חפש מאמרים:
שלום אורח
04.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכתובה כהסכם ממון

כולנו מכירים את מוסד הכתובה, בשעה שאנחנו מקיימים את טקס הנישואין שלנו. מי מאיתנו שכבר התחתן, מתייחד עם הרב, לפני החתונה, יחד עם אבי החתן, ומחתימים את החתן על כתובה, לאמור מסמך התחייבויות שלו כלפי הכלה. את המסמך הזה נהוג להקריא בפני באי טקס החתונה. האם הכתובה היא מסמך משפטי מחייב? האם הכתובה היא הסכם ממון?

אפשר ואם וכאשר וכשיחליטו בני הזוג להיפרד ינסה אחד מהם לטעון כי הכתובה היא המסמך הרכושי שבין בני הזוג, ובאמצעותו, ינסה הצד המעוניין בכך להתגבר על הוראות חוק יחסי ממון, בנוגע לאיזון המשאבים בין בני הזוג.

אילו אושרה הכתובה על ידי רושם הנישואין ( להבדיל מהרב שערך את המסמך ), והוא היה מאשר את הכתובה כ הסכם ממון בין בני זוג, כי אז היו מתקיימות הוראות החוק בנוגע לאישור הסכם הממון, והיה לנו "הסכם ממון" מחייב לכל עניין ודבר, והוא היה גובר על הוראות החוק. כנ"ל אם הכתובה הייתה מאושרת על ידי נוטריון, קל וחומר על ידי בית הדין או בית המשפט לענייני משפחה.

איזה משקל, משמעות ותוקף ניתן לייחס לכתובה, בהיעדר האישורים הללו?

הכרעה משפטית בעניין הובעה על ידי השופט מרכוס בפרשת ב.פ שם ניפרדו בני הזוג, והבעל דרש לקבל מחצית מזכויות הדירה שהייתה בבעלותם המשותפת. לעומתו טענה האישה כי הבעל התחייב בפניה בכתובה לתת לה בעת פירוד מיליון וחצי דולר, ולפיכך, היא תובעת את כל הדירה לעצמה.

כך קבע השופט מרכוס: "תפיסת הכתובה כמסמך הבא להבטיח רכוש אינה יכולה להתקבל במשפט הישראלי. אם רצו הצדדים להחיל על עצמם את עקרונות הדין העברי הרי שהדרך לעשות זאת היא על ידי הקפדה כי רושם הנישואין יאמת את הכתובה כהסכם ממון. הנתבעת לא הציגה מסמך המתעד הסכם בין הצדדים הקובע כי התובע יעניק לה את הבית כמתנה, ומכאן המסקנה כי הכתובה אינה מעמידה לנתבעת זכויות של קניין בלעדי ברכוש המשותף ( הדירה בירושלים ).

גם בפרשה אחרת, דחתה השופטת שפרה גליק את טענת האישה לבעלות על דירה, מאחר וזו הוענקה לה בכתובה. טענת האישה לראות בהסכם משום הסכם ממון נדחתה על ידי בית המשפט.

כיוון שכך הם פני הדברים, נשאלת השאלה מדוע ממשיכים זוגות לערוך ביניהם את הכתובה? מה טעם יתחייב הבעל למשהו כלפי האישה, כאשר, כפי שראינו, אין להתחייבות הזו תוקף משפטי מחייב בדין הישראלי. התשובה היא, במישור הטקסי, של סממני הטקס בלבד.

עו"ד אורי גנור עומד בראש המרכז הישראלי להסכמי ממון בישראל

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נוטריון אורי גנור

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נוטריון אורי גנור

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה17/10/13615 צפיות
כולנו מכירים את המצב שבו הנישואים, הקשר, האהבה, החברות, הזוגיות- כל אלו נסתיימו מזמן. אחד מכם מעוניין להתגרש. השני נאחז בנישואין ומסרב. המאמר מציע לכלול בהסכם הממון סעיף מיוחד המסדיר את המצב הלא מכובד הזה. יש הקוראים לזה הסכם לכבוד הדדי.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה05/10/13623 צפיות
המאמר עוסק באשליה שעורך הדין המפורסם, המוכר, אך גם היקר, הוא עורך הדין הנכון שיכין לכם את הסכם הממון.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה03/10/13621 צפיות
איך מאזנים מצב שבו לאחד מבני הזוג יש דירה ( וזהו מצב שכיח מאוד ) ולבן הזוג השני אין. מה הנוסחה הנכונה והאפשרית, אם בכלל, בעניין הזה, כשעורכים הסכם ממון?

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה25/08/13704 צפיות
יש זוגות הסוברים בטעות שההסדר הארצי הסטנדרטי, על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, מייתר את הצורך לערוך הסכם ממון. במאמר הזה אני מביא מכתב שקיבלתי מזוג מתמחים במשפטים, והתשובה שעניתי להם.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה10/08/13623 צפיות
המאמר מציע לכם לבדוק מה מצבו הכלכלי של בן זוגכם המיועד, בהקשר של חובות שיש לו. חובות אלו, אם לא תעשו הסכם ממון נכון, יטרידו אתכם במהלך שנות הזוגיות, עת יתדפקו הנושים על דלת ביתכם המשותפת, ויתבעו את החובות גם מבן הזוג האחר.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה30/07/13694 צפיות
לא תמיד צריך להתעקש ולעשות הסכם ממון. לפעמים, על פי הנתונים האישיים שלכם, של רכוש אותו תרצו להגן ולהסדיר, אתם ממילא מכוסים על פי ההסדרים האחידים שקבע החוק

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה28/07/13748 צפיות
מה אתם בדיוק, האם אתם "סתם חברים", או האם ניתן לומר לגביכם, שמערכת היחסים שלכם "עולה מדרגה", ואתם יכולים להיחשב בנקל לזוג ידועים בציבור. מה ההשלכות של המעמד הזה של "ידועים בציבור", לעומת חברים סתם?

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדיני משפחה26/01/20434 צפיות
בית המשפט העליון בפסק דינו של כבוד השופט מ' מזוז, הכריע בימים אלו בעתירה המכוונת נגד החלטות של המשיבים 2-1, בית הדין הרבני הגדול בירושלים ובית הדין הרבני האזורי בתל אביב-יפו (להלן: בית הדין האזורי), מיום 14.2.2019 ומיום 12.11.2018 בהתאמה, בהן נקבע כי העותר חייב בגט לאשתו.

מאת: טלדיני משפחה03/06/18952 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/18617 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/18572 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/17830 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

מאת: עידן שלומןדיני משפחה18/09/173904 צפיות
במידה ואתם מחפשים עורך דין שיספק לכם את השירות הטוב ביותר, אתם צריכים לחפש ובעיקר לחפש נכון. אז כיצד באמת מחפשים ומוצאים עורך דין מצוין עבורכם?

מאת: articlestbdדיני משפחה20/08/171221 צפיות
מדוע הגישור מתאים במיוחד לזוגות המתגרשים בשלום ולא רק לאלו שאינם מסדרים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica