חפש מאמרים:
שלום אורח
16.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

התנהגות הוגנת בחברה

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע29/04/2012739 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

פרשת "אחרי מות - קדושים"

 

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

אתר:   www.h-y1.fav.co.il

פרשות "אחרי מות" ו"קדושים" מדגישות בעיקר את החשיבות לתיקון מידות האדם. היינו, מפרטות כיצד להתנהג ולחיות בחיי חברה תקינים - מתוך יושר, הגינות, טוב לב וצדק.

טרם כניסת בני ישראל לארץ הקודש - ארץ ישראל - מובהר להם שאומנם הם יצאו מעבדות לחרות, אך גם לחרות יש מגבלות, איסורים ודרכים נכונות לחיות ולבנות חברה ישרה והוגנת, כפי שמודגש בציוויים: איש אמו ואביו תראו... את שבתותי תשמרו... בצדק תשפוט עמיתך...לא תלכו בחוקות הגוי... מפני שיבה תקום... והדרת פני זקן...לא תלך רכיל בעמך... לא תקלל חרש... לפני עיוור לא תיתן מכשול...לא תשנא את אחיך בלבבך... לא תיקום ולא תיטור את בני עמך...ואף הציווי אותו הדגיש ר' עקיבא ככלל גדול בתורה - ואהבת לרעך כמוך... שפע של מצוות ש"בין אדם לחברו" המכוונות את האדם ומחנכות אותו להתנהגות הוגנת בחברה.

הכניסה לארץ, הישיבה בארץ הקודש חשובה מאוד, אך חשוב מאוד שנבין מהפרשה כי הישיבה בארץ אינה מספיקה - יש צורך בישיבה בארץ תוך התנהגות הולמת וטובה. בשהייתנו בארץ, עלינו ללמוד ולבנות בניה רוחנית כל הזמן ולהקפיד על התנהגות הוגנת שתהיה מעוגנת בהפעלת מוח פורה וחכם ותוביל לאהבת האדם ולבניית חברה תקינה. צריך שהרוחניות הנלמדת והמופנמת בתוכנו תשפיע על התהגותנו ויחסנו לחברים.

כל חיי האדם עליו להתבונן בהתנהגותו ובעשייתו ולשאול עצמו מדי יום, איזה מעשים טובים הוא עשה? מה עליו לשפר? במה עליו להתחדש? שהרי כתוב במסכת חגיגה "אין בית מדרש ללא חידוש". כל שיפור, כל חידוש, כל יוזמה, כל יצירתיות צריכים להיעשות כל הזמן אך תמיד עם בדיקה עצמית ויסודית המבהירה שכל עשייתנו חיובית וערכית. ככל שנטמיע בתוכנו יותר ויותר "רוחניות" התשובות תהיינה חיוביות ונכונות.

פעמים האדם טועה בדרכו, לעתים הוא מגלה חסרונות בהתנהגותו, חובה עליו לאגור כוחות נפש כדי לתקן את עצמו. פרשותנו מבהירות לנו דרכים וכלים כיצד להתנהג כיאות ולהשתפר בדרכינו לנתיבים נכונים ואיכותיים. הן מבהירות לנו את חשיבות עבודת הכהן הגדול ביום הכיפורים - עליו להשפיע על עם ישראל להתנהגות איכותית נכונה והתייחסות הוגנת בין אדם לחברו.

"הרוחניות" הנרכשת ע"י כל אדם מגבירה את כוחותיו להיות דוגמא לחבריו ומשפיעה על אמונתו בבורא עולם ובעצמו - ביכולתו ובכישוריו, אמונה שהוא שליחו של בורא עולם עלי אדמות. או אז עוצמת התנהגותו והשפעתו חזקים איתנים ויצירתיים.

תיקון המידות של כל אחד מאיתנו מהווה בסיס ביהדות כפי שמצוין בפסוקים: לא תעשו עוול במשפט... לא תישא פני דל... לא תהדר פני גדול... בצדק תשפוט עמיתך...

צריך כל אחד מאיתנו להוות דוגמא אישית לכל הסובב אותו וכך השפעתנו תהא איתנה וחזקה יותר. ככל שנחוש אחריות במעשינו כלפי העם והחברה נוכל לתרום לאיכות חיי העם בארץ ויקויים בנו הפסוק: "והייתם לי קדושים כי קדוש אני ה', ואבדיל אתכם מן העמים להיות לי" (ויקרא כ'/כו')

.

                                                                                                                ד"ר יחיאל שרמן

 

 

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12889 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12996 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12790 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12801 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12884 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12837 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12868 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18561 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18572 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18525 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18554 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18567 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18576 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18624 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica