חפש מאמרים:
שלום אורח
20.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קוממיות ,בקומה זקופה.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/2012868 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פרשת "בחוקותי"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג').

רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

הרש"ר הירש מסביר את המושג "קוממיות" ואומר, שזהו מצב נפשי שהגיע רק אחרי מתן תורה. שחרור מעול העבדות להיות בן חורין, אין לו אידיאל, אלא אם כן קיבלנו את התורה ומצוותיה. בני החורין דרך התורה זוקפים קומתם לנצח ויש לכך משמעות עמוקה של עצמאות וחירות. עם ישראל זכה בעצמאות ובגאווה מול הכוחות וכנגד הטבע, מול כוחות חברתיים ומדיניים.

התורה מלמדת אותנו כי גם לבן חורין יש צורך בתורה, בתכניות, באידיאלים, במסגרת, באוטונומיה עם גבולות, בחופש המלווה בקיום מצוות. אפשר לעשות, לקיים ולבצע משימות רבות כבן חורין בדרך איתנה ומצוינת כאשר האדם ב"קוממיות", בזקיפות קומה. זה מקנה לאדם ביטחון עצמי ללמוד להשכיל, להתקדם להתחדש ולבנות תהליכי שינוי מתמידים הנובעים מחשיבה מעמיקה ממצוינות ומיצירתיות.

האדם יכול לנצח בקרב אל מול אויב, ביתר שאת, בעוצמה ובנחישות אם קיימת בו האמונה בצדקת הדרך המלווה "בקוממיות". החשיבה, בניית כלים לא מקובלים, שונים ויעילים, ייעשו ע"י אדם בעל ביטחון עצמי ואמונה ביכולתו. תחושה של זקיפות קומה היא גורם עקרוני וחשוב בכל התמודדות עם דילמות ותהליכי שינוי.

החכמה והיצירתיות מצויים יותר אצל הצעירים, אך לא תמיד אנו מבחינים בהם. צריכים הורים ומורים לשאול עצמם בכל מפגשיהם עם הילדים, האם פיתחו בהם "קוממיות", האם החדירו בהם זקיפות קומה? - תכונה הגורמת לאמונה ביכולת האישית, לרצון לנסות, לפעול וליצור.

זקיפות הקומה של הילד תעפיל כל עוד הסביבה תומכת ומעודדת. כאשר הילד זוכה לחיזוקים חיוביים, הוא חש ביטחון עצמי ורצון לפרוץ קדימה ולהניע את המנוע האינטלקטואלי לנסיעה ארוכה אף במעלה ההר התלול. ילד זקוף מוכן להתמודד עם קשיים שבדרך, הוא ערוך להיכשל והוא לרוב אופטימי, ולכן הכישלון הופך לאתגר להצלחה והוא מוכן לנסות כל העת.

כאשר קיימת מסגרת של חוקים ותקנות, כאשר הסדר והמשמעת שולטים במערכת הסובבת את הילד, הרי המסגרת מגבירה דווקא את הביטחון העצמי ומעצימה יותר את זקיפות הקומה. ילד כמו כל אדם מבוגר אוהב סדר וארגון המשולבים במנהיגות סוחפת, משפיעה ומובילה.

תורת ישראל ל"בני החורין" יוצרת לנו מסגרת חוקים ותקנות, מצוות עשה ולא תעשה, מצוות שבין אדם למקום ובין אדם לחברו. חובה עלינו לקיים את המצוות, שניתנו לבני החורין שיצאו ממצרים. אך בתוך "הגבולות", בתוך המסגרת, ישנן אופציות מדהימות של שאילתות והמון יצירתיות. ארון הספרים היהודי הוא הוכחה כי תורת ישראל היא נצחית. בכל דור, זקיפות הקומה - ה"קוממיות" שבכל המצוינים, גרמו להם לכתוב ולכתוב. 20% ממקבלי פרס נובל הם כידוע יהודים, שהגיעו לרמתם הגבוהה מאד בקנה מידה בינלאומי בגלל אותה קוממיות, זקיפות קומה איתנה ואמונה בכישוריהם. עלינו לטפח עוד ועוד כל הזמן את הילדים להיות הכי טובים, הם יעשו זאת רק אם נדאג לזקוף קומתם מעלה מעלה.

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

                                                                                 ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12895 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12996 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12791 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12801 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12886 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12837 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע12/05/12865 צפיות
בפרשת "בהר" מוזכרות מצוות המכוונות לבניית חברה מתוקנת ומבהירות לנו את חשיבות העזרה ההדדית, השוויון בין בני האדם, ענווה בין אדם לחברו וכלפי שמים. מצוות שמיטה, דיני עבדים, צדקה - מצוות התורמות למידות טובות, ערכי מוסר בחברה, יושר והגינות, כנאמר: "...אל תונו איש את אחיו" (ויקרא כ"ה/יד').

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18561 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18573 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18526 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18555 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18569 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18578 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18624 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica