חפש מאמרים:
שלום אורח
07.12.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהפיכת התרבות בסין

מאת: MasterNETחברה ומדינה - כללי01/01/20121054 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
סין בתקופת מהפיכת התרבות

מהפיכת התרבות פרצה באביב 1966, ועל פי ההגדרה הסינית היא נמשכה עד מותו של מאו ב-1976, אבל היא נמשכה בפועל רק עד 1969. מהפיכת התרבות היתה פרי דמיונו של מאו עצמו,שהיה מוטרד מאוד מכך שהרוח המהפכנית של העם הסיני הלכה ודעכה. הוא הגיע למסקנה שהמכשולהעיקרי והמקור העיקרי לאיום על המהפיכה הוא הממסד הבירוקרטי שהפך לגוף אנטי מהפכני.מסקנתו היתה שצריך לזעזע את המפלגה כדי להשיב את הרוח המהפכנית. לכן, המטרה הראשונההיתה להכניס דם חדש למפלגה כדי להשיב את הרוח המהפכנית. מכיוון שמאו התייאש מהמפלגה,הוא החליט להקים גוף חדש שהורכב מסטודנטים – "המשמרות האדומים" – אותםכינס בכיכר טיאננמין, ומאו נותן להם גושפנקא לנער את סין, משמע, לתקוף את מוסדות המפלגהוהממשלה. הם משתוללים ברחבי סין, מרביצים לפקידים, שרפו ספרים וכו'. האנרכיה בסין נמשכהעד שהצבא נקרא לדכא את המהומות ולהשליט סדר. במקביל מאמרים רבים מתארים כי מאו כינסאת המשמרות האדומים, אמר להם שהם איכזבו אותו, ושלח אותם לכפר ללמוד מהאיכרים.

כיצד כל זה השפיע על מד"ח של סין? המשמרות האדומים השתלטו על משרד החוץ של סין ושיתקואותו. בנוסף, תבעו מהדיפלומטים הסינים להיות עוד יותר רדיקלים ממה שהיו, וזה בא לידיביטוי במספר דברים: 1. קביעת קווים אידיאולוגיים קבועים שהוציאו ודחו את כל מי שלאאימץ את דעתו של מאו. ב- 1967 היו רק כ- 60 מפלגות לניניסטיות במודל של סין (החזיתהמאוחדת), ומבחינת מדינות רק אלבניה ענתה על הקריטריון. 2. הסינים הדגישו את חשיבותמחשבתו של מאו, ומשלחות דיפלומטיות סיניות היו מעורבות בארגון פעילויות מאויסטיות מקומיות.לדוג', בבורמה עד 1967 היחסים היו תקינים. ביוני 67' מתחיל להפתח קונפליקט סביב הזכותשל סטודנטים ממוצא סיני לשאת תג עם תמונתו של מאו. השלטונות בבורמה אוסרים את נשיאתהתג ואילו הסינים מעודדים זאת. התוצאה היתה מהומות אנטי סיניות בבורמה שהובילו להריגתכ- 100 סינים. ממשלת סין קוראת להפלת הממשלה בבורמה ומארגנת הפגנות, יחד עם תמיכה בתנועותמהפכניות במדינה. ההשפעה הרדיקלית על המד"ח של סין מגיעה לשיא ב- 67', כשהמשמרות האדומיםמארגנים הפגנות מול השגרירות הסובייטית בביג'ינג, ושיגרו לעבר הסובייטים השמצות וקללות.בהמשך, אלה פלשו לשגרירות ושרפו הכל. בריה"מ החליטה לפנות את הסגל הדיפלומטי שנאלץלזחול החוצה ולברוח מהמדינה. שיא השיאים היה באוגוסט 67', כשהמשמרות האדומים תפסו אתהשגרירות הבריטית בביג'ינג ושרפו אותה, כשהם מכים את השגריר ומשלחתו. לאחר מכן ז'ואנלאי הורה לא להפר את החסינות של חברי המשלחות, וננקטו צעדים לנסות ולשפר את היחסיםעם המדינות שנפגעו.

בין החוקרים יש הסכמה כללית שהלהט האידיאולוגי שאפיין את המד"ח של סין בתקופה זו היהקשור למדיניות הפנים של סין, וזאת מכמה סיבות. ראשית, יש שטוענים שהדגש של חלק מהפלגיםעל האידיאולוגיה של מאו היתה כדי למנוע חזרה לקומוניזם הסובייטי הרעוע מחד, ומאידךמתוך ראייה שחיזוקו של מאו והאידיאולוגיה שלו בזירה הבינלאומית תחזק את מעמד אותם הפלגיםבתוך סין. שנית, המנהיגים של סין היו עסוקים במה שקרה בתוך סין, ולכן הקדישו מעט תשומותלב למשלחות הסיניות שפעלו במדינות אחרות, ובשנים האלה הסינים למעשה החזירו את כל השליחיםהביתה ל"חינוך מחדש". האלמנטים הקיצוניים מתחזקים במשרד החוץ הסיני, והם מאפשרים לפלגיםהמאויסטים לנסות ולחולל מהפיכות במדינות השונות כי השגרירים כבר הוחזרו הביתה, ואיןמי שירסן אותם במדינות היעד. שלישית, היו מאבקים בין קבוצות של המשמרות האדומים, כשכלקבוצה רצתה להיות יותר קיצונית מרעותה, ולכן כל קבוצה היתה מדגימה זאת בפומבי.

לסיכום, מהפיכת התרבות הביאה לקריסה מוחלטת של יחסי החוץ של סין, וקילקלה את יחסיהגם עם מדינות ידידותיות. מדובר בתקופה של בידוד ושנאת זרים. את כל השגרירים כמעט החזירוהביתה, ומשלחות תרבותיות שהיו בחו"ל צומצמו. כמו כן, סטודנטים סינים בחו"ל נקראו לחזורהביתה, וסטודנטים זרים בסין גורשו. הבידוד הזה היה מרצון למעשה, וזה מה שפגע בסין עד1978, כשדנג ציאופינג מתחיל עם רפורמות ופותח חזרה את סין לעולם. מהפיכת התרבות יצרהלסין דימוי של מדינה שירדה מהפסים. עם זאת, ההשפעה ההרסנית הזו היתה קצרה וחולפת כיתוך זמן קצר סין הצליחה לשפר את תדמיתה בעולם, כולל כלפי ארה"ב.

 תגיות המאמר: מאמרים, סין, תרות


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חברת MasterNET מתמחה בבניית אתרים החברה מפתחת מערכות מתוחכמות המושתתות על, טכנולוגיה מתקדמת. כל פרוייקט נעשה בדיוק מוחלט. הקוד נכתב על ידי טובי המתכנתים והעיצוב נעשה ברמה מקצועית לצורכי הלקוח. שלמות בשבילנו זה ערך עליון. אנו משקיעים בפרטים הקטנים ביותר על מנת ליצור מוצר ברמה ייחודית. חברת MasterNET מתמחה בקידום המוצר/אתר להשגת תעבורה פוטנצילית ללקוח.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת MasterNET

מאת: MasterNETחתונות14/12/13760 צפיות
שמלת כלה כשלעצמה צריכה להיות צנועה ומכובדת על מנת שתהלום את המעמד של חופה וקידושין. גם כלות שמחליטות ללבוש שמלות כלה חשופות, צריכות לכסות עצמן במהלך החופה מכיוון שבדת היהודית אין זה נהוג שרב יחתן זוג בעוד שהכלה עומדת תחת חופה יהודית בשמלה חושפנית שלא מכבדת את המעמד.

מאת: MasterNETבניין ואחזקה - כללי26/04/13750 צפיות
במשך שנים, אינספור גגות, של אינספור דירות, בתים פרטיים ומבנים מסוגים שונים כלל לא 'עברו' תהליך של איטום גגות. באופן מובן ביותר, אי היתכנות וביצוע התהליך פגעו קשות לא רק בגגות של המבנים האמורים, אלא גם (ובעיקר) במעטפת החיצונית של המבנים עצמם ובחללים הפנימיים של המרחבים אשר נמצאים בתוכם.

מאת: MasterNETזכויות הפרט27/05/126945 צפיות
בני האדם מוותרים על זכויותיהם, ולמעשה כך ניתן לצאת ממצב הטבע. הוא טוען כי ביחבל יש מצב טבע, אך המצב בין המדינות הוא כמו מלחמה, למרות זאת מצב הטבע ביחבל נסבל יותר בין המדינות ..דבר אשר מצביע על כך שהמדינות כן יכולות להסתדר איכשהו בינם לבין עצמם. האנרכיה בין המדינות נסבלת יותר.

מאת: MasterNETציור05/01/121286 צפיות
דמיינו את עצמכם נכנסים למשרד ופתאום צדים את עיניכם זוג ציורי שמן מרהיבים שתלויים על הקיר. הרי כולנו רוצים לשטוף את העיניים בין מטלה למטלה בעבודה...

מאת: MasterNETמוסדות שלטון15/09/118117 צפיות
משטרים אוטוריטאריים מובהקים (סמכותניים) שיכולים להיות אוטוקראטיים (שלטון יחיד) או אוליגרכיים ( שלטון של קב' קטנה), שהם משטרים חזקים במיוחד, יכולים להיראות כטוטאליטאריים למרות שאינם כאלה. לדוגמא : רבים ראו במשטר של פרנקו בספרד משטר טוטאליטארי, במיוחד תרם לכך פרנקו שנתן משקל לא מבוטל למפלגה הפשיסטית הספרדית. אולם משטרו היה משטר דיקטטורי אוטוריטארי חזק אך לא טוטאליטארי.

מאת: MasterNETהפקת אירועים04/04/111131 צפיות
כשמתכננים מסיבה או אירוע מיוחד תמיד צריך לחשוב על משהו שסביבו יתרכז האירוע. מתנפחים הם רעיון מצוין לאספקת נושא כזה. כיום יש חברות המתמחות באירועים המשולבים במתנפחים ניתן למצוא מגוון אטרקציות שישדרגו את האירוע שלכם לכמה רמות מעלה.

מאת: MasterNETשיווק28/03/111124 צפיות
בזמנים מודרנים אלו תחום השיווק באינטרנט מטפס בקצב מדהים מיום ליום, התחרות העיקרית מתרכזת בענקית החיפוש גוגל. אז איך תגרום למתחרים שלך להישאר מאחור? קידום אתרים הוא עסק יקר ועל מנת לקדם את אתרך

מאמרים נוספים בנושא חברה ומדינה - כללי

מאת: אבי בכרחברה ומדינה - כללי28/11/2175 צפיות
גולדה מאיר (מאירסון) היא ללא ספק מיתוס יהודי, מיתוס ישראלי ומיתוס לאומי, גולדה היא לא רק מיתוס לאומי, גולדה הצליחה להתמקם מכוח אישיותה בתודעה כמיתוס בינלאומי חוצה מגזרים ומגדרים, אישיותה המרתקת וסיפור חייה הינם נרטיב לאומי, ציוני, ועולמי. דמותה ופועלה המרתקת מהווה לנו כיהודים החיים את העבר וההווה הציוני אבן דרך ודוגמה ומופת לאישה אשר הקדישה את חייה ופועלה לחלוטין לעם היהודי ושימשה אור לנשים בכל העולם כאישה אשר "עשתה את זה ובגדול" והגיעה למקומה ומיקומה הגבוהים כראשת ממשלה בזכות אישיותה ועשייתה בלבד ללא מורא ללא חסד או התחסדות ואת כל זה עשתה בעולם גברי ושוביניסטי במיוחד בשנים בהם חיה ופעלה.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי09/09/201702 צפיות
הרשות לאכיפה במקרקעין (היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה לשעבר) היא יחידת סמך במשרד האוצר, כפופה לשר האוצר ופועלת כיחידה עצמאית. ייעודה הוא להיאבק בעבירות התכנון והבניה ולבצע פיקוח על הועדות המקומיות. ביום 19.6.2016 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1559 "חיזוק אכיפת דיני התכנון והבנייה" מתוך הבנה שמדובר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל שעל רשויות המדינה להוביל על מנת להגן על התכנון והבנייה ולבצר את שלטון החוק. החלטת הממשלה שמה את היחידה לאכיפה במקרקעין בחזית המאבק בעבירות התכנון והבנייה, מעניקה אחריות, כלים ומשאבים לממש את האחריות המוטלת עליה. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, העניק לרשות את הסמכויות הנרחבות לממש את האחריות כאמור.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181054 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

בית המשפט העליון דן לאחרונה ודחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, כב' השופטת מ' סוקולוב מיום 18.10.2017. בגדרו של פסק הדין, נדחה ערעורו של המבקש על החלטתו של בית המשפט לעניינים מקומיים ברמת גן (כב' השופט העמית מ' בן-חיים), בע"א 39527-06-17, מיום 10.07.2017, שם נדחתה בקשתו של העותר להאריך את המועד להישפט על הודעת תשלום קנס, מיום 10.05.1998.

מאת: עומריחברה ומדינה - כללי23/05/171572 צפיות
חברות ואתרים גדולים בתחום הקניות אונליין (E-commerse) כמו איביי, אמזון, דיל אקסטרים, אליאקספרס, אתר Zipy הישראלי ודומיהם, החלו לאחרונה לחייב את הלקוחות שלהם להזין גם את המיקוד שלהם באזור הזנת הכתובת לפני ביצוע רכישה. אם בעבר עניין זה היה רשות בלבד, היום לא תוכלו להמשיך בתהליך הקניה שלכם אונליין אם לא תזינו

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי28/02/171323 צפיות
רבים מאלו המתמודדים ולעתים אף זוכים להגיע לעמדות שלטוניות בכירות, הם בעלי רזומה מאוד עשיר שכביכול יש בו כדי "להכשירם לתפקיד"; בישראל הרקע הצבאי היה בעבר מאוד דומיננטי בכל הנוגע למשרות ההנהגה. סיפורו של הקיסר גלבה מלמד אותנו שכישורים תיאורתיים אינם מספיקים, כפי שההיסטוריה הוכיחה לנו פעם אחר פעם במהלך הדרך מאז ועד ימינו אנו.

מאת: אברהם פכטרחברה ומדינה - כללי26/02/161754 צפיות
ניר סומך, קצין מג"ב ירה במטריד אשתו האובססיבי שלושה כדורים, בטענה של הגנה עצמית. בית המשפט המחוזי – הרשיע אותו בהריגה במקום רצח, אך לא קיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט העליון, בצעד נדיר, אך קלאסי, מבחינה משפטית, התערב בממצאים עובדתיים, התערב במסקנות ובפרשנות וזיכה את הנאשם, לאחר שלוש שנים בכלא, לאחר שקיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט המחוזי, ננעל על קונספציה שגויה, התעלם מעקרון "חזקת החפות" ועקרון "הספק הסביר", והרשיע את קצין המג"ב.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica