חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ברור רצון חופשי על ידי הנוטריון

במאמר קודם הצבנו את הבעיה שלפיה אין לנוטריונים כללים או קריטריונים שלפיהם הם יוכלו להשתכנע כי פלוני אלמוני, הניצב בפניהם וחותם על מסמכים כאלו ואחרים, מבצע את הפעולה הזו מרצונו החופשי. שאלנו, "מה זה הרצון החופשי הזה, ועד לאן ניתן להרחיק לכת כדי לראות עד כמה חופי, נקי, אמיתי, אמין ומהימן אותו רצון חופשי.

הנוטריון איננו פסיכולוג. הוא איננו "בוחן כליות ונפש". הוא גם לא למד בפקולטה למשפטים, ואף לא בהשתלמות הנוטריונים שעבר לפני קבלת רשיון הנוטריון שלו, כיצד לעשות זאת.

כל שיש לו זה את תקנה 4 (ד) הקובעת כדלקמן:

"נוטריון לא יתן אישורו על עשיית פעולה בפניו אם בכל נסיבות העניין לא שוכנע שהניצב פועל מרצונו החופשי ושהוא מבין הבנה מלאה את משמעות הפעולה"

זהו סעיף יומרני וקשה לביצוע. אין ספק שכל נוטריון יפעל כראות עיניו בעניין הזה, והתוצאות יהיו שונות מנוטריון לנוטריון. הדוגמא הקלאסית שעולה בדעתי לתת היא החתמת אדם מבוגר על ייפוי כוח כללי שהוא נותן לפלוני אלמוני ( במרבית המקרים לילדיו האהובים ).

הייתי במצבים כאלו, ואני יכול להעיד מהכרות קרובה את העניין, כי זה בעייתי.

פנו אלי לא פעם ילדיו של אדם מבוגר ( לא חולה המאושפז בבית החולים ), וביקשו כי אגיע לביתו של אביהם, או שהוא עצמו יבוא למשרדי, על מנת לחתום בפני על ייפוי כוח כללי "שהוא רוצה" לתת לילדים. הדגש על המילים "שהוא רוצה". הסיבה היא, שכאדם מבוגר, קשה לו לצאת ולטפל בסידורים השונים, כמו בנקים, משרדי ממשלה, עירייה, רכוש אם יש לו, לעתים השכרת דירה נוספת שבבעלותו, או מכירתה וכיוצא באלה. אם ייתן לילדים ייפוי כוח כללי, יוכלו הם לטפל בשמו בכל העניינים של אביהם, ובכך ימנעו ממנו את הסבל ואי הנוחות הקשורים בטיפול בעניינים.

אכן הגעתי לא פעם לביתו של אדם מבוגר כזה. הבאתי איתי את נוסח ייפוי הכוח שהוא אמור היה לחתום עליו. לידו ישבו ילדיו האוהבים. האווירה נעימה, תומכת, ומעודדת את האבא לעשות את הפעולה הכה קלילה כביכול, של לשרבב את חתימתו על גבי הנייר שהנוטריון יגיש לו.

שאלתי את האבא אם הוא מבין על מה הוא חותם ואמר שכן ( עוד בטרם הסברתי לו מה כתוב במסמך ). הסברתי לו את משמעות חתימתו, והיכולת המשפטית שתהיה לילדים כמעט לנהוג ברכוש האבא כבשלהם. האבא אמר שהוא מבין וזה רצונו. אז אם הוא מבין, ורוצה, האם הנוטריון ביצע את מלאכתו בעניין, וקיים את מצוות הסעיף הנ"ל?

לדעתי ומניסיוני, התשובה היא שלילית. אני יכול להביע את דעתי מה ראוי היה לעשות. ראשית, הייתי מוציא את הילדים מהחדר ( שהייתי מגדיר אותם כ "נהנים" מתוצאות הפעולה הנוטריונית ). הייתי מבקש להישאר לבד עם האב. הנוכחות של הילדים, שוללת או מפריעה, משבשת ופוגעת ברצון החופשי של האב החלש. הוא יתקשה להתנגד לחתימה בנוכחותם. הוא חלש מידי וזקוק להם. לכן, ראשית, הנוטריון ישאר לבד עם החותם, לשיחה "מלב אל לב". בשיחה הזו הנוטריון יברר היטב מה קדם להחלטה בדבר החתמתו על ייפוי כוח כללי כזה, והאם הוא למעשה אולץ לחתום.

בהמשך, יסביר הנוטריון את משמעות הדברים, ויציע הצעות המצמצמות את כלליותו של ייפוי הכוח הכללי, וישמע מה דעתו של החותם. למשל, אפשר והנוטריון יציע לו לשקול להוציא מכלל סמכותם של הילדים את הסמכות למכור את רכושו, או לרוקן את החשבונות מכספם, ולהסתפק בסמכויות לנהל את הרכוש והחשבונות. הנוטריון ישמע מה דעתו של המיועד לחתום על הצעה, ייעוץ מהסוג הזה, שגם מאפשר לילדים לסייע לו מחד, אך מאידך שומר עליו מפני האפשרות שהילדים יפעלו ברכוש באופן שהוא יצטער על כך.

בנוסף, הנוטריון ינסה ליצור קירבה עם החותם, תוך שימוש אולי בהומור ( המעיד במידה מסוימת על הבנתו, וערנותו ופקחותו של החותם ), ומתוך יחסים אלו שייווצרו, יוכל הנוטריון במידה רבה יותר של שכנוע, להגיע למסקנה האם אכן מדובר על הבנה ורצון חופשיים באמת של המיועד לחתום.

לא התיימרתי להביא כאן את מכלול האפשרויות הנוספות, העומדות בפני נוטריון המעוניין לברר ביסודיות ולעומק את הבנתו ורצונו החופשי של החותם, אלא את מקצתן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

משרד עו"ד ונוטריון רם אפרתי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת נוטריון רם אפרתי

מאת: נוטריון רם אפרתישירותים לעורכי דין01/10/14705 צפיות
השנים הראשונות בבית הספר הן בעלות משמעות מיוחדת לילד, וקריטיות להתעצבותו כאדם בריא פסיכולוגית. בשנים אלו מתרחש עיצוב משמעותי של הערך העצמי, נרכשות באופן מתודי מיומניות למידה, מופנמים נושאי לימוד בסיסיים וחיוניים להמשך ההבניה הלימודית, ומשתכללת היכולות לפעול לבד, בקבוצה וכחלק ממערכת. לכן אבחון ליקויי למידה בתקופת חיים זו יכול לסייע מאד לתמודדות עם קשיים, להעניק להם פתרון נדרש בזמנו, ליידע את הסביבה ואנשי המקצוע כמו מורים ומשרד החינוך בדבר הקשיים הממשיים מולם הילד מתמודד במהלך הלימודים ולתרום למת

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/10/14858 צפיות
כולנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדנו. אנו רוצים שיגשימו אפשרויות שלא היו לנו, שיהיו חברותים ובטוחים, שיתקדמו בניתור במעלה החווקים בסולם החיים, שיתמסרו לעניין השכלתי ומקצועי, ושיגדלו להיות מבוגרים שלמים ומאושרים. על מנת להגשים את השאיפות הללו ולתרום להתפתחות הילד שלנו באופן מיטבי עלינו להיות ערניים לכול קושי שילדנו מבטא, קושי לימודי או תפקודי, חוסר חשק ניכר להתמודד מול מטלות לימודיות, וקשיים שהמערכת הלימודית והמורה בראשן מזהים בהתמודדות של הילד בכיתה.

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/10/14784 צפיות
בין מימוש הפוטנציאל הלימודי שלנו ויכולתנו להגשים את אותו פוטנציאל במציאות עומדים לנו לעיתים לרועץ לקויות למידה שונות והפרעות קשב וריכוז. על מנת לשחרר את הפוטנציאל הטמון בנו, ולתת לו ביטוי מלא במציאות יש לטפל בלקויות הלמידה, לאבחנן ולתת להם מענה ספציפי, לצד אבחון הפרעות הקשב והריכוז ומתן טיפול מתאים. אבחון TOVA - Test of Variables of Attention, מתמקד באבחון המצאות ורמת השפעתה של הפרעת הקשב והריכוז הידועה גם בשם ADD , ובדיקה האם הפרעה זו משולבת גם עם היפראקטיביות, שילוב הנקרא ADHD

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/10/14762 צפיות
בחיים ישנן צמתים חשובים שלצליחתם אנו צריכים אישור פורמלי המעיד על תקפותם החוקית. זה נכון למסמכי לימודים המעידים על השכלתנו והכשרתנו, למסמכים המעידים על הסטטוס האישי שלנו כזוג, שארי בשר וכדומה, לויזה, לקבלת משכנתא ועוד. עורך הדין האחראי על מתן תוקף פורמלי לנתונים הללו הוא הנוטריון המוסמך על פי חוק לסקור ולחתום כמעיד על מיהמנותם של הנתונים.

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/10/14744 צפיות
עבודת הנוטריון מצריכה שליטה בהבנת החוק, אמינות אולטימטיבית, יכולת לתרגם למספר גדול של שפות, וקפדנות דקדקנית שחלה על קוצו של יוד. לכן על מנת לבחור נוטריון עליכם להקפיד על בחירת משרד בעל ניסיון מוכח בתחום, גישה שירותית מחויבת ללקוח, ומוניטין שמקנה למסמך שלכם ערך אמתות לא מעורער. משרד כזה של נוטריון בתל אביב שאסור לכם לוותר על שירותיו הוא משרדו של רם אפרתי. המשרד עונה על כול הפרמטרים של אמינות, ניסיון, וקפדנות מקצועית, ומוסיף לה גם ערכי שירות אדיב ואיכפתי, ואפשרות יעוץ בדרישות החוק ועריכת המסמכים

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/10/14720 צפיות
נוטריון הוא מי שמורשה על פי החוק לאשר מסמכים חיוניים למיצוי מהלכים בחיינו. אישורי נוטריון מעידים על מהימנות המסמכים המוגשים לרשויות השונות בארץ ובחו''ל, על אמיתותם, ועל זהות מי שמגיש אותם כזהות אמת של בעל המסמכים. הנוטריון הינו עורך דין בעל ניסיון של למעלה מעשר שנים בשדה המשפט הרגיל, שלאחריהם רכש השכלה נוספת ומעמד חוקי לאמת ולהעיד על אמיתות המסמכים המוגשים לו. אם דרוש לכם נוטריון בתל אביב רם אפרתי הוא האיש שלכם. לעו''ד אפרתי ניסיון של למעלה מ-22 שנים בייצוג משפטי מול ערכאות שונות.

מאת: נוטריון רם אפרתיחוק ומשפט - כללי01/09/14874 צפיות
בשביל להבין מה הם אישורי נוטריון יש צורך להבין קודם מיהו הנוטריון. הנוטריון הוא בעצם עורך דין, כזה שהוסמך לפי החוק לחתום על מסמכים שונים, מסמכים שמוצגים בבית המשפט כאילו עורך הדין עצמו הגיע ונתן עדות חיה. הצורך באישורים הללו נבע מכך שלא תמיד עורך הדין יכול להגיע לבית המשפט ולהעיד באופן פיזי וכן הבאה של עורך דין להעיד כרוכה לעיתים בעלות לא מבוטלת ולכן אישורים נוטריוניים הם מעין תחליף לעדות עצמה וכך הם מתקבלים בבית המשפט.

מאמרים נוספים בנושא שירותים לעורכי דין

מאת: יעקב רוזןשירותים לעורכי דין20/04/20134 צפיות
לעיתים בשל הסכמות עסקיות או בשל סכסוך עולה הצורך בשירותי תמלול משפטי מהיר ומקצועי. בין שמדובר בדיון בבית משפט שבו נצטרך להציג ראיות מוקלטות ומתומללות באופן מקצועי, ובין שמדובר בצורך לשמור תיעוד סדור של ישיבות ודיונים עסקיים של חברות או של מועצות - בחירה נכונה של חברה העוסקת בשירותי תמלול היא מרכיב חשוב בהצלחת ההגשה. בפוסט מקצועי הבנו את השיקולים שאמוריםלהנחות אתכם בבחירה של חברת שירותי תמלול לבית המשפט.

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין14/04/20165 צפיות
האדריכל שלך הגיש בקשה להיתר בניה בתל אביב ואתה מעוניין לדעת מה קורה בתיק? השכן שלך הגיש בקשה לשימוש חורג? גן ילדים אולי? קלינגר שמחה להציג בפנכם את המערכת המקוונת למידע על בקשות להתרי בניה בתל אביב. משרדנו מקדם בקשות להתרי בניה ולא מעט נעזר במערכת חדשה זו.

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין30/04/17903 צפיות
א. חוק סדר הדין הפלילי (מס') (הסדר מותנה - תשלום לוועדות מקומיות), התשע"ג-2013 ב. מטרת החוק ביום 2 באוגוסט 2012 פורסם ברשומות חוק סדר הפלילי (תיקון מס' 66), התשע"ב-2012, אשר עניינו סגירת תיק בהסדר (להלן – חוק הסדר מותנה או החוק). תחילתו של חוק הסדר מותנה הוא תשעה חודשים מיום פרסומו, ב - 2 במאי 2013. חוק הסדר מותנה מסמיך תובע לערוך, בתנאים מסוימים, הסדר עם חשוד, במסגרתו מודה חשוד בעובדות, ומסכים לקיים תנאים מתוך רשימה של תנאים המנויים בחוק.

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין11/01/17910 צפיות
במה עוסק קונסטרוקטור? עבודתו של הקונסטרוקטור (מהנדס בניין) היא תכנון הנדסי של מבנים כאשר בהגדרה של מבנה נכללות גם קונסטרוקציות לתעשייה, מבני מסחר, מפעלים, מבני ציבור וכדומה. מהנדסים רבים בוחרים להתמחות בחתך מסוים בשוק כגון : בתי מגורים, גורדי שחקים, מבנים תת קרקעיים, קונסטרוקציות פלדה ועוד. בפועל, קונסטרוקטור מתכנן את המבנה לאור תוכנית ארכיטקטונית ורצונותיו של הלקוח. בעבודת התכנון המהנדס לוקח בחשבון את תנאי השטח, הכוחות הפיסיקליים הפועלים על המבנה, תקנות בנייה וחוקי בנייה ופרמטרים נוספים. מהנדס

מאת: אופירשירותים לעורכי דין02/09/161261 צפיות
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין27/04/161029 צפיות
אחד הדברים העיקריים שמאפיינים את הנוטריון אל מול עורכי דין אחרים שלא קבלו הרשאה מהמדינה לספק שירותים משפטיים מיוחדים יותר, הוא זה שמציג אותו כאיש מקצוע שיכול ליצור אישורים שונים בהתאם למצבים משפטיים ולדרישות רלוונטיות של כל לקוח שלו.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין30/12/151027 צפיות
זקוקים לתעודות מזהות, תארים ודיפלומות מתורגמות? מעוניינים לתרגם חוזה עסקי הזקוק לאישור תרגום נוטריוני? נוטריון בתל אביב יתרגם עבורכם את המסמכים הנדרשים, או יבחן תרגומים קיימים בטרם אישור המסמכים. לידיעה, בחלק לא קטן מהתנהלותכם עם מסמכים רשמיים – תידרש חותמת אפוסטיל נוטריונית לשם ווידוא נכונותם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica