חפש מאמרים:
שלום אורח
27.01.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

כל מה שרציתם לדעת על זכות קבלת מתנה לחג

מאת: מאיה כהןדרושים20/03/20121279 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

על אף העובדה שמנהג מתן השי הינו כאמור נפוץ מאוד בישראל (על פי ההערכות למעלה מ-80% מהעובדים מקבלים שי כלשהו לרגל החגים) הדין בישראל אינו מטיל כל חובה על המעסיק לספק לעובדיו שי שכזה. מתן השי תלוי לפיכך ברצונו הטוב של המעביד, ומעביד שיבחר שלא לספקו רשאי לעשות כן (כל עוד לא מוסדר מתן השי בנוהג הקיים במקום העבודה, בחוזה אישי או בהסדר קיבוצי מיוחד החל על אותו עובד).

גם במקרים של עובדת המצויה בחופשת לידה או עובד המצוי בחופשה ללא תשלום, וכל עוד לא קיים הסדר קיבוצי המסדיר זאת או נוהג בנדון במקום העבודה,   המעביד לא יהיה מחויב לספק שי לחג.

בעבר היו מעסיקים שנהגנו לחייב את העובדים בעלות השי לחג על ידי הורדת הסכום (או חלק ממנו) מתלוש המשכורת של העובד. ואולם, חיוב בגין עלותן של מתנות לחג אינו כלול ברשימת הניכויים המותרים משכרו של העובד הקבועים בסעיף 25(א) לחוק הגנת השכר. בהתאם לכך, נפסק כי מעסיק אשר בחר להעניק לעובדיו שי לחג, אינו רשאי לחייב את העובדים בעלותו ע"י ניכוי הסכום מתלושי המשכורת שלהם.

שי לחג הינו הטבה לעובד החייבת במס, וזאת על פי ס' 2(2)(א) לפקודת מס הכנסה, הקובע כי יש להחשיב כהכנסת עבודה "...כל טובת הנאה או קצובה שניתנו לעובד ממעבידו... והכול - בין שניתנו בכסף ובין בשווה כסף, בין שניתנו לעובד במישרין או בעקיפין או שניתנו לאחר לטובתו".

בהתאם, העובד חייב במס בגין שוויו של השי שניתן לו, כאשר השווי ייקבע על פי מחיר השוק או על פי העלות ששולמה בפועל על ידי המעביד, ע"פ הגבוה מביניהם. עם זאת, במקרה של תלושי מתנה הנרכשים במרוכז על ידי המעסיק, מקובל לראות בהפרש בין שווים לעלותם כהנחה מקובלת, ועל כן שווי ההטבה יהיה בגובה עלות התלושים למעביד בפועל.

מעביד המעוניין לגלם את שווי השי בתלוש המשכורת כך שנטל המס לא יחול על העובד רשאי לעשות זאת, אך אינו חייב בכך. ואולם, גילום שווי השי על ידי המעביד כאמור מקובל במרבית מקומות העבודה המעניקים שי לחג.

לעיתים קרובות נהוג במקומות עבודה שונים כי מנהלים ועובדים בכירים יקבלו שי לחג הגבוה בשוויו מזה הניתן לעובדים זוטרים. ואולם, חוקיותו של נוהג זה מוטלת בספק. בפסק דין אבו עסלה חסן ואח' נ' מועצה מקומית בית ג'אן נקבע כי נוהג לפיו שי לחג ניתן כתמריץ לעובדים מצטיינים ומחולק לפיכך רק לחלק מהעובדים הינו אסור ומהווה אפליה פסולה, שכן השי אינו סוג של "בונוס" הניתן כתגמול מיוחד, ולפיכך באם מקובל לחלקו, ראוי שיינתן לכלל העובדים.

למרות שמתן השי אינו בגדר חובה כאמור, מעביד אשר נהג לחלק שי וחדל מכך עשוי להעמיד לעובדיו טענה בדבר הרעה מוחשית בתנאי העבודה אשר תצמיח להם את הזכות להתפטר בהתפטרות שדינה כדין פיטורים (תוך קבלת פיצויי הפיטורין להם היו זכאים במקרה כזה). עם זאת, לא ברור כי בכל מקרה אי מתן השי ייחשב להרעה "מוחשית" המצדיקה התפטרות, והבחינה תהיה פרטנית בהתאם לנסיבות המקרה.

כך למשל, במקרה של עובד במשכורת נמוכה המקבל שי גדול המהווה אחוז משמעותי ממשכורתו קרוב לוודאי כי בית המשפט ייראה בכך כהרעה מוחשית בתנאי עבודתו. לעומת זאת, במקרה ההפוך של עובד הנהנה ממשכורת גבוהה, אשר חדל לקבל שי בעלות פעוטה, לא סביר כי בית המשפט יפסוק כי מדובר בהרעה מוחשית המצדיקה התפטרות.

שאלה מעניינת היא האם ישנה חובה להעניק שי לחג גם לאחר הודעה לעובד על פיטוריו. בפסק דין מסדה ליטבק-עבאדי נ' א. רפאל ושות' נפסק כי מעביד מחויב להעניק שי לחג לעובדת שפוטרה והייתה מצויה בתקופת ההודעה המוקדמת לה היא זכאית, שכן מתן שי היה מקובל במקום עבודתה ואף ניתן באותה השנה לכלל העובדים מלבדה. עם זאת, במקרה שמועד סיום העסקתו של עובד שפוטר חל לפני מועד מתן השי, לא תהיה על המעסיק כל חובה לספק לעובד את השי.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מאיה

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מאיה כהן

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי29/04/13989 צפיות
חייהם של מועמדים אינם קלים כלל וכלל בתהליך חיפוש העבודה, לברור את כיוון התעסוקתי המתאים מתוך סבך אפשרויות שונות, לאתר תפקיד ראוי הן לכישורים והן לצרכים האישיים, לחזר אחרי חברות , ולשווק את הכישורים הרלוונטיים לתפקיד על מנת לזכות בתפקיד המיוחל גם זאת משימה לא פשוטה.

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי10/04/13769 צפיות
בשוק מחפשי העבודה כאשר פעמים רבות ההתמודדות היא מול כמות מאוד גדולה של קורות חיים הנשלחים אל המשרה המבוקשת, אחת המשימות המאתגרות ביותר הוא להבליט את קורות החיים שלך כך שיקבלו התייחסות.

מאת: מאיה כהןעובד-מעביד14/03/13956 צפיות
לא רק שתהליך חיפוש העבודה הפך לארוך ומייגע. כאשר מגיעים לשלב המיקוח וחתימה על חוזה העבודה יש פרטים שדורשים הבנה כאשר מדובר בהסכמי עבודה אישיים. בשנים האחרונות גברה הפופולאריות של "סעיף 14" (לחוק פיצויי פיטורין), לעיתים הוא מופיע בחוזה העבודה ולעיתים חסר בו.

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי21/02/131036 צפיות
הפתגם "העולם שייך לצעירים" הוא אינו קלישאה ובא לידי ביטוי במיוחד בעולם חיפוש העבודה. הרבה אנשים שעברו את גיל הארבעים והגיעו לשוק העבודה מסיבה כזו או אחרת, חווים זאת על בשרם. חלקם אפילו לא מגיעים לשלב ראיונות העבודה היות והם לא מוזמנים אליהם בגלל גילם.

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי12/02/13993 צפיות
למי שלא מכיר, LinkedIn הנה רשת מקצועית אשר מאפשרת לאנשי מקצוע ליצור קשר בצורה יעילה. חברות ואנשי מקצוע מתחברים בכדי לשתף ברעיונות, לקדם עסקאות, לחפש עבודה, לגייס עובדים ושימושים עסקיים נוספים. עבור מחפשי העבודה, מדובר ברשת קשרים אשר מאפשרת התקשרות לאנשי מפתח בחברות אליהן אתם שולחים קורות חיים, גם אם לא, יש לקחת בחשבון שהמגייסים יחפשו אותך ברשת וכדאי שיהיה לך פרופיל, במיוחד אם אתה שייך לקהילת ההיי טק שפעילה מאוד ב LinkedIn.

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי23/01/13956 צפיות
שולחים קורות חיים בלי סוף, אבל לא מקבלים שום תגובה? מרגישים שיש לכם הרבה יותר מידי שנות נסיון ביחס למה שרוב המשרות דורשות?

מאת: מאיה כהןעבודה וקריירה - כללי27/12/12907 צפיות
אינסוף מחקרים וסקרים נערכו לאחרונה והגיעו לאותן מסקנות דומות: רבים הם העובדים שלא מרוצים ממקום העבודה שלהם. ולא רק שלא מרוצים, אלא שהרשתות החברתיות בפרט וכמות המידע שניתח עלינו מכל הכיוונים בכלל הופכים את כולנו למחפשי עבודה סדרתיים.

מאמרים נוספים בנושא דרושים

מאת: ליאורדרושים01/01/173694 צפיות
עבודה באירופה לאנשים צעירים, יכולה להתאים עבור ישראלים, שהם בעלי דרכון אירופי. עבודה באירופה, כאנשי מכירות, מאפשרת להרוויח סכומים גבוהים, ולכן היא כדאית.

מאת: elichai rubinדרושים14/06/152230 צפיות
מעסיקים רבים במשק הישראלי, קטנים כגדולים, מתקשים למצוא עובדים איכותיים המתאימים להם מבחינת זמינות, כישורים מקצועיים, ניסיון, מקום מגורים ופרמטרים נוספים. ולכן, הוקמה הרשת החברתית iperhour, רשת זאת מאפשרת למעסיקים ומחפשי עבודה למצוא אחד את השני.

מאת: arielcדרושים17/04/151470 צפיות
מה היא עבודה בחול, ומה כדאי לדעת לפני שעולים על המטוס?

מאת: arielcדרושים17/04/151398 צפיות
טיפים שיעזרו לכם למצוא עבודה בקנדה

מאת: tanga2דרושים10/04/151443 צפיות
עבודות שוות בקנדה

מאת: tanga2דרושים10/04/151490 צפיות
אילו יעדים איכותיים יש לעבודה בחול?

מאת: tanga2דרושים10/04/151380 צפיות
ברצלונה היא עיר נפלאה ותיירותית בספרד. עבודה בברצלונה מספקת חוויה מדהימה ובלתי נשכחת וגם סכומי כסף לא מבוטלים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica