חפש מאמרים:
שלום אורח
30.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לשמור על יושר והגינות

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע06/09/2011922 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בס"ד.

 

 

 

פרשת "שופטים"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

"שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך..." (דברים ט"ז/יח').

הרמב"ם מבהיר חשיבות השופטים והשוטרים שיהיו בכל המקומות. שופטים אלו הדיינים בבתי המשפט, השוטרים אלו הנמצאים ברחובות ובשווקים כדי לשמור על יושר והגינות.

הרש"ר הירש מדגיש כי השופטים תפקידם להבהיר, להקנות ולהורות את תורתנו לכל העם ברחבי הארץ. נציגי התורה והיושר יבטיחו את  השפעת התורה. השוטרים - תפקידם שמירה, כדי שהמלאכה הישרה תצא לפועל.

אנו יודעים שקיום מצוות התורה מחדירות באדם אמונה בבורא עולם מחד ותורמות לקיום עולם של יושר, מאידך. עולם של הגינות, אהבת הרע, התחשבות בזולת ובניית חיי חברה מתוך אהבה כבוד ואנושיות. היינו , חובה שבכל "שער" - בכל מקום בציבור - יהיו שופטים ושוטרים, אך חשוב מאוד שכל יחיד יהיה שופט ושוטר של עצמו. ראוי לציין שההוראה "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך..." ניתנה לכל אחד, ככתוב: "תתן לך" - כדי שכל אחד יהא גם השופט והשוטר של עצמו, יבדוק כל הזמן את מעשיו והליכותיו ויגביל עצמו מעשיית מעשים אסורים.

קיים סיפור ידוע על רבי לוי יצחק מברדיטשב, שיצא עם עוזרו לאחר בדיקת חמץ לטייל ברחובות. הם פגשו מדי פעם בגוי ושאלו אותו האם יש לו מהסחורות המוברחות מעבר לגבול. כל אחד מהם השיב: "בודאי!". בהמשך, פגשו יהודים ושאלו כל אחד ואחד האם יש בידם "חמץ". השיבו כולם - כל אחד לחוד: "חלילה! הכל ביערתי". ראו ההבדל, גם כשיש אלפי שוטרים והמון חיילים מטעם הקיסר מרוסיה, עדיין רבים מכניסים סחורות ללא אישור ומוכרים אותם. אך אצלנו היהודים, ללא חיילים ושוטרים, לאחר ביעור חמץ - אין החמץ מצוי בבתי ישראל. היינו: בכל חברה חשוב וראוי שיהיו שופטים ושוטרים ובתי סוהר, אך ההצלחה האמיתית מתרחשת כאשר קיימת מערכת חינוכית איתנה, המחדירה בכל תלמיד ובכולם יחד את חשיבות היושר, הכבוד, ההתייחסות לזולת - גם כאשר אינם נמצאים תחת עין בוחנת.

אנו יודעים שרוב יושבי בתי הכלא - רוב המכונים "פושעים" הנידונים לתקופות מאסר, הם מקרב האנשים שהחינוך לא חדר בתוכם כיאות. בכל מקום בו יש הישגים חינוכיים, ערכיים וחברתיים אין כמעט אלימות ואין פשע. להיפך, מערכת החינוך אשר עושה עבודתה מתוך אהבה, מצליחה לטפח בוגרים בעלי יושר, הגינות, חכמה, דעת ואמונה - המה לרוב אוהבים את הבריות, יוצרים חיי חברה ועוזרים לדל, לעני ולנזקק. ככל שנשכיל להבין שיש להשקיע את המיטב בחינוך מקטנות ועד בגרות, כן נזכה לראות פחות פשע, אלימות וחוסר יושרה. ככל שהחינוך איתן ומצליח, נזדקק פחות לשוטרים . הטיפוח החינוכי האיתן והמצוין יעיל יותר מכל מערכת טיפולית-שיקומית, המטפלת באנשים שהפנימו בתוכם רוע ושחיתות כי המערכת החינוכית לא השכילה לטפח אותם ולקדמם לחיי חברה איכותיים ותקינים.

ידוע הסיפור על תאונות רבות שקרו בגשר רחב וחשוב, כי נפער במרכזו בור והמכוניות שנסעו בגשר נפגעו מהבור וכתוצאה מכך נפצעו יושבי המכונית. או אז, הקימו יותר ויותר בתי חולים ליד הגשר, כדי שיוכלו לטפל במהירות בנפגעים. עד שחלף על הגשר יהודי חכם שהציע להשקיע כסף ולתקן את הבור שנפער בגשר וכך למנוע ולחסוך פגיעות וטיפולים בבתי חולים.

היינו, ככל שנשקיע בחינוך נכון ואיתן, נצליח למנוע יושבי בתי הכלא. כפי שמציין הרב קוק, שמטרת החינוך היא להכשיר את האדם לצורתו המתוקנת שהנקודה המרכזית בה היא: לעשותו טוב וישר.

         ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12849 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12968 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12763 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12771 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12853 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12814 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12840 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18441 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18461 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18414 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18438 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18456 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18458 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18497 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica