חפש מאמרים:
שלום אורח
12.12.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

כפיית הסכם ממון

כשאנחנו מדברים על מישהו שכפו עליו לחתום על הסכם ממון, או על סעיף מסוים בהסכם הממון, לא אמרנו שלאותו צד שכפו עליו לא היה לו את הרצון להתקשר. במילים אחרות, כל עוד הרצון הוא בחירה חופשית בין מצבים, הרי שאותו צד הטוען שכפו עליו את הסכם הממון, עמד בפני שתי אפשרויות. האחת, לסרב לחתום על הסכם הממון, למרות אותה כפייה, והשנייה, פשוט להיכנע.

נניח שבן הזוג אמר לאישה כי היא חייבת לחתום על סעיף הסכם ממון לפני הנישואין, ועוד על סעיפים מקפחים, שאם לא תעשה כן, כי אז יחשוף ברבים את העובדה שבעבר היו לה קשרים עם בנות זוג מאותו המין.

בדוגמא הזו, הייתה בפני בת הזוג אפשרות הבחירה, כלומר, היא עדיין יכלה לומר לבן הזוג שהיא איננה נכנעת, ושלא תחתום, אך היא בחרה בלחתום. עם זאת ברור שהרצון שלה להתקשר בהסכם הממון, אף שהוא קיים, יש בו טעם לפגם. כולנו מרגישים לא טוב, "לא נקי", עם הסכם ממון שכזה, ואני לא מדבר כאן על זוגיות שכזו.

בדוגמא אחרת, מאיים בן הזוג על בת זוגתו בפגיעה פיסית בגופה אם תסרב לחתום על הסכם הממון. משבחרה בת הזוג לחתום על הסכם הממון, היא הפעילה שיקול דעת, בחירה ורצון להתקשר בחוזה ( שכן היא יכלה לבחור בפגיעה הגופנית, ובלבד שלא תחתום על הסכם הממון ).

אבל, ברור שיש כאן פגם ב"חופש" הבחירה. מי שמתקשר בחוזה בגלל איום פיסי שבדוגמא שהובאה, מעדיף את שלמותו הפיזית מההתקשרות הכפויה. בחירתו בהתקשרות על פי הסכם הממון, היא איפה בחירה ברע במיעוטו. וכיוון שחזקה על אדם שלא יבחר ברע מרצונו, הרי הסכמה להתקשר בחוזה בכפייה היא הסכמה פגומה. פגם זה ברצון ההתקשרות מקנה בסיס תיאורטי לזכות הביטול של קרבן הכפייה.

ככל שנעדר מרחב הבחירה, או מצטמצם מאוד, כך ייטה בית המשפט לבטל את ההסכם הכפוי הזה. במילים אחרות, ככל שהאיום הוא מעשי ושולל את אפשרות הבחירה, כגון איום שנתפס כמוחשי ברצח, כך תגבר הנטייה כמובן לבטל את הסכם הממון.

סעיף 17 לחוק החוזים קבע בהקשר לסוגיית הכפייה שבהסכם ( כמובן שהסכם ממון בכלל זה ) כדלקמן:

17. (א) מי שהתקשר בחוזה עקב כפיה שכפה עליו הצד השני או אחר מטעמו, בכוח או באיום, רשאי לבטל את החוזה.

(ב) אזהרה בתום לב על הפעלתה של זכות אינה בגדר איום לעניין סעיף זה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נוטריון אורי גנור

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נוטריון אורי גנור

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה17/10/13543 צפיות
כולנו מכירים את המצב שבו הנישואים, הקשר, האהבה, החברות, הזוגיות- כל אלו נסתיימו מזמן. אחד מכם מעוניין להתגרש. השני נאחז בנישואין ומסרב. המאמר מציע לכלול בהסכם הממון סעיף מיוחד המסדיר את המצב הלא מכובד הזה. יש הקוראים לזה הסכם לכבוד הדדי.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה05/10/13553 צפיות
המאמר עוסק באשליה שעורך הדין המפורסם, המוכר, אך גם היקר, הוא עורך הדין הנכון שיכין לכם את הסכם הממון.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה03/10/13547 צפיות
איך מאזנים מצב שבו לאחד מבני הזוג יש דירה ( וזהו מצב שכיח מאוד ) ולבן הזוג השני אין. מה הנוסחה הנכונה והאפשרית, אם בכלל, בעניין הזה, כשעורכים הסכם ממון?

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה25/08/13628 צפיות
יש זוגות הסוברים בטעות שההסדר הארצי הסטנדרטי, על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, מייתר את הצורך לערוך הסכם ממון. במאמר הזה אני מביא מכתב שקיבלתי מזוג מתמחים במשפטים, והתשובה שעניתי להם.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה10/08/13557 צפיות
המאמר מציע לכם לבדוק מה מצבו הכלכלי של בן זוגכם המיועד, בהקשר של חובות שיש לו. חובות אלו, אם לא תעשו הסכם ממון נכון, יטרידו אתכם במהלך שנות הזוגיות, עת יתדפקו הנושים על דלת ביתכם המשותפת, ויתבעו את החובות גם מבן הזוג האחר.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה30/07/13620 צפיות
לא תמיד צריך להתעקש ולעשות הסכם ממון. לפעמים, על פי הנתונים האישיים שלכם, של רכוש אותו תרצו להגן ולהסדיר, אתם ממילא מכוסים על פי ההסדרים האחידים שקבע החוק

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה28/07/13675 צפיות
מה אתם בדיוק, האם אתם "סתם חברים", או האם ניתן לומר לגביכם, שמערכת היחסים שלכם "עולה מדרגה", ואתם יכולים להיחשב בנקל לזוג ידועים בציבור. מה ההשלכות של המעמד הזה של "ידועים בציבור", לעומת חברים סתם?

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: טלדיני משפחה03/06/18796 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/18481 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/18412 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/17689 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

מאת: עידן שלומןדיני משפחה18/09/173673 צפיות
במידה ואתם מחפשים עורך דין שיספק לכם את השירות הטוב ביותר, אתם צריכים לחפש ובעיקר לחפש נכון. אז כיצד באמת מחפשים ומוצאים עורך דין מצוין עבורכם?

מאת: articlestbdדיני משפחה20/08/171075 צפיות
מדוע הגישור מתאים במיוחד לזוגות המתגרשים בשלום ולא רק לאלו שאינם מסדרים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/08/171219 צפיות
עצות לגבר המתגרש הן כאלה שבהחלט חשוב להקשיב להן, בייחוד שהן ניתנות מאנשים שכבר הלכו כמה וכמה קילומטרים בשביל הארוך והמתפתל של הגירושין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica