חפש מאמרים:
שלום אורח
22.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הפצת המעיינות חוצה

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע05/02/2012775 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

 

 

פרשת "בשלח"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

יציאת מצרים מעבדות לחרות ובניית בני ישראל כעם מלוכד, מאוחד ומלא "רוחניות" לא יכולה להיעשות בבת אחת . כל בניה ועשייה איכותית חייבת להתבצע בשלבים. יעקב אבינו חלם על "סולם יעקב", המבהיר לנו כי כדי יאת להתחדש להתקדם, לעלות מעלה בחכמה וברוחניות, יש צורך בשלבים.

כך בני ישראל הפכו מעבדים לבני חורין המקבלים את ארץ ישראל בשלבים - ארבעים שנה במדבר, לאחר קבלת תורה ומצוות, לאחר בניית לימוד אמונה ורוחניות, הכל נעשה בשלבים - בזמן רב.

תמיד יש לשלב תורה-רוחניות, עם בריאות הגוף. כפי שמודגש בפרשה: אכילת המן - לשמור על בריאות הגוף של האדם המשולב עם אמונה ולימוד תורה, מזון גשמי ומזון רוחני. כאשר בני ישראל שהו במדבר שנה הם אכלו "מן" שירד להם מן השמים, במשך 40 שנה. בהגיעם לארץ ישראל המשיכו לאכול "מן"-לחם, אך היו צריכים לעמול כדי להצמיח את הלחם מן האדמה. כפי שכתוב: "הזורעים בדמעה ברינה יקצורו" (תהלים קכ"ו/ה'). עניין זה מקשר אותנו לט"ו בשבט - חג האילנות.

המהר"ל מפראג מבהיר את הדמיון בין האדם לעץ השדה. אדם נקרא על שם אדמה, כי תכונותיו של האדם דומות לגידולים הגדלים בקרקע. צמח גדל יפה רק אם הוא גדל בקרקע. אך עלינו לדאוג לצמח להשקיה, לדישון, לזיבול, לגיזום, לטיפוח העץ, יש לעמול קשה כדי שיצאו ממנו פירות מעולים, מתוקים ואיכותיים. כך חינוכו ועיצובו של האדם, החכמה והרוחניות יפרחו בילדינו רק אם נלמד אותם מקטנותם ידע וחכמה - נחדיר בהם אמונה. ככל שנשקיע יותר ב"צמיחתו" של הילד, כך נזכה לראות פרי איתן מתוק ומצוין בעמלנו. עלינו לטפל בשלבים בכל גופנו - אכילה ושמירה על בריאות הגוף וטיפוח המוח, בו צריך להחדיר מזון רוחני. ברור באופן חד משמעי, שחשיבותו ואיכותו של המוח תלויה בהשקעה הרוחנית, כדי שיוכל להזין ולשלוט בהפעלת כל האיברים שבגוף האדם. ככל שהרוחניות משפיעה יותר על המוח או אז הפעילויות של הגוף תהיינה איכותיות יותר. באדם הספוג ברוחניות כל תהליך קבלת ההחלטות יצירתי יותר. לכן, חובה על האדם להשקיע בלמידה, ולרכוש השכלה רחבה. להפיץ את תורתו, הנטועה בתוכו, כפי שמציין שלמה המלך "יפוצו מעינותיך חוצה, ברחובות פלגי מים" (משלי ה'/טז'). אפשר להפיץ המעיינות אם יש בהם מים, ואין מים אלא תורה. כלומר: ניתן להפיץ תורה, להגדיל תורה ולהאדירה, רק אם מחדירים "רוחניות" ואמונה באדם, כך חכמתו תוכל להשפיע על אחרים - יפוצו מעיינותיו חוצה.

ידועה האיגרת שכתב הבעש"ט, בה הוא מספר על 'עליית נשמה' שהיתה לו, שבמהלכה הגיע עד היכלו של המשיח. שאל הבעש"ט את המשיח: "אימתי קאתי מר?" (מתי יבוא מר?) וענה לו המשיח: "לכשיפוצו מעינותיך חוצה". מכאן, שהעיסוק ברוחניות, בפנימיות התורה היא הכנה לביאת המשיח. אך, אין ערך בהטמעת חינוך ורוחניות בעוצמה מהירה, הכל חייב להיעשות כאמור בשלבים - בחוויות ,בעניין, בחן, יושר, הגינות, חסד, צדקה, נתינה, באהבה ובכבוד.

 ד"ר יחיאל  שרמן

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12848 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12967 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12763 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12769 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12853 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12811 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12840 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18439 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18458 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18411 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18434 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18454 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18456 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18495 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica