חפש מאמרים:
שלום אורח
18.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המשמעות של טבעות אירוסין

הכותב הינו הוד מקבילי, מעצב טבעות אירוסין, טבעות נישואין ותכשיטים בפרט.

בתרבויות רבות קיימת זיקה עמוקה למוסד הנישואין ולהענקת טבעות אירוסין. לטקסי הענקת טבעות אירוסין משמעות חשובה כחלק מברית הנישואין. עדויות להתקיימות הטקס וטבעות אירוסין נמצאו גם מלפני כ-500 שנה. עדויות ראשונות לעיקרי הטקס הכוללים הענקת טבעות אירוסין ניתן למצוא עוד בתקופה הרומית. פשוטי העם העניקו טבעות שהיו חישוק מתכת פשוט או כל חומר אחר שהיה בנמצא שתאם את  יכולתם הכלכלית. לעומת בני המעמדות הגבוהים שלהם הייתה היכולת להרשות לעצמם להעניק טבעות אירוסין יוקרתיות, מפורזלות בעידון, מקושטות באבנים טובות. גם למנהג הענידה שורשים עמוקים בכלל מהתרבות הרומית. ענידת טבעות אירוסין על הקמיצה ביד השמאלית מקורו בהתייחסות לקמיצה השמאלית כווריד האהבה. המנהג התגלגל עד לימינו ונותר נאמן לכוונתו המקורית ולאופן ביטוי של אהבה בדיוק כמו אז.

משמעותן של טבעות אירוסין ביהדות

המשמעות הראשונית הטמונה בטבעות אירוסין היא החבות לברית הנישואין. טבעות אירוסין מסמלות את ההסכמה ההדדית להתחתן ולבלות את שארית החיים יחד. כדי להבין את המשמעות ההיסטורית של טבעות אירוסין, יש להבין את משמעות הטקס. המשמעות שמאחורי הטקס שהוא אקט סימלי של הצהרת כוונות בין בני זוג העומדים להינשא.

תקופת האירוסין שהייתה מקובלת בחברה הדתית בעבר היא שנה. בתקופה זו היה על הגבר לפנק את האישה במתנות, לחזר אחריה במרץ ולהעניק לה חיבה מרובה. בחברה המודרנית זוהי הצהרה שמתייחסת להסכמה להינשא. בעבר ההסכמה הייתה כרוכה גם בהתחייבות דינית, להבדיל מהיום. רק לעיתים רחוקות כיום האירוסין כרוכים גם בהתחייבות ברכוש עבור ביטול הברית מצד אחד הצדדים. המשמעות ההלכתית היחידה של סגירת השידוך הוא, שאם ירצה אחד הצדדים לבטל את השידוך, חלילה, יהיה עליו לבקש מחילה מבן הזוג.

בחברה הדתית הכוונה מאחורי המעשה הטקסי היא שהאישה אסורה מכל איסור על כל האחרים. הטבעת היא גם ביטוי ויזואלי שמאותת לגברים האחרים שאישה זו איננה פנויה עבורם. טקסי האירוסין בחברה הדתית מלווים בטקסיות מרובה כשמהלך הענקת טבעות אירוסין על ידי הגבר לאישה הוא השיא של הערב ושל המסיבה סביב הטקס. הטקס אינו שלם אם מלבד הקידוש באמצעות טבעת, אין שני עדים בשעת הטקס כדי שהטקס יקבל תוקף. בחברה החילונית טקס האירוסין ונעידת טבעות אירוסין לעיתים הוא חלק מטקס הנישואין. הוא מתבצע לאחר שהחתן עונד את הטבעת על אצבע הכלה והוגה את המילים המוכרות "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל".

המנהג עצמו קיבל פנים שונות במעבר בין תרבויות, אך הוא נשען על אותו עיקרון קדום ובעל אותו אופי. בחלק מהתרבויות מקובל שרק האישה תענוד את טבעת האירוסין בעוד שבתרבויות אחרות נהוג שגם הגבר וגם האישה יענדו סט תואם של טבעות פשוטות. בחלק מהתרבויות, טבעות אירוסין משמשות גם בתור טבעות נישואין עבור שני בני הזוג.

כיום טבעות אירוסין זוכות למגוון עיצובים וסגנונות ויש אפילו טבעות אירוסין לגבר. גם לעיצובי טבעות אירוסין תקופות של אופנות מתחלפות ומשתנות בחלוף השנים. ישנם עיצובי טבעות בעבודות יד ואף שלל צורות של ליטוש היהלום שעל הטבעת, שניתן לבחור בניהן, וגם טבעות אירוסין בעיצובים אישיים.

התוצאה היא שבימינו גברים מעוניינים להעניק טבעות אירוסין מרשימות לבנות זוגן. טבעות אירוסין מסמלות לא רק את ברית הנאמנות ההדדית, אלא גם מטען היסטורי ושורשים תרבותיים עתיקים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הוד מקבילי הוא בוגר בצלאל אקדמיה לאומנות ובוגר אומנית - עיצוב תכשיטים.
על טבעות אירוסין, נישואין, עבר ועתיד ניתן להמשיך להתעדכן בבלוג טבעות אירוסין של הוד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת הוד מקבילי - מעצב טבעות אירוסין וטבעות נישואין

קניית תכשיטים היא כיף גדול. הקנייה יכולה להיעשות בחנות המשווקת תכשיטים של חברה או אצל צורף תכשיטים, שיתאים לכם את התכשיט הייחודי לכם.

מעצב תכשיטים יוכל ליצור עבורכם תכשיטים בעיצובים ייחודיים ומקוריים, כאלו שלא תוכלו למצוא בחנויות הסטנדרטיות, המציעות תכשיטים שיוצרו כחלק מפס ייצור. על עבודתו של מעצב התכשיטים ואפשרויות העיצוב השונות תוכלו לקרוא במאמר שלהלן.

קיימים סגנונות רבים של עיצובי טבעות נישואין. בשל השפע הרב, יכול כל אחד למצוא את טבעת הנישואין שקולעת לטעמו.

חשבתם פעם לרכוש טבעות אירוסין קצת אחרות מכל הסובבים אתכם, בשביל זה נועדו טבעות אירוסין מיוחדות יותר, להלן קצת יותר פרטים על טבעות מסוג זה

מידות של טבעות אירוסין אינן שונות ממידות של בגדים או נעליים או כל מוצר אחר שמותאם לגוף האדם כמגוון הגדלים השונים של האנשים. הכל במאמר המלא על מידות של טבעות אירוסין

הליך קניית טבעות נישואין עלול להיות מפרך, אך אם לוקחים זאת בכיף ובסבלנות, הדבר עשוי להסתכם כפשוט וקל

מדריך הטיפים השלם לבחירת טבעות נישואין ואירוסין לא שגרתיות

מאמרים נוספים בנושא טבעות אירוסין ונישואין

מאת: אוהד פרקשטבעות אירוסין ונישואין09/08/20117 צפיות
מי מאתנו לא הייתה בקשר שנימשך שנים, ולבסוף כשאר האולטימטום היה על השולחן "או שמתחתנים או שנפרדים" זה נגמר בפרידה. ואז שנתיים אחרי את מוצאת את עצמך ללא זוגיות חדשה.

מאת: אוהד פרקשטבעות אירוסין ונישואין09/08/20116 צפיות
הצעת נישואין היא אחד מהרגעים הכי חשובים בכל מערכת יחסים, זה הצעד הגדול לקראת השלב הבא נישואין והקמת תא משפחתי.

מאת: שרון צרפתיטבעות אירוסין ונישואין04/12/181557 צפיות
כמה רעיונות מקוריים עבור הצעה של נישואין

מאת: כותבים תחלסטבעות אירוסין ונישואין01/10/161162 צפיות
הגיע הזמן ואתם בשלים להצעת נישואין, ההוצאות הגדולות מתקרבות ביניהם רכישת טבעת אירוסין. ההתלבטות היכן לרכוש טבעות אירוסין גורמת לכם כאב ראש לא קטן, מאחר שיש המון חנויות תכשיטים פזורים בכל הארץ. כאן נבהיר לפניכם כמה עובדות אותם לא שמעתם מעולם, הסוד היכן המקור לרכישת טבעות אירוסין בזול? זכרו זול לא בהכרח אומר שתרכשו טבעת אירוסין לא מכובד, זול במאמר זה יבהיר את פער המחירים בשיטת הקנייה הישירה.

מאת: רוני הכהןטבעות אירוסין ונישואין10/06/161146 צפיות
רוצים לגמרי להפתיע עם עיצוב שאפשר למצוא רק אצל חנות של תכשיטי מעצבים? כדאי שתדעו מה הסגנון של האישה שאותה אתם מעוניינים להפתיע על מנת שהסגנון המאוד ספציפי של מעצב תכשיטים יהיה רלבנטי עבורה.

מאת: kereninaטבעות אירוסין ונישואין07/09/151884 צפיות
התארסתם ? מזל טוב! הנה המדריך המלא איך לבחור טבעת אירוסין

מאת: Guy Dinayטבעות אירוסין ונישואין20/07/151244 צפיות
כאשר הנך מעוניין להפתיע את חברה שלך בהצעת נישואין עם טבעת אתה עלול לבחור טבעת שהיא לא תאהב. קיים מגוון עצום שלטבעות יהלומים בעיצובים שונים, סגנונות שונים ושילובים נהדרים. עכשיו השאלה- איך בוחרים?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica