חפש מאמרים:
שלום אורח
31.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהו היתר בניה וכיצד ניתן לקבלו?

מאת: בנימין קלינגראדריכלות14/04/2020181 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

איך מגישים בקשה לקבל היתר בניה ומהם השלבים בתהליך הוצאת היתר בניה?

במידה ועליכם להוציא היתר בניה בכדי להרחיב את הדירה ,או בשל סיבה אחרת, ודאי תהיתם איך מקבלים היתר בניה. ובכן, ישנם מספר שלבים:

 • השלב הראשון - הוא בקשה לקבלת תיר מידע מוקדם – מידע מוקדם שניתן בכתב תמורת תשלום, מחייב את הועדה שנתיים  מיום קבלתו – המידע כולל את הוראות התב"ע החלות על הקרקע, שטחים מותרים לבנייה, שטחים עיקריים, שטחי שירות, הפקעות החלות על הנכס, קווי בניין, מס' קומות וכו'. לצורך קבלת מידע יש במקרים רביים  למסור מפה טופוגרפית .

 • השלב השני הוא הגשת בקשה לקבלת ההיתר בהתאם לזכויות על הקרקע. לפי החוק, את הבקשה צריך לערוך אדריכל או מהנדס מבנים או הנדסאי בניין. בבקשה יש לציין את הגדרת השימוש במבנה, לאילו חומרי בניין תזדקקו בכדי לבנות, חישוב של השטח שיתווסף אל המבנה ועוד פרטים והקלות שונות. כמו כן, יש להציג אישור בעלות על הנכס או נסח טאבו. במידה ומדובר בדירה בבית משותף יש צורך גם באישור של דיירי הבניין. לאחר מכן, הוועדה תבדוק בבדיקה מוקדמת את הבקשה ואם נדרשת השלמה. במידה וישנן טעויות או חוסרים, תצטרכו להשלים את החסר. במידה והכל מושלם, יש לשלם מקדמה כספית (הפקדת 20% מאגרת הבנייה) ולאחר מכן הבקשה תעבור לאישור בפניי רשות הרישוי המקומית.

 • בוועדה יבדקו לעומק את הבקשה ובמידה והיא אכן עומדת בתקנות וכתובה לפי החוק תתקבל החלטה להעניק היתר בניה בתנאים.
 • במקרה והמהנדס של הוועדה יחליט כי הבקשה איננה עומדת בדרישות הנחוצות הוא יעביר את דבריו והחלטתו בחזרה אל מגיש הבקשה. אם ההחלטה של המהנדס היא חיובית יתקיים דיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה.
 • בכל רשות מקומית יש וועדה שונה ולכל וועדה יש תנאים ודרישות שונות לקבל ההיתר. הוועדה מתייחסת לכמה היבטים, בסופו של דבר היא מאשרת או דוחה את הבקשה המוגשת. לעיתים, הוועדה יכולה להתנות את ההיתר במספר תנאים כמו למשל, אישור הבקשה בתנאי שיהיה צמצום מסוים בבנייה או לחילופין, שימוש בחומרי גלם ספציפיים. בסופו של שלב זה הוועדה מעבירה את תשובתה בחזרה אל מגיש הבקשה ויהיה עליו לשלם אגרה והיטל השבחה. היתר הבניה שיינתן יהיה תקף למשך שלוש שנים מיום הוצאתו. במקרה ולא התקבל היתר בניה תוכלו להגיש ערר תוך 30 ימים ממועד קבלת ההחלטה. בערר עליכם לציין פרטים נוספים, נימוקים והסברים אודות ההחלטה של הוועדה.
 • לוחות הזמנים  לקבלת  היתר בניה.

  משך הזמן להוצאת היתר בניה אינו קבוע ותלוי בכמה גורמים. יש להבין כי התהליך בירוקראטי לחלוטין והנכם תלויים בהתנהלות של הוועדה. עם זאת בעקבות הרפורמה בתכנון ובניה חיבים נרשויות לעמוד בלוחות הזמנים הקבועים.

  בדרך כלל, הזמן הממוצע מרגע הגשת הבקשה ועד הוצאת ההיתר בניה הוא כ6 חודשים.

  כמובן מומלץ לקחת את שרותיו של מומחה לקידום בכדי למנוע עקובים מיותרים.

  היתר בניה בהליך מקוצר?

  ביוני 2017 קידם השר משה כחלון מספר תקנות שנועדות להפחית את משך הזמן שנהוג להמתין עד לקבל היתר בניה. לדבריו, המקסימום שתצטרכו להמתין יהיה 45 יום מרגע קליטת הבקשה להיתר בניה.


  האם כל שינוי או תוספת מצריכה הוצאת היתר בניה?

  בחוק לתכנון ובנייה שעבר בשנת 1965 ישנו סעיף המציין באילו מקרים יש צורך בהוצאת היתר בניה. למשל, במקרים בהם מקימים בניין חדש. כל תוספת לבניין קיים מצריכה היתר בנייה. למשל, היתר בניה לסגירת מרפסת או כאשר רוצים להוסיף חדר מוגן בבית – יש צורך בהיתר בניה לממ"ד.

  תיקון 101 לחוק התכנון והבניה מאפשר לבצע עבודות שונות ללא היתר-כדאי להתיעץ עם מומחה בעניין.

  יש שגרים בבתים פרטיים וזקוקים להיתר בניה לבית פרטי מכיוון שהם רוצים להגדיל את כמות החדרים או במקרה של היתר בניה ליחידת דיור. דוגמה נפוצה נוספת היא כאשר מעוניינים להפוך יחידת דיור אחת לכמה. למשל, בדירות רבות במרכז הארץ בעלי הדירות רואים לנכון לפצל את הדירות על מנת לעשות רווח כלכלי גדול יותר. במקרה זה, חייבים לקבל היתר בניה לפיצול דירה ומעטים המקרים שאכן הוועדות מאשרות זאת.בנייה חנייה מקורה מצריכה הוצאת היתר, כך גם לגבי בניית פרגולה, גדרות ועוד. ישנם מקרים המכונים "עבודה מצומצמת" - כאשר הבניה איננה מצריכה התעסקות רבה והיא נעשית במהירות, למשל כשמקימים גדר או פרגולה, מחסן ועוד. במקרים אלו, ישנן הקלות והתהליך עלול להסתיים מהר יותר.

  לא התקבל היתר בניה?

  ישנם מקרים שמתקיימת סטייה משמעותית מהתכנית בניה ובמקרים אלו לא יינתן היתר הבניה. הבעיה העיקרית היא השאלה "מהי סטייה ניכרת?" משום שלא ניתן להגדיר זאת במדויק. דוגמה לכך היא כאשר בבקשה להיתר בניה מעוניינים לשנות את תכנית הבניה הקיימת באופן קיצוני. למשל, אם ההגדרה הקיימת היא דירת מגורים וכעת מעוניינים לשנותה למספר דירות על בסיס שטח של דירה אחת (פיצול דירות). גם במקרים אלו עשויות להיות הקלות והיו כבר מקרים בהם נתקבלו היתרי בניה גם כשלא האמינו שהם אכן יתקבלו.

  היתר בניה בדיעבד?

  היתר בניה בדיעבד מצריך קבלת ארבעה אישורים ספציפיים : הצהרת מהנדס, פטור מפיקוד העורף, אישור אינסטלציה ואישור פיתוח. בשונה מהיתר בניה רגיל, במקרה זה אין צורך בערבות בנקאית. היתר בניה בדיעבד הינו מסלול די דומה להוצאת היתר בניה רגיל אך יש לקחת בחשבון כי הוא אינו מתאים לכל מקרה ויש לבחון זאת ולהכיר את הכללים להגשת בקשה זו.

   

   
       
       
       
     
   
  אודות כותב המאמר:

  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
  בית שמאי 7, רמת גן
  טל': 3888813 - 052
  פקס: 6990134 - 03
  דוא"ל: klinger_b@bezeqint.net

  |  כניסה לאתר  רישוי וייצוג מול הרשויות

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

  מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין14/04/20178 צפיות
  האדריכל שלך הגיש בקשה להיתר בניה בתל אביב ואתה מעוניין לדעת מה קורה בתיק? השכן שלך הגיש בקשה לשימוש חורג? גן ילדים אולי? קלינגר שמחה להציג בפנכם את המערכת המקוונת למידע על בקשות להתרי בניה בתל אביב. משרדנו מקדם בקשות להתרי בניה ולא מעט נעזר במערכת חדשה זו.

  מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/04/20185 צפיות
  הרבה אזרחים תמימים בנו פרגולה בחשיבה שעמדו בתקנות הפטור והופתעו כאשר קבלו צו הריסה בעקבות קרוי של הותקן נגד הגשם בעיקר. הוצאו אלפי צווי הריסה בנושא זה שסוף סוף מקבל מענה הולם בתיקון תקנות הפטור.

  מאת: בנימין קלינגרעיצוב תעשייתי 12/04/20186 צפיות
  הנחיות להליך קבלת ההיתר לשימוש חורג ההליך לקבלת ההיתר לשימוש חורג הינו תהליך מורכב ועיתים לא מוכר. במאמר זהנעשה כל שניתן על מנת להקל על הבנת הדרישות החוק והתקנות בנדון. רצ"ב הנחיות מפורטות. שרות זה ניתן לגולשי האתר , המיידע לנוחיותכם ועל אחריותכם בלבד.אלו שאינם מגישים את הבקשה דרכינו מומלץ שיקבלו סייוע מקצועי ומשפטי. לתשומת ליבכם, תהליך הוצאת היתר הבניה היינו הליך מנהלי מורכב ובעל היבטים תכנוניים וחוקיים רבים. לכן, מומלץ כי קלינגר תילווה בצמוד את ההליך כולו, ובכך תמנעו מ אי הבנות מקצועיות

  מאת: בנימין קלינגרבניין ואחזקה - כללי10/04/20206 צפיות
  הרבה מהלקוחות המרוצים של משרד בן קלינגר רישוי עסקים והתרי בניה שואלים רבות" במה עוד אתם יכולים לסייע?" החלטנו לפרסם לקהל הרחב פרופיל משרד המתאר את היכולות והשרותים שלנו מול משרדי התכנון,ממשל ועוד.

  מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי05/04/20210 צפיות
  יעוץ בהקמת עסק הצעד הראשון בין חלום למציאות מתחיל כאן. ​​​​כולנו שואפים להיות הבוסים של עצמנו אבל בפועל לא כל אחד מצליח. לרבים מאתנו יש יוזמות עסקיות מצוינות אך כדי להפוך אותן לעסק מניב ומשגשג נדרש תכנון, ידע בתחומים שונים והבנה עסקית. ​אם קורצת מהחומר האמיתי, נותר לך רק ללמוד איך עושים את זה נכון. אנו ב קלינגר רישוי עסקים נלווה אותך מהליך בדיקת המקום לפני השכרתו/רכישתו ועד קבלת רישיון העסק וההיתרים הנדרשים

  מאת: בנימין קלינגרהתמודדות עם מצבי לחץ05/04/20244 צפיות
  הסבר ותיאור כללי של מחלקת רישוי בניה בעיר הרצליה הנמצאת כיון במאמצי פיתוח רבים, אמונה מחלקת רישוי בניה על הפקת היתרי הבניה השונים שבאמצעותם ניתן יהיה לבנות ולפתח את העיר. תהליך הפקת היתר מלווה בבדיקות המשלבות בדיקות סטטוטוריות, זאת יחד עם בדיקת טיב התכנון המוצע המתבצע באמצעות בדיקת התאמה להנחיות המרחביות. בנוסף, נציגי מחלקת רישוי מסייעים במתן מידע וליווי המתכננים משלבי התייעצות ראשוניים ועד לשלב הפקת ההיתר.

  מאת: בנימין קלינגראימון לכסף03/04/20254 צפיות
  קורונה- כלכלת העולם משתנת מענק לעצמאים חובה!

  מאמרים נוספים בנושא אדריכלות

  מאת: אבי דוידיאדריכלות14/08/191196 צפיות
  בקצרה על ציפוי רצפות כפתרון ריצוף עמיד ומרשים למשרד המודרני.

  מאת: עידן שלומןאדריכלות22/12/182251 צפיות
  קבלנים, יזמים ואדריכלים רבים לא ידמיינו את עצמם מתחילים פרויקט בניה רציני ללא הדמיות אדריכליות מבעוד מועד. הדמיות שכאלו יכולות למנוע הוצאות כספיות גבוהות בהמשך הדרך בשלבי הבנייה או לאחר הבנייה כולה וזו הדרך הטובה ביותר "לדמיין" כיצד הפרויקט ייראה בסופו בדיוק של 99 עד 100 אחוזים.

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות16/05/18984 צפיות
  אנו נמצאים בפתחו של הקיץ. קייץ חם מהרגיל,חודשי הקיץ החמים והחופש הגדול הם זמן מצוין להינות בבריכה. מנוי לבריכה עירונית, קאנטרי או פארקים למיניהם עלולים לעלות למשפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה וההתארגנות לאירועים שכאלו לעיתים כרוכה בטרחה רבה. לאחרונה ניכר כי רבים מעדיפים להציב בריכה ביתית, שמהווה פתרון מעולה לבעיות שתוארו לעיל- היא זולה יחסית, נוחה, נגישה ולא מצריכה התארגנות מיוחדת. בין אם אתם מתקינים בריכה בחצר או במרפסת בבנין משותף ישנם מספר דברים חשובים שכדאי לכם לבדוק !

  מאת: ירון כהןאדריכלות15/02/181123 צפיות
  לדלתות האוטומטיות יש יתרונות רבים מעבר ליוקרה והחדשנות שהן משדרות, סיוע למוגבלויות, תחושה ואווירה נעימים יותר ובטיחות.

  מאת: רוןאדריכלות05/03/172583 צפיות
  לבחירת שרות אמין לעבודות זכוכית יש חשיבות מכיוון שלהכנה ולהתקנה של עבודות הזכוכית יש צורך באיש מקצוע שמכיר היטב את סוגי הזכוכית ואת אופן החיתוך וההתקנה

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות29/01/172229 צפיות
  כל מה שרציתם לדעת על ניתוק חשמל לנכס בשל ביצוע עבירות בנייה -הוראות סעיף 157 א' (ו) לחוק התכנון והבנייה ‎ בניה ללא היתר, סמכות מפקח על הבניה, דירה מפוצלת, ליגליזציה, הכשרת חריגות בניה .

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות19/12/162049 צפיות
  היום ידוע כי כבר מותר לבנות מרפסת מעל מרפסת, לא כמו פעם שחל איסור - האם ניתן לסגור מרפסות אלו? כיצד מתחילים הליך של הגדלת / קירוי מרפסות? משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בייעוץ ייצוג ועבודה מול  גורמים מוניציפאלים הקשורים בהוצאת היתרי בניה, תכנון ערים וסביבה, מיסוי,רישוי עסקים,בקשות לשימוש חורג,שינוי יעוד,הכשרת חריגות בניה,ביטול צווי סגירה,הפסקת עבודה,צווי הריסה. בקשות לשינוי תב"ע ,היתרי בניה,אדריכלות, קידום בקשות ,זרוז הליכים בירוקרטים ,יעוץ סטטוטורי,הסדרים והסכמים עם הרשויות,שרותי הנדסה ופקוח על הבניה.

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica