חפש מאמרים:
שלום אורח
01.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שיק- שטר בטחון כיצד מוסרים

בס"ד

שטר / שיק בטחון

 כללים חשובים לפני המסירה

 

                                                                                    מאת: עו"ד יוסף ויצמן

 

גם כיום שהשימוש בשקים / שטרות חוב הולך ופוחת מן העולם, ומפנה את מקומו לשימוש מוגבר ב"כרטיסי אשראי" אשר מונעים את הבעייתיות הגוברת בשימוש בשטרות במהלך המסחר החופשי, דומה, כי ישנם מס' מקומות בהם "אין תחליף" לשימוש בשטר ע"פ צורת המסחר הקיימת כיום, וכי ישנם מקומות שנדרשת הפקדת "שטר בטחון" בידי נותן השירות לשם הבטחה של קיום השירות בסופו, והחזרת המצב לקדמותו תוך מילוי של כל החובות של נותן השטר.

מצב זה של מסירת שטר פתוח לשם מילוי והבטחת הזכויות של נותן השטר, גורר לעיתים רבות את הצדדים לבתי משפט, לשם הגדרת החובות והזכויות אשר נתנו במסגרת הבטחת ההתחייבות ומתן השיק כבטחון בגינה.

לעיתים קרובות מזדמן כותב שורות אלו לבתי משפט לייצוג לקוחותיו, אשר נתבעו או תובעים על פירעון שטר  אשר נמסר לביטחון, והצדדים עוברים מערכת תביעות ארוכה ומייגעת וכל זאת עקב אי מתן מחשבה טרם מסירת השטר לידי הצד השני, אין ספק כי אם היו קורים מאמר זה טרם מסירת השטר היו חוסכים הרבה עוגמת נפש ומחלוקות מיותרות בין הצדדים .

מתן שיק בטחון כאמור הינו מחויב המציאות במקרים רבים, אך עלינו לנהוג בתבונה טרם מסירת השטר לידי מקבלו. וע"כ ננסה לבאר בקצרה.

חשוב לדעת כי תמיד חובה לציין את שם הנפרע ע"ג  השטר.  שכן אי ציון של שמו של הנפרע בצורה ברורה והוספת צמד המילים החשובות "למוטב בלבד" יאפשרו למקבל השטר להסב אותו לצד ג' או לסחור בו ולמוסרו לנפרע אחר, וע"י זה לגרום לבעל השטר לשלם מיידית את מלוא הסכום הרשום ע"ג השטר, ללא כל קשר לעסקת היסוד אשר התרחשה בין נותן השטר למקבלו, ורק לאחר מכן לתבוע בתביעה ארוכה ונפרדת את מקבל השטר מידיו.

תמיד יש להעדיף למלא את השיק בסכום המקסימאלי שהשטר נועד להבטיח, פעולה זו תוחמת את קצה גבול התביעה העתידית, ומונע ניפוח מלאכותי של החוב לשם הפעלת לחץ על נותן השטר, ואף נותן אינדיקציה ולו חלקית על העסקה אשר בוצעה בין הצדדים.

ככל האפשר ובמידה ואין התנגדות מהצד השני רצוי להוסיף בשטר את מהות העסקה בגינו הוא נמסר, ובאיזה תנאי ניתן להגיש את השטר לפירעון מידי, חשוב לשים לב, כי הוספת תנאי מתלה בשטר בגין הפירעון פוגם לעיתים רבות את השטר ממימוש מידי בהוצל"פ, אך פגם זה אינו נועל את דלתות מחזיק השטר מתביעה לפי דיני החוזים, שכן פגם זה רק "הפחית" מערכו כשטר חוב אשר ניתן לפירעון מידי ללא כל קשר לעסקה כזאת או אחרת אשר התבצעה או לא בין הצדדים, לבין תביעה חוזית אשר תתנהל בבית משפט לפי דיני החוזים-ראיות-שליחות וכו'

מסקנה: שטר בטחון חייב לכלול בתוכו את כל הפרטים אשר צריכים להיות רשומים ע"ג, ולא להשמיט פרט כמו תאריך, שם המוטב וכו'  תמיד להוסיף את המילים "למוטב בלבד" בצירוף קרוס, ותמיד רצוי להוסיף בקצרה את סיבת מתן השטר, בהתנהגות זו אפשר למנוע תביעות עתידיות ומצבים בו נותן השטר משלם פעמים את חובו למקבל השטר.

הכותב בעלים של משרד עורכי דין יוסף ויצמן ושות' ומומחה בתחום ההוצל"פ  , מזונות , ודיני שטרות

ניתן לקרוא עוד באתר www.yw-law.co.il

יובהר כי האמור במאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד ויצמן יוסף, בעלים ומיסד משרד עו"ד ויצמן ושות' חבר בלשכת עורכי הדין, מוסמך בגישור, חבר בועדת הוצל"פ של לשכת עורכי הדין, וכן משמש כקובל מטעם לשכת עורכי הדין בתחום האתיקה המקצועית. משרד עו"ד ויצמן נבחר  ע"י "דן אנד ברדסטריט ישראל" כעשרת המשרדים המובילים בישראל בישראל בפעילות "שכר מצווה" בתחום ההוצל"פ. עו"ד ויצמן מומחה ובעל ניסיון בתחום ההוצל"פ, ויצוג בבתי משפט בתחום האזרחי ייצוג חברות וזוכים פרטיים, גבית שטרות, חשבוניות, פסקי דין, התחייבויות וכ"ו ייצוג חייבים, איחוד תיקים, פשט"ר, וכן הסדרי חוב מול מוסדות וארגונים, עו"ד ויצמן מנהל פורום הוצאה לפועל באתר הפורומים המשפטיים.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד יוסף ויצמן

מאת: עו"ד יוסף ויצמןחוק ומשפט - כללי06/10/12971 צפיות
מהי המסגרת החוקית להפעלת צעד של עיקול מיטלטלין כנד החייבים?מה מותר לעקל ומה לא? וכיצד נמכרים המיטלטלין האמורים. במאמר זה יסוקר מערכת העיקולים בהוצל"פ.

מאת: עו"ד יוסף ויצמןחוק ומשפט - כללי06/10/121354 צפיות
בכל תיק הוצל"פ ישנם מספר שותפים. הזוכה, החייב, וצד ג'. שותפים אלו הם חלק בלתי נפרד בכל תיקי ההוצל"פ. לשם גביית החוב, מתבצעים עיקולים אצל צד שלישי, כגון עיקולי בנקים, קופות גמל, משכורת, מקרקעין, ועוד כל מי שיכול ומחזיק נכס כל שהוא לטובת החייב. יש להבין את משמעות העיקול, כיצד לפעול עם קבלת צו העיקול, ומה הסיכון שיש באי עמידה בצו העיקול. במאמר זה ננסה להבין את משמעות הדברים.

מאת: עו"ד יוסף ויצמןחוק ומשפט - כללי06/10/121347 צפיות
חוק ההוצל"פ נותן בידי הנושה את האפשרות לבקש כי תעוכב יציאתו מהארץ של החייב כשהסיבה לכך בד"כ היא לשם הבטחת תשלום החוב, ולמנוע בריחה של החייב מהארץ וע"י כך יפחתו הסיכויים לתשלום החוב. המחוקק מעניק לראש ההוצל"פ סמכות לעכב את יציאתו מהארץ של החייב ב 2 מקומות בחוק, ובתנאים שונים. אחד בסעיף 14 והשני בסעיף 66 לחוק ההוצל"פ. ולדעת הכותב וכפי שיובהר במאמר זה, יש לערוך הבחנה בין סוגי סעיפי החוק, וע"י אבחנה זו יהיה ניתן להתגבר על עיכובי היציאה השונים בדרכים מקצועיות, ולבחון מהם הכלים הנדרשים לשם ביטולם.

מאת: עו"ד יוסף ויצמןחוק ומשפט - כללי24/05/121229 צפיות
החוק במדינת ישראל נותן סעד מיוחד לבעלי הנכסים אשר נתקלים בדייר סרבן תשלום או פינוי, כיצד נולד הפרק החדש שהוסף לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984? כיצד בוצע פינוי מושכר בטרם חוקק החוק? ומהם השיפורים והשינויים בבוצעו בחוק ובתהליך ביצועו בהוצל"פ ? במאמר זה נסקור את כל השלבים של פינוי מושכר עד לקבלת המפתח של המשכר בחזרה לידי המשכיר.

מאת: עו"ד יוסף ויצמןדיני משפחה10/03/121104 צפיות
כיצד לגבות את דמי המזונות בהצלחה יתירה

מאת: עו"ד יוסף ויצמןחוק ומשפט - כללי10/03/12952 צפיות
בשעה שבעל חוב מוצא את עצמו במצב בו אינו יכול לפרוע את חובותיו במסגרת של פשרה ישירה עם בעלי החוב, והכנסתו החודשית לא מאפשרת פירעון מלא של החובות, ותלויים נגדו מס' תיקי הוצל"פ הטומנים בחובם סנקציות חמורות וקשות מגבילים את מהלך חיו התקין. נמצא הוא בצומת דרכים בו חייב להחליט באיזה מסלול לבחור והכל לפי האופציות שחוק ההוצל"פ מקנה לו. בשעה זו עולה ההתלבטות האם לפנות למסלול של איחוד תיקים או להכרזה על מוגבל באמצעים כמובן שישנם יתרונות וחסרונות לכל אחד מהמסלולים, במאמר זה נסביר על המסלולים השונים.

מאמרים נוספים בנושא סדר דין אזרחי

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןסדר דין אזרחי20/02/173290 צפיות
עו"ד נועם קוריס כותב מהם התנאים לאישור תביעה ייצוגית

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי21/10/16826 צפיות
Personal finances can cause stress and difficulty in your life. The following article contains advice to help you some great strategies for getting your personal finances.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי05/10/161101 צפיות
Saving money is never easy, especially when so many external parties try to get you to keep spending. The next few paragraphs are packed to the brim with money-saving tips in this article will show you some easy ways to save and spend wisely.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי22/09/151972 צפיות
The primary selling point of term life insurance is that it costs much less than traditional policy. Keep in mind that permanent life insurance serves as a financial asset that never expires, and can be used as something you could borrow against. Term policies, on the other hand, is only good for the amount of time you pay for.

מאת: איתמר כוכביסדר דין אזרחי17/08/151601 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

מאת: ענת אמרסדר דין אזרחי06/08/151345 צפיות
כמו בהרבה דברים גם בנושא אישי וכאוב כזה. יש מחסומים וחומות כאשר מגיעים ליום קשה שבו נפטר הולך.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי06/07/151332 צפיות
While being faced with the higher costs of a lawyer who specializes in the field you need may be overwhelming, the fact is that it will often cost you less in the end. The truth is that general practitioners will have to do lots more research than a specialist, resulting in less hourly fees.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica