חפש מאמרים:
שלום אורח
22.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

למה רק נס חנוכה הוא חג ?

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/20161698 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית?
במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג?
על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!!

נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

הדבר תמוה שבעתיים כאשר אנו קוראים על נסים גדולים, כדוגמת חזקיהו המלך עם סנחריב מלך אשור שצבאו הענק מת תוך כדי שינה, ובבוקר לא היה לו אף חייל אחד להילחם; יהושפט שתקע בשופר וכולם נפלו חללים; דוד שנלחם עם גוליית הענק והציל את עם ישראל; ועוד מקרים על טבעיים רבים, שלא מצאנו להם שום זכר בדורות הבאים.

ובכלל, מה המיוחד בנס חנוכה? כאשר הגמרא (מסכת תענית דף כ"ה) מספרת על רבי חנינא בן דוסא שפעם, בערב שבת בעת הפרשת חלה (אולי אפילו באמצע תפילה להפרשת חלה), ראה את בתו עצובה. שאל אותה: "מה קרה לך, בתי?" ענתה לו: "התחלף לי קנקן השמן עם קנקן החומץ, ובטעות הדלקתי נרות שבת עם חומץ". ענה לה רבי חנינא: "הסירי דאגה מליבך, מי שאמר לשמן וידלק, יאמר לחומץ וידלק". אכן כך היה, נעשה להם נס, והפתילות עם החומץ דלקו שעות רבות. אם כן, על מה ולמה החגיגה הגדולה על הנס שקרה בבית המקדש, שנרות דלקו שמונה ימים עם מעט שמן?

רבים מספרי החסידות מנסים להבין את פשר הדבר – במה נשתנו נס חנוכה ונס פורים, שנקבע להם חג, לעומת נסים ונפלאות אחרים?

הנה הסברו המעניין של הרה"ק רבי לוי יצחק מברדיצ'וב זי"ע, בספרו קדושת לוי:
כל נס הוא הנהגה מעל לדרך הטבע, ונובע מהתגלות הארה משמים. לפעמים הארה זו שהביאה את הנס מגיחה באופן חד פעמי, לשעה שעם ישראל זקוק לנס כדי שיוושעו בעת צרתם, ואח"כ האור שוב נגנז.

אבל לפעמים הקב"ה עושה נס לבניו, והאור המתגלה שוב אינו נפסק לעולם. בכל שנה ושנה, כשמגיע היום הזה, שוב מתגלה האור ויורד לעולם, בדיוק כמו בזמן הנס. במצב כזה הנס נמשך לתמיד, ובכל שנה באותו זמן שוב המצב חוזר למציאות הראשונה. כמו למשל בפסח – בכל שנה שוב מתגלה ההארה של יציאת מצרים. כמו שבזמן יציאת מצרים זכה כל יהודי לצאת בפועל משעבוד לגאולה, כך יכול כל יהודי לזכות ליציאת מצרים פרטית גם היום.

זה ההסבר להבדל שבין נס לנס. חכמינו ז"ל, בעיניהם המאירות, ידעו לראות בכל נס האם זו הארה זמנית, או הארה קבועה לדורות עולם. לשם כך הם המתינו שתחלוף שנה ושוב יגיע הזמן שבו קרה הנס, ואז הם ראו האם האור חוזר ומתגלה באותו זמן או לא. לפי זה הם קבעו: נסים שההארה שלהם תישאר לתמיד, הם קבעו לחגוג בכל שנה זכר לנס הזה, ונסים שההארה שלהם זמנית בלבד, לא קבעו להם חג קבוע.

בזה נבין את פירוש הברכה שאנו מברכים לפני הדלקת נרות חנוכה: "שעשה נסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה". כלומר, הנס הזה אמנם נעשה בימים ההם, אבל הוא חוזר ומופיע בזמן הזה, בדיוק כמו אז.

מהו בדיוק האור הזה, שנשפע בימי החנוכה הקדושים?

ידוע שלבורא עולם ישנן שלוש עשרה מידות של רחמים בהם הוא מנהיג את העולם. החשמונאים זכו לנסים הגדולים דרך ההנהגה של מידות הרחמים האלו. בכל שנה, כאשר אנו מדליקים נרות חנוכה, אנו ממשיכים עלינו שפע רחמים משלוש עשרה המידות שנפתחו אז, בימים ההם.

אם נספור את מספר המילים שישנן בברכה הראשונה של נר חנוכה, נגיע לשלוש עשרה (ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וצוונו להדליק נר חנוכה). כך גם אם נמשיך ונספור את המילים בברכה השניה, נגיע לשלוש עשרה, (ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שעשה נסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה). המילים בשתי הברכות יחד הן עשרים ושש, כמנין שם הוי"ה, שהוא שמו של הקב"ה, המרמז על מידת הרחמים (עפ"י ספר קב הישר).

כאז, כך היום.
כאשר אנו מאירים את הבית באור נרות החנוכה, יש בכוחם לגרש את החושך הפרטי של אחד ואחד מאיתנו, להאיר אותם באור חדש של רחמים ורצון, שישאיר את חותמו על הבית לכל השנה כולה!!
סדר הדלקת נרות חנוכה

(ישעיה וינד)
 תגיות המאמר: נס, חג, חנוכה, ניסים, חג חנוכה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוסדות ברסלב מאיר

יהדות בטעם טוב ע"פ דרכי ברסלב !

מוקד התפילות (חינם) בכותל קבר רחל אומן ועוד...

אמירת קדיש יתום לנפטרים (חינם)... ע"י חסידי ברסלב.

050-4161022

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ברסלב מאיר

מאת: ברסלב מאירבריאות הנפש07/11/171768 צפיות
פדיון נפש - מי צריך לעשות? ומה צריך לעשות? ומי לא ראוי לעשות? דבר טבעי שכל אחד מאיתנו חפץ בחיי חרות הצלחה ומנוחת הנפש, אך מה היא החירות האמיתית ומה היא מנוחת הנפש? פדיון נפש הוא המתקת הדינים כעין רעונן נהיגה כדי להמתיק נקודות רעות של עבירות תנועה... כנסו תבינו.

מאת: ברסלב מאיריהדות15/04/171082 צפיות
שאלה : עמדתי ואתבונן במנהג רבים, וכן רבים האנשים שאחר שגומרים סעודתן ומברכים ברכת המזון ללא כוס.. והרי קי''ל בגמרא (פסחים קה:) שברכת המזון טעונה כוס, וזה חלקת מכבוד הברכה.. וזה החלי בעזר צורי וגואלי...

מאת: ברסלב מאיריהדות31/01/171172 צפיות
תהליך החזרה בתשובה מהו בכלל המושג תשובה? תשובה הוא מלשון לשוב, לחזור בחזרה ... רגע אני שואל לאן בכלל הלכתי כדיי שאני אשוב בתשובה?

מאת: ברסלב מאיריהדות11/11/161367 צפיות
ברכות השחר לאישה. אין הרבה שינויים בהלכות ברכות השחר לנשים, רק הברכה שעשני כרצונו, ולנוסח ברכות השחר ספרדי שלא עשני גויה / שפחה... יש מסבירים שמברכת כרצונו כי האישה נבראה כרצונו של השם יתברך, והרי רואים שנשים הם הרבה יותר קרובות בתפילה ובלב מחוברות להשם יתברך יותר מהגברים שהם יותר פרועים לכן הטילו עליהם יותר לימוד התורה חוקים ומצוות שהזמן גרמא - לצמצם את הגבר...

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/162406 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

מאת: ברסלב מאירבריאות ורפואה כללי25/09/161399 צפיות
ברכת המזון על פי חסידות ברסלב החשיבות הגשמית והרוחנית והתועלת שיש באמירת ברכת המזון על האוכל לטובת בריאות הגוף והנפש. בברכה לרפואה שלימה.

מאת: ברסלב מאירפרשת השבוע25/08/161439 צפיות
פרשת השבוע עקב מלמדת אותנו על החיוב לברך ברכת המזון לאחר ששבענו מהסעודה. ולכאורה היה נראה יותר שצריך לברך לפני האכילה, שקודם כל נפתח בהודיה לקדוש ברוך הוא ורק לאחר מכן נתחיל לאכול. אלא שדווקא לאחר האכילה ניתן באמת להוציא את הכוחות הפנימיים שלנו אל הפועל ולזכך את נשמתנו בצורה הטובה ביותר.

מאמרים נוספים בנושא דת ומדינה

מאת: אמורדת ומדינה20/07/232087 צפיות
בבחירת מתנות לראש השנה, חשוב להתייחס לפריטים הנושאים משמעות ומחזיקים בקשר לנושאים של החג. רעיון מתנה משמעותי לראש השנה הוא חתיכת יודאיקה. זה יכול לכלול פריטים כמו חנוכייה מעוצבת להפליא

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדת ומדינה09/02/171980 צפיות
כבוד הבריות בפרשנות הרמ"א / עו"ד נועם קוריס

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה18/07/162362 צפיות
כמה סכנות יש היום בדרכים, תאונות דרכים, תקלות ברכב, מחסלים, טעויות אנוש כמה נוסעים וכמה לא חוזרים לבית? מה עושים כדי ךהשמר ולהתברך בדרך ולחזרה לשלום ? לחסידי ברסלב יש תפילה ודבר תורה לומר לכם לפני שאתם יוצאים לדרך !

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה15/06/162422 צפיות
נר מצוה ותורה אור. וקרמיז לן קרא שבקיום המצוות יש לעשותם בבחי' "בהעלותך", דהיינו באש ובהתלהבות (שקורים ברע"ן בלע"ז), והוא יסוד החסידות ועיקר שבח ומעלת עבודת ה' ועשיית רצונו יתברך, כשהדבר נעשה מתוך שלהבת י"ה וברע"ן, באש ההתלהבות והחשק) הוא יסוד גדול בחסידות ובברסלב בפרט...

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה07/06/162046 צפיות
תגידו הכל בסדר אצלכם ? כשיש סדר, וכל דבר יש לו מקום וכל דבר נמצא במקומו – הכל יפה והכל עובד ופועל כראוי. אבל כשאין סדר, כשאין לחפצים מקום מוגדר, ואפילו יש להם מקום, אבל לא שמים אותם על מקומם, (והאי סדר בלאגן בלעז חוגג, והבילבול שולט, ודברים חשובים הולכים לאיבוד, ודברים לא זמינים בעת שצריכים אותם. והסדר – הוא אחד מרזי ההצלחה, כי הסדר הוא - בחינת יישוב הדעת, והיפך הסדר – הוא חגיגת החוסר יישוב הדעת. אז איך זוכים שהכל יהיה בסדר ??

מאת: אבי דוידידת ומדינה16/11/152507 צפיות
כיום, בית המשפט מתייחס למספר גורמים בעל ההחלטה לגבי משמורת ילדים: ראשית, אם הילד הנו בר דעת, שואלים אותו לגבי רצונו הפרטי, כאשר ככל שהילד גדול יותר - כך ניתן משקל רב יותר לרצונו. שנית, בית המשפט מבקש לבדוק את מידת הבגרות הנפשית של הילד, והאם היא תואמת את בני גילו. שלישית, בית המשפט ייטה שלא לשבור את רצונו של הילד, אם הוא הובהר והוסבר במידה המספקת.

מאת: אבינועםדת ומדינה30/07/152460 צפיות
זהו שיר לבני הדור ואשמור דרך פה ,גם עולם יבוא וישמע קול וישירה עימנו לדרור רוח ,רוח דברי עימי חמלתך בשובי לשיר שלום תפילתי על חירותי בזו אהבתי ציון שלי אני נושא דמעה בדרך אהובה ושיר תהילה על שפתותי דברתי לשלום ציון ישראל שלי ועולם עוד יבוא השלום קולי שמעתי אלי ,קולי האזנתי מלכי לי זו עת לשירה לאהבה בא ציון חמדה למשמרתה ציון תמתי לא אשכך לעולם ואל אתרחק ממך עולם ואם אשכך יום בי אז תשכח ימיני ובושתי ונכלמתי ברוחי נפשי הומייה פה בדרך ארץ אנוע בצילך למשמרתך אהובה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica