חפש מאמרים:
שלום אורח
24.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פרשת השבוע ויגש

מאת: ברסלב מאירפרשת השבוע24/12/2012888 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ירושלים עיה"ק תו"ת בב"א. יום ו' עש"ק לפ' ויגש. בעזהי"ש אכתוב לך כמה פנינים על פרשת השבוע.

זריזות וזהו ( בראשית כד, יח) "ויגש אליו יהודה". כי דרך רוב העולם להתחמק ולדחות עד כמה שניתן מלהתעסק במטלות שכרוכות עם אי נעימות, כי אפילו בסתם מטלות שכרוכות עם טורח, ושיש עליהם מאמץ גופני (פיזי) או נפשי, מתגברת העצלות על האדם, קל וחומר כשהדבר כרוך בין אדם לחבירו, וצריך לבא במגע פנים בפנים מול אדם, ובפרט כשהדבר כרוך באי נעימות מסויימת [ובפרט אם אינו אדם גס, אלא יש בו מן העדינות, שהדבר קשה לו, והנפש מתיסרת וסובלת מכך].

ואעפ"כ ואחרי הכל מה שצריכים לעשות הרי צריכים לעשות. ולא טוב, ואסור להתחמק מכך, [וכדאמרי אנשי: וואס מען מוז מוז'ט מען, כלומר מה שצריכים לעשות הרי צריכים לעשות], ומכוון שצריכים לעשות – הרי עושים, וכשעושים דבר- הרי יש לעשות כמו שצריכים לעשות, בעתו ובזמנו ובשלימות. ועל פי רוב דבר שחייבים לעשות – עדיף להזדרז ולהקדים לעשותו, שהרי אם יש לו חור בצנרת הגורם לנזילה, ככל שימהר לתקנו יחסוך ממנו ממון ועגמת נפש, ואם יש לו חור בשן – יחסוך ממנו דירדור המצב, וכאבים וכו'.

ואם יש לו עצים ופרחים הצמאים למים – ככל שיקדים להשקותם יצילם או עכ"פ ימזער את הנזק, וכן באגרות התשלום- יחסוך הקנסות והריביות, וכן כיוצא בהם הרבה מאד [גם בסכסוכים ובעיות בין אדם לחבירו- ככל שיקדים לסדר הענינים יחסוך עגמת נפש עתידית והתפתחות הריב, ולא ישאיר צלקות, ורישומים וזכרונות לא בריאים ולא נעימים]. ומה שאמרנו שיש להזדרז כנ"ל, הוא רק על פי הרוב, ולא תמיד, כי יש מקרים שעדיף לא למהר, והכל לפי הענין בבחינת מה שאמרו חז"ל (פסחים נ:) יש זריז ונשכר, ויש זריז ונפסד. יש שפל ונשׂכר, ויש שפל ונפסד. והכל לפי הענין, ובכל ענין יש לדון לגופו של ענין.

אבל על פי רוב, דבר שבודאי צריכים לעשות – הרי יש יתרון בזריזות, בבחינת מ"ש חז"ל (יומא כח:) זריזים מקדימים למצוות. ואמרו (ע"ז כ:) זהירות מביאה לידי זריזות, וזריזות מביא לידי נקיות.

והנה יש אנשים שהם אמנים בדחיות, מאז שמתעורר עד שקם לוקח לו הרבה זמן, כי דוחה ודוחה המוטל עליו, ומאז שקם עד שמתלבש, ומשמתלבש עד שהולך למקוה לבית הכנסת, לבית המדרש, ג"כ לוקח הרבה זמן.

וכן כשצריך לבצע כל מטלה כגון תשלום, דוחה את הדבר ככל יכולתו לסוף הזמן ולבסוף שוכח, או אז אין ביכולתו לשלם, וככה מסתבך בכל עניניו הרוחניים וגשמיים, וממנו יש לקחת מוסר להתנהג להיפך וכמ"ש שלמה המלך (משלי כד) על שדה איש עצל עברתי, ועל כרם אדם חסר לב, והנה עלה כולה קימשונים, כסו פניו חרולים וכו' ואחזה אנכי אשית לבי ראיתי לקחתי מוסר. עיי"ש. כללו של דבר: זה לא חכם, זה לא יפה, זה לא יהודי, זה לא משתלם [לפעמים זו עבירה] להתחמק מהמטלות, ויש להתאזר בכוחות וברצון ולהזדרז ולעשות את מה שמוטל עלינו, בגשמיות וברוחניות.

ורמז יש בפסוק כמ"ש "ויגש אליו יהודה", וכמ"ש חז"ל (תנחומא, ב) זה שאמר הכתוב בני אם ערבת לרעך, תקעת לזר כפיך (משלי ו, א). שהבטיח ליעקב אבינו על בנימין שהוא ישיבו אליו, וע"כ עליו הי' מוטל להשתדל בשיחרורו, וע"כ קם ועשה מעשה,בלי להתחמק . [ועיין עוד בש"י עולמות גליון 211].

 

בברכת התורה וכטו"ס שמעון יוסף ויזנפלד הכהן  

לתרומה לעלון – לברכה להקדשה , להיות חלק מזיכוי הרבים

להפצת תורתו של רבינו נחמן מברסלב

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוסדות ברסלב מאיר

יהדות בטעם טוב ע"פ דרכי ברסלב !

מוקד התפילות (חינם) בכותל קבר רחל אומן ועוד...

אמירת קדיש יתום לנפטרים (חינם)... ע"י חסידי ברסלב.

050-4161022

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ברסלב מאיר

מאת: ברסלב מאירבריאות הנפש07/11/171704 צפיות
פדיון נפש - מי צריך לעשות? ומה צריך לעשות? ומי לא ראוי לעשות? דבר טבעי שכל אחד מאיתנו חפץ בחיי חרות הצלחה ומנוחת הנפש, אך מה היא החירות האמיתית ומה היא מנוחת הנפש? פדיון נפש הוא המתקת הדינים כעין רעונן נהיגה כדי להמתיק נקודות רעות של עבירות תנועה... כנסו תבינו.

מאת: ברסלב מאיריהדות15/04/171062 צפיות
שאלה : עמדתי ואתבונן במנהג רבים, וכן רבים האנשים שאחר שגומרים סעודתן ומברכים ברכת המזון ללא כוס.. והרי קי''ל בגמרא (פסחים קה:) שברכת המזון טעונה כוס, וזה חלקת מכבוד הברכה.. וזה החלי בעזר צורי וגואלי...

מאת: ברסלב מאיריהדות31/01/171150 צפיות
תהליך החזרה בתשובה מהו בכלל המושג תשובה? תשובה הוא מלשון לשוב, לחזור בחזרה ... רגע אני שואל לאן בכלל הלכתי כדיי שאני אשוב בתשובה?

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/161661 צפיות
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית? במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג? על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!! נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

מאת: ברסלב מאיריהדות11/11/161344 צפיות
ברכות השחר לאישה. אין הרבה שינויים בהלכות ברכות השחר לנשים, רק הברכה שעשני כרצונו, ולנוסח ברכות השחר ספרדי שלא עשני גויה / שפחה... יש מסבירים שמברכת כרצונו כי האישה נבראה כרצונו של השם יתברך, והרי רואים שנשים הם הרבה יותר קרובות בתפילה ובלב מחוברות להשם יתברך יותר מהגברים שהם יותר פרועים לכן הטילו עליהם יותר לימוד התורה חוקים ומצוות שהזמן גרמא - לצמצם את הגבר...

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/162379 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

מאת: ברסלב מאירבריאות ורפואה כללי25/09/161380 צפיות
ברכת המזון על פי חסידות ברסלב החשיבות הגשמית והרוחנית והתועלת שיש באמירת ברכת המזון על האוכל לטובת בריאות הגוף והנפש. בברכה לרפואה שלימה.

מאמרים נוספים בנושא פרשת השבוע

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע18/07/181040 צפיות
תחילת הנאום בפרשתנו, פרשת "דברים", והוא פותח בתוכחות משה לעם רק שאלה תוכחות שנאמרות ברמז וכפי שמפרש רש"י במקום, זה מפני כבודם של ישראל,

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע06/06/181078 צפיות
בשבת נקרא בפרשת השבוע, פרשת "שלח לך", על אחד החטאים הגדולים שחטאו בני ישראל בזמן הליכתם במדבר.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע31/05/181002 צפיות
פרשת השבוע שלנו, פרשת "בהעלותך", פותחת בנושא הדלקת המנורה במקדש ומתוכה ניתן ללמוד עניין חשוב ומהותי בעולם החינוך.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע24/05/181025 צפיות
השבוע חגגנו וציינו את חג שבועות הוא חג מתן תורה.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע16/05/181047 צפיות
בשעה טובה אנו מתחילים השבת את החומש הרביעי, חומש "במדבר".

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע10/05/181033 צפיות
הנה אנו שוב מגיעים לסיומו של חומש "ויקרא". חומש שבחלקו הראשון עסקנו רבות בענייני קדושה כמו קורבנות ועבודת הכוהנים בבית המקדש ובחלקו השני נגעה התורה בפרטי הפרטים של חיי היום יום הלאומיים והחברתיים שלנו כאומה וכבני אנוש.

מאת: דוד דרומרפרשת השבוע25/04/181125 צפיות
רוצים תמיד להגיע לתוצאות. להצלחות. לכבוש יעדים ולהגיע אליהם הכי מהר שאפשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica