חפש מאמרים:
שלום אורח
27.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בין אדם לחברו

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע17/04/2012727 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בס"ד.

  

פרשת "תזריע-מצורע"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

"וראה הכהן את הנגע...ומראה הנגע עמוק מעור בשרו, נגע צרעת הוא..." (ויקרא י"ג/ג').

כמחצית מתרי"ג המצוות הם "בין אדם לחברו". היהדות מדגישה את חשיבות פיתוחו וקידומו של כל אדם, מדגישה את מיצוי יכולתו וכישוריו של כל יחיד, אך מבהירה כי תשתית בסיסית איכותית ונכונה היא בניית חיי חברה. אל לו לאדם לטפח רק את עצמו ללא עזרה וסיוע לאחרים. התפילה היא במניין - עם חברים, ברכת המזון - בזימון, סעודת מצווה נעשית בחבורה, לימוד איכותי ומשמעותי נעשה בחברותא. התקשורת בין אנשים חשובה, עקרונית ובסיסית בבניית חיי חברה תקינים.

האדם מוגדר כ"מדבר", מהותו של האדם קשורה לדיבור, שהרי הפה הוא צינור המחשבה, הדיבור יוצא מהמוח ומה שטמון בו. ניתן להשתמש בדיבור מתוך אהבה, כבוד, אנושיות, חברות, אך הדיבור יכול להיות גם מסוכן - כאשר מדברים "לשון הרע".

פרשות "תזריע" ו"מצורע" עוסקות רבות ב"לשון הרע" ובנגע הצרעת, שהוא תוצאת הדיבור הרע הזה. כתוב "ומראה הנגע עמוק" - פרשת הנגעים עמוקה וחשובה, הנגע הוא תוצאה של הדיבור הרע, הבא מתוך האדם, ממקום עמוק בתוכו. סיבת העונש בעיקרה מבוססת על לשון הרע, רכילות, הוצאת שם רע. הפה נועד לדבר, ליצור תקשורת, אך חובה שהכל ייעשה מתוך כבוד ואהבה וללא לשון הרע, שאף אמירת אמת, אם יש בה גנאי אסורים מן היהדות. לכן התורה מדגישה שהמדבר לשון הרע נענש בעונש חמור - ב"צרעת".

לדיבור חשיבות גדולה, הלימוד בחברותות נעשה בדיבור, בויכוחים, בשקלא וטריא, בשאילת שאלות, הדיבור בין אנשים יוצר תקשורת נפלאה וחיי חברה. אך הלשון יכולה להיות גם מסוכנת, כאשר האדם אינו בולם את עצמו בדיבור. כאשר השפה קלוקלת ומכילה "לשון הרע", יש סכנה נוראית לבניית חיי חברה ותקשורת אנושית. חובה עלינו ללמד את הילדים מקטנות לדבר נכון, להחדיר בכל  ילד אומץ לב, רטוריקה, לתת לו "במה" לדבר בפני חברים, בפני ציבור, אך בלשון איכותית. כך רוכשים שפה עשירה ומפיצים חכמתו של  האדם, כפי שמציין שלמה המלך: "יפוצו מעיינותיך חוצה" (משלי ה'/טז'), אך זאת תוך בקרה ושליטה. 

רוב המצוות שבתורה ניתנות לביצוע במסגרת חברתית. "לשון הרע" גורם לפרוד חברותי ועל כן המצורע נדחה אל מחוץ למחנה ישראל. על מנת שישב בדד ללא חברה, וזה יביא אותו להערכה עצמית מחודשת, להבנת חשיבות שבחיי חברה איכותיים. משפט מפתח ביהדות, המדגיש את חשיבות הלשון: "מוות וחיים ביד לשון" (משלי י"ח/כא'). הדיבור יכול לגרום לכל אחד מאיתנו לנסוק מעלה ולחלוף על כל מכשול, לכבוש כל יעד, אך יכול אף להורידו שאולה. על כן צריך תמיד להיזהר מדיבור אסור.

"החפץ חיים" - ר' ישראל מאיר מראדין - פרסם ספר נפלא על מניעת לשון הרע, המבוסס על סיפור יומי ומבהיר את חשיבות "שמירת הלשון". מי יתן ונצליח ליישם זאת בחיי היומיום, כמצוין בפסוק: "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב. נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מירמה, סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו" (תהלים ל"ד יג'-טו').

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

                                                                                       ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12769 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12888 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12691 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12696 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12779 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12744 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12762 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18324 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18343 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18319 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18317 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18333 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18344 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18374 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica