חפש מאמרים:
שלום אורח
30.11.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהו היתר בניה וכיצד ניתן לקבלו?

מאת: בנימין קלינגראדריכלות14/04/20202021 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

איך מגישים בקשה לקבל היתר בניה ומהם השלבים בתהליך הוצאת היתר בניה?

במידה ועליכם להוציא היתר בניה בכדי להרחיב את הדירה ,או בשל סיבה אחרת, ודאי תהיתם איך מקבלים היתר בניה. ובכן, ישנם מספר שלבים:

 • השלב הראשון - הוא בקשה לקבלת תיר מידע מוקדם – מידע מוקדם שניתן בכתב תמורת תשלום, מחייב את הועדה שנתיים  מיום קבלתו – המידע כולל את הוראות התב"ע החלות על הקרקע, שטחים מותרים לבנייה, שטחים עיקריים, שטחי שירות, הפקעות החלות על הנכס, קווי בניין, מס' קומות וכו'. לצורך קבלת מידע יש במקרים רביים  למסור מפה טופוגרפית .

 • השלב השני הוא הגשת בקשה לקבלת ההיתר בהתאם לזכויות על הקרקע. לפי החוק, את הבקשה צריך לערוך אדריכל או מהנדס מבנים או הנדסאי בניין. בבקשה יש לציין את הגדרת השימוש במבנה, לאילו חומרי בניין תזדקקו בכדי לבנות, חישוב של השטח שיתווסף אל המבנה ועוד פרטים והקלות שונות. כמו כן, יש להציג אישור בעלות על הנכס או נסח טאבו. במידה ומדובר בדירה בבית משותף יש צורך גם באישור של דיירי הבניין. לאחר מכן, הוועדה תבדוק בבדיקה מוקדמת את הבקשה ואם נדרשת השלמה. במידה וישנן טעויות או חוסרים, תצטרכו להשלים את החסר. במידה והכל מושלם, יש לשלם מקדמה כספית (הפקדת 20% מאגרת הבנייה) ולאחר מכן הבקשה תעבור לאישור בפניי רשות הרישוי המקומית.

 • בוועדה יבדקו לעומק את הבקשה ובמידה והיא אכן עומדת בתקנות וכתובה לפי החוק תתקבל החלטה להעניק היתר בניה בתנאים.
 • במקרה והמהנדס של הוועדה יחליט כי הבקשה איננה עומדת בדרישות הנחוצות הוא יעביר את דבריו והחלטתו בחזרה אל מגיש הבקשה. אם ההחלטה של המהנדס היא חיובית יתקיים דיון בוועדה המקומית לתכנון ובניה.
 • בכל רשות מקומית יש וועדה שונה ולכל וועדה יש תנאים ודרישות שונות לקבל ההיתר. הוועדה מתייחסת לכמה היבטים, בסופו של דבר היא מאשרת או דוחה את הבקשה המוגשת. לעיתים, הוועדה יכולה להתנות את ההיתר במספר תנאים כמו למשל, אישור הבקשה בתנאי שיהיה צמצום מסוים בבנייה או לחילופין, שימוש בחומרי גלם ספציפיים. בסופו של שלב זה הוועדה מעבירה את תשובתה בחזרה אל מגיש הבקשה ויהיה עליו לשלם אגרה והיטל השבחה. היתר הבניה שיינתן יהיה תקף למשך שלוש שנים מיום הוצאתו. במקרה ולא התקבל היתר בניה תוכלו להגיש ערר תוך 30 ימים ממועד קבלת ההחלטה. בערר עליכם לציין פרטים נוספים, נימוקים והסברים אודות ההחלטה של הוועדה.
 • לוחות הזמנים  לקבלת  היתר בניה.

  משך הזמן להוצאת היתר בניה אינו קבוע ותלוי בכמה גורמים. יש להבין כי התהליך בירוקראטי לחלוטין והנכם תלויים בהתנהלות של הוועדה. עם זאת בעקבות הרפורמה בתכנון ובניה חיבים נרשויות לעמוד בלוחות הזמנים הקבועים.

  בדרך כלל, הזמן הממוצע מרגע הגשת הבקשה ועד הוצאת ההיתר בניה הוא כ6 חודשים.

  כמובן מומלץ לקחת את שרותיו של מומחה לקידום בכדי למנוע עקובים מיותרים.

  היתר בניה בהליך מקוצר?

  ביוני 2017 קידם השר משה כחלון מספר תקנות שנועדות להפחית את משך הזמן שנהוג להמתין עד לקבל היתר בניה. לדבריו, המקסימום שתצטרכו להמתין יהיה 45 יום מרגע קליטת הבקשה להיתר בניה.


  האם כל שינוי או תוספת מצריכה הוצאת היתר בניה?

  בחוק לתכנון ובנייה שעבר בשנת 1965 ישנו סעיף המציין באילו מקרים יש צורך בהוצאת היתר בניה. למשל, במקרים בהם מקימים בניין חדש. כל תוספת לבניין קיים מצריכה היתר בנייה. למשל, היתר בניה לסגירת מרפסת או כאשר רוצים להוסיף חדר מוגן בבית – יש צורך בהיתר בניה לממ"ד.

  תיקון 101 לחוק התכנון והבניה מאפשר לבצע עבודות שונות ללא היתר-כדאי להתיעץ עם מומחה בעניין.

  יש שגרים בבתים פרטיים וזקוקים להיתר בניה לבית פרטי מכיוון שהם רוצים להגדיל את כמות החדרים או במקרה של היתר בניה ליחידת דיור. דוגמה נפוצה נוספת היא כאשר מעוניינים להפוך יחידת דיור אחת לכמה. למשל, בדירות רבות במרכז הארץ בעלי הדירות רואים לנכון לפצל את הדירות על מנת לעשות רווח כלכלי גדול יותר. במקרה זה, חייבים לקבל היתר בניה לפיצול דירה ומעטים המקרים שאכן הוועדות מאשרות זאת.בנייה חנייה מקורה מצריכה הוצאת היתר, כך גם לגבי בניית פרגולה, גדרות ועוד. ישנם מקרים המכונים "עבודה מצומצמת" - כאשר הבניה איננה מצריכה התעסקות רבה והיא נעשית במהירות, למשל כשמקימים גדר או פרגולה, מחסן ועוד. במקרים אלו, ישנן הקלות והתהליך עלול להסתיים מהר יותר.

  לא התקבל היתר בניה?

  ישנם מקרים שמתקיימת סטייה משמעותית מהתכנית בניה ובמקרים אלו לא יינתן היתר הבניה. הבעיה העיקרית היא השאלה "מהי סטייה ניכרת?" משום שלא ניתן להגדיר זאת במדויק. דוגמה לכך היא כאשר בבקשה להיתר בניה מעוניינים לשנות את תכנית הבניה הקיימת באופן קיצוני. למשל, אם ההגדרה הקיימת היא דירת מגורים וכעת מעוניינים לשנותה למספר דירות על בסיס שטח של דירה אחת (פיצול דירות). גם במקרים אלו עשויות להיות הקלות והיו כבר מקרים בהם נתקבלו היתרי בניה גם כשלא האמינו שהם אכן יתקבלו.

  היתר בניה בדיעבד?

  היתר בניה בדיעבד מצריך קבלת ארבעה אישורים ספציפיים : הצהרת מהנדס, פטור מפיקוד העורף, אישור אינסטלציה ואישור פיתוח. בשונה מהיתר בניה רגיל, במקרה זה אין צורך בערבות בנקאית. היתר בניה בדיעבד הינו מסלול די דומה להוצאת היתר בניה רגיל אך יש לקחת בחשבון כי הוא אינו מתאים לכל מקרה ויש לבחון זאת ולהכיר את הכללים להגשת בקשה זו.

   

   
       
       
       
     
   
  אודות כותב המאמר:

  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
  בית שמאי 7, רמת גן
  טל': 3888813 - 052
  פקס: 6990134 - 03
  דוא"ל: klinger_b@bezeqint.net

  |  כניסה לאתר  רישוי וייצוג מול הרשויות

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

  מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט11/10/21207 צפיות
  צו ההריסה לבנייה לא חוקית בוטל מדובר במבני מגורים שנבנו ללא היתר • השופטת כתבה כי היא מודעת לכך שההחלטה עשויה לאפשר בפועל את המשך הבנייה ההחלטה, ניתן להניח, עשויה לעורר ביקורת באשר לתוצאותיה ולהשלכותיה האפשריות בשטח – וגם לכך התייחסה השופטת: "אינני מתעלמת מן העובדה כי מדובר בבנייה בלתי חוקית שלא קיים לגביה 'אופק תכנוני' שיאפשר את אישורה ולפיכך דינה, ככל הנראה להיהרס. אינני מתעלמת גם מן העובדה כי השארת הבנייה שבוצעה בכפוף לצו ההפסקה המינהלי בלבד עלולה לאפשר את המשך הבנייה ודורשת הקצאת משאבים משמעותיים לאכיפת צו ההפסקה.

  מאת: בנימין קלינגראימון אישי11/10/21202 צפיות
  מתי נחוץ היתר בניה: בניה חדשה תוספות בניה הליך הוצאת היתר בניה מורכב מחמישה שלבים עיקריים, כאשר כל שלב תלוי ומותנה בשלב הקודם. חלק מהשלבים הינם באחריות מגיש הבקשה וחלקם באחריות הוועדה. מילוי כל ההנחיות שלהלן על ידי מגיש הבקשה, יאפשרו הוצאת היתר בניה בצורה יעילה ומהירה.

  מאת: בנימין קלינגרניהול ידע16/09/21298 צפיות
  הגשת הבקשה לרישיון עסק בתל אביב- מיידע ראשוני על בעל העסק או מיופה כוחו להגיש את הבקשה המלאה (כולל המסמכים הנדרשים) למרכז שירות הלקוחות של אגף רישוי עסקים. את אגרת רישוי העסקים ניתן לשלם בעת הגשת הבקשה. הערה – בקשה ליציאת שותף מהעסק לא כרוכה בתשלום אגרה. הבקשה לרישיון עסק מוגשת לרשות הרישוי העירונית. על הבקשה לרישיון לכלול:

  מאת: בנימין קלינגראקטואליה16/09/21275 צפיות
  בית המשפט לעניינים מנהליים בראשל"צ הורה לאחרונה לבטל שני כתבי אישום שהוגשו נגד עברייני בנייה, בנימוק שהמדינה התעלמה מתיקון מס' 66 לחוק סדר הדין הפלילי, המאפשר לסגור תיקים "קלים" בהסדר וללא מעורבות בית משפט.

  מאת: בנימין קלינגראימון לאיכות חיים30/08/21365 צפיות
  קנסות מינהליים עיריית תל אביב-יפו מפעילה צעדי אכיפה מינהליים ומשפטיים כנגד עבירות על חוק התכנון והבנייה ובכלל זה עבודה אסורה או שימוש אסור בנכס. ב-20 בדצמבר 2018 נכנסו לתקפן תקנות העבירות המינהליות [קנס מינהלי - תכנון ובנייה] תשע"ח 2018. על פי תקנות אלו, ניתן יהיה להטיל קנסות מינהליים על עבודה אסורה, שימוש אסור ועל אי קיום צווים מינהליים להפסקת עבודות או להפסקת שימוש.

  מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/08/21383 צפיות
  https://www.tel-aviv.gov.il/Residents/Construction/DocLib1/%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%20%D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D.pdf

  מאת: בנימין קלינגרפסקי דין19/08/21420 צפיות
  מפרטים אחידים ותיקון 34 לחוק רישוי עסקים אז ככה,לאורך שנים רבות לא הייתה אחידות בדרישות גורמי רישוי מעסקים שונים הטעונים רישוי על פי אותו פריט רישוי. על מנת למנוע שונות ורגולציה עודפת ובעקבות המלצות “ועדת הבר” משנת 2006, הוחלט כי רשויות הרישוי ונותני האישור ינסחו “מפרטים אחידים” לסוגי העסקים. כך, בעל עסק מראש יוכל לדעת מראש מה יידרש ממנו על מנת לקבל רישיון עסק.

  מאמרים נוספים בנושא אדריכלות

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות18/07/21540 צפיות
  פסק דין חדש של בית המשפט העליון קובע כי מועד החבות בהיטל ההשבחה בגין בניה שבוצעה בחריגה, הוא המועד בו ניתן היתר בניה ולא המועד בו הקים בעל הנכס את הבניה בגינה הוטל התשלום. המדובר במקרה בו התירה התב"ע (תכנית בניין עיר) את הבניה, אך היא בוצעה ללא היתר בניה ורק בחלוף זמן הוצא היתר להתרת הבניה הלא חוקית.

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות11/05/21739 צפיות
  בית המשפט העליון הכריע: מי באמת זכאי להתנגד לבקשה למתן היתר בנייה? וכך נפסק: מי שאינו בעל זכות במקרקעין, אינו זכאי להגיש התנגדות לבקשה להיתר "התנגדות" הינה הליך תכנוני-משפטי, במסגרתו דן מוסד התכנון הרלוונטי בטענות המתנגד כנגד הליך תכנוני המצוי בתחום סמכותו של מוסד התכנון. יצוין, כי זכות ההתנגדות והכללים לה, אינם אחידים לכל הליכי התכנון, והוראות חוק התכנון והבנייה יצרו הבחנה בין "התנגדות לתוכנית" לבין "התנגדות להיתר בנייה".

  מאת: דוד כהןאדריכלות22/04/21772 צפיות
  מחפשים מנוף לקומות גבוהות, מנוף לקומה 20 או יותר? המאמר הזה יסכם לכם כל מה שחשוב לכם לדעת.

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות11/08/201848 צפיות
  צו מנהלי להפסקת עבודה, צו ארעי להפסקת עבודה, וצו להריסת תוספת בנייה לאחר הפרת צו מנהלי להפסקת עבודה 1. מטרה מיקוד האכיפה של חוק התכנון והבניה בשלב המנהלי והסדרת ההליכים הבאים: 1.1. הליך מתן צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216 לחוק התכנון והבניה התשכ"ה – 1965 (להלן "החוק"), לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.2. הליך מתן צו ארעי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 216(ג) לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות. 1.3. הליך מתן צו להריסת תוספת בנייה לאחר שהופר צו מנהלי להפסקת עבודה בהתאם להוראות סעיף 217 לחוק, לרבות מתן הנחיות והגדרת סדר פעולות ותבניות אחידות.

  מאת: אבי דוידיאדריכלות14/08/191923 צפיות
  בקצרה על ציפוי רצפות כפתרון ריצוף עמיד ומרשים למשרד המודרני.

  מאת: עידן שלומןאדריכלות22/12/182547 צפיות
  קבלנים, יזמים ואדריכלים רבים לא ידמיינו את עצמם מתחילים פרויקט בניה רציני ללא הדמיות אדריכליות מבעוד מועד. הדמיות שכאלו יכולות למנוע הוצאות כספיות גבוהות בהמשך הדרך בשלבי הבנייה או לאחר הבנייה כולה וזו הדרך הטובה ביותר "לדמיין" כיצד הפרויקט ייראה בסופו בדיוק של 99 עד 100 אחוזים.

  מאת: בנימין קלינגראדריכלות16/05/181297 צפיות
  אנו נמצאים בפתחו של הקיץ. קייץ חם מהרגיל,חודשי הקיץ החמים והחופש הגדול הם זמן מצוין להינות בבריכה. מנוי לבריכה עירונית, קאנטרי או פארקים למיניהם עלולים לעלות למשפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה וההתארגנות לאירועים שכאלו לעיתים כרוכה בטרחה רבה. לאחרונה ניכר כי רבים מעדיפים להציב בריכה ביתית, שמהווה פתרון מעולה לבעיות שתוארו לעיל- היא זולה יחסית, נוחה, נגישה ולא מצריכה התארגנות מיוחדת. בין אם אתם מתקינים בריכה בחצר או במרפסת בבנין משותף ישנם מספר דברים חשובים שכדאי לכם לבדוק !

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica