חפש מאמרים:
שלום אורח
06.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בנייה ירוקה למען עתיד טוב יותר לנו ולילדינו!

מאת: ורד טויןבית חכם14/10/2012554 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק


מהי בנייה ירוקה ותרומתה החשובה לשיפור איכות הסביבה

במובן הכללי של המונח, בנייה ירוקה הינה בנייה המתחשבת בסביבה. באמצעות בנייה ירוקה אנחנו יכולים ליהנות מבנייה איכותית, בעלת סטנדרטים גבוהים, שאינה פוגעת באיכות הסביבה, תוך כדי שהיא משתמשת בחומרים ממוחזרים ומנצלת בצורה מקסימאלית את תנאי הסביבה. בנוסף, בנייה ירוקה נוקטת בהימנעות מרבית מזיהום אוויר ומקטינה משמעותית את הרעשים שאליהם התרגלנו ושהם חלק בלתי נפרד מאתר בנייה פעיל ודינאמי.

למשל, אם אנחנו מקימים בניין במקום שבו לא הייתה בנייה קודמת, אנחנו משנים את המאזן הסביבתי של המקום. קודם כל, אנחנו משנים את מאזן האור במקום. הבניין ייצור הצללות על המבנים הסמוכים, ויסתיר משכניו את הנוף או יחסום מהם את השמש.

וגם, אנחנו משנים את מאזן האוויר במקום, כשזרימת אוויר שהייתה קיימת קודם לכן, עומדת לעבור שינוי. המשפחות שיעברו להתגורר בבניין, יהפכו לצרכניות של חשמל ומים, ותיווצר פסולת חדשה מדי יום.

ביטוי היסודות של בנייה ירוקה באופן מעשי

חתירתה של בנייה ירוקה לשמירה על האיזון ואיכות הסביבה מתבטאת בתכנון המדוקדק של כל השלבים של הבנייה, החל ממיקום המבנה עצמו, השתלבותו המקסימאלית בנוף הקיים, וניצול של התנאים הטבעיים של הסביבה. כלומר, בזכות בנייה ירוקה ניתן יהיה לנצל בצורה הטובה ביותר, את האנרגיות הזמינות במקום, כמו כיווני רוח, מאגרי מים טבעיים, חשיפה לשמש ככל שניתן ויצירת פסולת מועטה. גם בעת הבנייה וגם לאחר שהמבנה יעמוד על רגליו, יהיה ניצול טוב יותר של משאבי הטבע הקיימים במקום.

בהתאם לכך, תכנון של העמדת המבנה בדרך המתאימה ביותר מבחינת כיווני אור ורוח, תשיג את מטרת האדריכלים ומהנדסי המבנה.

לדוגמה, חדרי הילדים בבית, ימוקמו באגף הדרומי של הדירה. מיקום החדרים בצד הדרומי של הדירה, יבטיח שלילדים יהיו אור ושמש במשך שעות ארוכות ביום. בחורף החדר יהיה חמים, ובקיץ החדר יהיה מואר עד שעות הצהריים המאוחרות. ניתן לצמצם את כניסת השמש בימים החמים של הקיץ, ע"י בחירה של הצללות מתאימות, כמו וילונות או תריסים איכותיים.

כיצד בנייה ירוקה מפחיתה בפגיעה באיכות הסביבv

שיטותיה של בנייה ירוקה נוגעות למספר תחומים, ביניהם רמת הבידוד של הבית, מיקום הפתחים וחומרי הבנייה. כאן נפרט מעט על כל אחד מהתחומים הנ"ל.

* רמת הבידוד של הבית – ניתן ליצור רמת בידוד ע"י שימוש בחומרים מבודדים שונים בקירות, בתקרה, ברצפה ובאמצעות הצללות על החלונות, באמצעות תריסים ווילונות.

* מיקום הפתחים – מיקום הפתחים בבית ישפיע ישירות על האוורור הטבעי ועל זרימת האוויר בבית.

* שימוש בחומרי בנייה מיוחדים – בנייה ירוקה עושה שימוש בחומרי בנייה ממוחזרים. היא מביאה חומר שעבר מחזור, ואף ממחזרת בעצמה חומרים הנמצאים ברשותה. כמו כן היא משתמשת בחומרים שרמת הזיהום הנודפת מהם נמוכה ביותר או שאינה קיימת בכלל.

היעדים העיקריים של בנייה ירוקה

כעיקרון, מאחורי שיטות העבודה והבנייה של בנייה ירוקה, עומדים מספר יעדים.

הראשון, הוא מניעת פגיעה באיכות הסביבה, והשני, חיסכון מוכח בהוצאות החשמל, המים ואחרות.

שני היעדים, קשורים באופן ברור. הקטנה בהוצאות החשמל, מתקשרת ישירות בהפחתה בייצור החשמל, קרי, פחות זיהום אוויר וירידה בפגיעה באיכות הסביבה.

בנייה ירוקה משרתת את האינטרסים של החברה כולה, כשהיא מאפשרת לדיירי המבנה, ליהנות מניצול מקסימאלי של משאבי הטבע, ומסייעת להם לחסוך בהוצאות חשמל ומים.

התחום של בנייה ירוקה התפשט בשנים האחרונות גם למבני תעשייה, שרבים מהם נבנים היום באמצעות בנייה ירוקה.

לאחר שהיא הוכיחה את יעילותה ואת איכותה, בנייה ירוקה הופכת עם השנים לבנייה המועדפת בעיני רבים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ורד טוין

כתבת מקצועית בתחום העיצוב

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורד טוין

מאת: ורד טויןעיצוב פנים28/07/13843 צפיות
כיצד לבחור בחוכמה חיפוי קיר זוכוית למטבח ומדוע מדובר בפיתרון מוביל בעיצוב מטבחים ובכלל? הינה התשובה!

מאת: ורד טויןעיצוב פנים22/07/13915 צפיות
כל מה שצריך לדעת על סוגי טפטים לבית ובכלל

מאת: ורד טויןעסקים - כללי22/07/131445 צפיות
כל מה שצריך לדעת על טיהור שפכים

מאת: ורד טויןעיצוב פנים22/07/131273 צפיות
כל מה שצריך לדעת על אדן חלון טרם רכישתו!

מאת: ורד טויןמחשבים וטכנולגיה - כללי22/07/131405 צפיות
כל מה שרציתם לדעת על ניהול מלאי ולא העזתם לשאול

מאת: ורד טויןגיל הזהב21/07/136513 צפיות
כל המידע על דיור מוגן

מאת: ורד טויןיין ואלכוהול21/07/137713 צפיות
כל מה שרציתם לדעת על בישול בירה בבית

מאמרים נוספים בנושא בית חכם

מאת: nash didanבית חכם07/10/18779 צפיות
חימום והסקה היה צורך בסיסי של בני אדם מאז ומעולם. בעבר בעידן איש המערות בני אדם חיממו את הבית שלהם בעזרת מדורות. עם התקדמות הטכנולוגיה אמצעי החימום של האדם השתכללו והפכו להיות טכניות יותר כמו למשל חימום באמצעות קיטור, חימום באמצעות גז וגם חימום באמצעות אנרגיה חשמלית.

מאת: טלבית חכם22/04/18490 צפיות
כמה פעמים קרה לכם שיצאתם מהבית ולא הייתם בטוחים אם סגרתם את הדוד החשמלי, את האורות בחדר השינה או את תנור האפייה? עם מערכת בית חכם לא תיאלצו לשוב על עקבותיכם כדי לבדוק האם אתם צודקים או טועים.

מאת: טלבית חכם04/03/18476 צפיות
בשנים האחרונות, צמד המילים החמות ביותר בתכנון האדריכלות ועיצוב הבתים הוא "בית חכם".

מאת: טלבית חכם11/02/18467 צפיות
מערכות בית חכם מנצלות את הטכנולוגיות החדישות ומאפשרות שליטה, ניהול ובקרה מהטלפון החכם.

מאת: שלום כהןבית חכם03/01/18596 צפיות
כיום רבים מבינים כי חיבור של תריסי גלילה לבית חכם זהו דבר מובן מאליו. אף על פי כן, עד לא מזמן רבים לא ידעו כיצד לפעול בעניין. לפיכך כל אחד מכם צריך לוודא כי מתבצעת בחירה טובה יותר בכל הנוגע לדבר.

מאת: רוני הכהןבית חכם01/01/18562 צפיות
העניין של הנוחיות מוטל בספק כאשר צריכים בכל פעם לתפעל מכשיר אחר, מפני שדבר שכזה יוצר בזבוז של זמן יקר בהתעסקות בכל אחד מאלה. את כל זאת אמור לשפר השימוש עם מערכת של בית חכם כאשר מחיר בית חכם נעשה למשהו שבר השגה עבור כל אדם בעידן המודרני.

מאת: רוני הכהןבית חכם27/11/17775 צפיות
מדובר במערכת שמאפשרת חיים אחרים שבהם ישנו חיסכון של זמן יקר, ומכאן גם חיסכון אדיר בכסף שהולך לטמיון ללא תכנון נכון ויעיל יותר על ניהול הבית. האם מחיר בית חכם הוא כזה שמגיע רק לעשירי הארץ? כבר לא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica