חפש מאמרים:
שלום אורח
12.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

"כלב מבוגר"- זו אינה מחלה

מאת: מגן דוידוףוטרינריה24/10/20138043 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

התפתחות המדע והטכנולוגיה בעידן שלנו גרמו לתמורות חיוביות ומרחיקות לכת בכל הקשור לאורך ואיכות חיינו במאה האחרונה. באותה מידה ובהגבלה  כמעט זהה , חלה תמורה כזו באיכות ובאורך, ובאורח חיי חיות המחמד.

כבר לא נדיר למצוא היום כלבים בגילאים 15 שנה ,17 שנה ואפילו יותר וכנ"ל גם חתולים . תעשיית המזון לבעלי חיים , הטיפול הווטרינרי המתקדם , המודעות שעלתה , הכל ביחד תרמו לנו שהיום אנחנו מטפלים בהרבה יותר כלבים וחתולים מבוגרים ובכך השתנה לחלוטין אופי הטיפול הווטרינרי הכללי.

היום אנחנו מחויבים לתת פתרונות להרבה מאוד כלבים וחתולים בתחומים שונים.

להלן סקירה על הבעיות הנפוצות ופתרונותם:

באופן כללי הכלב/ החתול המתבגר עובר שינויים מזעריים פיזיולוגים והתנהגותיים שמצטברים עם הזמן ועלינו לאתר אותם , לטפל בהם ולשפר את איכות החיים של חיית המחמד.

אורטופדיה

לאורך השנים חלים שינויים במפרקים התנועתיים שמגבילים את תנועת החיה , ההגבלה נובעת מחספוס במשטחי המפרק ומכאב . כשאנחנו רואים כלב או חתול הולך באיטיות – זה לא כי הוא זקן , זה כי כואב לו. הכלב מגביל את תנועתו , כתוצאה מכך נגרם ניוון לאותם שרירים תנועתיים ושני מצבים אלו מהבאים – הגבלת תנועה , כאן תפקידינו לאבחן , לצלם את המפרק, לאתר הבעיה ולטפל בה כירורגית או תרופתית. יש היום המון טיפולים , קצרי טווח וארוכי טווח שהופכים את הבעיות הללו לקלות ונסבלות.

לאחרונה החלנו בפרויקט  ניסיוני שכולל הזרקה של חומצה יאלורונית למפרקים פגועים של כלבים מבוגרים, או כלבים עם שינוים ניוונים במפרקים degenerative joint disease =DJD)). טיפול זה הוא החדרת חומר צמיגי למפרק ולמעשה מנפחת אותו ומרחיק את נקודות החיכוך. בכך מוריד את רמת החספוס , השחיקה והכאב. הכלב המטופל, כבר כעבור יומיים מהטיפול , מרגיש יותר טוב , ופחות מראה כאב. טיפול זה בוצע אצלנו ביותר מ30 כלבים והצלחה מרשימה ביותר. הטיפול אמור להחזיק בין חודשיים לשלושה חודשיים ולאחר מכן ניתן להזריק מחדש. אין צורך בהרדמה כללית אלא בהרדמה מקומי והזריקה הזו מהירה ואינה כואבת. ביו המטופלים היו כלבים שלא הזדקקו לטיפול נוסף אחרי הזרקה זו ועדיין מרגישים טוב!.

הרדמה לכלבים מבוגרים

קיימים היום מערכי טשטוש והרדמה לכלבים מבוגרים , הערכה מדויקת של מצב הכלב לפי בדיקות הדם שלו, מחלות קודמות והיסטוריה רפואית מאפשרת לנו למצוא את מערך ההרדמה הנכון ביותר. טעות היא להזניח טיפולים בגלל חשש כללי מהרדמה. יש לבחון כל מקרה לגופו. באופן כללי חמור יותר להשאיר כלב עם דלקת חניכיים קשות מחשש להרדמה. הנזקים עולים על הסיכון . בחירת פרוטוקול ההרדמה המתאים , הרדמה בגז, ניטור דופק ונשימה כמבוצע אצלנו הם מערכי הביטחון להרדמת כלב מבוגר .

זיהוי מוקדם של כשל כליה

כשל כליה מהווה אחת מהמחלות הכרוניות השכיחות אצל חתולים וכלבים מבוגרים. באופן כללי אנחנו משתמשים באופן פעיל בפחות מכליה אחת לתפקוד יומיומי. כל השאר מהווה רזרוות, כך שקורה, שחלקים פעילים מהכליה מפסיקים לתפקד באופן הדרגתי איטי , ולנו קשה להבחין בכך ללא בדיקות דם ושתן. בדיקות דם ושתן  רוטיניות יציירו לנו גרף של התקדמות אפשרית של תהליכים וטיפולים בזמן. אצלנו כל כלב / חתול מגיל חמש מתבקש לבדיקות דם ושתן לאיתור מוקדם של בעיות שכאלו בכלל, כשל כליה יכול לנבוע עקב בעיות הקשורות למחלות ראשוניות  , הרעלות , ופגמים מולדים. כמו כן בעיות משניות לכשל לב או כבד.

מחלות לב גריאטריות

חלקן של מחלות הלב לא קשורות בגיל אולם מחלות כמו mitral regurgitation מאוד נפוצה בכלבים מבוגרים. לאספקט זה מצטרף גם הפאן הטיפולי שמחייב אותנו לבחור טיפול נכון לכלב מתבגר , שיתכן סובל ממחלות אחרות במקביל.

מחלות שיניים

אבן שן , מחלות חניכים , שיניים שבורות , שיניים המיועדות לעקירה וגידולים שונים הן תופעות שכיחות בכלבים מבוגרים. חוסר הטיפול בהם גורם לירידה באיכות החיים , לא אחת, כלב שסובל מדלקות חניכים , אוכל פחות ( כי כואב לו) , מפתח תהליכי דלקתיים חמורים ופשוט סובל. לאורך זמן נמצא קשר ישיר בין מחלות חניכים (periodontal diseases ) לבין מחלות לב , כשל כליה, סכרת, כשל כבד ועוד רשימה ארוכה של מחלות שנמצאות בקשר ישיר עם מצבים כאלו. הכלב חי במחלה בפיו , ומעבר לריח הלא נעים הוא פשוט סובל באופן יומיומי.

בעיות התנהגות

חיות מתבגרות סובלות מירידה בהתנהגות הקוגניטיבית שלהן (זיכרון , מודעות , לימוד ועוד) . זה מצטרף לשינויים  מוחיים שמתרחשים עם הגיל. קלינית – זה בא לידי ביטוי, בחוסר התמצאות סביבתית, שכחה של הדברים שנלמדו בעבר, התנהגות שונה כלפי אנשים וחיות, והרגשה  של פחד והתרגשות . קיימות היום תרופות נפלאות שמשפרות מצבים כאלו וזיהוי מוקדם של תופעות אלו יאפשר מתן פרוטוקול טיפול תרופתי והתנהגותי.

אלו רק חלק מהתופעות שעלולות להימצא אצל חיות המתבגרות שלנו ומכאן החשיבות באיתורן  , בטיפול בהן ומניעתם.

יש כמובן להוסיף את האספקט התזונתי והקפדה על משקל נכון כבסיס לאורך השנים.

ביקורים שגרתיים , בדיקות תקופתיות וישום ההמלצות הרפואית יאפשרו איכות חיים טובה יותר לכלבים וחתולים המתבגרים שלנו.

ד"ר אמנון דוידוף

http://www.davidoff.me/

שעות פתיחה :

בשהם
בוקר: א'-ה': 09:30-13:30 
אחה"צ: ב',ג',ה': 16:30-19:30
ו': 10:00-14:00

03-9794004

בהוד השרון:

שעות הפתיחה :
א-ה:
9:00-14:00 16:30-22:00 יום ו וערבי חג: 10:00-16:00

09-7480254

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בריאות טובה מד"ר אמנון דוידוף

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מגן דוידוף

מאת: מגן דוידוףוטרינריה23/03/147193 צפיות
על רפואת העיניים בקרב כלבים וחתולים. גדולים, מקרים דחופים וכ"ו...

מאת: מגן דוידוףוטרינריה24/12/137694 צפיות
ככל מי שבננו שחווה את חווית גידול הכלב מכיר את הנושא בצורה זו או אחרת וכל פעם שואל את עצמו- האם באמת צריך?, למה צריך כל שנה? ומדוע הוטרינר שלי מתעקש לחסן? וכ"ו. נשתדל לענות על שאלות אלו בכמה שורות.

מאת: מגן דוידוףוטרינריה16/12/137634 צפיות
בעבר הכלב היה שוכן חוץ וחי בטבע. עם חלוף הזמן, תהליך ההתבייתות של הכלב והחתול שינו את תכונותיהם ואופן הסתגלותם לקור.

מאת: מגן דוידוףוטרינריה18/06/121207 צפיות
אלרגיה הינה תגובת יתר של מערכת החיסון כנגד חלקיקים שאינם מזיקים לגוף, אך הגוף בטעות תופס אותם ככאלה. אמנם החלקיקים עצמם אינם מסוכנים, אך התגובה שהגוף יוצר במטרה לנטרלם עלולה להוביל במקרים קיצוניים גם למוות. מדובר בנטיה גנטית אינדיבידואלית, המתפרצת לאחר החשיפה לחומרים (אלרגנים) הספציפים. בכלבים מרבית האלרגיות מתבטאות בסימנים עוריים – גירוד רב, שינוי צבע העור והפרווה, קרחות, קשקשים, פצעים ודלקות עור ואוזניים. הגרד העז גורם לגירודים, ליקוקים וכרסומים, לעתים קרובות עד פציעה עצמית והחמרת הדלקת העורית.

מאת: מגן דוידוףוטרינריה12/06/12954 צפיות
תקופת הייחום של החתולים החלה וודאי מלחמות החתולים ובעיקר צעקותיהם בלילות לא פוסחים על אוזניי אף אחד. חתולים רבים על טרטוריה, אוכל ונקבות, מריבות אלו נגמרות לעיתים קרובות בפציעות.כשבמקום הראשון נדבר על אצבסים/מורסות. אבצס הינו חלל בגוף המוקף הקפסולה או קופסית, ובתוכה נוזל לבן צהוב המכיל המון תאי דם לבנים ונקרא מוגלה.

מאת: מגן דוידוףוטרינריה10/06/12948 צפיות
ענף שקיים חי ונושם ברפואה הווטרינרית ובסך הכל חיוני והכרחי. האדם ביית לצרכיו את הכלב ודאג ליצור גזעים שונים ליעודים שונים. חלק מהכלבים עברו שינויים במבנה השלד. העור ומבנה הפנים שהם תוצאה של הכלאות גנטיות שונות. היום ניתן למצוא כלבים זעירים במשקל 500 גרם ועד כלבים גדולים במשקלים של 80-100 ק"ג. כמו כן קיימים שינויים מהותיים במבנה הפנים, העור והשלד. לכלבים לא מעטים נוצרו שינויים במבנה העיניים והעפעפיים. בחלק מהמקרים מדובר על עודף עור שבגלל כח הכבידה נופל בחלקו ויוצר מרווחים בין העפעף לגלגל העין. מרווח זה יוצר חשיפה לא בריאה לגורמים חיצוניים. כגון אבק, גופים זרים ופציעות

מאת: מגן דוידוףוטרינריה10/06/121006 צפיות
עם בוא הקיץ, טפילים רבים המזיקים לחיות המחמד שלנו זוקפים את ראשם וחוזרים להטריד אותן ואותנו. אמנם בחורף הישראלי המשופע בימי שמש חמימים הטפילים אינם נעלמים לחלוטין ושורדים על אש קטנה, אך עם העלייה בטמפרטורות יש עלייה עצומה במספרם. גם כלב היוצא לטיול של 10 דקות פעמיים ביום יכול להידבק בטפילים ועקב כך במחלות שהם נושאים איתם. כמובן שגם חתולים חשופים להידבקות, אפילו אם אינם יוצאים מפתח הבית

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/192220 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/182310 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/182538 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/183027 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/183093 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/183130 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/183193 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica