חפש מאמרים:
שלום אורח
24.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בשמים ואנחנו, חיבור ריחני

האם אתם יכולים לנחש מה הקשר בין אינטרנט, חשמל ובושם? ובכן, מדובר על שלושה דברים שלפעמים נדמה שהיו אתנו מאז ומתמיד. עם זאת, בניגוד לאינטרנט ולחשמל, הרי שבמובנים מסוימים הבושם באמת מלווה אותנו משחר האנושות פחות או יותר. אז נכון, לא תמיד בושם לאישה היה מצרך יוקרתי שהגיע בתוך בקבוקון מעוצב, אבל מתברר שכבר בעת העתיקה נהגו בני האדם למשוח את עצמם במיני מרקחות מבושמות ובשמנים בעלי ארומה נעימה.


לעתים השמנים היוו חלק יומיומי משגרת הטיפוח של הגוף אך לעתים הבשמים השונים היו גם בעלי משמעות מיסטית ושימשו כאלמנט פולחני שנעשה בו שימוש במהלך הטקסים הדתיים. ישנם אזכורים לבשמים בתנ"ך ואם תתעקשו נספר לכם שבאתרים ארכיאולוגיים ברומא, מצרים ויוון נמצאו אפילו מתכונים מפורטים בצורה בלתי רגילה להכנת בשמים.
חלק לא מבוטל מאותם בשמים עתיקים ששימשו לרוב לעבודת אלילים היו למעשה מיני קטורות ובעניין הזה נציין כי המונח האנגלי שמשמש לתאר בושם מקורו באותן קטורות ריחניות. משמעות המילה פר היא דרך ומשמעות המילה יום היא עשן, כלומר דרך העשן, פרפיום.

מהמקרא למעבדה

בתחילת דרכם בעולם, הבשמים שנמצאו בשימוש האדם הופקו אך ורק מתמציות טבעיות של חומרים שבני האדם מצאו בסביבתם הקרובה. כך למשל בתקופת המקרא רוב הבשמים הופקו מהצמחים המקומיים שגדלו בארץ ובראשם המור והלבונה שעד היום משמשים מילים נרדפות לבשמים. במהלך השנים נוספו לפרחים גם אלמנטים אחרים שלוקטו מהסביבה כשלעתים מדובר היה על תמציות ריח שזוקקו מבעלי חיים כגון אייל המושק המפורסם,  שרף או קליפת עץ, שורשים ארומטיים שונים, פטריות ריחניות במיוחד ועוד. עם התקדמות הטכנולוגיה, החלו הבשמים להפיק את המרקחות שלהם גם מחומרים סינטטיים על מנת לחקות חומרים טבעיים וככה באו לעולם ריחות חדשים בבקבוקונים כמו למשל ריח של ים או אוקיינוס.

ההתייחסות של האדם לבושם במהלך ההיסטוריה

השימושים בבושם היו רבים ומגוונים לאורך כל ההיסטוריה. בעוד שבסין הם שימשו כחלק מהפולחנים השגרתיים, הרי שבמצרים הקדומה נהגו למשוח דווקא את המתים במיני מרקחות מבושמות בטרם הטמינו אותם באדמה. בישראל מצאו בחפירות ארכיאולוגיות מפעל קטן לייצור בשמים בסמוך לבית כנסת ובמאה השבע עשרה השימוש בבשמים כבר לא היה נפוץ בפולחנים הדתיים כלל במערב. למעשה במאה השבע עשרה השימוש בבושם נעשה בעיקר כדי לסלק או להאפיל על ריחות גוף לא נעימים. בתקופה הזו היה נהוג להחביא בבגדים שקיות מבושמות שיאפילו על הריח הלא נעים של הגוף. כמו כן בתקופה הזו החלו להאמין כי הבשמים מרחיקים מחלות והמלכה מרי אנטואנט הייתה ידועה בכך שלא ניתן היה להתקרב אליה מבלי לעצור את הנשימה מרוב כמויות הבושם שהיה עוטה על עצמה.

ההגדרה האנושית

למרות שריח הוא דבר טבעי וקסום, כמו כל דבר אחר בעולמנו, גם אותו התעקשנו לפרק ולתמלל. במרוצת השנים החלו להשתמש בטרמינולוגיה מיוחדת כדי לפרק את הבושם הממוצע למרכיבים שונים וכיום מוסכם על העוסקים בתחום כי כל בושם מורכב משלושה תווים או משלוש שכבות של ריח. התווים העליונים הם התווים המהירים ביותר להתנדף והם מסוגלים להישאר על הגוף למשך עשרים דקות לכל היותר. הניחוח של התווים העליונים קליל ביותר וברגע שהם נעלמים מופיעים התווים המרכזיים שאת הניחוח שלהם ניתן לרחרח עד ארבע שעות מרגע ההתזה. התווים האלו הם אלה שמעניקים לבושם את האופי הדומיננטי שלו  והם אלו שלמעשה מגדירים אותו (לימוני, כבד, קל, פירותי ועוד). כאשר התווים המרכזיים מתנדפים מגיע תורם של התווים הבסיסיים שנחשבים לעשירים מאוד ולחזקים מאוד שמלווים את האדם לרוב עד למקלחת הבאה.

הבשמים כיום

כיום תעשיית הבשמים היא תעשייה משגשגת שמגלגלת מיליארדי דולרים מדי שנה. כל שכבות האוכלוסייה עושות שימוש בבשמים והדבר נכון לגבי נשים בדיוק כפי שהוא נכון לגבי גברים. תעשיית הבשמים המודרנית אינה קופאת על השמרים ומדי שנה באות לעולם יצירות ריחניות ממיטב היצרנים. ישנם בשמים שמיועדים לשימוש יומיומי, ישנם בשמים שמיועדים עבור עונות ספציפיות, עבור אירועים מיוחדים, בשמים שמתאימים לגילאים שונים ואפילו למצבי רוח שונים. אחד הבשמים המפורסמים בהיסטוריה אמר פעם שהבושם אומר על האדם יותר מכפי שיוכל לספר על עצמו. מה הבושם שלכם אומר עליכם?

 תגיות המאמר: בשמים, בושם, ריחות


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בשמים - באתר בושמטיק זול יותר

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אינטרוטר

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי19/06/14655 צפיות
ביטחון עצמי או דימוי עצמי הפכו לערך משמעותי מאוד בעולמו של האדם המודרני. בעבר המעמד והדימוי של האדם היו נקבעים על פי סטנדרטים של יוקרה וכיום, למרות שנראה כי הדימוי של האדם נקבע על פי מעמדו שמתורגם לכסף ומקצוע, המהפכה התעשייתית ובמיוחד הגישה הקפיטליסטית,

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי02/04/14835 צפיות
בשמים הם אמצעי מצוין ליצירת ריח אשר מזוהה עם אדם מסוים, מכיוון שהם מאפשרים להתבשם קבוע ושגרתי ומתלווים אל יומו וחייו של האדם הנושא את הניחוח שלהם. למרות שלכל אדם ריח משלו, אשר משולב עם ריחות הבושם, ישנם סוגים עיקריים של בשמים אשר נחשבים לפופולאריים ואהודים יותר

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי28/11/13810 צפיות
מוצרי טיפוח הם חלק בלתי נפרד מארגז הכלים של כל אישה שאוהבת להקדיש זמן לשדרוג המראה החיצוני שלה. בעזרת קרמים שונים, כמו קרם גוף או קרם ידיים, ניתן לטפל בבעיות עור פשוטות, להחזיר לעור יבש את מידת הלחות הרצויה וכמובן להדיף ריח נעים לכל עבר... אם מדובר בקרמים של ויקטוריה סיקרט.

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי19/10/13840 צפיות
המותג "ויקטוריה סיקרט", שקיים כבר למעלה מ-30 שנה, הפך לאחד המותגים הפופולאריים בקרב נשים ונערות, בכל הקשור לאופנת הלבשה תחתונה ולטיפוח הגוף. למרות שהחברה ממעטת לפתוח חנויות ברחבי העולם, מוצריה משווקים ונמכרים ברשת האינטרנט, וכיום כל אישה יכולה להזמין לעצמה את המוצר המתאים לה. עקב התפתחות העולם הגלובאלי והתפתחותו של שוק המכירות אונליין, הקניות ברשת נהיו פופולאריות בקרב נשים, וכיום ניתן למצוא את מוצרי ויקטוריה סיקרט, במחירים מפתיעים ומשתלמים, שתואמים למחירים בחנויות המקוריות ואף עולים עליהם.

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי05/10/13854 צפיות
חיזוק הביטחון העצמי – ממש כפי שלבישת בגד שמחמיא לגזרה שלך יכול לחולל נפלאות לביטחון העצמי שלך, גם התזת הבושם הנכון על עורך יכולה לעזור לרמת הביטחון העצמי שלך להרקיע לשחקים. אם תצליחי לבחור בושם אשר משקף את האישיות שלך, את באופן טבעי תרגישי ביטחון רב יותר להקרין את אישיותך הפנימית.

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי17/09/13799 צפיות
כיום, הבושם הוא חלק מעולם האופנה והקוסמטיקה, וכמו כל דבר בעולם זה, נחשב לאביזר אופנתי המסמל אמירה וייחודיות. ההתפתחות המהירה בעולם הקוסמטיקה וריבוי הסוגים, הטכניקות והריחות, הפכו את הבשמים לעולם של ממש, כך שניתן למצוא בשמים ייעודיים לכל מין, גיל, מזג האוויר ואף סוג אירוע.

מאת: אינטרוטריופי וטיפוח - כללי13/09/13932 צפיות
המותג "ויקטוריה סיקרט" הוא אחד ממותגי האופנה והטיפוח הפופולאריים ביותר בעולם בקרב נשים. הדבר ראוי לציון, במיוחד מהסיבה שהרשת ממוקמת ברובה בארה"ב ולא מיהרה לפתוח סניפים רבים ברחבי העולם. דבר זה אינו צריך להדאיג במיוחד את הצרכניות, כיוון שכיום ניתן להזמין את המוצרים השונים, מבית היוצר של המותג, דרך רשת האינטרנט וליהנות ממחירים מפתיעים ומבצעים משתלמים. כמובן, שכל מי שביקרה בחייה בסניפי הרשת המצליחה, חוותה חווית קנייה מאוד חיובית ומרשימה...

מאמרים נוספים בנושא יופי וטיפוח - כללי

מאת: ליאוריופי וטיפוח - כללי18/06/183198 צפיות
יישור שיניים למבוגרים במבצע קיץ, מהווה הזדמנות לקבלת שיניים ישרות. יישור השיניים, יכול להתבצע בכל הגילאים (מבוגרים, ילדים, בני נוער). יישור השיניים, גורם להעלאת הדימוי העצמי, של המטופל. יישור שיניים, מבוצע בעזרת מכשירי יישור שונים.

מאת: ליאוריופי וטיפוח - כללי10/04/183189 צפיות
אורתודנט בעל ידע, מבצע טיפולי יישור שיניים מוצלחים. אורתודנט הוא רופא שיניים, שבנוסף לכך, עבר בהצלחה, התמחות בטיפולי יישור שיניים. אחרי סיום ההתמחות, הוא חייב לעבור בהצלחה, מבחן של משרד הבריאות בישראל.

מאת: ליאוריופי וטיפוח - כללי18/02/183295 צפיות
יישור שיניים בסיוע אורתודנט, מתבצע באופן מוצלח, ופותר בעיה של שיניים שאינן ישרות. אורתודנט הנו רופא שיניים, שהוא גם מומחה ליישור שיניים. רק אורתודנט, רשאי לבצע טיפולי יישור שיניים.

מאת: ליאוריופי וטיפוח - כללי15/01/183390 צפיות
יישור שיניים למבוגרים על ידי מומחים, מבוצע בהצלחה רבה. יישור שיניים למבוגרים, מאפשר למי שלא קיבל בעבר טיפול כזה, לקבל שיניים ישרות.

מאת: eyalfatranיופי וטיפוח - כללי22/11/172215 צפיות
טיפול השיאצו, הפך בשנים האחרונות לאחד מטיפולי העיסוי הפופולריים ביותר. הסיבה לכך, נטועה ככל הנראה בעובדה שמדובר בטיפול בעל מאפיינים ייחודיים, שמותאמים אישית לכל מטופל ומטופל ולכן, מדובר בטיפולים בעלי השפעה מקיפה ורחבה יותר על המטופל. אז מה המאפיינים הייחודיים שהופכים את טיפול השיאצו לפופולרי כל כך וכיצד תוכלו לבחור לכם מטפל שיאצו שיצליח להתאים עבורכם את תכנית הטיפול הטובה ביותר?

מאת: eyalfatranיופי וטיפוח - כללי22/11/171571 צפיות
טיפול השיאצו, הפך בשנים האחרונות לאחד מטיפולי העיסוי הפופולריים ביותר. הסיבה לכך, נטועה ככל הנראה בעובדה שמדובר בטיפול בעל מאפיינים ייחודיים, שמותאמים אישית לכל מטופל ומטופל ולכן, מדובר בטיפולים בעלי השפעה מקיפה ורחבה יותר על המטופל. אז מה המאפיינים הייחודיים שהופכים את טיפול השיאצו לפופולרי כל כך וכיצד תוכלו לבחור לכם מטפל שיאצו שיצליח להתאים עבורכם את תכנית הטיפול הטובה ביותר?

מאת: רוני הכהןיופי וטיפוח - כללי10/10/171497 צפיות
ניתן לבחור תוספות שיער טבעי שאותן מחברים בשיטות שונות אל השיער המקורי ולקבל שיער שופע ואפילו ארוך יותר די בקלות. ללא קשר אל האורך המקורי וללא סבל שנותר שכמות שיער שפחתה לאורך השנים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica