חפש מאמרים:
שלום אורח
08.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עזרה ורגישות לזולת

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע12/05/2012806 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בס"ד.

 

 

 

פרשת "בהר"

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

בפרשת "בהר" מוזכרות מצוות המכוונות לבניית חברה מתוקנת ומבהירות לנו את חשיבות העזרה ההדדית, השוויון בין בני האדם, ענווה בין אדם לחברו וכלפי שמים. מצוות שמיטה, דיני עבדים, צדקה - מצוות התורמות למידות טובות, ערכי מוסר בחברה, יושר והגינות, כנאמר: "...אל תונו איש את אחיו" (ויקרא כ"ה/יד'). עזרה ורגישות לזולת מהווים מוקד חשוב ועקרוני ביהדות. האמונה בבורא עולם ואמונה באדם עצמו, קשורים לחמלה ולסיוע, והם חייבת להיות משולבים בהיענות לצורכי הזולת.

מצוות צדקה היא החשובה מבין מצוות עשה. בפרקי אבות נאמר: "ארבע מידות בנותני צדקה: הרוצה שיתן ולא יתנו אחרים - עינו רעה בשל אחרים. יתנו אחרים והוא לא יתן - עינו רעה בשלו. יתן ויתנו אחרים - חסיד. לא יתן ולא יתנו אחרים - רשע" (אבות ה'/יג').

תפקידנו לעזור לאחינו, בית ישראל, בכל מקום שהם - עזרה בצדקה, אך גם עזרה "רוחנית". השאיפה לצדק אמיתי מוחלט ואיכותי טבוע עמוק באופיו של העם היהודי. אומנם קיימת נטייה טבעית של האדם לקידום אישי, לטיפוח כישוריו של כל אדם, לקיום תחרות, רצון להגיע להישגים אישיים ולעלות מעלה מעלה, אך תמיד יש להתחשב בזולת ולעזור לו.

שלמה המלך מדגיש משפט מפתח ועקרוני בבניית העם היהודי: "יפוצו מעיינותיך חוצה, ברחובות פלגי מים" (משלי ה'/טז'). היינו, אדם צריך ללמוד לרכוש "רוחניות" לפתח את מוחו הפורה, להיות יוזם ויצירתי, להתחדש כל הזמן, להפוך מבור לבאר ובעיקר להפוך למעיין זורם. כאשר כל הידע והחכמה שאדם צבר במאמץ, עליו להפיץ לחבריו, לסביבה האופפת אותו. להפיץ תורתו חוצה, כדי שגם החברים האחרים שמסביבו ייהנו מפרי עמלו. הנטייה הפרטנית להשיג הישגים בעמל כפיו של כל יחיד וכישוריו, חשובה ועקרונית, אך על כל אחד לחלק האוצר הבלום בתוכו לחבריו. באשר לכל אדם שאיפה, מוטיבציה ומנוע אישי משלו ליצור, לבנות, לקדם, לעמול קשה ולהשיג. אך עליו גם  לטפח גם את חבריו.

"אחריות" היא מילת מפתח בהצלחה. יש להתפתח לנוע קדימה, לכבוש כל יעד, להגיע לכל פסגה, כל אחד לפי כישוריו, אך בהמשך הדרך יש להפיץ וללמד את האחרים. אדם מקטנותו צריך לשאת "באחריות" לפיתוח הפוטנציאל הטמון בו, אך עליו להיות גם אחראי לעזור לאחרים.

ראוי שכל מורה ומנהל וכל ההורים יבינו שעליהם חלה "האחריות" על ילדיהם. מורים והורים צריכים לטפח כל ילד בהתאם ליכולתו. פיתוח "המצוינים" בעלי הפוטנציאל, זה חשוב נכון וחכם, אך על כל מצוין שהשקיעו בו כדי לקדמו ולפתחו, חלה החובה לסייע ולעזור לחלשים ולבינוניים. כך מגיעים להישגים נפלאים על כל הילדים, וכולם שמחים ומאושרים. המצויינים מאושרים מהאוצר הבלום והנפלא שהם רכשו מתוך איתגור וחכמה, אך כאשר הם משלבים אהבת אדם, טיפוח חברים, עזרה לזולת נוצרת חברה מעולה הוגנת ואיכותית. האחריות והדאגה לזולת הם המתכונת המצוינת שהפכה את העם היהודי לעם החכם בעולם.

הפרשה מבהירה לנו את חשיבות השבת ושנת השמיטה. צריך כל אחד לעבוד, ללמוד, לספוג רוחניות במהלך ששה ימים, ובשבת שבתון  - גיבוש משפחתי. כך בשנת שמיטה, שש שנים לעבוד ולטפח ולהגיע להישגים ובשנת השמיטה - מנוחה לאדמה, שיפור אקולוגי של הקרקע וטיפוח הבריאות הגופנית והרוחנית של האדם תוך דאגה לסביבה האנושית והפיזית.

   אתר:   www.h-y1.fav.co.il

              ד"ר יחיאל שרמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12817 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12935 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12733 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12738 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12822 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12787 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12809 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/18395 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/18418 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/18376 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/18391 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/18407 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/18416 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/18448 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica