חפש מאמרים:
שלום אורח
15.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

התנועה לכיוון היעד

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/2012836 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בס"ד.

 

 

 

פרשת "במדבר"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"שאו את ראש כל עדת בני ישראל למשפחותם, לבית אבותם..." (במדברא'/ב').

פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות. הסדר והארגון של כל השבטים חשוב עבורנו כדי להגיע להצלחה מירבית בכיבוש היעדים ובעיקר בבניית מנהיגות לעם, כדי להחדיר משמעת וחוכמה בכולם. הפרשה עוסקת בשמות נשיאי השבטים, סידור שנים עשר השבטים לארבעה מחנות, שלושה שבטים בכל מחנה, תפקידם החשוב של שבט לוי ודרכים בגישה אל המקדש.

אכן לוקח זמן לבנות עם מגובש, עם היוצא מעבדות ולוקח על עצמו אחריות, חזון, יעדים ומטרות, קיום מצוות, בניית חיי חברה, החדרת אמונה בכולם, בניית אישיות משפחתית, חברתית ולאומית. שהרי, "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה". צריך לחנך את האדם לעמל, לעבודה, לפרנס את משפחתו וילדיו - אך הכל מתוך החדרת 'רוחניות' למוח, למידה והשכלה רחבה. קיימת משמעות שונה לאנשים שהם "בני חורין" לעומת היותם "עבדים". קבלת 'אחריות' לעיצוב דמותו של עם היא תהליך הלוקח זמן, אך חשוב ללמוד וליישם עקרונות חשובים. הגיבוש השבטי מאוד חשוב, מתוך סדר משמעת וארגון נכון, אך קיימת חשיבות בסיסית לעזור ולסייע לאחרים. שבט לוי לא קיבל נחלה משלו אלא היה מופקד על הגברת תורה והאדרתה, על הנחלת התורה לכל עם ישראל היושב בארץ. הלוויים היו מחויבים לנדוד ממקום למקום ולדאוג שבני ישראל לא ישקיעו רק בעמל כפיים, אלא ישלבו למידה בחיי היום יום - 'רוחניות' בתוך הגשמיות.

העם צריך מנהיג שיוביל אותו בדרכו, אך יחד עם זאת בכל שבט ובכל משפחה צריך להיות 'מנהיג' הנושא באחריות להעמקת ערכים תורה ודרך ארץ. כל חיינו אנו לומדים מתורתנו את הדרך הנכונה להתנהלות חיינו - יש לנוע קדימה כל הזמן, לבצע כל תחום וכל עשייה בשלבים - בתהליך, ללא "קפיצות דרך". ההליכה צריכה להיות מתוכננת - עם יעדים, מטרות וחזון. הלמידה, רכישת החכמה, פיתוח המוח, חייבים להיות משולבים ברגש, אהבה, כבוד, יחס והתחשבות באחר, נתינה וטוב לב. בכל קהילה, בכל שבט, צריך להיות אדם מוביל - משפיע, מנהיג. יש צורך כמובן גם ב"מנהיגות ביניים" - מנהיג שיתן את הכלים לפיתוח מוח פורה, להתחדשות ולכיבוש כל פסגה בשילוב מוטיבציה, אתגרים, חשיבה יצירתית ויוזמות.

בפרשה מוזכרים שמותיהם של רבים מהמנהיגים המובילים ומספרם של כל שבט ושבט כדי להדגיש את החשיבות של כל מנהיג שבט בנפרד ושל כל המנהיגים המובילים את העם יחד. יש חשיבות לכמות המספרית של כל שבט ושבט ומספר הכולל של העם - לצורך בקרה, אירגון וסדר בדרך קדימה לעבר היעד.

על כן, בכל משפחה ובכל קהילה ובכל עיר בארץ יש לבדוק מי המתאים להוביל את החברה ולהדגיש ואף לכבד כל משפחה וקהילה עם שמותם. על ההורים והמורים להכיר היטב כל ילד ותכונותיו ואותן בעיקר לפתח ולטפח.

כפי שעל שבט לוי הוטל לשמש מורה הדרך לעם בכל אתר ואתר, כך עלינו לדאוג שבכל משפחה ולכל ילד יימצא המורה המדריך "המלמד" לרכישת "רוחניות" ולימוד במהלך כל חיינו.

                                             

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

                                                                                    ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12887 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12993 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12790 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12800 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12884 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12868 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע12/05/12865 צפיות
בפרשת "בהר" מוזכרות מצוות המכוונות לבניית חברה מתוקנת ומבהירות לנו את חשיבות העזרה ההדדית, השוויון בין בני האדם, ענווה בין אדם לחברו וכלפי שמים. מצוות שמיטה, דיני עבדים, צדקה - מצוות התורמות למידות טובות, ערכי מוסר בחברה, יושר והגינות, כנאמר: "...אל תונו איש את אחיו" (ויקרא כ"ה/יד').

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18561 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18572 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18525 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18554 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18566 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18576 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18624 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica