חפש מאמרים:
שלום אורח
24.02.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גם למיגון יש מגבלות: מה נקודות התורפה של הממ"ד ואיך מתמודדים איתןהלית ינאי-לויזון13.05.2021

בית שספג פגיעה ישירה באשקלון, אמש / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

בית שספג פגיעה ישירה באשקלון, אמש / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עידו אביגל, בן 6, נהרג אתמול מפגיעת רקטה בבית בשדרות, אמו נפצעה באורח קשה. רסיס של רקטה חדר לבית דרך חלון הממ"ד. המהנדס ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, מסביר שגם לממ"ד יש מגבלות מיגון.

ראינו אתמול שילד נהרג בשדרות למרות ששהה בממ"ד. איך זה קורה? מה אפשר ללמוד מזה?
דוד: "מה שקרה אתמול זה שנכנס לממ"ד רסיס בזווית שונה מהרגיל. ההנחה שלפיה הממ"ד בנוי היא שהרסיס נכנס בשיפוע, אבל הוא נכנס לפלטת הפלדה הזו בניצב. ברגע שהוא נכנס ניצב הוא נכנס עם אנרגיות הרבה יותר גבוהות מאשר אם הוא בשיפוע. הוא חדר את הפלדה, וכמובן עבר את חלון הזכוכית ונכנס לתוך החדר. אם יש משהו שאפשר ללמוד מזה, זה שגם בתוך הממ"ד רצוי להיות קרובים לרצפה ברגע של ההתקפה.

"למרות מה שקרה אתמול, במצב החירום שאנחנו נמצאים בו היום, כל מי שיש לו ממ"ד, צריך לבדוק שחלון הברזל של הממ"ד תקין, כי לפעמים נוצרת בו חלודה, לראות שהברזל נסגר ולהשאיר אותו סגור כל הזמן.

 

ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות / צילום: יח"צ איגוד המהנדסים ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות / צילום: יח"צ איגוד המהנדסים

 

"הממ"ד נולד בעקבות מלחמת המפרץ, והוא מתוכנן לעמוד בפני איום מסוים, שהגדירו אותו לפני 30 שנה. אז היה מדובר בעיקר על הדף ולא על פגיעה ישירה. הוא לא מתוכנן להחזיק מעמד בפגיעה ישירה - אולי בפגיעת מרגמה אבל לא בסקאד. ראינו אז שהסקאד שנחת בבית דני בשכונת התקווה הרס את פינת המקלט שהיא האזור הכי חזק במקלט".

"ממ"ד באופן עקרוני אמור לשרוד את סוג האיום שיש לנו מעזה. אני לא יודע אם יחזיק נגד איומים אחרים. הממ"ד מתאים לקסאמים ולגראדים, אבל יש לו ניהול סיכונים מסוים. זה כמו החיסון נגד קורונה - 95%.

"בגדול המוטו שלי הוא להקטין את הסיכון. כל פתרון הוא לא פתרון אבסולוטי, אבל מיגון מקטין את הסיכון. הממ"ד הוא לא 100%, אבל הרבה הרבה יותר טוב מחוסר מיגון. כי בסופו של עניין זה גם עניין של עלות-תועלת. כמה כסף סביר להשקיע באמצעי מיגון בדירה".

יש עדיין טעם במקלטים העירוניים?
"אין ספק שמקלט עירוני בטוח יותר מבחינת המיגון, כל עוד מספיקים להגיע אליו בפרק הזמן שיש. כל הרעיון של הממ"דים נולד כתוצאה מזה שאין זמן, והמקלט העירוני מתאים רק למי שנמצא קרוב או לעוברי אורח".

בהנחה שאין ממ"ד ואין אפשרות לרדת למקלט, יש משהו שאפשר לעשות בחדר המדרגות עצמו כדי לשפר את המיגון שלו?
"חדר המדרגות הוא מרכז הבית שמרוחק הכי הרבה מחזיתות המבנה, המקומות שמהם יכולים להגיע הטיל. המקום הכי טוב בחדר המדרגות הוא לשבת בקומות כמה שיותר נמוכות, כי ראינו שטילים שבאים מלמעלה, מגיעים ונבלמים. נניח טיל שנכנס בקומה שמינית, הוא גורם הרס בקומה השמינית, אבל בקומה השישית והשביעית הוא גורם פחות הרס, בדרך כלל לא משהו שיכול לגרום לאובדן חיי אדם.

"אם יש בחדר המדרגות חלונות זכוכית, כדאי לשים עליהם מסקינטייפ כדי שהזכוכית שלא תתפוצץ. אם יש אפשרות לשים גם פלטות פלדה עם חיזוקים מתאימים, אז זה יותר טוב. אבל זו השקעה, ועד שזה יקרה עדיף לשים מסקינטייפ.

"בפיקוד העורף אומרים לא לרדת למטה, כי אם פוגע טיל ברחוב ליד הבניין, אז הרסיסים עלולים להיכנס לבניין. יש נפילות ליד הבניין ואז קומת הקרקע היא הכי חשופה".

מה לגבי סכנה של קריסת בניין?
"אם הבניין יקרוס, זו כבר בעיה בסדר גודל אחר, ובמקרה כזה באמת מומלץ להיות למעלה, אבל האמל"ח שמגיע מעזה לא יכול לגרום לקריסה של בניין כרגע. בניין לא כל כך מהר נופל מרקטה, זאת בהנחה שמדברים על בניין סביר, ולא על בניין חולה או מסוכן".

בשנים האחרונות יש חברות שמציעות לבתים פרטיים למגן חדר קיים. גם פיקוד העורף אישר בתקופה האחרונה ארבעה פתרונות מיגון חלופיים, כמו צבע מיוחד לקירות הפנימיים, לוחות פלדה, יריעות מחומרים שונים. זה יכול להיות רלוונטי בהיקפים גדולים?
"במלחמת המפרץ היה צריך לייצר מיגון מסוים, ואמרו שנעשה חדר אטום, עם ניילונים. החדר האטום לא היה מחזיק מעמד נגד סקאד אבל זה מה שאפשר היה לעשות באותו רגע. מיגון של חדר בטוח לא מחליף ממ"ד או מקלט, אבל זה יותר טוב מכלום. אם אין אמצעי מיגון אחר, וזה היחידי שמתאפשר גם תקציבית וגם פיזית, זה יותר טוב מכלום. במבחן הסטטיסטיקה של מה שיכול לקרות במתקפה, זה מקטין את הסיכון".

בהנחה שזה לא הסבב האחרון שלנו - מה הממשלה צריכה לעשות כדי לסגור מהר יותר את מה שבפיקוד העורף מכנים "פערי המיגון"? זה אפשרי בכלל?
"זה עניין של החלטה אסטרטגית ברמה של ממשלה. אם הממשלה אומרת שהאיום של עזה זה איום שהולך ללוות אותנו 20 שנה קדימה, והפתרון הוא מיגון ולא מניעה - כמו שעשו חיסון לקורונה לכל האוכלוסיה - אפשר למגן את כל הבניינים שאין להם ממ"דים.

"יש תמיד מרווח בין בניינים, אפשר לבנות מגדל ממ"דים - אפשר לעשות את זה בצורה מתועשת, אולי טרומית, כמו שעושים בתמ"א 38, אבל בלי מגבלות עירונית של מרקם עירוני וקווי בניין. חומה ומגדל. אבל אם את שואלת אותי - לא נראה לי שהחלטה כזו תתקבל. זה גם יקר וזה גם מסר מאוד בעייתי לאזרחים".

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
קלינגר בנימין יועץ בכיר לתכנון בנייה ורישוי נייד 0523-888813
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

מאת: בנימין קלינגרמוסדות שלטון25/07/232154 צפיות
הרבה לקוחות מגיעים למשרדינו לאחר שקבלו צו הריסה למצללה או גגון שחשבו בתמימות רבה שבנייתה אינה דורשת היתר בנייה . כן "חוק הפרגולות" תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה קיבל תוקף והרבה עבודות פטורות מהיתר. ההנחיות די ברורות אך הרבה אזרחים לא מודעים למדניות העיריה או המועצה המקומית שצריכים להצמד אליה. כן ויש גם את תוכנית העיצוב הסביבתית .

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון25/07/232291 צפיות
התהליך מחייב אותנו לעבור מספר שלבים עד לקבלת ההיתר. השלב הראשון הוא בדיקת מידע, שלב בו אנו בודקים מול המועצה המקומית האם בכלל קיימת אופציה לתוספת בניה מצד המועצה המקומית ואגף השיכון והבינוי.

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים25/07/232380 צפיות
מה ניתן לעשות במקרה של צו הריסה מנהלי צו הריסה מנהלי: בענף הבנייה, כל הליך של בנייה נדרש לאישורים מתאימים. אין זה סוד כי במקרה של היתרי בנייה, מדובר בביורוקרטיה מורכבת ומעייפת שעלולה להתארך חדשים ואף שנים, אך עם זאת אסור להתעלם מחשיבותם ונחיצותם העילאית של היתרי בנייה, אשר מבטיחים בנייה מורשית ובטוחה שעברה את כל הבדיקות הנדרשות וקיבלה היתר.

מאת: בנימין קלינגריזמות עסקית13/12/222595 צפיות
ידוע כי בנייה בשטחים המשותפים בבית משותף, תתאפשר רק בהסכמת 75% ומעלה מכלל דיירי הבניין בבית המשותף, וזאת עפ"י חוק המקרקעין, תשכ"ט-1969. אך מה הדין כאשר דיירים הרחיבו את דירת הגג שלהם תוך ניצול שטח המוצמד לדירת גג זו על חשבון השטח המשותף של הבית המשותף, בלא הסכמה של 75% מכלל דיירי הבית המשותף? ודוק – האם הצמדתו של שטח משותף לדירה, מקנה לבעלי הדירה זכות בנייה בשטח זה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומנהל20/11/222286 צפיות
קיבלת התראה על קנס מינהלי? בנית ללא היתר? חשוב לדעת את החוק בעניין קנסות מנהליים ,קנס קצוב ובעניין שימוש שלא ע"פ היתר הבנייה. חשוב גם לדעת שעומדים בפנייך מספר אםפשרויות בכדי לצמצם את ה"נזק" ולהמנע מקנס מינהלי. וגם אם קיבלת קנס מינהלי עדיין יש מה לעשות- לא סוף פסוק!

מאת: בנימין קלינגרדמוקרטיה ושלטון18/11/222345 צפיות
הרפורמה בתכנון, רישוי ובניה במסגרת תיקון 101 לחוק התכנון והבניה קבעה לוחות זמנים לתהליכי רישוי שונים עבור רשות הרישוי ומכון הבקרה וזאת במטרה לקצר, לייעל ולפשט הליכי רישוי בניה. לצורך כך וכחלק מתהליך הדיגיטציה של שירותי משרדי הממשלה השונים, בשנת 2016 הושקה מערכת רישוי זמין של מנהל התכנון המאפשרת הגשת בקשה להיתר בניה באופן מקוון. תהליך הוצאת היתר בניה לא אמור לארוך זמן רב לפי זמני המערכת, אך בפועל פרק הזמן מתארך כתוצאה מהתנהלות לקויה של הועדות ו/או של המבקש. במאמר זה נציג את פרקי הזמן המפורטים בחוק ואת פרקי הזמן המיושמים במציאות עד לקבלת היתר בניה. נציין שהזמן הממוצע היום לקבלת היתר בניה על פי לשכת האדריכלים הוא מעל שנתיים וחצי, הזמנים הרשומים מטה הם הזמנים של משרדים אשר מומחיותם היא הוצאת היתרי בניה. משרד קלינגר בנימין הינו המשרד היעיל ומהיר ביותר בקבלת היתרי בנייה.

מאת: בנימין קלינגרמו"מ16/11/222134 צפיות
דירת מגורים בראי העליון שדחה את עתירת רשות המסים פה אחד-פסיקה זו מחזירה עשרות אלפי דירות מגורים בישראל להיכנס לגדר דירת מגורים, על פי הפרשנות של החוק במשך עשרות בשנים, לפיה מבחן העל בחוק מיסוי מקרקעין הוא מבחן השימוש, ולא קיומה של תב״ע מתאימה או רישום בטאבו. העליון (14.11.2022), גם הפעם, אישר את החלטת ועדת הערר ודחה את ערעור המדינה בעניין שטיין (ע״א 1073/20): הסוגייה המרכזית שנדונה האם דירת מגורים המשמשת למגורים, ואולם אין לה היתר מתאים כחוק לשימוש למגורים, חרף שימוש בה למגורים ובידיעת העירייה, האם בעת מכירתה ניתן לקבל בגינה פטור ממס שבח או חישוב לינארי מיטיב במסגרת סעיף 48א(ב2) לחוק?

מאמרים נוספים בנושא בניין ואחזקה - כללי

מאת: בנימין קלינגרבניין ואחזקה - כללי02/05/222620 צפיות
אז מה זה ארנונה ? ארנונה זה מס שמוטל מכוח חוק בכל שנה והוא מורכב לכאורה ממשוואה מאוד פשוטה: "שטח הנכס" כפול "תעריף לכל מ"ר" – המכפלה של שניהם יוצרת בעצם את החיוב השנתי. אבל למען האמת, זה לא כל כך פשוט, וכפי שנציג כאן, הנתונים של "שטח" ו"תעריף" מצריכים בדיקה דקדקנית ועשויים להתפרש במספר אופנים. וכל שינוי קטן במשוואה הזאת יכול להביא להפחתה של עשרות אחוזים בחיוב הארנונה!

מאת: אבי דוידיבניין ואחזקה - כללי30/01/222928 צפיות
מה חשוב לדעת בשביל להבין מה זה תבע בצורה פשוטה

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי23/08/211315 צפיות
כאשר אתם צריכים לבצע עבודות שונות בבית שלכם, לא תמיד פשוט להבין למי צריך להתקשר כדי שעבודות אלו יבוצעו. ישנם בעלי מקצוע מומחים מסוגים שונים כמו חשמלאי, אינסטלטור או קבלן שיפוצים. אבל מה קורה כאשר אתם רוצים לבצע תיקונים ומשימות תחזוקה ופשוט לא בורכתם בכישורים המתאימים?

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי28/07/211275 צפיות
מחפשים חברת ניהול ואחזקת בתים בצפון? רגע לפני שאתם בוחרים בחברה כזו או אחרת עליכם לתת את הדעת על הנושאים הבאים:

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי31/05/211536 צפיות
המגורים בעיר גדולה כמו חיפה אינה אומרת שעל הבניין שלכם להיראות אפרורי וקודר. להיפך, חיפה עטופה בכל כך הרבה טבע ירוק ומוריק, שזו חובה של ממש להקים גינה משותפת. גינה בבניין תסב הרבה הנאה לדיירים וילדיהם, הם יוכלו לבלות בחוץ, או על הגג, תלוי איפה תמוקם הגינה המשותפת, והבניין יראה פשוט נפלא, ייחודי ומלא באופי. אם שאלתם את עצמכם מה לעשות כדי להקים גינה, כל הפרטים לפניכם:

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי31/05/211498 צפיות
המציאות הטכנולוגית שקיימת כיום, שינתה את החיים שלנו מקצה לקצה בהמון היבטים. ואחד התחומים שהשתנה גם כן כתוצאה מכניסת הטכנולוגיה לחיינו הוא ניהול ועד הבית. טכנולוגיה מתקדמת אשר מותאמת לתחום של ניהול בתים, הפכה את תהליך הניהול למאוד פשוט וידידותי ובעזרת תכנה לניהול בניינים אפשר לנהל את ועד הבית בצורה חכמה, אפקטיבית ובעיקר, שקופה, שזהו פרמטר לא פחות חשוב.

מאת: רוני הכהןבניין ואחזקה - כללי18/05/211706 צפיות
זה קשור הרבה לבחירה של עיצוב פנים נכון, וקשור גם כן לבחירה של חברת ניקיון משרדים שיודעת מה נדרש ממנה על מנת לשמר את החלל הזה נקי מלכלוך ואבק.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica