

- בודהיזם: זו אפילו לא דת!

הבודהיזם נפוץ בסין, יפן, הודו ובכל רחבי העולם. מספר המאמינים הכללי הוא 300 מיליון איש. הרושם הכללי שלי מהבודהיזם: זוהי דרך חיים, לא יותר מספר התעמלות או דיאטה. אין בדת זו דבר על בורא עולם, מאיפה הגענו ולאיפה אנו הולכים.

שמו המלא של בודהה הוא סידהרתה גאוטמה. אדם זה חי ב 483-563 לפני הספירה שלהם. בודהה נולד בן למשפחת מלכים עשירה. אביו מנע ממנו, בכל דרך, לגלות שיש גם סבל בחיים.

כאשר גילה לבסוף בודהה את הסבל והייסורים הפוקדים כל אדם, התבודד חמישים יום תחת עץ וזכה ל"הארה" רוחנית. אז כתב את תורתו. תורתו של בודהה מתנגדת לכל סמכות או עקרונות. תורתו מלמדת שכל דבר בחיינו כרוך בסבל ובייסורים בגלל הצימאון והתשוקה לחיות. על האדם לבטל את צימאונו ותשוקתו לחיות ובכך להגיע לנירוונה. הדת הבודהיסטית מעודדת אנשים להשתחוות לפסלים (מאמיני הדת משאירים תשורה לרגלי הפסל של בודהה וכורעים על ברכיהם לפניו), לעיתים אף לעמוד בעינויים פיזיים קשים כדי להגדיל את עוצמת הנפש, אך בדרך כלל סתם להעביר את הזמן במנזר רגוע בלי הרבה מחשבה או התערבות בחיים.

דת זו אינה טוענת לקיומם או לאי-קיומם של אלים או תורות. מבחינה מעשית היא חסרת משמעות, כאשר אין בה הדרכה ברורה לגבי שום דבר בחיים: האם יש אלוקים, מה מותר ומה אסור, כיצד מתחתנים או מתגרשים, האם יש עולם הבא, כיצד נברא העולם וכו' וכו'.

למעלה מזאת, כל אדם מסוגל למסור הדרכה אישית לחיים טובים יותר. לא ניתן להוכיח איזו דרך נכונה יותר. כאשר שאלתי בודהיסטים למה לפנות אליהם ולא לדת השינטו, ההינדוהיזם או הזן, הם אמרו לי שעלי לבחור את מה שמתאים לי לפי "הקראמה" שלי...

נוצרים הציעו לי לבוא לכנסייה כדי להרגיש את ישו במקהלת הנשים וקול העוגב. מוסלמים פשוט אמרו לי שהם מאמינים כי מאמינים. רק תורת היהודים מציעה הוכחות שכליות והיסטוריות לאמונה בה.

בהודו הדת הבודהיסטית נפוצה הכי מעט מכיון שתורת בודהה אינה מלמדת על שום כוח אלוקי עליון ולכן הם אינם מסווגים אותה כדת בכלל. (מתוך אינציקלופדית אביב, כרך 3, עמ" 28-29).

* העניין המיסטיקני היחיד הכרוך בדת זו היא האמונה בגלגולי נשמות. כאשר אדם יכול להתגלגל לתולעת, כלב וכדו' ואין הפסק בגלגולים שהרי, לדעתם, אין מכוון לגלגולים. דבר שהוא מופרך בשל עצמו, כי אם קיים גלגל, מישהו מוכרח לגלגל אותו...

- הביטו בשוני, והיווכחו!

ראו רק את השוני ותשכילו מייד שתורת ישראל אמת.

כל הדתות פועלות על עיקרון של אמונה מתוך אמונה: שום שכל, שום תיעוד, שום מסורת כתובה, רק רגש ואמונה בדבר שהיה. כולן, חוץ מהיהדות. חוץ מתורת האמת השונה מכל תורה אחרת.

תורת היהודים היא היחידה הטוענת למסורה, להיסטוריה בת-אלפי שנים, למעמד הר-סיני לנגד כל העם כולו, לנסים בקנה מידה שרק בורא עולם מסוגל לו, לעם אשר שורד נגד חוקי הטבע במשך אלפי שנים, למצוות מעשיות, ולאמונה שכלית בי"ג עיקרי אמונה.

מספיק להסתכל בדתות אחרות בעולם כדי לגחך לנוכח ההבדל התהומי שבין דתות ותורות העולם לבין תורת היהודים לאורך האלפי שנים האחרונות. אין אפילו מקום להשוואה, כאשר שתי הדתות הגדולות בעולם מבקשות לחקות אותה, והיא היחידה הניצבת בשם עצמה.

מקווה שעזרתי.

הברכה,

דניאל בלס.

המאמר הוגש בחסות סט זוהר מתוק מדבש

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

לקבלת קורסים חינם במייל בנושאים: חינוך ילדים, זוגיות ומודעות עצמית

כנסו לקורסים מעניינים

מעונייינים בזוהר מתוק מדבש

כנסו לקישור

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בתיה כץ

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/196044 צפיות
תיאורית האבולוציה סוברת שבעלי חיים מתפתחים מבעלי חיים פרימיטיביים מהם, בתהליכים איטיים ובמשך מיליוני שנים. למשל, שדג מסוגל להפוך לזוחל וזוחל לציפור או יונק וקוף פרימיטיבי לאדם החושב. אנו נבחון את התיאוריה לפי סעיפים, ונענה על כל ראיה שהללו מציעים לתיאורית ההתפתחות ההדרגתית.

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/196013 צפיות
במאמר על התנין וציפור התנינן הצגנו סימביוזה בין התנין לציפור המקננת בתוך שיניו כדי לאכול את שאריות המזון. האם אבולוציה מסוגלת ליצור סימביוזה בין בעלי חיים, או שרק תכנון עומד מאחורי הדברים? יהיו אנשים אשר ינסו לבטל את הסימביוזה שבין התנין לתנינן בטענה שעדיין מדובר במקרה נדיר. אך אין זה אומר ששיתוף פעולה קיצוני בין בעלי חיים בטבע הוא נדיר. למעשה, מקרים רבים של שיתוף פעולה קיצוני בין טורף לנטרף מתועדים בטבע.

מאת: בתיה כץבעלי חיים - כללי03/12/195912 צפיות
אך מה יהיה ניתן לומר על מנגנון המשלב בו מספר חלקים מופרדים הפועלים בתיאום? הרי כדי שאבולוציה תשמור מקרה כלשהו, עליו לתת יתרון הישרדותי משמעותי בו ברגע, אחרת היצור לא "ישרוד יותר טוב מאחיו". מסתבר שקיימים מנגנונים בטבע המראים של"אבולוציה" ניחנה גם בראיית העתיד, או במילים אחרות, עובדה נוספת לקיומו של גורם אינטלגנטי חיצוני.

מאת: בתיה כץתאולוגיה03/12/196037 צפיות
מתוך מיקרוסקופ או אפילו באמצעות עין בוחנת, יתגלו טביעות האצבע כבקעים בתוך העור, רכסים ועמקים מסוטטים, קוים עמוקים המקבילים אלה לאלה. הן גורמות לכך שהידיים שלנו מחוספסות קמעה. הסיבה לכך היא גאונית.

מאת: בתיה כץמדעי הטבע - כללי03/12/195997 צפיות
תיאוריה זו התבססה על הרעיון של מישהו בשם לאמרק, אשר טען כי היצורים משתנים והופכים מותאמים לסביבתם הודות לשינויים הסביבתיים והמאמצים שהם עושים לשם כך. לפי תיאוריה זו סברו שבני האדם העתידיים יהיו נמוכים ובעלי אצבעות ארוכות...

מאת: בתיה כץתאולוגיה02/12/1991215 צפיות
לפני פחות ממאה שנה היו מלמדים בבתי הספר כי הג'ירפה מתחה את צווארה ולכן נולדו צאצאיה עם צוואר ארוך יותר. כמו כן היו מספרים כי הדג במים הרדודים רצה מאות ללכת על החוף, ולכן צאצאיו נולדו עם סנפירים-רגליים. זו היתה תיאוריית האבולוציה של פעם, אך עד היום הזה יש אנשים החושבים שזה מה שהאבולוציה טוענת.

מאת: בתיה כץתאולוגיה02/12/195771 צפיות
חלק מהתומכים בתיאורית האבולוציה, מנסים לטעון שהסיכוי שהחיים נוצרו בעצמם הוא יותר טוב מהגרלה בלוטו,

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19102613 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195557 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195624 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195642 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195597 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195624 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/195617 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica