חפש מאמרים:
שלום אורח
12.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פדיון הבן - הטעם והמשמעות

מאת: יחזקאלדתות22/09/20092856 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פדיון הבן הבכור היא מצווה נדירה, מכיון שנדרשים מספר תנאים בכדי שהבן הבכור יהיה ראוי לפדיון הבן. א. כמובן בן זכר. ב. פטר רחם - לידה ראשונה (ורגילה). ג. על האבא והאמא להיות "ישראלים", דהיינו לא משבט לוי - כהנים או לויים. כאשר מתקיימים שלושת התנאים, בהגיע יום השלושים ללידה נערך טקס פדיון הבן. כמובן גם בעת קיום התנאים מקיימים את מצוות פדיון הבן, פעם אחת בלבד.

המקור והסיבות לפדיון הבן

לפני צאת עם ישראל ממצרים, הכה אלוקים את המצריים בעשרה מכות. המכה האחרונה שהביאה את העם המצרי לשחרר את העם היתה - מכת בכורות. במדרש מסופר: כי פרעה מלך מצרים הסתובב באמצע הלילה, וחיפש את משה רבינו כדי להודיע לו על שיחרור/גירוש עם ישראל מארץ מצרים.

"ויהי בחצי הלילה וה' הכה כל בכור בארץ מצרים..." כמובן בכורי ישראל ניצלו מהמכה הקשה, אף על פי שבאותה עת ההבדל בינם לבין שכניהם המצריים, היה היחוס לאבות האומה ולשנים עשר השבטים (וקיום מצוות קרבן פסח, שעליה נצטוו בראש חודש ניסן, שבועיים לפני  מכת בכורות).

לכן אמר הקב"ה, בכורי ישראל שנצלו ממכת בכורות, ינתן להם תפקיד מיוחד; זכות שהיא חובה - עבודה בבית המקדש. באותה תקופה, הבנים הבכורים היו (אמורים להיות) כהנים לה' במשכן ובבית המקדש.

כמה חודשים לאחר מכן עם ישראל חטא בעגל. חטא העגל הוא  חמור מאוד, מכיון שהוא חטא עבודת אלילים. גם לאחר סליחת הקב"ה, לא ניתן לבכורות  שעבדו את עגל הזהב, לעבוד את האלוקים בבית המקדש. נדרשו כעת מחליפים לעבודת בכורי ישראל.

השבט היחיד שלא חטא בעגל, היה שבט לוי. לכן אמר הקב"ה בני שבט לוי יהיו המשרתים בבית המקדש, במקום הבכורות.

מכיון שחובת השירות מוטלת את הבכורות (שנצלו במצרים ממוות), אמר הקב"ה שהבנים הבכורים יפדו את עבודתם בבית המקדש אצל הכהנים, (ערך פדיון העבודה בבית המקדש,  נקבע בתורה לחמשה סלעים כסף).

מאז ועד היום  עם ישראל מקיים מצוות פדיון הבן, ביום השלושים ללידת בכור, אבי הבן פודה אותו מהכהן.

המשמעות הפנימית למצוות פדיון הבן

טבע בני אנוש, כפי שנבראו על ידי האלוקים, הוא 'לשכוח' שכל אשר להם, החכמה הנוי הכח העושר וכו' מגיע מלמעלה. לא נראה לעין כי ההישגים הם רק בזכות חסדו של האלקים, ועל הכל יש להודות לבורא.

כך הוא הטבע, השפעתו של האלוקים מוסתרת, והנטייה הטבעית של הלב היא "כוחי ועוצם ידי, עשה לי את החיל הזה".

למרות  שתחושה זו היא חלק מבריאת העולם על ידי הקב"ה, נצטוונו לעשות מאמץ לעקר ככל האפשר, את ההרגשה הזו מליבנו. לפיכך נתן לנו הקב"ה מצוות רבות, המזכירות לנו שכל הטוב והחסד מגיע מהקב"ה. אשר לו בלבד, הכח והממשלה לעשות כרצונו בעליונים ובתחתונים.

לדוגמא: אמירת 'מודה אני' והתפילה בבוקר. היא בכדי שנזכור במשך כל היום, את התודה לקב"ה 'שהחזרת בי נשמתי...".

פתגם עממי אומר: 'העולם חושב שיש לתת לקב"ה עשרה אחוז (מעשר) מהרווחים, האמת היא שהקב"ה בחסדו הגדול מעניק לנו תשעים אחוזים, ועשרה אחוז הוא משאיר אצלנו'.

זוהי גם משמעותה של מצוות פדיון הבן, עלינו להכיר בכך שכל אשר לנו, גם הילדים היקרים כל כך, הכל מגיע מהבורא. אנו מבטאים זאת בילד הראשון, באמצעות מצוות פדיון הבן הבכור, וזהו סימן ותזכורת עבור שאר הילדים...

לכן למצוות פדיון הבן, משמעות עמוקה ומהווה תזכורת חשובה לכל ימי חיינו.

מידע נוסף על פדיון הבן כיצד? מתי? ולמה?, פדיון הבן על פי תורת הקבלה ועוד. מציאת כהן מתאים לפדיון הבן - באתר פדיון הבן.

 תגיות המאמר: פדיון, הבכור, הבן


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

סגולה - אוצר סגולות נפלאות לעם סגולה.

לוח שנה - לוח שנה עברי לועזי, תאריך עברי, המרת תאריך עברי ולועזי, תאריך לועזי לחגי ישראל, זמני השבת ועוד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יחזקאל

מאת: יחזקאלדת ומדינה09/11/092944 צפיות
לוח השנה העברי הוא המורכב מבין הלוחות הנפוצים, במאמר נזכיר את הכללים העיקריים בלוח השנה, ועל מה הוא מיוסד.

מאת: יחזקאלקידום אתרים22/09/091312 צפיות
לפני שהקמתי את האתר 'לוח שנה' בדקתי כמה פעמים מחפשים את הביטוי 'לוח שנה' בגוגל. מתברר שאין כלי שנותן תשובה מדוייקת. ועוד כמה מילים על ארגז החול של גוגל.

מאת: יחזקאלדת ומדינה22/09/097288 צפיות
כיצד נקבע 'לוח שנה' ו'תאריך עברי' בעם ישראל. על האיחוד בין מסלולי השמש והירח. והמשמעות הקבלית לכך.

מאת: יחזקאלדתות22/09/092017 צפיות
אמירת קדיש היא טקס המלווה אותנו בשעות הקשות, האם יש לנו פנאי לחשוב על משמעות אמירת קדיש יתום? במאמר זה אעמוד על משמעות אמירת קדיש יתום בשעת אבל

מאמרים נוספים בנושא דתות

מאת: דודישדתות02/05/182042 צפיות
ממש לא מזמן יצא לי להתקל בשאלה די מעניינת באחד האתרים אשר קיים בהם מדור 'שאל את הרב'. למען האמת, חיפשתי קצת מידע בנושא תיקון הכללי

מאת: אבי בכרדתות19/12/172387 צפיות
האסלאם תמך גם בכל מה שקשור לקידום מעמדה של האישה ובשוויונה המוחלט אל מול הגבר, מה קרה אם כך? מה השתבש? מדוע מעמדה של האישה הורע עד כדי הפיכתה עם השנים ל"חפץ" והשפלתה ונחיתותה ברוב מדינות האסלאם?

מאת: יובל ברדתות23/05/171488 צפיות
אם אתם שואלים את עצמכם כמה עולה מזוזה אז כדאי שתקראו את המאמר הבא שיעזור לכם לבחור את המזוזה המתאימה לכם

מאת: ברסלב מאירדתות09/06/165917 צפיות
ואלו המכונים נוער נושר נוער בסיכון, שבבניקים , פצועים , חוזרים ב... והנה חלק גדול מהם נושרים מכוח גודל הלחץ , בעיקר לחץ הלימודי שמפעילים עליהם. שהרבה פעמים הוא מעל ומעבר ליכולתם. חלק אחר נושר משום תחושת בדידות ואפסיות וחוסר חום ואהבה - לפעמים מצד ההורים, לפעמים מצד המלמדים, וק"ו כשהדבר מכל הצדדים. חלק אחר נושר מחוסר מסגרת מתאימה, דהיינו שההורים דחפו אותם בישיבה שלא מתאימה להם, מצד הרמה הלימודית, ובפרט בדור שלנו שהרבה מאד נערים הם ילדים טובים ונפלאים, אלא שסובלים שלא באשמתם מחוסר קשב וריכוז..

מאת: ברסלב מאירדתות21/01/162115 צפיות
פרשת השבוע בשלח | לעמוד במבחנים של החיים, כל אחד עובר נסיונות בין עני בין עשיר בין בפרנסה בין בחינוך הילדים כל אחד נתקע במהלך החיים וכשהם נתקעים לא יודע מה לעשות... אז איך מצליחים במבחן ? איך עוברים את הנסיונות ? בכלל איך חיים את החיים ? ראש ישיבת ברסלב מאיר יאיר לכם כמה נקודות למחשבה והתחזקות על פי דעת רבי נחמן מ- ברסלב...

מאת: רוני הכהןדתות02/06/152497 צפיות
למרות כל הקדמה שמביאה שפע של ספרי יהדות אל פתח דלתינו, לאנשים דתיים רבים אין אינטרנט בבית מטעמי שמירה עח צניעות והישמרות מטומאה שקיימת לרוב ברחבי האינטרנט. יהודים רבים עדיין מעדיפים ללמוד ולקרוא מספרים של תלמוד ומשנה או ספרי הגות ומחשבה בצורה המסורתית, ולא מול מחשב.

מאת: ענת אמרדתות12/04/151867 צפיות
במאמר שכאן נעשה לכם סדר עם סידורי קבורה והלוויה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica