חפש מאמרים:
שלום אורח
19.01.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גם למיגון יש מגבלות: מה נקודות התורפה של הממ"ד ואיך מתמודדים איתןהלית ינאי-לויזון13.05.2021

בית שספג פגיעה ישירה באשקלון, אמש / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

בית שספג פגיעה ישירה באשקלון, אמש / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עידו אביגל, בן 6, נהרג אתמול מפגיעת רקטה בבית בשדרות, אמו נפצעה באורח קשה. רסיס של רקטה חדר לבית דרך חלון הממ"ד. המהנדס ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות, מסביר שגם לממ"ד יש מגבלות מיגון.

ראינו אתמול שילד נהרג בשדרות למרות ששהה בממ"ד. איך זה קורה? מה אפשר ללמוד מזה?
דוד: "מה שקרה אתמול זה שנכנס לממ"ד רסיס בזווית שונה מהרגיל. ההנחה שלפיה הממ"ד בנוי היא שהרסיס נכנס בשיפוע, אבל הוא נכנס לפלטת הפלדה הזו בניצב. ברגע שהוא נכנס ניצב הוא נכנס עם אנרגיות הרבה יותר גבוהות מאשר אם הוא בשיפוע. הוא חדר את הפלדה, וכמובן עבר את חלון הזכוכית ונכנס לתוך החדר. אם יש משהו שאפשר ללמוד מזה, זה שגם בתוך הממ"ד רצוי להיות קרובים לרצפה ברגע של ההתקפה.

"למרות מה שקרה אתמול, במצב החירום שאנחנו נמצאים בו היום, כל מי שיש לו ממ"ד, צריך לבדוק שחלון הברזל של הממ"ד תקין, כי לפעמים נוצרת בו חלודה, לראות שהברזל נסגר ולהשאיר אותו סגור כל הזמן.

 

ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות / צילום: יח"צ איגוד המהנדסים ישראל דוד, מ"מ יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות / צילום: יח"צ איגוד המהנדסים

 

"הממ"ד נולד בעקבות מלחמת המפרץ, והוא מתוכנן לעמוד בפני איום מסוים, שהגדירו אותו לפני 30 שנה. אז היה מדובר בעיקר על הדף ולא על פגיעה ישירה. הוא לא מתוכנן להחזיק מעמד בפגיעה ישירה - אולי בפגיעת מרגמה אבל לא בסקאד. ראינו אז שהסקאד שנחת בבית דני בשכונת התקווה הרס את פינת המקלט שהיא האזור הכי חזק במקלט".

"ממ"ד באופן עקרוני אמור לשרוד את סוג האיום שיש לנו מעזה. אני לא יודע אם יחזיק נגד איומים אחרים. הממ"ד מתאים לקסאמים ולגראדים, אבל יש לו ניהול סיכונים מסוים. זה כמו החיסון נגד קורונה - 95%.

"בגדול המוטו שלי הוא להקטין את הסיכון. כל פתרון הוא לא פתרון אבסולוטי, אבל מיגון מקטין את הסיכון. הממ"ד הוא לא 100%, אבל הרבה הרבה יותר טוב מחוסר מיגון. כי בסופו של עניין זה גם עניין של עלות-תועלת. כמה כסף סביר להשקיע באמצעי מיגון בדירה".

יש עדיין טעם במקלטים העירוניים?
"אין ספק שמקלט עירוני בטוח יותר מבחינת המיגון, כל עוד מספיקים להגיע אליו בפרק הזמן שיש. כל הרעיון של הממ"דים נולד כתוצאה מזה שאין זמן, והמקלט העירוני מתאים רק למי שנמצא קרוב או לעוברי אורח".

בהנחה שאין ממ"ד ואין אפשרות לרדת למקלט, יש משהו שאפשר לעשות בחדר המדרגות עצמו כדי לשפר את המיגון שלו?
"חדר המדרגות הוא מרכז הבית שמרוחק הכי הרבה מחזיתות המבנה, המקומות שמהם יכולים להגיע הטיל. המקום הכי טוב בחדר המדרגות הוא לשבת בקומות כמה שיותר נמוכות, כי ראינו שטילים שבאים מלמעלה, מגיעים ונבלמים. נניח טיל שנכנס בקומה שמינית, הוא גורם הרס בקומה השמינית, אבל בקומה השישית והשביעית הוא גורם פחות הרס, בדרך כלל לא משהו שיכול לגרום לאובדן חיי אדם.

"אם יש בחדר המדרגות חלונות זכוכית, כדאי לשים עליהם מסקינטייפ כדי שהזכוכית שלא תתפוצץ. אם יש אפשרות לשים גם פלטות פלדה עם חיזוקים מתאימים, אז זה יותר טוב. אבל זו השקעה, ועד שזה יקרה עדיף לשים מסקינטייפ.

"בפיקוד העורף אומרים לא לרדת למטה, כי אם פוגע טיל ברחוב ליד הבניין, אז הרסיסים עלולים להיכנס לבניין. יש נפילות ליד הבניין ואז קומת הקרקע היא הכי חשופה".

מה לגבי סכנה של קריסת בניין?
"אם הבניין יקרוס, זו כבר בעיה בסדר גודל אחר, ובמקרה כזה באמת מומלץ להיות למעלה, אבל האמל"ח שמגיע מעזה לא יכול לגרום לקריסה של בניין כרגע. בניין לא כל כך מהר נופל מרקטה, זאת בהנחה שמדברים על בניין סביר, ולא על בניין חולה או מסוכן".

בשנים האחרונות יש חברות שמציעות לבתים פרטיים למגן חדר קיים. גם פיקוד העורף אישר בתקופה האחרונה ארבעה פתרונות מיגון חלופיים, כמו צבע מיוחד לקירות הפנימיים, לוחות פלדה, יריעות מחומרים שונים. זה יכול להיות רלוונטי בהיקפים גדולים?
"במלחמת המפרץ היה צריך לייצר מיגון מסוים, ואמרו שנעשה חדר אטום, עם ניילונים. החדר האטום לא היה מחזיק מעמד נגד סקאד אבל זה מה שאפשר היה לעשות באותו רגע. מיגון של חדר בטוח לא מחליף ממ"ד או מקלט, אבל זה יותר טוב מכלום. אם אין אמצעי מיגון אחר, וזה היחידי שמתאפשר גם תקציבית וגם פיזית, זה יותר טוב מכלום. במבחן הסטטיסטיקה של מה שיכול לקרות במתקפה, זה מקטין את הסיכון".

בהנחה שזה לא הסבב האחרון שלנו - מה הממשלה צריכה לעשות כדי לסגור מהר יותר את מה שבפיקוד העורף מכנים "פערי המיגון"? זה אפשרי בכלל?
"זה עניין של החלטה אסטרטגית ברמה של ממשלה. אם הממשלה אומרת שהאיום של עזה זה איום שהולך ללוות אותנו 20 שנה קדימה, והפתרון הוא מיגון ולא מניעה - כמו שעשו חיסון לקורונה לכל האוכלוסיה - אפשר למגן את כל הבניינים שאין להם ממ"דים.

"יש תמיד מרווח בין בניינים, אפשר לבנות מגדל ממ"דים - אפשר לעשות את זה בצורה מתועשת, אולי טרומית, כמו שעושים בתמ"א 38, אבל בלי מגבלות עירונית של מרקם עירוני וקווי בניין. חומה ומגדל. אבל אם את שואלת אותי - לא נראה לי שהחלטה כזו תתקבל. זה גם יקר וזה גם מסר מאוד בעייתי לאזרחים".

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפלי
בית שמאי 7, רמת גן
טל': 3888813 - 052
פקס: 6990134 - 03
דוא"ל: klinger_b@bezeqint.net

|  כניסה לאתר  רישוי וייצוג מול הרשויות

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בנימין קלינגר

מאת: בנימין קלינגרדיני מיסים14/01/2248 צפיות
פורסם תזכיר חוק הכולל שורת תיקונים בחוק מיסוי מקרקעין נושא מיסוי מקרקעין תאריך פרסום 13.01.2022 תזכיר חוק שפורסם היום (ה') 13.1.22 להערות הציבור כולל שבעה תיקונים מוצעים בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) שמטרתם עידוד מכירת קרקעות לבנייה למגורים, הרחבת מדרגות מס הרכישה לרוכשי דירה יחידה ותיקון עיוותי מס שונים. התיקונים המוצעים צפויים לעודד מכירת דירות מגורים בטווח הקרוב ומתוך שאיפה להביא להגדלת היצע ולהורדת מחירי הדירות. התזכיר פתוח להערות הציבור עד 3/2/22 בשעה 23:59

מאת: בנימין קלינגרשיפוצים18/12/21185 צפיות
מבנה מסוכן מוגדר כך על ידי מהנדס בניין בהכשרתו, אשר ביצע בדיקה יסודית והגיע למסקנה כי אותו מבנה ספציפי מהווה סכנה עבור דייריו או עוברי אורח. הגדרת מבנה בתור 'מבנה מסוכן' נעשית באמצעות הוצאת 'צו מבנה מסוכן' על ידי מחלקת הנדסה אזרחית או היחידה למבנים מסוכנים של הרשות המקומית. לאחר הבדיקה המקצועית, ולאחר ביצוע התיקונים והעבודה הנדרשת רק מהנדס בניין רשאי להסיר את צו המבנה מסוכן .

מאת: בנימין קלינגרזכויות הפרט11/10/21386 צפיות
צו ההריסה לבנייה לא חוקית בוטל מדובר במבני מגורים שנבנו ללא היתר • השופטת כתבה כי היא מודעת לכך שההחלטה עשויה לאפשר בפועל את המשך הבנייה ההחלטה, ניתן להניח, עשויה לעורר ביקורת באשר לתוצאותיה ולהשלכותיה האפשריות בשטח – וגם לכך התייחסה השופטת: "אינני מתעלמת מן העובדה כי מדובר בבנייה בלתי חוקית שלא קיים לגביה 'אופק תכנוני' שיאפשר את אישורה ולפיכך דינה, ככל הנראה להיהרס. אינני מתעלמת גם מן העובדה כי השארת הבנייה שבוצעה בכפוף לצו ההפסקה המינהלי בלבד עלולה לאפשר את המשך הבנייה ודורשת הקצאת משאבים משמעותיים לאכיפת צו ההפסקה.

מאת: בנימין קלינגראימון אישי11/10/21382 צפיות
מתי נחוץ היתר בניה: בניה חדשה תוספות בניה הליך הוצאת היתר בניה מורכב מחמישה שלבים עיקריים, כאשר כל שלב תלוי ומותנה בשלב הקודם. חלק מהשלבים הינם באחריות מגיש הבקשה וחלקם באחריות הוועדה. מילוי כל ההנחיות שלהלן על ידי מגיש הבקשה, יאפשרו הוצאת היתר בניה בצורה יעילה ומהירה.

מאת: בנימין קלינגרניהול ידע16/09/21476 צפיות
הגשת הבקשה לרישיון עסק בתל אביב- מיידע ראשוני על בעל העסק או מיופה כוחו להגיש את הבקשה המלאה (כולל המסמכים הנדרשים) למרכז שירות הלקוחות של אגף רישוי עסקים. את אגרת רישוי העסקים ניתן לשלם בעת הגשת הבקשה. הערה – בקשה ליציאת שותף מהעסק לא כרוכה בתשלום אגרה. הבקשה לרישיון עסק מוגשת לרשות הרישוי העירונית. על הבקשה לרישיון לכלול:

מאת: בנימין קלינגראקטואליה16/09/21448 צפיות
בית המשפט לעניינים מנהליים בראשל"צ הורה לאחרונה לבטל שני כתבי אישום שהוגשו נגד עברייני בנייה, בנימוק שהמדינה התעלמה מתיקון מס' 66 לחוק סדר הדין הפלילי, המאפשר לסגור תיקים "קלים" בהסדר וללא מעורבות בית משפט.

מאת: בנימין קלינגראימון לאיכות חיים30/08/21540 צפיות
קנסות מינהליים עיריית תל אביב-יפו מפעילה צעדי אכיפה מינהליים ומשפטיים כנגד עבירות על חוק התכנון והבנייה ובכלל זה עבודה אסורה או שימוש אסור בנכס. ב-20 בדצמבר 2018 נכנסו לתקפן תקנות העבירות המינהליות [קנס מינהלי - תכנון ובנייה] תשע"ח 2018. על פי תקנות אלו, ניתן יהיה להטיל קנסות מינהליים על עבודה אסורה, שימוש אסור ועל אי קיום צווים מינהליים להפסקת עבודות או להפסקת שימוש.

מאמרים נוספים בנושא בניין ואחזקה - כללי

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי23/08/21536 צפיות
כאשר אתם צריכים לבצע עבודות שונות בבית שלכם, לא תמיד פשוט להבין למי צריך להתקשר כדי שעבודות אלו יבוצעו. ישנם בעלי מקצוע מומחים מסוגים שונים כמו חשמלאי, אינסטלטור או קבלן שיפוצים. אבל מה קורה כאשר אתם רוצים לבצע תיקונים ומשימות תחזוקה ופשוט לא בורכתם בכישורים המתאימים?

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי28/07/21625 צפיות
מחפשים חברת ניהול ואחזקת בתים בצפון? רגע לפני שאתם בוחרים בחברה כזו או אחרת עליכם לתת את הדעת על הנושאים הבאים:

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי31/05/21841 צפיות
המגורים בעיר גדולה כמו חיפה אינה אומרת שעל הבניין שלכם להיראות אפרורי וקודר. להיפך, חיפה עטופה בכל כך הרבה טבע ירוק ומוריק, שזו חובה של ממש להקים גינה משותפת. גינה בבניין תסב הרבה הנאה לדיירים וילדיהם, הם יוכלו לבלות בחוץ, או על הגג, תלוי איפה תמוקם הגינה המשותפת, והבניין יראה פשוט נפלא, ייחודי ומלא באופי. אם שאלתם את עצמכם מה לעשות כדי להקים גינה, כל הפרטים לפניכם:

מאת: פורטל בתיםבניין ואחזקה - כללי31/05/21855 צפיות
המציאות הטכנולוגית שקיימת כיום, שינתה את החיים שלנו מקצה לקצה בהמון היבטים. ואחד התחומים שהשתנה גם כן כתוצאה מכניסת הטכנולוגיה לחיינו הוא ניהול ועד הבית. טכנולוגיה מתקדמת אשר מותאמת לתחום של ניהול בתים, הפכה את תהליך הניהול למאוד פשוט וידידותי ובעזרת תכנה לניהול בניינים אפשר לנהל את ועד הבית בצורה חכמה, אפקטיבית ובעיקר, שקופה, שזהו פרמטר לא פחות חשוב.

מאת: רוני הכהןבניין ואחזקה - כללי18/05/21925 צפיות
זה קשור הרבה לבחירה של עיצוב פנים נכון, וקשור גם כן לבחירה של חברת ניקיון משרדים שיודעת מה נדרש ממנה על מנת לשמר את החלל הזה נקי מלכלוך ואבק.

מאת: רוני הכהןבניין ואחזקה - כללי29/04/21717 צפיות
העיקר במשרד הוא הניקיון שאיתו יכולים להעריך את כל ההשקעה בבחירה של מיקום אטרקטיבי למשרד בתל אביב,

מאת: רוני הכהןבניין ואחזקה - כללי31/01/21956 צפיות
לבנות עיר ועוד עיר זו אינה משימה פשוטה אלא כזו המורכבת מהרבה מאוד יריעות של תכנונים חדשים לצד אלה הישנים והקיימים, וכל אלה יחדיו מקימים שלב אחר שלב את המקומות הללו שבהם אנחנו עובדים, מטיילים ומתגוררים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica