חפש מאמרים:
שלום אורח
31.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מרים המנהיגה

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע16/06/20101104 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פרשת "חֻקַּת"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

 

"וישב העם בקדש, ותמת שם מרים...ולא היה מים לעדה..." (במדבר כ'/א'-ב').

מרים, אחות משה ואהרון, התגלתה בחייה כמנהיגה מצויינת, כמותם. הבה נדגיש כמה מתכונותיה המנהיגותיות אשר כל העומד בראש כל מערכת היה גאה בהם:

אומץ ותבונה - עם הוראת פרעה שגזר מוות על הילודים, הפגינה מרים אומץ לב, נחישות ותבונה, בפנייתה אל הוריה בחכמתה ושכנעה אותם להמשיך לקיים חיי אישות ולא לפחד מגזירות פרעה. כך נולד משה מנהיגו של ישראל.

אמונה ועמידה איתנה - מרים התייצבה מרחוק לדעת מה יקרה למשה הנמצא בתיבה. באמונתה הרבה שכנעה את בת פרעה להפקיד את משה התינוק בידי מינקת יהודיה.

נחישות וביטחון - היא האמינה שה' יציל את אחיה, אך לא השאירה זאת במחשבה אלא פעלה בנחישות להצלתו.

יוזמה - אחרי קריעת ים סוף הופיעה המנהיגה מרים במלוא עוצמתה, היא פעלה במלוא יוזמתה בהתקינה תופים, כדי לשיר ולהלל את הקב"ה על הנסים, ויצאה במחולות במדבר. מרים הבינה כי גם בתקופות קשות צריך להפעיל את השמחה שבאדם.

ההקשבה - בצד היוזמה, האומץ והביטחון העצמי, הפגינה מרים המנהיגה גם התייחסות לזולת. בהקשבתה האקטיבית היא השכילה ללמוד את הלכי הדור ולהבין כי דרך ההקשבה לומדים מהזולת.

נביאה חכמה - במסכת מגילה (י"ד/ע"א) מתוארת מרים כנביאה שהתנבאה שעתידה אמה ללדת בן שיושיע את ישראל, כשנולד נתמלא הבית אורה ואביה נשקה על קיום נבואתה.

מרים מהווה את הדגם הייחודי ביותר של מנהיגות נשית. היא עיצבה את מנהיגותה בדרך ובכלים שונים ומגוונים ושימשה בהליכותיה ובעשייתה דמות מנהיגה נפלאה. היא לא נכנעה "למסגרת" הפשוטה אלא הפכה מנהיגה מוכרת אף כי הופיעה כמנהיגה שותפה לשני אחיה. משה תאר בצורה נפלאה את הנס שהעם חווה בשירת הים, בה הביע את עוצמתו של הקב"ה והעם לדורי דורות. מרים הוסיפה שירה, אומנם קצרה, והפנתה אותה לנשים: "ותען להם מרים" - מיוזמתה הצטרפו נשים נוספות רבות והשתתפו באירוע המדהים. היא ביטאה בשירה המלווה במוזיקה ובריקודים, תפילת הודיה לאלוקים וצעד ראשון בהובלת העם לאמונה.

מנהיגותה היתה מבוססת על הקרבה לעם, היא הבינה את צרכי העם. מרים יצרה דיאלוג עם העם, וגישרה לא אחת על הפער בין העם המתלונן לבין המנהיג הדגול, משה.

למרים המנהיגה היתה דרך ייחודית משלה ולא בכדי מציין הכתוב "מרים הנביאה". העם אהב את מרים, כולם המתינו בשתיקה ובאהבה לתום שבעת הימים בהם הסתגרה בפרשת הצרעת.

בזכות מרים, שהמתינה למשה על המים, נתן ה' מים לכל העדה כל 40 השנים שהיו במדבר. עם מותה של מרים מודגשת דרישת העם למים בהסתלקות בארה של מרים "מתה מרים נסתלקה הבאר" (תענית ט'/א').

                                                                                                  ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12804 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12921 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12724 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12725 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12810 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12773 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12794 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18368 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18383 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18351 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18359 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18374 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18383 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18418 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica