חפש מאמרים:
שלום אורח
05.03.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אם בחוקותי תלכו, חנוך לנער על פי דרכו...

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע19/05/2011922 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בס"ד.

 

 

פרשת "בחוקותי"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

"אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם" (ויקרא כ"ו/ ג').

פרשתנו פותחת במלים: "אם בחוקותי תלכו...". שואלים מפרשים רבים: מדוע "תלכו"? היה ברור יותר אם הכתוב היה מציין "תקיימו" או "תשמרו", מדוע הליכה דווקא? ועונים כי לקיום חוקי התורה, שרובם עוסקים במצוות שבין אדם לחברו יש צורך בהליכה, בתנועה, בהפעלת הגוף. כדי לקיים את "בחוקותי" כראוי, נדרש מאמץ של הליכה, שאיפה ורצון.

הרש"ר הירש מדגיש, שאם נלך בחוקותיו, נהיה טהורים מבחינה מוסרית. הפסוק משתמש דווקא ב"הליכה" לציון קיום החוקים, שמירתם ויש לכך משמעות עמוקה מאד. מכל איברי האדם, נבחרו הרגליים כדי להבהיר את חשיבות קיום המצוות, כדי להדגיש שלביצוע כל עשיה טובה ומשמעותית יש צורך במאמץ, בהליכה. אי אפשר לנצח, להצליח, אם לא משלבים תנועה מתמדת לכוון היעד. לא  נאמר אם את חוקותי תראו, תאזינו, תדברו, הכתוב מדגיש דווקא "תלכו" כי אי אפשר לכבוש הר רק דרך ראיה, דיבור או שמיעה או חשיבה. כיבוש היעד דורש כמובן תכנון מדוקדק, חשיבה ותהליך של קבלת החלטות, אך שום תכנון לא יתבצע הלכה למעשה אם הוא יישאר "על הנייר" - אם התכנון הכתוב לא יתממש בתנועה. הרגליים הן האיברים המובילים את כל הגוף ממקום אחד למקום אחר - ליעד הנכון. עלינו לחשוב על התהליך, על שלבי הביניים, על קצב ההליכה, שהרי עם הרגלים, אפשר ללכת לאט, לנוע מהר ואף לרוץ. לכל אדם קצב למידה משלו, דרך משלו להשגת הישגים אך לכולם דרושה תנועת הליכה כדי לקיים את "בחוקותי". כל אחד יכבוש את היעדים בקצב הליכה שונה. צריך להתחשב בכך, כפי שאמר החכם באדם: "חנוך לנער על פי דרכו..." (משלי כ"ב/ו').

עלינו לשמור כל הזמן על תנועה נכונה, קצב יעיל ומסלול נכון, שיוביל אותנו למקום הנכון. היינו, לא די בהליכה אל היעד, יש צורך בשמירה על כללים, על שלבי התכנון, על איכויות הנתיבים בהליכה, על יושר ואמת. לאחר השגת היעד יש לשמור על ההישג ולוודא שכל ההליכה לא היתה לשווא. חייבים לשמור על כל שלבי החשיבה והביצוע, כדי שנדע לקיים את "בחוקותי" גם בעתיד, כדי להתקדם ל"בחוקותי" נוסף ואחר. לקיים מצוות נוספות, שחלקן הן על סמך קיום המצוות שכבר ביצענו.

"אין בית מדרש ללא חידוש" נאמר במסכת חגיגה (דף ג'/ע"א), אך החידוש דורש מאיתנו כי נסתמך על ידע קודם ונתקדם למשהו חדש, על בסיס הבניין שבנינו. כאשר אנו - מחנכים והורים - מקנים לילדים הרגלי למידה והתנהגות, יש צורך בתרגול כדי להטמיעם - או אז להליכה יש תוצרים. כאשר הם מעוגנים, יש בסיס איתן ליצירתיות חדשנית ומיטבית.

הפסוק מתייחס לפעולה נוספת - עשיה. נאמר בפסוק: "...תלכו...תשמרו...ועשיתם...". לא די בהליכה, אף לא בשמירה, יש צורך בעשייה הלכה למעשה. קביעת יעדים, קבלת החלטות, חשיבה יצירתית, תכנון חכם ויעיל - כל אלה ישאו פרי רק אם ההליכה תהא לכוון הנכון תוך שמירת כל הצעדים וכל הכלים בהם השתמשנו בתנועה לעבר היעד. עלינו לזכור שכל מעשינו יהיו יעילים וטובים רק אם הם יהיו תוצרים לעשיה, אם תהיינה תפוקות. אין שום ערך ל"אם בחוקותי תלכו", אם השלב הסופי לא נכבש.

השילוב המנצח הוא: ללכת לקראת יעדים, להתאמץ, לשמור על יושר ולעשות מתוך אמונה בתורת ישראל, בזקיפות קומה ודימוי עצמי חיובי. כך נקיים כראוי את הציווי "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם" ונגיע לפסגת ההצלחה בעשיה. 

 

                                                                                                           ד"ר יחיאל שרמן

www.h-y1.fav.co.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12873 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12984 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12785 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12794 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12879 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12833 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12862 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18533 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18555 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18508 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18534 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18552 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18559 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18602 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica