חפש מאמרים:
שלום אורח
14.12.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הפרת הסכם ממון- אחריות מוחלטת או תלויה באשמה?

כאשר מדובר על הפרה של הסכם ממון, נשאלת השאלה האם ההפרה הזו היא הפרה מוחלטת, לאמור, ברגע שהוכח כי בן זוג להסכם ממון הפר אותו, הרי שלצד השני, המקיים לכאורה, קיימות זכויות הידועות בשם המשפטי "תרופות", או שמא לאחר שהוברר שהייתה הפרה, עדיין יזקק בית המשפט לבירור "אשמתו" היחסית של אותו בן זוג מפר.

מההכרעה בשאלה העקרונית הנ"ל נגזרות מספר אבחנות אפשריות, שעל כל מי שמעוניין לנקוט בהליכים נגד בן הזוג המפר, מוטב שיכיר אותם לפני שיקבל החלטה.

למשל, עולה השאלה, האם תישמע טענתו של בן הזוג המפר, הטוען שאמנם הוא ביצע הפרה, אבל, בנסיבות העניין, כל אדם סביר, שהיה נכנס לנעליו, לא היה מקיים את החיוב.

שאלה נוספת שעולה מההכרעה בשאלה העקרונית הנ"ל ( אחריות מוחלטת או תלויה באשמה ), האם אין מקום להתחשב גם במעלליו ובתרומתו של בן הזוג המקיים לכאורה את הסכם ממון בין בני זוג ? למשל, האם רשאי בן הזוג הנתבע, להעלות להגנתו את הטענה כי בן הזוג שלו, הוא עצמו הפר את הסכם הממון כלפיו, וזאת עוד לפני ההפרה, ולפיכך הוא מנוע מלטעון כנגד ההפרה.

מעבר לבירור המשפטי, האם צד להסכם הממון שהפר אותו, יכול להעלות טענות שיפטרו אותו מאחריותו להפרה, נשאלת שאלה נוספת, שאינה קשורה לאחריות, אך כן קשורה להיקף האחריות, מבחינת גובה הפיצוי, והיא מידת התרופה שתיפסק לצד הנפגע. כלומר, האם בית המשפט יתחשב באותן שאלות שהועלו לעיל כדי להתחשב בבן הזוג המפר, ולהקטין את "עונשו".

לסוגיות הללו וההכרעה בהן, חשיבות רבה, הן מבחינת האחריות והן מבחינת הפעלת עוצמת התרופה. מצד אחד, הפסיקה הישראלית אימצה את הקביעה כי הפרת הסכם הממון היא הפרה מוחלטת, שאיננה תלויה בנסיבות חיצוניות כאלו ואחרות. מספיק שבן הזוג מבצע עבירה, כדי לראותו כמפר החוזה, ואז קמה לצד המקיים זכות לסעדים משפטיים מגוונים כנגד המפר.

מצד שני, קיימים לא מעט מצבים ושיקולים, שבהם מצבים של אשמה או תרומה של הצד השני להסכם הממון ממלאים תפקיד הן בקביעת עצם האחריות ( הפר לא הפר את ההסכם ) והן בקביעת היקף החבות בגין ההפרה.

ראוי להדגיש שנקודת המוצא החוקית, וזו שבפסיקה, במשפט הישראלי, היא של אחריות מוחלטת, ופירוש הדבר הוא שהאחריות מתקיימת כל פעם ובכל מקרה שבו לא קוים אפילו חיוב אחד שבחוזה ( כלומר, לא קוים רק אחד הסעיפים ), ללא תלות במרכיבים הנוספים שתוארו. מאידך, התפתחו בפסיקה יותר ויותר מקרים של גישה המתחשבת בתרומתו של הצד השני להפרתו של הראשון.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נוטריון אורי גנור

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נוטריון אורי גנור

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה17/10/13543 צפיות
כולנו מכירים את המצב שבו הנישואים, הקשר, האהבה, החברות, הזוגיות- כל אלו נסתיימו מזמן. אחד מכם מעוניין להתגרש. השני נאחז בנישואין ומסרב. המאמר מציע לכלול בהסכם הממון סעיף מיוחד המסדיר את המצב הלא מכובד הזה. יש הקוראים לזה הסכם לכבוד הדדי.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה05/10/13554 צפיות
המאמר עוסק באשליה שעורך הדין המפורסם, המוכר, אך גם היקר, הוא עורך הדין הנכון שיכין לכם את הסכם הממון.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה03/10/13547 צפיות
איך מאזנים מצב שבו לאחד מבני הזוג יש דירה ( וזהו מצב שכיח מאוד ) ולבן הזוג השני אין. מה הנוסחה הנכונה והאפשרית, אם בכלל, בעניין הזה, כשעורכים הסכם ממון?

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה25/08/13628 צפיות
יש זוגות הסוברים בטעות שההסדר הארצי הסטנדרטי, על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, מייתר את הצורך לערוך הסכם ממון. במאמר הזה אני מביא מכתב שקיבלתי מזוג מתמחים במשפטים, והתשובה שעניתי להם.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה10/08/13557 צפיות
המאמר מציע לכם לבדוק מה מצבו הכלכלי של בן זוגכם המיועד, בהקשר של חובות שיש לו. חובות אלו, אם לא תעשו הסכם ממון נכון, יטרידו אתכם במהלך שנות הזוגיות, עת יתדפקו הנושים על דלת ביתכם המשותפת, ויתבעו את החובות גם מבן הזוג האחר.

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה30/07/13620 צפיות
לא תמיד צריך להתעקש ולעשות הסכם ממון. לפעמים, על פי הנתונים האישיים שלכם, של רכוש אותו תרצו להגן ולהסדיר, אתם ממילא מכוסים על פי ההסדרים האחידים שקבע החוק

מאת: עו"ד נוטריון אורי גנורדיני משפחה28/07/13676 צפיות
מה אתם בדיוק, האם אתם "סתם חברים", או האם ניתן לומר לגביכם, שמערכת היחסים שלכם "עולה מדרגה", ואתם יכולים להיחשב בנקל לזוג ידועים בציבור. מה ההשלכות של המעמד הזה של "ידועים בציבור", לעומת חברים סתם?

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: טלדיני משפחה03/06/18796 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/18483 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/18416 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/17690 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

מאת: עידן שלומןדיני משפחה18/09/173679 צפיות
במידה ואתם מחפשים עורך דין שיספק לכם את השירות הטוב ביותר, אתם צריכים לחפש ובעיקר לחפש נכון. אז כיצד באמת מחפשים ומוצאים עורך דין מצוין עבורכם?

מאת: articlestbdדיני משפחה20/08/171078 צפיות
מדוע הגישור מתאים במיוחד לזוגות המתגרשים בשלום ולא רק לאלו שאינם מסדרים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/08/171221 צפיות
עצות לגבר המתגרש הן כאלה שבהחלט חשוב להקשיב להן, בייחוד שהן ניתנות מאנשים שכבר הלכו כמה וכמה קילומטרים בשביל הארוך והמתפתל של הגירושין.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica