חפש מאמרים:
שלום אורח
15.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לתור או לחפור את הארץ

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/2012800 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פרשת "שלח"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"...ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם..." (במדבר ט"ו/לט').

לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך. הרש"ר הירש מדגיש כי במהלך ארבעים שנות המדבר ובשלבי הוצאתם מעבדות לחרות ממצרים, עשה הקב"ה לעם נסים גדולים וחשובים בחיי היומיום. אך, בשלבי כניסתם לארץ העם חייב להיות שותף בעיצוב גורלו. הכיבוש הוא פיזי אך גם

כיבוש רוחני. נאמר: "ויתורו את הארץ" - תפקידם היה בעיקר להכיר את הארץ כ"קרקע להתפתחות של עם". ארץ ישראל היא מחד ערך מקודש ומאידך היא צורך קיומי. ניתן לבנות עם חכם ורוחני, רק אם קיים שילוב של קרקע מוחשית יציבה. הרב יעקב אריאל מדגיש שיש צורך חיוני בשילוב קרקע איתנה ומוצקה לרגליים כדי שהרוחניות ונשיאת הראש אל על, תהיה משולבת כגורם העיקרי בהגעה לארץ. הערך הרוחני - האמונה הפנימית שבכל אדם, קשור גם ב"ארץ זבת חלב ודבש" - בפירות רבים ומשובחים, ביופי ובשפע. צריך לחוש בלב ולראות בעיניים תוך האמונה שזו הארץ שהובטחה לנו מבורא עולם, שהמסע הארוך במדבר והיציאה מעבדות לחירות במצרים נועדו לבניית עם רוחני בארץ ישראל, עם המחדיר תורה ורוחניות לכל איבריו. אף כי כיבוש הארץ יצריך התמודדות עם קשיים, יש להשיג את היעד העיקרי שבשבילו יצא העם ממצרים - ההתיישבות בארץ המובטחת.

בתפילה - ב"קריאת שמע" מוזכר הפסוק: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם". כלומר, עלינו בכל עשייתנו ובכל תוכניותינו, להחדיר בתוכנו כי עלינו לכוון את עצמנו להשגת יעדים מתוך ראיה רוחנית-ערכית. למצוא ולאתר כל רעיון חדשני ויצירתי כדי להתגבר על הקשיים שבדרך. הריגול - תפקידו העיקרי לבדוק את המקום כדי להשתמש בכלים הנכונים והיעילים בכיבוש כל יעד וכל פסגה, ולא להיסחף על "לבבכם ועיניכם" מבלי להפעיל שיקול דעת וחשיבה לטווח ארוך. צריך למצוא את הדרכים, הרעיונות והיוזמות להשגת התכנית שנקבעה, והעיקר - להאמין ביכולת להשיג את כל המטרות, על אף הקשיים.

בני ישראל יצאו מעבדות לחירות ושהו ארבעים שנה במדבר כדי לגבש עם מלוכד ומאמין בתורתנו הקדושה. המרגלים היו צריכים לספר על הקשיים הקיימים אך לא להסיק מסקנות שליליות לגבי היכולת להתגבר עליהם. בוודאי לא לשלול את הרעיון להגיע, להיכנס ולכבוש את הארץ, כפי שאמרו עשרה מתוך שניים עשר המרגלים: "...לא נוכל לעלות אל העם, כי חזק הוא ממנו" (י"ג/לא'). הם גם הביעו דעתם על עצמם "ונהי בעינינו כתגבים", היינו: חוסר אמונה מדהים בעצמם ובעוצמת העם שיצא ממצרים. הם המשילו עצמם לחגבים והוסיפו: "וכן היינו בעיניהם". מניין ידעו המרגלים מה דעתם של יושבי הארץ על העם שיצא ממצרים? - כחגבים...

המרגלים הוציאו את דיבת הארץ בדיבורם. כתוב במשלי "מוות וחיים ביד הלשון" (י"ח/כא') - הלשון היא המובחרת באמצעי הביטוי ולכן צריך להיזהר לא לבטא בה "לשון הרע" - שהיא אחד החטאים בתלמוד תורה, כפי שמצוין "ותלמוד תורה כנגד כולם...שתלמוד מביא לידי מעשה".

על כן יש חשיבות גדולה מאוד להטמעת האמונה באדם, לחיזוק ולהעצמת הפנימיות כדי שהיא תשפיע עלינו ולא החיצוניות. עלינו לשאוף רוחניות למוחנו ולא להיות נתונים להשפעות הלב והעיניים, כדי לא להיות מושפעים מחומרים רעילים ושליליים מבחוץ.

 

                                                                                                          ד"ר יחיאל שרמן

 

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12888 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12994 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12790 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12884 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12837 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12868 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע12/05/12865 צפיות
בפרשת "בהר" מוזכרות מצוות המכוונות לבניית חברה מתוקנת ומבהירות לנו את חשיבות העזרה ההדדית, השוויון בין בני האדם, ענווה בין אדם לחברו וכלפי שמים. מצוות שמיטה, דיני עבדים, צדקה - מצוות התורמות למידות טובות, ערכי מוסר בחברה, יושר והגינות, כנאמר: "...אל תונו איש את אחיו" (ויקרא כ"ה/יד').

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18561 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18572 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18525 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18554 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18566 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18576 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18624 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica